ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2023
ÎNSCRIS: 15.04.10

De ce se scrie, se citeşte, se votează mai puţin reviewurile AFA? (II)

Pe 15.10.23 a fost validat un review off topic cu întrebarea ˝De ce se scrie, se citeşte şi se votează mai puţin reviewurile AFA? ˝, fenomen constatat în ecouri de mai mulţi useri. A fost votat în primele 24 de ore de 20 useri, în 48 de ore de 25, apoi a crescut lent pentru ca astăzi 19.10 să se ajungă la ora 16 la 31 voturi, 44 ecouri şi 1771 de vizualizări, semn că problema a suscitat interes în primele două zile deşi şi acum, a patra zi de la publicare, încă e în partea dreaptă a panoului.

Am făcut o departajare a votanţilor: 9 sunt înscrişi în AFA înainte de 2011,18 în intervalul 2011-2015 şi 3 după 2016 din aceştia Mirinda (2021, jos pălăria pentru interesul arătat saitului).

Din restul, până la peste 131000 înscrisi (am apreciat numărul după indicativul ˝uxi˝) dar probabil sunt mai mulţi din cauză că unii din start si-au luat nume de user. Nu ar fi rău ca Cornel să ne spună câţi suntem în comunitate la ora actuală, poate sunt eu în eroare.

În primii 30 ˝Top users@AmFostAcolo 2023 ˝figurează 4 utilizatori înscrisi după 2017: Mioritik (înscris 2021, locul 11), Adso (înscris 2017, locul 14), K-călător (înscris 2020, locul 19) şi Daniela H (înscris 2023, locul 28)

Din păcate destul de puţini scriu, restul fiind o mare moartă. S-au înscris ca să culeagă informaţii fără a da nimic în schimb sau a bifa un număr mare de grupuri din care fac parte? Cât despre cei cu state vechi de funcţionare în AFA, mulţi apar sporadic în Top 500 pe anul 2023 cu puţine PMA.

Motive ar putea fi multe şi le-am enumerat în episodul precedent.

Să revin la ecouri. Pănă pe 19.10 ora 16, au fost scrise 44 ecouri. Să nu credeţi că au fost 44 de postaci, multe ecouri fiind scrise ca dialog între două persoane. Efectiv au participat la ecouri doar 12 persoane inclusiv WEB (este de citit ultimile sale ecouri, poate cu altă ocazie ne mai lămureşte că eu nu prea am înţeles deşi ştiu că a fost f. f. ocupat în ultimul timp). Unii useri au revenit de 4-5 ori chiar cu un simplu ˝de acord˝.

Care au fost propunerile principale de resuscitare şi observaţiile critice?

-organizarea întâlnirii anuale cerută de mai mulţi useri.

-supărarea unor useri care au postat articole valoroase şi muncite, surclasate de câte o mâncătorie.

- unii din cei care se consideră nedreptăţiţi nu mai postează dar nu se pot desprinde de AFA şi votează şi scriu ecouri.

- lipsa de interes pentru obiective culturale, de ex muzee.

-sistarea concursurilor lunare de 600 lei, cu observaţia că după ce ia premiul, userul respectiv nu mai scrie.

-decepţia celor care nu mai obţin 20 PMA.

-suită de expresii şablon gen ˝mi-a plăcut˝sau ˝nu mi-a plăcut˝.

- muncă multă, apreciere slabă.

- derapaje verbale în perioada 2013-2016 urmate de mesaje personale insultătoare.

- revizuirea pragului de superbonus în jos.

-punctarea numărului de vizualizări.

- cumularea premiilor.

- supra punctajul MG.

- scris multe reviewuri în aceeasi zi cu timp de citire 1-2 minute pt acel 1000 PMA acordat de sait.

La multe din aceste propuneri sau critici WEB a dat câteva răspunsuri pe care ar fi bine să le citiţi şi după ce se face mai liber poate ni le sintetizează.

Regretul meu e că la aceste ecouri nu au participat şi useri cu mare experienţă- probabil sunt plecaţi sau au alte probleme-pentru că odată contaminat de morbul AFA, e greu să te vindeci

Concluzia? E liber fiecare s-o facă.

Trimis de Michi in 19.10.23 17:28:44
Validat / Publicat: 19.10.23 18:35:38

VIZUALIZĂRI: 897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

AZE
[19.10.23 20:22:11]

Bună idee și cu acest al doilea articol privind subiectul comun din primul articol.

Și mai ales: mulțumim pentru statistica prezentată, sumarul propunerilor pentru a resuscita AFA și cel mai mult pentru interesul deosebit acordat acestui subiect.

Părerea mea strict personală este:

Am vizualizat în decursul timpului un număr de X saituri de călătorii (comerciale sau mai puțin comerciale) sau bloguri de călătorii unde am cules informații poate utile poate mai puțin utile și mi-au adus un anumit beneficiu din punct de vedere turistic. La anunite saituri puteam să fac un cont să mă loghez, să contribui și eu cu sfaturi, etc, dar nu am făcut-o.

Am întâlnit și AFA acum foarte mult timp înainte, (eram mai tânăr și mai frumos ca acum????????????) am cules informații turistice utile și la acest sait am decis să particip activ în următorii ani.

Au trecut 11 ani (apropae 12) și AFA este parte din viața mea.

Nu am absolut nici o problemă cu vizitatorii saitului, cei care doar vizitează. Oricine are dreptul să culeagă informații utile pentru vacanța personală de oriunde găsește, no comment. Doar că am observat un interes scăzut dinspre userii încă activi.

Cât despre interesul slab acordat anumitor articole despre destinații îndepărtate, personal susțin și sînt de acord cu faptul că majoritatea cititorilor caută informații cu locuri mai accesibile cum ar fi România sau destinațiile cele mai populare în sezoanele turistice, Grecia, Turcia, Bulgaria, etc. Și le dau dreptate deplină fără comentarii. Așa se explică și faptul că serialul meu de 46 articole despre Australia a fost cel mai slab din ultimii ani din punct de vedere voturi, chiar dacă au fost foarte OK din punct de vedere calitativ, și informații aproape live despre condițiile de călătorie la antipozi. La început am fost un pic frustrat, pe urmă am înțeles și am terminat cu mare satisfacție serialul de Australia ????

resita2009
[20.10.23 10:08:46]

Daca nu ma insel la inceputul acestui an adminul a facut ceva curatenie pe sait, parca 90-100 de conturi au fost banate, toate cu foarte multe voturi (erau cele facute expres pt. a vota articolele) s-ar putea de acolo sa fie diferenta de voturi fata de anii precedenti.

Din ce-mi amintresc eu am pierdut cca 40.000 PMA dar sunt useri care au pierdut de la +100.000 in sus, chiar milioane... deci va dati seama cate voturi au fost retrase iar conturile acelea n-au mai putut vota anul acesta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
micutzuPHONE
[20.10.23 10:26:31]

Buna ziua. Asa cum va spuneam si in ecoul anterior, nu am mai postat de peste un an si ceva pe site dar intru in fiecare zi, citesc si votez ce mi se pare interesant. Deci microbul A. F. A. inca exista in mine. Doar ca poate am nevoie de un imbold pentru a posta din nou... Am si eu cateva propuneri pentru revigorarea siteului.

Articolele despre mancatorii sa aiba un clasament aparte cu punctaj inferior. Nu ca as avea ceva cu acest gen de articole dar cunosc destul de multe persoane indragostite de calatorii, dar care fac efirturi financiare uriase pentru a calatori. Poate in multe calatorii sandvisul de la supermarket a avut gustul unei mese la un restaurant Michelin.

O alta problemaar fi acordarea de mici premii simbolice pentru debutantii pe A. F. A. At fi un impuls pentru cooptarea de suflu nou pe site. Este nevoie de suflu nou.

Acordarea super bonusului pentru un articol sa fiqe acordat in functie de vizualizari.

Publicarea de maxim 20- 25 de fotografii despre subiectul articolului. Recunosc ca am postat, am votat si vizualizat multe fotografii pe care acum le consider penibile. Exempluam vazut intr-un articol de cazare fotografie cu rola de hartie igienica)

Reviewure sa ai clasament separat in functie de categoria unde sant incadrate. As crede ca patru categorii sunt suficiente pentru acest site... Reviewuri se cazare. Reviewuri de calatorii. Reviewuri restaurante. Reviewuri cu muzee si obiective culturale.

Nu vrea sa se supere nimeni pentru ce am scris. Este parerea mea personala iar scopul review-lui si al ecourilor trebuie sa fie constructiv.

P. S. Mentorul meu pe acest site a fost regretatul TRAIAN LEUCA. As vrea sa mai ridic la fileu inca un aspect pe care il discutam cu nea Traian. Divagatiile pe aceeasi tema. Postezi un articol despre o X localitate si de la acest subiect infloresti 10 articole despre acel loc. Eu zic. ca se poate cuprinde într-un singur articol cantitatea de informatie despre o destinatie.

Toate cele bune.

Scuze pt eventualele greseli. Am scris pe telefon si fara ochelari.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
[20.10.23 10:47:25]

@micutzu: am notat propunerile, unele sunt „de analizat” — voi reflecta, ardelenește-style, și voi lua o decizie

Subliniez că apreciez intenția de a ajuta

MichiAUTOR REVIEW
[20.10.23 11:02:20]

@micutzu: De acord cu ce ai scris. Îl rog pe WEB să-şi noteze ce e de acceptat şi să ne raspundă mai la spartul târgului, când scade interesul pt acest subiect, ptcă răspunzând fracţionat, unii nu citesc si se pierde esenţa lui. WEB, scuză-mă că e a treia oară când te abordez dar toţi avem interesul ca AFA să meargă bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[20.10.23 11:06:31]

@Michi:

Ce nu înţelesem era ceva cu o nouă platformă, că ai muncit non-stop, mi-am dat seama, dar mulţi nu ştim despre ce e vorba

Este o nouă platformă pe care au trebuit ajustate -- obligatoriu -- programele mele (zeci de mii de ajustări)

ÎNSĂ programele sunt TOT ACELEA, voi vedeți EXACT la fel totul (cu unele mici excepții) -- modificările au fost doar TEHNICE, „invizibile” pentru voi

[20.10.23 11:16:59]

@micutzu: De ce să se supere cineva pentru cele scrise în ecou? Cu riscul să devin penibil, eu voi bate monedă atâta timp cât voi mai scrie pe acest site. Orice părere trebuie respectată chiar dacă nu suntem de acord cu ea (nu e neapărat cazul despre acest ecou, vorbesc la modul general).

Într-un moment de” rătăcire” am spus la un moment dat că nu voi mai scrie și nu voi mai citi articole despre locuri de cazare sau despre locuri de luat masa. De scris nu voi mai scrie (sau poate cine știe, despre vreo cazare deosebită... s-ar putea). Dar de citit voi citi.

În articolele despre cazare s-au creat ceva stereotipuri: un pat, un dulap, două noptiere, veioze, baie, prosoape etc. Astea oricum ar trebui să le aibă orice hotel, motel sau cum s-o mai numi acel loc de cazare. Dar, există și informații utile. Locația, prețul, facilități. Eu votez aceste articole fără să clipesc atunci când consider că oferă informațiile adiționale de mai sus.

Votez deasemenea și articolele despre locuri de luat masa pentru că, nu odată am găsit în ele mâncăruri care m-au trimis pe net să le caut rețeta și chiar să le gătesc. Am avut de multe ori surprize plăcute.

Și (nu) în ultimul rând. M-a amuzat chestia cu fotografia care prezenta o rolă de hârtie igienică. Dar, dacă stăm strâmb și judecăm drept, când a început pandemia de covid 19, primul lucru care a dispărut din magazinele noastre și chiar și de prin alte țări a fost... hârtia igienică . Ceea ce spune că accesoriul cu pricina are un impact puternic în mentalul colectiv.

munteanu65
[20.10.23 14:09:27]

@Michi: Mare dreptate aveti dar trebuie inteles ca vremurile s-au schimbat si nu in bine. Nu mai intereseaza pe multa lume sa afle lucruri care sant depasite de la o saptamana la alta dar de la un sezon sau de la un an la an. Aceasta este cruda realitate si trebuie acceptata. Lumea prefera retele de socializare unde informatiile sant imediate si parca mai convingatoare.Decat sa citesc povestile traite de alte persoane descrise cu mult lux de amanunte prefera o filmare vazuta pe youtube si chiar daca este mai veche este trecuta prin filtrul fiecaruia si se trage o concluzie . Oricum informatiile sant subiective si foarte putine sint obiective. Fiecare persoana are o experienta proprie care nu i se potriveste celui care citeste si implicit renunta sau se pacaleste! Se depune multa munca dar se pare ca nu este apreciata deloc, si de accea scaderea interesului pentru acest sait este inevitabila. Sant zile intregi cand nu se publica nimic sau 1-2 articole ceea ce se poate vedea limpede. Cu parere de rau aceasta este realitatea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[20.10.23 14:49:43]

@munteanu65: Tot cu părere de rău...” Cu parere de rau aceasta este realitatea.” -citat din ecoul dumneavoastră.

Realitatea cui? . A mea de exemplu, nu este. Din punctul meu de vedere, muzeele, obiectivele turistice de interes dintr-un oraș, liniile de metrou cu care se ajunge la obiective, nu cred că se schimbă. Iar pe mine, de exemplu, lucrurile astea mă ajută atunci când caut informații. Și le găsesc aici de foarte multe ori. E drept că se găsesc și pe internet, dar acolo îți trebuie și ceva limbi străine, răbdare să selectezi tone de informații, chestii pe care nu toți le avem.

Nu știu dacă ăsta e un argument, dar sunt articole care adună mii de vizualizări. Asta înseamnă că cineva le citește ( adică MII de persoane ). Că nu sunt apreciate la rubrica voturi, asta e altă poveste. Poate că de-aici intervine, oarecum, lipsa aceea de interes pe care o semnalați dumneavoastră. Din punct de vedere al redactării de articole / recenzii / impresii. Oamenii se simt neapreciați.

Nu sunt eu în măsură să dau sfaturi, dar cred ca administratorul saitului a observat că mulți dintre cei care scriu aici au semnalat că numărul de vizualizări ale unui articol ar putea fi un criteriu de apreciere. Este numai la latitudinea lui să decidă ce măsuri poate lua.

Cu scuze pentru o umilă părere diferită de a dumneavoastră, semnez...

cineva din altă realitate (o fi doar virtuală?)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
Cornel
[20.10.23 15:05:16]

Sunt, în medie, 2-3 milioane de oameni care intră în fiecare lună pe AFA (4-5 milioane în sezon = vara)

Nu sunt fluctuații semnificative, din acest punct de vedere, în ultimii (mulți) ani

[adăugat ulterior] în septembrie și mai ales în octombrie, însă -- accesările sunt la minimul absolut (dintotdeauna -- și întotdeauna vor fi)

NB: Sunt, dealtfel, și lunile predilecte pentru „prohodiști”

adso
[20.10.23 15:33:34]

@munteanu65: Urmăresc câteva grupuri de turism pe Fb. Mă gândesc să dau unfollow la majoritatea. De ce:

- Se discută pe data de 7 despre un topic. Pe 8 revine cineva cu întrebare fix pe aceeași temă, întrebare la care se răspunsese deja de 200 de ori în ziua precedentă.

- Își dau cu părerea mulți... necunoscători, ca să mă exprim așa. Adică: multă informație greșită. Nu există lideri / admini care să elimine aceste prostii.

- Miștocăreala ieftină e la ordinea zilei. Am și eu uneori pornirea de a ironiza pe câte unul, dar... totuși!

- Puțină lume mulțumește / dă un like pentru un răspuns pe care îl primește. Lipsa de bună creștere mă ucide.

- Calitatea întrebărilor este f. jos. Ce să răspunzi la chestii de genul: am o oră între avioane; oare prind legătura? am fost în Zaragoza și nu mi-a plăcut; ce e de văzut în Zaragoza? și alte dume de același fel.

Ideea este că ar trebui să îi lăsăm pe cei care vor să obțină ceva fără niciun efort și fără să spună mulțumesc - să îi lăsăm în lumea lor, zic.

[20.10.23 16:29:47]

@ghisor:

„Nr de vizualizări” nu este un indicator „de încredere” pentru niciun clasament „serios” = care se dorește riguros.

De ce? Simplu — pentru că poate fi manipulat de aproape oricine — ușor (individual*, fără implicarea unor terți).

Iar această eventuală manipulare nu poate fi, practic, contracarată ori împiedicată.

Cele de mai sus nu înseamnă că „nr de vizualizări” nu este un indicator util, ori că ar trebui desconsiderat.

==

[adăugat ulterior] *) ca să nu mai vorbim de boți (ultra-simpli, ușor de găsit), care îți pot aduce 1 milion de vizualizări în x ore/minute / zile / etc = la alegere

[20.10.23 18:20:45]

@Admin: Tocmai de-aia ziceam că administratorul e singurul în măsură să decidă ce și cum, pentru că eu nu mă pricep.

Apropos, boți sunt ăia din parlament? Am observat că numai ei se bagă peste tot și dacă se pricep și dacă nu.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
dorgo
[21.10.23 10:24:42]

@Michi: Raspunsuri la unele intrebari (parerea mea)

Mai intai as vrea sa zic ca AFA era foarte necesara in perioada de dupa 2009, cand lumea era dornica de excursii in tara sau sejururi in afara, cand era "liniste" prin lume, nu exista pandemie si razboaie, nici amenintari cu bombe, precum au aparut in ultimii ani si care, se pare ca nu s-au terminat inca. De ce se scrie putin? Astazi, (pe langa situatia internationala si penuria din buzunarele noastre), se pare ca, acesta e trendul, mai ales in randul tinerilor (deveniti foarte pasivi in d-alde scrisului). In general, "nu se mai scrie decat putin, cu tendinta spre deloc", in schimb se citeste mult despre ceea ce-au creat altii cu ani sau decenii inaintea noastra, cand nu exista internet. Si e normal. De ce sa mai creezi un lucru care exista deja si pe care-l gasesti la un click distanta. Plus ca, uneori, iti dai seama ca ceea ce-ai creat (text+poze), a fost deja creat mult mai bine, de altii. Astazi, gasesti aproape orice informatie pe internet. Pe FB, poti expune in 10 minute, un text scurt, plus o sumedenie de imagini (vreo 50) si cateva videoclipuri ce apar aproape instant. Ceea ce nu e rau. Time is money, traim in secolul vitezei.

Dar, sa-i dam Cezarului ce-i apartine, intre anii 2010 si 2018 (aprox), saitul nostru era celebru, era cel mai tare din parcare la informare turistica. Si AFA are inca un imens bagaj de informatii turistice f. utile, incat, azi, nici nu te mai intereseaza prea mult daca se mai adaoga o picatura in acest ocean de texte si imagini.

Dupa anul 2010, informatia turistica "a explodat", si doritorii de excursii sau sejururi, si le puteau prelua din multe alte surse. Mai nou, deschizi internetul de pe telefonul mobil, stand in parc la o cafea si te napadesc agentiile de turism, forumurile si blogurile unor iubitori ai calatoriilor cu imagini si informatii nenumarate, incat uneori, nici nu-ti terrmini cafeaua ca ai si rezervat o excursie sau un sejur avantajos (un last minute) "on-line" de teama ca sa nu ti-l "sufle" altul de sub nas si nu-ti mai ramane decat sa te duci acasa si sa-ti pregatesti bagajul.

Un exemplu. : In luna februarie a. c., am trecut pe la o agentie de turism din urbea mea, cautand o excursie "early" in Creta (cu plecare din Cluj). Fata de la agentie mi-a zis: "n-avem acum Creta dar va recomand altceva, avem un sejur f bun si ieftin in Skiathos". Plec mai departe spre centrul orasului unde sunt vreo 5 agentii. Trec pe la fiecare. La una am gasit aceeasi excursie in Skiathos, chiar ceva mai ieftina decat la prima agentie. Ajung acasa si deschid laptopul. Vad afisate excursii in Hurghada (Egipt) de genul "platesti 7 zile si stai 14 la pret de 597 euro/pers., la Grand Resort Hurrghada, 5 stele". Wow! Anuntul pe internet fuesese pus cu 14 ore inainte! Puteai alege intre 3 date de plecare, din Cluj, in lunile aprilie sau mai. Am dat imediat telefon la agentie si am rezervat o camera pt 2 persoane in perioada ce mi-a convenit.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
MichiAUTOR REVIEW
[21.10.23 13:51:34]

@ all: Lume, lume, Cornel organizează după 5 ani, marea întâlnire anuală în martie 2024! Citiţi anunţul scris de el.

AZE, dorgo, Michi, micutzu, munteanu65, Pușcașu Marin
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: