ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

City break la Roma — zborul si transferul

Salutare!

Tocmai ne-am intors dintr-o calatorie scurta in Italia, unde am petrecut 3 zile minunate vizitand Roma, in perioada: 24-26.01.2017. Deci am facut un DIY (do it yourself) sau city break.

Am gasit o oferta foarte avantajoasa de zbor dus-intors plus cazare 2 nopti, asa ca am profitat.

Plecarea de pe Otopeni a fost pe 24.01.2017, orele 10.00, cu Ry... stiti voi, low cost. Biletele le aveam cumparate on-line, platite si facusem in acelasi mod si check-in-ul, asa ca nu mai ramanea decat sa urmam ceilalti pasi stiuti, de la aeroport, ca sa ne imbarcam.

Zborul a durat cam o ora si 45'-50', a fost placut. Din pacate am prins cer acoperit de nori densi asa ca nu am putut vedea prea multe. Am zarit numai piscurile Carpatilor Meridionali, imediat ce ne-am ridicat deasupra norilor si am mai putut vedea cateva lanturi muntoase prin Italia caci era cer mai putin noros. Din nou, din pacate nu am putut sti traseul exact al avionului ca sa-mi pot face o idee despre ce munti am vazut prin Italia, caci nu m-am documentat putin despre geografia tarii acesteia insa e ok, oricum cerul nu a fost prea senin.

Am aterizat pe aeroportul Ciampino, situat la cca. 15 km SE de Roma.

Nu am avut cu noi decat bagajul de mana asa ca nu a mai fost nevoie sa zabovim prin aeroport. La iesirea din zona sosirilor, penultimul sau antepenultimul ghiseu pe dreapta este unul de informare turistica, asa ca ne-am facut rost gratuit de o harta turistica a Romei.

Cum iesiti din aeroport, mergeti inainte catre parcare iar pe parte stanga a sensului de mers sunt autocare. Transportul catre Roma poate fi facut cu mai multe mijloace, de la tren pana la taxi insa noi ne-am documentat inainte si am hotarat ca cel mai ieftin este cu autocarul.

Gasiti autocare acolo, de la diferite firme iar biletele le obtineti pe loc, de la reprezentantii firmei, langa autocar, inainte de a va urca. Era o tipa cu o casa de marcat portabila care vindea biletele celor ce asteptau la coada si care oferea informatii privind traseul, bagajele si locurile disponibile in autocar. Noi am nimerit unul expres, gol, de la firma SIT, care venise doar pentru cei ce mergeau la gara Termini, cel mai mare nod de cale ferata din Roma. Nu a mai avut alta oprire pana acolo. Pretul a fost de 5 euro de persoana la dus. La intoarcerea fost de 6 euro, lucru pe care nu l-am inteles, dar asta e... O sa postez o poza cu biletul.

De la aeroportul Ciampino pana la gara Termini am facut aproape o jumatate de ora dar depinde de traficul din oras caci am mers prin Roma.

Banuiesc ca si cei care ajung pe aeroportul Fiumicino au aceleasi variante, desigur difera pretul autocarului in functie de distanta si de firma.

La inapoiere, aveti grija cei care aveti zboruri dimineata, gara Termini este inchisa pana pe la orele 05.00. Iar autocarele se iau de la gara. Daca mergeti mai devreme ca sa fiti prevazatori, nu prea aveti pe unde sta. Nu e periculoasa zona garii dar e plina de oamenii strazii si cioroi... Dar sunt inofensivi pentru ca e multa politie prin oras. Un sofer de autobuz al transportului public ne trimisese aiurea. Aveti grija, totusi, pe cine intrebati de unde luati autocarul.

Deci: Pentru inapoiere, cautati MacDonalds-ul de peste drum de gara, daca luati autocarul din Gara Termini. Cum stati cu fata catre gara (aflandu-va in parcarea cu statiile de autobuze ale transportului lor public), in partea dreapta a garii, peste drum, este MacD. La peronul garii, de pe latura cu MacD, in dreptul numarului 34 (scris pe peretele garii) de acolo pleaca autocarele spre Fiumicino si Ciampino, incepand cu orele 04.30. Noi avand avionul cu plecare la ora 06.30, am luat primul autocar, noroc ca ajunsesem din vreme si am avut loc. Dar sunt si care rezerva din timp bilete. Pretul la inapoiere a fost de 6 euro. In rest, totul ok.

Aeroportul Ciampino e micut dar foarte organizat, merge repede. Nu am avut timp nici macar de o tigara, crezand ca e ca pe Otopeni, unde ai zone pentru fumatori. Nimic. Merge totul struna, una dupa alta. Fumati in afara aeroportului, daca sunteti fumatori. Eu mi-am luat-o. De la gara Termini... nu am mai fumat decat la iesirea din aeroportul Otopeni... caci la Ciampino ma cam grabeam, nestiind cum merg treburile, stiti cum e.

Data viitoare va fi totul familiar si simplu.

Sejur placut!

Trimis de Costi.V. in 28.01.17 21:46:53
    Validat / Publicat: 29.01.17 00:02:25
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 4505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Costi.V.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adri-nico
    [29.01.17 11:23:54]

Este util articolul tau insa m-am suarat putin cind am citit ca in gara sint "multi oameni ai strazii si cioroi. "

Ce intelegi tu prin cioroi? Oameni de culoare neagra sau tigani de-ai nostri pusi pe furat?

Pentru niciuna dintre cele doua categorii nu as fi foloit cuvintul asta.

Sper ca nu te-am "certat" prea tare, insa nu crea ca trebuie sa ne exprimam uricios. Ca sa ma ierti, ti-am dat votul cel mare.

cristina47*
    [30.01.17 01:30:18]

Bun articolul, si este bine de stiut ca au redeschis Ciampino. Pentru o scurta perioada de timp au fost niste lucrari acolo. Cel putin, asa am citit pe site-ul Ryanair.

"La iesirea din zona sosirilor, penultimul sau antepenultimul ghiseu pe dreapta este unul de informare turistica, asa ca ne-am facut rost gratuit de o harta turistica a Romei. "

Data viitoare am sa ma uit mai bine, fiindca eu am vazut ca se platea harta. Chiar m-am mirat!

"Noi am nimerit unul expres, gol, de la firma SIT, care venise doar pentru cei ce mergeau la gara Termini, cel mai mare nod de cale ferata din Roma. ". (...) "Pretul a fost de 5 euro de persoana la dus. La intoarcerea fost de 6 euro, lucru pe care nu l-am inteles, dar asta e"

SIT-ul cred ca este pentru cunoscatori. Nu era coada asa de mare ca la celelate doua firme firme de transport, nu am vazut turisti. Si cred ca v-ati intors cu alta firma, de aceea usoara diferenta de pret. Eu am fost cu Cotral.

Si mie imi place sa stiu pe unde zbor. Data viitoare, cu o zi inainte, sau cand aveti timp, urmariti zborul aici https://www.flightradar24.com/44.43,26.1/7

Calatorii frumoase!

Costi.V.AUTOR REVIEW
    [30.01.17 10:45:35]

@cristina47: Multumesc si calatorii placute!

Utube
    [30.01.17 11:10:44]

Bună ziua, scriitorule!

Mulţumesc pentru detaliile din review. Vor fi foarte utile pentru cei care merg acolo pentru prima dată.

Referitor la:

se poate să fi nimerit altă firmă de transport, un traseu mai lung la întoarcere sau vorba aia: "Şarpele de 3 metri de la cap la coadă şi de 3,15 metri de la coadă la cap"

Felicitări pentru articol.

O zi deosebită!

Costi.V.AUTOR REVIEW
    [30.01.17 11:56:01]

@Utube: Multam' fain, toate cele bune!

adri-nico, Costi.V., cristina47*
    Alte impresii din această RUBRICĂCu avionul spre Roma și transfer aeroport: