Din viața comunității AmFostAcolo

înscris/ă în 16.01.12
MEMBRU: PRETOR
MAR-2017

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Ce am învățat până acum — Istoria mea AFA și cum am ajuns PRAETOR

De curând am reușit să ating statutul de PRETOR. Nici nu mi-aș fi dat seama dacă unii dintre voi nu mi-ați fi scris ca să mă felicitați.

În primul rând doresc să vă mulțumesc. Datorită vouă am reușit să ating acest statut.

Povestea mea a început în 2012 când am găsit din întâmplare site-ul și m-am înscris mai mult din curiozitate. Primele mele articole recunosc, au fost un dezastru total!

Scrisesem despre Istanbul și Kusadasi dar extrem de puțin, nu am dat informații mai deloc. Bineînțeles că membrii mai vechi se așteptau la altceva și la acel moment nu am vrut să accept critici sau sfaturi de nici un fel, astfel încât un an de zile nu am mai scris nimic.

Apoi mi-a mai venit mintea la cap și am început să mai postez articole, ajungând să "primesc" primul mini-ghid afa: Kiz Kulesi & Galata Kulesi vezi impresii.

Ehhh deja eram în culmea fericirii, simțeam că da, am depus un efort și am fost răsplătită, articolul meu fiind selectat că mini-ghid.

Încetișor, incetior am tot călătorit și am tot postat impresiile mele de călătorie. Încet, încet am reușit să îmi schimb stilul de a scrie, de la un novice care scria 3 rânduri, la un "istoric" ce nu își punea amprenta deloc asupra articolelor.

Treptat, cu ajutorul vostru am reușit să ajung la ceea ce sunt azi... la un "pretor" care s-a "modelat" pe parcursul anilor și sper eu, articolele mele au ajuns să va fie utile.

Am ajuns la un total de 151 de articole (fără acesta) și sper să continui în acest ritm.

Am primit două zuperbonusuri la următoarele articole: Incredibil - de neuitat și Un altfel de articol

Am învățat să va ascult, am învățat să nu mai iau totul personal, am învățat că voi vreți să mă ajutați și acele critici erau de fapt pozitive!

Am învățat să cresc alături de voi! Am învățat că sunteți oameni minunați, o adevărată comunitate care se sprijină, se apreciază, se mai și ceartă, se împăca, se distrează, se informează.

Din păcate și cu regret nu am reușit să particip până acum la vreo întâlnire AFA dar promit că voi încerca la următoarea! Îmi doresc mult de tot să va cunosc personal, nu doar pe internet, din ceea ce scrieți.

Am învățat că avem cu toții ceva în comun: pasiunea de a călători.

Am învățat multe de pe site și am devenit "dependentă" de el.

PRETOR = În mod (aproximativ) similar comunitătii Romei Antice, cei mai merituoși membri ai Senatului vor avea ocazia de a deveni PRAETOR - PR - primind astfel onorurile unui stătut cu totul privilegiat-odată ce ating pragul de 4.000.000 PMA

Statutul nou mă copleșește. Mă simt mândră de faptul că fac parte din această comunitate, că am reușit să ating acest statut pe care doar alți 16 membri au reușit să îl atingă.

Doamna @Carmen Ion mi-a scris următoarele: "Ești probabil printre cei mai tineri useri (dacă nu cel mai tânăr) care a ajuns la o asemenea performanță". Aceste rânduri m-au făcut să îmi dea lacrimile.

Pentru asta nu pot decât să vă mulțumesc și să va promit că voi continua să scriu și să fiu la fel de activă (dacă nu chiar mai activă) că și până acum.

Impresii încărcate de GabrielaG in 30.03.2017 13:27:28

Validat / Publicat: 30.03.17 14:01:16

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  49 PMA (din 49 voturi) nota2

- elviramvio
[30.03.17 14:09:31]

@GabrielaG:

Felicitari colega! Este adevarat ca AFA da dependenta, ca devii cumva legat de aparatura care face legatura intre tine si restul familiei AFA dar este una din bolile benefice pentru cultura noastra, pentru momentele mai putin placute din viata noastra cand dorim sa ne veselim sau sa ne plimbam pe unde stim ca nu vom putea ajunge, pentru a ne face planurile de vacanta, planuri de intalniri razna, daca tu cunosti acest cuvant pur administrativ!!

Vacante frumoase, la mai mare si rezerva-ti zile pentru o megaintalnire AFA!

- crismis
[30.03.17 14:12:51]

@GabrielaG: Felicitari, Gabriela, chiar ai de ce sa fii mandra, statutul de pretor pe AFA inseamna multa munca si, implicit, apreciere! Si mai ai un motiv sa fii mandra (poate mai important ca primul): felul in care ai evoluat, de la un novice la un adevarat "reporter de teren"!

La multe calatorii si... sa depasesti toate pragurile posibile, atat pe AFA, cat si in viata, in general!

- ANILU
[30.03.17 14:49:05]

@GabrielaG: Felicitări Gabriela!!!

Ce tânără eşti şi ce "statut" înalt ai. Eşti conştientă că asta te obligă pe mai departe. Adică, să ne mai scrii din călătoriile tale.

În perioada asta când încă mai suntem euforici după întâlnirea de la Slănic, cel puţin cei care au participat;), am văzut că tu ne-ai plimbat prin Portugalia, dar ne-ai scris prin ecouri, părearea ta de rău că nu ai venit la Slănic.

Ştii cât contează să cunoşti "userii" la întânirile AFA, cel puţin pentru mine, sunt sentimente, trăiri, emoţii, pe care nu le pot descrie.

Îţi doresc călătorii frumoase şi să participi la următoarele întâniri.

Recunosc, AFA dă dependenţă, dar şi prietenii frumoase.

Toate cele bune.

- mishu
[30.03.17 14:58:14]

@GabrielaG: In momentul in care am ajuns la statutul de Senator m-am simtit foarte bine, aveam senzatia ca am atins un prag care in urma cu cateva luni parea ceva imposibil pentru mine asa ca iti dai seama cum m-am simtit cand am ajuns la statutul de Praetor.

Si nu este mandria legata de ierarhii sau altele de acest gen ci este acea senzatie pe care o ai atunci cand realizezi ca munca ta este apreciata.

Felicitari, succes in continuare, votat cu mare drag.

- krisstinna
[30.03.17 15:07:16]

@GabrielaG: Felicitări dragă copilă!

Călătorii si articole cât mai multe îți doresc!

Din câte am observat eu, întâlnirea anuală AFA are loc în luna Martie, după data de 15. Nu e o regulă, dar ultimele trei așa au fost.

Așa că, pentru anul viitor ar fi bine sa nu ai nimic programat în acea perioadă. Asta e doar părerea mea.

- maria55
[30.03.17 15:17:30]

@GabrielaG: vezi că promisiunea-i promisiune, asa că n-ai incotro de data aceasta! Vii la urmatoarea Intâlnire!

Felicitări pentru munca depusă si pentru statut😚!

- dorgo
[30.03.17 15:56:38]

@Felicitari, miss AFA! :*

- Carmen Ion
[30.03.17 16:21:03]

Inca o dată felicitări și te așteptăm la întâlnirea AFA din 2018!

- iulianic
[30.03.17 18:02:33]

@GabrielaG: Eu când n-am înălțat la rangul de Pretor nici nu mi-am dat seama de ceea ce mi se întâmplă. Au sesizat alții, mi-au scris și m-au felicitat. Articolul care a marcat trecerea într-o nouă ierarhie era unul modest, despre Trecut şi prezent la Giurgiu și a generat inclusiv comentarii malițioase (cineva mi-a reproșat prin mesaj privat că m-am grăbit să ajung pretor cu un articol banal când – călătorind atât – aveam despre ce altceva să scriu).

Pentru fiecare dintre noi important este să scriem și să ne împărtășim impresiile de călătorie. De aceea te felicit pentru ceea ce ai scris până acum și îți doresc să o faci și de acum înainte cel puțin la fel de bine. Cât despre întâlnirile AmFostAcolo... timpul va rezolva și aceaste probleme.

- marius gaudi
[30.03.17 19:26:33]

Daca nu ma lauda nimeni, ma laud eu...

Eu am remarcat potentialul tau inca de acum cativa ani, am spus asta intr-un ecou, la unul din articolele tale.

Atunci am ramas surprins de stilul tau de a scrie, matur, ingrijit si ordonat, articolele tale sunt foarte folositoare prin informatiile oferite.

Imi pare rau ca nu ai venit la Slanic Moldova, mi-ar fi facut placere sa te cunosc.

- mprofeanu
[30.03.17 21:01:06]

@GabrielaG: Felicitări și cât mai multe articole pentru bucuria ta și a cititorilor AFA și nu numai!

Excursii cât mai multe și mai frumoase!

- Crazy_Mouse
[30.03.17 21:07:16]

@GabrielaG: Felicitări pentru munca ta de până acum pe AFA! Pentru că în spatele noului tău statut pe site se află multă muncă și mult timp liber dedicat articolelor: fotografii și selectarea acestora, documentare și scrierea articolelor, răspunsuri la ecourile noastre...

Sper să pot citi în continuare cât mai multe impresii semnate de tine și, deasemenea, sper să am plăcerea de a te cunoaște la una dintre viitoarele întâlniri AFA!

Bravo încă o dată și la mai mare!

- Rodel
[30.03.17 21:27:01]

Felicitări pentru performanță și noul statut AFA! La cât mai multe review-uri și, implicit, cât mai multe excursii!

- Dan&Ema
[31.03.17 07:20:35]

@GabrielaG: felicitari doamna pretor

- celeste
[31.03.17 10:00:35]

Felicitari draga Gabriela pentru noul tau statut si sa ai parte de multe calatorii!

- GabrielaG
[31.03.17 11:57:20]

@ALL:

Nu cred ca voi putea raspunde fiecaruia in parte dar doresc sa va multumesc din suflet!!!

M-ati coplesit! Sincer! Nu imi vine sa cred!

De ziua mea de nastere pot spune ca am primit sute de mesaje dar parca acum a fost o a doua zi de nastere a mea, asa mesaje frumoase si cu "suflet" am primit de la voi.

Va multumesc pentru ca sunteti alaturi de mine, va multumesc pentru incurajari si pentru cuvintele frumoase. Promit sa nu va dezamagesc!

- Mitica49
[31.03.17 16:10:50]

@GabrielaG: Felicitări și la mai mare!