ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2023
DE AZE
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12

500

Un scriitor spune către prietenul său:

-articolele mele sînt acum citite de un număr dublu de cititori...

-te pomenești că te-ai însurat...

Este sărbătoare astăzi, una personală, și cum am observat pe aici că unii povestesc despre asta hop și eu vorba maimuței :) Am ajuns și eu într-un târziu la articolul nr. 500. și se pare că sînt citite de mai mult de două persoane nu ca în bancul de la început... Da, au trecut 11 ani și 48 de zile de la primul articol.

Mi-am personalizat chiar și un tort plus ceva bani virtuali, vedeți în poze. Tortul este la fel de virtual dar poza dă bine așa la aniversări. În rest mă cam feresc de dulciuri. Pozele cu banii i-am pus doar așa ca un simbol cu utilitate în călătorii.

Am fost tare nepriceput la început și am crezut că am scris prea mult, prea lung, fac aici referire la primul articol din 2012. Credeam că trebuie să scrii un rând sau două și gata. Am și din astea dacă vreți să știți :) și nu mă laud cu acestea dar sînt acolo și gata... Pe urmă nu știam că se pot scrie și articole de călătorie, articole despre mâncătorii, în fine am fost un fel de utilizator neștiutor și pasiv până prin 2016 când am descoperit cu adevărat ce este AFA, cu ce se mănâncă, cu lingura, cu furculița, cum funcționează. Au urmat multe greșeli, învățări din greșeli și așa mai departe.

În prezent scrierea unui articol este ceva plăcut dar și constructiv pentru mine. O fac ca un hobby, o pasiune. Beneficii sînt multe și aici pot enumera faptul că este un fel de a petrece timpul liber, învățare multă istorie, geografie și altele utile ca și cunoștințe generale dar și turistice.

Dar cel mai interesant este faptul că plec de două ori în aceeași excursie, vizită. Prima dată fizic și pe urmă virtual în timp ce scriu articolul. Îmi plac mult aceste excursii duble :)

Pofta de călătorie am moștenit-o de la părinți. De fapt acest lucru am și descris în articolul dedicat mamei imediat după decesul ei. a trebuit să mă descarc și eu în acel moment. AFA m-a lăsat...

În viață am avut și perioade mai dificile când această poftă de a călători a trebuit să o pun în cui. De exemplu în anii 90 după revoluție erau așa puțini bani (bani care se devalorizau de la o lună la alta poate vă aduceți aminte) de nu îmi puteam permite o ieșire nici măcar în județul vecin. Pe atunci călătoriile s-au rezumat la ieșiri cu cortul la cel mult câțiva km de Sibiu în zona montană sau litoralul Ardealului Ocna Sibiului. Dar încet am reușit mai mult și după călătorii în țară am luat-o încet dincolo de granițele României și la un moment dat ale Europei. Am reușit să bifez SUA, Asia, Africa și în acest an Australia. A mai rămas America de Sud nu știu când nu știu în ce condiții și mai ales cu ce bani...

. Din fericire atunci când nu prea sînt bani de călătorii mai îndepărtate întotdeauna mai descopăr locuri nevăzute și frumoase din țara noastră, și le și vizitez. Chiar și în județul meu mai există pete albe pe harta personală.

Nu scriu doar la bucurii sau excursii reușite. Când am o supărare afară cu ea pe AFA dacă este un articol publicabil. Atâta vreme cât este pulicabil webmaster mă lasă. Am fost supărat din motive turistice sau alte motive de exemplu văzând prea mulți care folosesc telefonul la volan, am fost supărat pe Ceaușescu, am fost supărat în pandemie, la începerea războiului ruso-ucrainean, când a murit mama, etc.

Au mai fost beneficii din partea AFA. Simbolice și materiale. Mulțumesc, și mulțumesc pentru aprecieri. Cât despre întâlniri AFA? O întâlnire AFA am prins o singură dată în 2019. Pe urmă a venit pandemia și o mare pauză... Oare cât o mai dura pauza asta? .

Cât despre publicul cititor sau scriitor? Mulțumesc și lor pentru aprecieri, vizualizări, voturi.

În 2023 am observat scăderea interesului față de articole AFA. Pleacă din AFA unul după altul. Unii mai reapar. Pe urmă dispar de tot. Dar sînt destul de absenți și cei activi. În fine din fericire România este o țară liberă și fiecare face ce-și dorește inimioara. Interesul mult scăzut în ultima perioadă nu se observă doar la articolele mele, mai toată lumea care scrie pe aici are mai puține vizualizări, voturi. A devenit deja o sărbătoare dacă acumulezi 20 voturi :), cel puțin eu la 20 voturi deja desfac a doua bere, beau un ștampăr de pălincă..., la 30 urmează șampania, tortul, glumesc desigur :) Cât despre poze? Unele nici nu mai sînt votate, interes aproape zero, degeaba încerci să încarci câteva fotografii ok. Și încă ceva am observat: un articol scris despre cârciuma de pe strada mea (sau alt loc apropiat) este mai bine vizualizat și apreciat decât o destinație mai îndepărtată. Dar este logic și matematic sînt de X ori mai multe șanse ca cititorul să ajungă în acea cârciumă decât în acel loc mai îndepărtat :) dau dreptate cititorului Așa că morala de aici este foarte clară: voi vizita toate cârciumile din apropiere și voi scrie despre acestea. ce rost mai are să scriu despre muzee, artă, și altele mai deosbite, păi nu?

În fine plăcerea rămâne oricum de partea mea, cea de a scrie și de a oferi informații/informații utile mai departe. Și așa va rămâne cât timp mă va mai lăsa webmaster să scriu...

Ce înseamnă de fapt la mine un articol marca AZE? Un articol mai lung, bine documentat și cu multe informații interesante, utile și înseamnă 2 zile de lucru, sau mai exact un anumit număr de ore desemnate/zi pentru această activitate. Scriu mai întâi articolul, urmează corectarea, sublinierea/îngroșarea titlurilor, subcapitolelor, selectare fotografii, aranjare fotografii, editare fotografii după caz (tăiere, acoperire fețe), selectare video, editare video după caz. Pentru începutul articolului mai caut câte un video potrivit din youtube. Cam asta înseamnă un articol la mine. Și sînt convins 100% că colegii mei AFA lucrează la fel de mult. Merită și ei mai multă apreciere.

Ce înseamnă de fapt la mine un articol marca AFA scris de un coleg/colegă? Dacă sînt 2-3 rânduri zic pas. Dacă e interesant util atunci citesc și votez, inclusiv pozele. Este de lucru și cu acestea și eu apreciez munca altora. Este vreun articol bine-scris și nevotat de mine pe aici? Nu prea cred, nu îmi scapă, poate accidental... Am o perioadă când nu călătoresc/vizitez nimic și nu am ce scrie? Am avut, dar nu am ieșit din AFA am citit/votat articole ca și cum aș fi fost un user activ.

Accept comentarii, accept orice critică, sau observații, în fine critica poate fi constructivă, chiar foarte de constructivă, observațiile poate ajută și acelea, o vară faină vă doresc în continuare.

WM rog acest video la început, mulțumesc

Trimis de AZE in 18.08.23 21:30:40
Validat / Publicat: 18.08.23 21:45:38

VIZUALIZĂRI: 1792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Ăsta îs, chiar și prietenul meu din Australia se uita ciudat la mine, ce caută nebunul ăsta pe aci...
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 37
[18.08.23 21:43:43]

Zoazore
[18.08.23 23:12:19]

@AZE: La multi bani, articole si drumuri bune!

Sa te tina punga si picioarele si sa mai calatoresti, ca sa avem si noi ce citi.

Sper s-o iei ca si "critica constructiva": scrie putin mai condensat. Articolele tale sunt frumoase, documentate, dar, pentru mine cel putin, cam... lungute.

De rest, numai de bine!

Bun tort ai ales!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
Carmen IonPHONE
[19.08.23 07:57:46]

@AZE: Felicitări și la cât mai multe reviewuri!

Ai sintetizat cum nu se poate mai bine etapele unei "creații" AFA, ca și plăcerea dublei vizite și bucuria împărtășirii experiențelor de viață cu utilizatorii site-ului.

Și eu am constatat doza mare de letargie care ne-a cuprins, numărul din ce în ce mai scăzut de postări, ecouri și voturi, și mai ales absența îndelungată a unor colegi sau retragerea lor de pe site.

Probabil însă că dacă Adminul ar organiza o macro- hyper- super-întâlnire AFA, ne-am scutura cu toții și am ieși din amorțeală.

Închei prin a-i atenționa pe aceia care nu mai catadicsesc să ne onoreze cu prezența dar se vor grăbi - sunt sigură - să se înscrie pe lista participanților la o eventuală Întâlnire anuală AFA, că principala condiție pentru ca tradiția acestor reuniuni să continue este ca site-ul să existe.

Și pentru asta e nevoie să scriem.

Încă o dată, felicitări și la cât mai multe călătorii frumoase!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][14 voturi]
micutzuPHONE
[19.08.23 08:34:29]

Felicitari si drum bun spre borna 1000 de articole postate pe site. Am si eu materiale pentru a reusi sa ating aceasta borna dar din pacate nu am mai scris nimic de peste un an si ceva. Am continuat insa sa citesc articole, sa vad poze si sa votez articolele care imi plac si sant utile. Am mai scris si cate un mic ecou. Frustrarea mea sau supararea mea a venit cand doua rewievuri personale pline de informatii noi despre doua destinatii europene, foarte vizitate de romani au fost facute K. O. de o pizerie din Moldova si un parc din Bucuresti. Concluzia a fost ca nu informatia turistica este cea care primeaza si altele sant criteriile pentru a primi voturi. Oricum sant atasat de acest site, citesc, vad fotografii si apreciez asta cu vot. Va doresc numai bine si la cat mai multe qrticole interesante.

P. S. De atunci numai citesc pe site articole despre parcuri si măncatorii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][13 voturi]
[19.08.23 10:08:43]

@Zoazore: Ms, ms. Încercăm.

Articolele sînt lunguțe cum zici dar cîteodată nu ai ce face, unde este multă informație și poate importantă nu se poate sări peste. Dar recunoaște rar vezi cu 20 min timp mediu citire (calcul automat făcut de sait) majoritatea sînt cu timp mediu de 5-7 poate 10 minute.

ZoazorePHONE
[19.08.23 10:10:40]

@AZE: Corect, ai dreptate!

Mergi înainte, că ești pe drumul cel bun!

[19.08.23 10:14:28]

@Carmen Ion: Sărumâna și mulțumesc. Ești una din persoanele care scrie articolele meticulos cu multă informație utilă. Mulțumim. Îi așteptăm înapoi pe cei care au scris la fel de bine și meticulos și dintr-un motiv sau altul nu mai scriu.

Pe de altă parte mai am o mică observație :

Sînt mulți useri (sau care se fac useri pe loc) care intră pe AFA să răbufnească să critice un eventual loc de cazare unde nu le-a mers bine. aici cred că au confundat AFA cu vreo instituție de stat. Pe de o parte este ok că aflăm și noi despre locuri pe care trebuie să le evităm dar pe de altă parte AFA nu este ANPC. Întradevăr există o listă neagră AFA doar că acesta este o listă internă.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
[19.08.23 10:18:38]

@micutzu: Mulțumesc. Păi exact asta am subliniat în articolul de mai sus această mare diferență între a descrie arta și o mâncătorie. Acuma dacă ne gîndim la stomac și potolirea foamei clar asta ar fi prioritatea nr. 1 ???? Dar o dată potolită foamea merge și o excursie, un muzeu ceva.

Dar indiferent de condiții siteul AFA rămâne în continuare la mine petrecerea plăcută a timpului liber.

Carmen Ion
[19.08.23 10:33:41]

@AZE: Ai dreptate, și eu am remarcat numărul mare de useri care debutează pe AFA cu reviewuri foarte critice la adresa unor hoteluri. În unele cazuri, informațiile oferite de ei despre stațiunile în care au fost cazați și pe care le cunosc personal mi s-au părut eronate, dar nu am intervenit cu ecouri pentru a nu-i descuraja. Poate că în timp vor prinde drag de site și vor posta și reviewuri de călătorie - deși, evident, cele de cazare sunt mult mai ușor de scris.

k-lator
[19.08.23 12:27:03]

@Zoazore: Ai dreptate!

@Carmen Ion: Și tu ai dreptate!

@micutzu:... daaa și tu ai mare dreptate! dar supărările vin și se duc... pasiunea rămâne! Ai mai fi acum aici și ai mai scrie ecouri/citi articole dacă te-ai fi supărat veșnic? Uite că nu!

@AZE: Tu ai cea mai mare dreptate!... că este articolul tău!... acum ar fi urmat o mică fluierătură... de admirație - 500 de articole? Bravo ție! Cine spune că sunt puține, să încerce să le citească... apoi să scrie și el tot atâtea. Uite, eu abia am împlinit 50 (în aproape 3 ani de existență pe site)... dar m-am gândit să-mi aprind lumânările pe tort abia la 100 să fie cifra mai rotundă ????.

@all: Vă mulțumesc că m-ați citit, că mi-ați scris cuvinte frumoase sau care m-au întristat, că mi-ați suportat poveștile care uneori erau alăturea cu ceea ce vă așteptați, că m-ați încurajat, că m-ați criticat, că nu m-ați votat uneori (asta m-a determinat să reflectez asupra celor scrise) că m-ați încântat cu articolele și pozele voastre, că mi-ați furnizat infinite informații utile, că m-ați făcut să meditez, să zâmbesc și să râd, că mi-ați arătat ce înseamnă AFA!

Să aveți parte de multe călătorii, să descoperiți locuri încântătoare și să vă bucurați de ele, să fiți nebuni frumoși... ai vacanțelor infinite.

Carpe diem!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][13 voturi]
irinad
[19.08.23 12:31:19]

@AZE: Felicitări şi din partea mea şi la cât mai multe articole încărcate pe sait! Părerea mea este să continui să scrii în stilul tău, aşa cum ne-ai obişnuit. Tu reprezinţi pe AFA tipul de turist complet, aşa cum sunt şi alţi colegi, care-şi scrie impresiile atât despre cazare, călătorie, cât şi despre mâncare sau despre evenimente gen festival. Cel mai important este, însă, că vii cu informaţii utile din care cititorii le pot extrage pe cele potrivite lor şi le pot adapta propriilor vacanţe.

Iaca, mi-a ieşit un ecou după multă vreme şi mă bucur că ţi-l adresez ţie la ceas aniversar.

Toate cele bune! Vacanţe frumoase în continuare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][11 voturi]
[19.08.23 12:40:30]

@k-lator: Mulțumesc. Îți citesc articolele care sînt foarte bune, tot așa mai departe, mai avem ceva până la 1000 ????

[19.08.23 12:42:51]

@irinad: Mulțumesc. Ești persoana care scrie articole complete și cu multă muncă în spate. Mulțumim. Vacanțe faine????

[19.08.23 13:48:03]

M-am uitat puțin peste numărul de articole la diferiți colegi/colege AFA. Sîntem câțiva la prag de 500 și 2 useri am observat la prag de 1000. Aștept să le atingă foarte posibil în acest an ????

mprofeanuPHONE
[19.08.23 15:19:18]

@AZE: Felicitări pentru acest articol aniversar și pentru întreaga muncă depusă! Nu este ușor să scrii un articol mai ales de călătorie, dar satisfacțiile sunt pe măsură. Trebuie documentare și cunoștințe temeinice.

Pasionat de excursii din copilărie și prin grija părinților tăi de a-ți dezvolta această înclinație, nu ai renunțat nici la maturitate și văd că transmiți mai departe fiului tău dragul călătoriilor!

Și eu sper la o revedere AFA, spre deosebire de tine eu nu am participat nici măcar la una, poate așa se mai înviorează site-ul, altfel nu știu cât va mai rezista și este mare păcat. Îmi place această comunitate, aflu și eu despre mulți pe unde au mai călătorit și urmăresc cu plăcere viața site-ului.

Să ajungi la articolul 1000 și mai departe!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][12 voturi]
crismisPHONE
[19.08.23 16:51:54]

@AZE: Wow... Un text ca un duș recișor - așa l-am perceput... (Ceea ce nu-i neapărat rău într-o zi caniculară de august; ba, din contra ????.)

Maxime felicitări pentru cele 500 de articole și mai ales pentru munca din spatele lor - ore întregi refuzate familiei sau intereselor personale, sudoare, stres, oboseală; dar, în egală măsură - bucuria de a retrăi momente dragi și de a împărtăși informații prețioase!

Chestia cu voturile... Voturile înseamnă apreciere. Ai dreptate, e frustrant să constați că munca ta de 2 zile atrage mai puțină apreciere decât munca altcuiva de 2 ore, poate nici atât. Dar informația e total diferită și importanța ei cu totul alta pe măsură ce trec anii. Eu, una, citesc pe AFA cât pot de mult și de toate - articole de călătorie, despre mâncătorii și dormitorii, despre biserici și parcuri. E drept, anumite subiecte mă interesează mai puțin, cum ar fi "all-inclusive Turcia &Co" și uneori chiar n-am chef de așa ceva, nici măcar de complezență. Dar nu știu dacă mi s-a întâmplat vreodată, peste ani, să mă întorc la vreunul din articolele astea despre hoteluri sau cârciumi, în scop de documentare personală! În schimb, la articole de călătorie m-am întors de nenumărate ori ("ah, plec în locul X! Ia să vedem ce s-a scris pe AFA până acum despre locul X?! ". Așa că dă-i înainte cu informație de calitate, structurată și ușor de parcurs, așa cum ne-ai obișnuit! ????

Cât despre "fenomenul AFA"... Îl iubim așa cum este, când mai vijelios, când mai apatic... Altfel ne-am lua tălpășița - eu, tu și mulți alții. Poate nici nu ne dăm seama cât de mult înseamnă AFA (care, după mine, depășește cu mult limitele unei comunități eminamente turistice) în viața noastră de zi cu zi, cât de mult ne-a modelat personalitățile, ne-a favorizat contactul cu oameni cu care rezonăm, ne-a creat și ne-a salvat relații interumane...

PS: Cred că trebuie să pui ???????? la rece! Eu fusei al 27-lea vot, până la 30 mai e o aruncătură de băț! ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][14 voturi]
Safta Radu
[19.08.23 17:35:35]

Asemenea colegilor AFA, nu pot decât să te felicit și să-ți urez să ajungi la review-ul cu numărul 1000, și de ce nu, mai mult decât atât! Doamne, cât mai am până la articolul cu nr. 500! Cu cele 119 ale mele sunt junior, de fapt ce junior, sunt copil de mingi pe lângă tine!

Ce pot să mai adaug, îmi plac review-urile tale, le citesc cu plăcere, de altfel cei care intră pe AFA s-au obișnuit cu articolele de calitate scrise de tine, așa că n-ai încotro, trebuie să menții cel puțin același nivel și pe viitor.

Gânduri bune!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][12 voturi]
[19.08.23 20:01:53]

@mprofeanu: Mulțumesc, dar mulțumesc și pentru articolele tale. Depui o muncă imensă a tot ce înseamnă un articol. Le citesc și le admir, învăț, poate voi merge și eu încolo o dată. Vezi de asta este ok AFA. În China de exemplu nu prea am vrut să ajung. Știi ce m-a îndemnat spre o călătorie în China? Chiar AFA. Dovada că ce putere are acest sait, hai să n-o lăsăm să moară.

Cât despre o întîlnire AFA. Mi-aș dori dar nu noi hotărâm este o sarcină destul de dificilă și cade pe umerii AFA. Încercăm și noi să ajutăm dacă ne cere. Doar să vedem o dată acea luminiță pe capătul tunelului o dată ????Personal am ratat din motive personale cea mai faină întâlnire AFA din 2018 anul în care sărbătoream 100 de ani de la Marea Unire. Era și la o săritură de pisică de la mine în Alba Iulia... Și acum îmi pare rău că n-am fost dar nu s-a putut. Eram pe locul 4 în anul precedent pe AFA.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[19.08.23 20:16:35]

@crismis: Mulțumesc și mă bucur că ai ajuns și la articolul meu. Așa cum am observat în decursul anilor scrii articole complete bine documentate consistente. Noi ne bucurăm de ele în primul rând ne bucurăm pentru tine că ai fost acolo iar în al doilea rând că poate mergem și noi și avem deja minighidul tău la îndemână.

Cât despre duș e ok acum în august am făcut-o și eu de 2 ori astăzi dintr-o pungă (duș solar se cheamă) în grădină, doar că a fost mai mult fierbinte având în vedere temperaturile????

Cât despre gusturile AFA e mai ceva și mai comlicată decât politica. Am învățat enormă flexibilitate în ultimii ani și aici discut începând de la locul de muncă, viața personală, până la călătorii și AFA. Gusturile pe AFA se schimbă mai ceva decât în politică, dar noi ne adaptăm nu-i așa??? ????

Și apropo de voturi deci ar mai trebui 2 (acu sînt 28) să desfac șampania????

Dar ar mai fi câteva articole cred vreo trei în urmă unde ar mai trebui un singur vot să-mi beau pălinca sau să desfac a doua bere... ????Dar uite așa voi reuși să beau mai puțin ????

[19.08.23 20:22:36]

@Safta Radu: Mulțumesc mult. Te-am cunoscut la singura întâlnire AFA în care am fost. Scrii articole faine și uneori și amuzante. Ne bucurăm de aceste articole. Așteptăm și altele bineînțeles.

nicole33
[20.08.23 00:31:27]

@AZE:

Felicitări şi la mai multe!

Aştept să citesc articolul semnat AZE intitulat "1000", desigur, însoţit de un tort pe măsură şi am convingerea că va dura mult mai puţin de 11 ani până atunci

Nu eşti singurul în situaţia asta. Eu cred că ni se întâmplă tuturor

Altora le ia şi mai mult timp postarea unui articol, chiar dacă nu documentarea este cea mai importantă parte. La corectare am renunţat demult, mai pot scăpa diverse, mai corectăm şi mai târziu. Firesc, îi invidiez pe unii colegi pentru uşurinţa de a scrie, indiferent de subiect şi pentru inspiraţie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
Michi
[20.08.23 08:01:44]

@AZE :Citisem şi votasem de aseară reviewul tău dar era prea târziu să mă adun să scriu câteva cuvinte.În primul rand felicitări pt no 500, pentru destinaţii, pentru cum scrii şi la mai multe! Cum ai fost votat până acum de 29 useri şi 21 deja au comentat, am toate şansele ca ce scriu să rămână între noi doi. Am ajuns şi eu la peste 750 de reviewuri scrise în 13 ani. M-am ataşat de AFA de la început, aici am învăţat să scriu, să pozez altceva decât pe mine cu familia şi prietenii, să mă documentez. AFA mi-a fost sprijin în momentele grele cum au fost pierderea soţului, cele trei proteze la articulaţii puse în acest timp şi altele. Pentru că am avut o meningită pe la 14 ani în urma căreia mi-am pierdut memoria uitând până şi tabla înmulţirii şi apoi, a început odată cu bătrâneţea să pierd neuronii, eu nu fac aceeaşi excursie de două ori ca majoritatea dintre voi, ci de minimum trei ori. De câte ori scriu un ecou despre un loc pe care l-am vizitat, mă întorc la reviewul meu, îl recitesc, mă minunez şi mă întreb cine l-o fi scris că nu mai ţin minte decât vag despre ce e vorba? Pentru mine, ca şi pentru alţii, AFA e un hobby, o pasiune. Mă gândesc cu groază la momentul destul de apropiat când nu voi mai scrie pentru că mă deplasez greu şi am şi probleme cu respiraţia la efort. Posibil să mă limitez la câteva mâncătorii pe an sau să gasesc vreo excursie în care autocarul să mă oprească la uşa obiectivului. A trecut perioada în care făceam 5-6 excursii lungi afară şi în ţară, chiar şi la peste 80 de ani. Om sunt, nu ştiu dacă voi continua să scriu ecouri la ce vor publica alţii, nu ştiu dacă voi avea înţelepciunea să înţeleg că atâta mai pot, atâta mai fac. Am constatat şi eu absenţa multor useri care anii trecuţi ţineau topul postărilor şi al voturilor.Motive pot fi multe: excursii mai puţine, delăsare, probleme de sănătate. Pe lângă reviewurile documentate despre istoria unor obiective, muzee, biserici, palate, situri arheologice, se scriu şi informaţii pure de turism: indicaţii traseu, preţuri, cazare, restaurante. Aşa e normal într-un sait de informare turistică şi numărul mare de membri (ux peste 130000?) arată interesul lor. AFA merge mai departe şi sunt convinsă că şi din noii veniţi vor fi oameni valoroşi care vor menţine sus ştacheta saitului.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
[20.08.23 11:58:51]

@nicole33: Mulțumesc. Și eu mulțumesc pentru articolele tale care sînt niște articole profesioniste cu foarte multă informație utilă.

Ca să ajung la 1000 articole trebuie să și călătoresc. Să sperăm că nu va dura atât, scădem 4 ani (2012-2016) când nu am scris aproape nimic și sînt 500/7 ani.

Lungimea articolelor depinde foarte mult de necesitatea informației. Nu pot să omit informații utile doar că se lungește articolul prea mult. Dovada este ultimul articol de cazare în Tunisia care fiind și de trei stele a trebuit neapărat să subliniez toate aspectele și mai ales negative găsite. Altfel se poate interpreta greșit și va merge acolo cineva care va avea o vacanță mai proastă și va scrie pe aici că ori sînt tunisisan????ori fac parte din acționarii hotelului????????????și scriu numai de bine. În fine acest articol aieșit la 20 minute timp mediu de citire.

La anumite articole de călătorie iar nu poți să omiți anumite informații, și acestea se pot lungi un pic. La muzee iar se poate lungi în funcție de câte secții/număr de exponate are.

Unde se poate scrie un articol mai scurt? La mâncătorii (cuvânt învățat aici pe AFA) Intri, mănânci, te-ai săturat, ai plecat. Se mai poate scrie puțin despre locație, unde este situată, meniu, prețuri, etc. Deci acest gen de articol poate ieși undeva la timp mediu de citire de 5 minute.

La mine personal cel mai dificil este de a scrie un articol complex de călătorie, urmează muzeele, locurile de cazare mai complexe cum ar fi un resort mai măricel, urmează festivaluri, evenimente și locurile de servit masa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[20.08.23 12:03:42]

@Michi: Sărut mâna, mulțumesc. Felicitări pentru cele peste 750 articole. Sînteți una din cele mai active membre AFA, și nu vă lăsați. Așa este bine, AFA este o parte din viața noastră.

Felicitări lui Cornel că a creat acest sait acum 15 ani. Îmi pare rău enorm că nu am descoperit-o înainte de 2012 și să fiu acolo de la început. Eram de mult cu peste 1000 (sau mai multe) articole.

Să scrieți în continuare să nu vă lăsați. Vizite faine în continuare

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
nicole33
[20.08.23 12:24:53]

@AZE:

Perfect de acord!

Dar să ştii că NU EU am fost cea care a comentat despre lungimea articolelor. Ar fi fost culmea ipocriziei, în condiţiile în care şi articolele mele depăşesc lungimea medie şi am fost criticată în repetate rânduri din acest motiv, ba unii m-au întrebat direct dacă chiar cred că le citeşte cineva până la capăt

Pentru mine, cel mai greu de scris sunt articolele de cazare, cele mai mari consumatoare de timp şi totodată cele mai lungi, iar cele mai uşoare şi mai scurte sunt cele despre mâncătorii. Articole de călătorie scriu destul de puţine, apreciind că există suficientă informaţie disponibilă pe internet.

Mă repet şi aici: nu lungimea este problema, ci... conţinutul

În cazul articolelor de călătorie scrise de către colegi, mai ales dacă destinaţia respectivă, oricât de tentantă ar fi, nu este de interes imediat pentru mine, eu sar cel mai adesea peste partea rezultată din documentare, fiind interesată să citesc doar opiniile personale ale autorului, ce i-a plăcut sau nu şi de ce din cele vizitate.

Asta nu înseamnă că nu apreciez prin vot efortul depus.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
tata123 🔱
[20.08.23 12:34:31]

@AZE: Bravo! E un prag important pe AFA, nu mulți vor ajunge să îl atingă. Felicitări pentru efortul depus și pentru perseverență. Unele articole se scriu mai ușor, altele mai greu, în funcție de subiect ori interesul ce ni l-a stârnit obiectivul respectiv. Documentarea e parte integrantă din elaborarea unui articol complet, dar în ultimii ani nu se mai citesc asemenea materiale înțesate de date istorice și descrieri amănunțite. Nimic nu se pierde, totul se adaptează. ????

Te-am cunoscut la Întâlnirea AFA de la Herculane unde ne-ai omenit cu o tărie de pe meleaguri transilvane. Am stat la aceeași masă, AZE „mic” era mic și timid, încercam să ne acomodăm unii cu alții, să ne cunoaștem mai bine.

Am citit articolele tale referitoare la alte meridiane (locuri unde nu se știu dacă voi merge), dar și cele despre zone din România. Te apreciez pentru promovarea valorilor județului (articole despre diverse localități sibiene) și ale orașului Sibiu (o serie valoroasă).

Chiar dacă articolele unora dintre noi sunt sau nu mai sunt citite/votate, noi am continuat să postăm materiale despre locurile vizitate. Poate cineva le citește, apreciază, votează, merge pe urmele noastre etc. Pasiuni, aversiuni, stări de plictiseală, nervi - nici un om nu seamănă cu celălalt.

Or fi utile cuiva, la un moment dat, aceste articole... Pentru autor rândurile postate online sunt un fel de cufăr plin de amintiri...

Sănătate și călătorii frumoase!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[20.08.23 13:46:03]

@tata123 ????: Mulțumesc. Ești la prag de 1000 articole. O să bifezi acest număr în acest an. Ai depus multă muncă și se vede rezultatul. Ai pus mare accent pe articole scrise despre țara noastră, cred că 99%, nu am făcut calculul încă ????.

Este firesc ca un user AFA care trăiește în România (sînt câțiva useri care scriu pe AFA dar locuiesc în afară) să aibă cele mai multe articole despre țara sa. Așa este și la mine la majoritatea covârșitoare ale articolelor scrise. Și așa și va rămâne deoarece n-o să am întotdeauna bani să călătoresc în afară. Ce-i drept și călătoria în țara noastră este destul de scumpă chiar foarte scumpă.

Cât despre întâlnirea de la Herculane, eu am o memorie bună și știu că nu am adus băutură la masă, fiind restaurant nu știam dacă este permis asta a fost la seara festivă, în seara anterioară știu sigur că am adus. Am fost un pic și încurcat că familia nu prea a intrat în atmosferă și au plecat prea repede înapoi la hotel. Nu eram chiar în apele mele atunci. Poate repetăm o dată o nouă întâlnire și va fi mai bine ????

AZEPHONEAUTOR REVIEW
[20.08.23 14:31:19]

@Zoazore: Am observat ca stai online pe AFA cam tot timpul esti prima care voteaza articole. La fel este si la mine chiar si la locul de munca daca cineva ia PC ul meu din birou la purecat n-o sa-i placa????

Multumim pentru voturile rapide. Iti citesc articolele bune si sint locuri vazute de tine unde am fost si eu.

Vacante faine iti doresc

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
adsoPHONE
[20.08.23 15:09:48]

Sa fim cinstiti: niciunul dintre noi nu ar scrie aici daca nu ar sti ca este citit + daca, in mod constant, nu i s-ar aprecia efortul. (Cand spun "dintre noi" ma refer la cei care au comentat la acest articol, altfel exista cativa valorosi useri care chiar scriu in primul rand pentru propia placere. Dar am dubii ca, chiar si ei, sunt complet insensibili la aprecieri.)

Poate ca nici eu nu citesc in intregime articolele prea lungi, prea tehnice, despre destinatii care nu sunt de interes imediat pentru mine. Dar le votez, daca imi dau seama ca au fost scrise cu suflet. Pentru ca, altfel, mai devreme sau mai tarziu, respectivul autor isi va pierde motivatia. (Personal, scriu atunci cand am de spus o poveste. Si apreciez cel mai mult articolele care imi spun povesti.)

Admin a incercat o campanie de a convinge oamenii sa voteze. Cu succes discutabil, din pacate.

Cel mai mult ma intriga faptul ca autori care publica mult (nu e cazul meu) voteaza rar. Aceste situatii le inteleg tare greu.

L.E. Era sa uit lucrul cel mai important :

@AZE: Felicitari pentru borna atinsa! Tot inainte!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[20.08.23 15:39:07]

@adso: Mulțumesc. Îți citesc articolele consistente cu interes.

Din punct de vedere personal am salvate toate articolele mele (doar textul) undeva pe un suport (hdd, ssd și dvd) și răssalvate altundeva (alt suport textele nu ocupă mult loc) Fotografiile sortate pe destinații/an/lună sînt la fel salvate în mare parte turistice, restul personale. S-a întâmplat deja să caut o informație deoarece am uitat și m-am documentat din propriile articole ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]

ANILU, AZE, Carmen Ion, crismis, doinafil, hlli, irinad, k-lator, Michi, micutzu, mprofeanu, Pușcașu Marin, Safta Radu, tata123 🔱
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo:

• pagină generată în 0.060122013092041 sec