ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

City break la Roma — vizita la Vatican

Salutare!

Tocmai ne-am intors dintr-o calatorie scurta in Italia, unde am petrecut 3 zile minunate vizitand Roma, in perioada: 24-26.01.2017. Deci am facut un DIY (do it yourself) sau city break.

Nu va povestesc despre avion sau transferul de pe aeroportul Ciampino si nici despre hotel, pt. ca a fost unul de 2* si nu hotelul m-a interesat ci sa vad Roma. Alte amanunte va voi spune la sectiunile respective. Acum si aici, despre Vatican.

A fost prima vizita la Roma deci si la Vatican, aveam temele facute cat de cat, stiam ce trebuie vazut si ca mai si costa pe acolo si am asteptat cu nerabdare sa ma impresioneze acele locuri.

Ajungand la Roma in jurul amiezei, am mancat cate o pizza de la mama ei, undeva prin zona hotelului apoi am plecat sa vedem Vaticanul inca din prima zi, nestiind cat de mare este capitala Italiei si cat ne va lua sa o vizitam cam toata in acest rastimp de 3 zile. Din aceasta cauza am preferat sa mergem cu metroul de la statia Repubblica, fiind aproape de hotelul nostru, pana la statia Ottaviano, care este in zona Vaticanului. Metroul a fost 1.5 euro/persoana/100 minute.

De acolo a fost simplu si usor de mers pe jos pana in Piazza San Pietro, ceva superb... Era o coada de cateva zeci de metri, oamenii care asteptau sa li se faca controlul de tipul celui din aeroporturi, pentru a putea vizita bazilica San Pietro, respectiv muzeul Vaticanului. Sa stiti ca nu am stat decat vreo 10' la coada si nu e deloc obositor sau deranjant, merge repede, la cata populatie de toate neamurile e acolo. Vizitele la Muzeul Vaticanului costa. Mi se pare ca era 20 de euro, nu m-a interesat caci am lasat-o pentru o vizita viitoare.

Pe noi ne-a interesat in primul rand bazilica si Piazza San Pietro. Oricum voi reveni la Roma negresit si am timp sa vizitez tot ce nu am reusit acum si sa intru peste tot pe unde costa intrarea. Fiind prima vizita in Roma, de data aceasta am preferat sa vizitez si sa vad tot ceea ce se putea vedea din exterior si tot ce nu era cu plata biletului. Practic, un tur de obiective si de locuri, ca sa-mi ostoiesc curiozitatea si placerea entuziasta de a fi vizitat Roma. Toti mi-au zis ca odata ce voi merge in aceasta capitala, voi reveni. Si au avut dreptate.

Pentru a vizita cupola bisericii Sf Petru din Vatican costa 8 euro cu liftul si 6 euro pe scari.

In concluzie, este de mers si de vizitat Vaticanul. Din pacate accesul turistilor este restrans fata de cat ar avea de aratat tot complexul acela insa stiu ca nu poti intra chiar peste tot...

Sa aveti un sejur placut!

Trimis de Costi.V. in 28.01.17 20:33:03
    Validat / Publicat: 29.01.17 00:04:25
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 3385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Costi.V.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Piazza San Pietro

[29.01.17 11:40:03]

Si aici am ceva de comentat. De asta asta nu m-a intrigat nimic din ceea ce ai scris, ba am cules si informatii folositoare, insa titlul cred ca nu e chiar potrivit.

Ai acut o vizita pe linga zidul Vaticanului, cred.

Iti doresc din suflet sa ajungi din nou si sa vezi tot ceea ce nu ai apucat acum, din lipsa de timp.

Pentru cind te vei duce In vizita la Vatican, iti recomand orele diminetii pentru ca in interior sint atit de multe muzeee si galerii, iar daca ai norocul sa ai si un ghid... merita toti banii. Daca nu vrei ghid, te poti alatura unui grup si asculta si tu desre ce povesteste ghidul. Te asigur ca informatiile sint foarte interesante.

Pina la urma ati urcat in cupola?

Costi.V.AUTOR REVIEW
    [29.01.17 15:52:52]

@adri-nico: Nu prea-mi place cand sunt pus in situația de a ma justifica dar treaba a stat in felul următor: pontul acesta de calatorie si cazare a venit din scurt si nu am vrut sa-l ratez, constient fiind ca nu voi vedea multe lucruri minunate.

Am incropit in graba, iti dai seama..., o suma cat de cat, care sa-mi acopere zborul si cazarea precum si ceva de buzunar, am plecat sa vad ce se poate, sa-mi fac o idee despre Roma si frumusetile ei. Apoi, nestiind cat e de mare orasul deci implicit nestiind nici costurile transportului public, am plecat in aceeasi zi direct la Vatican pt ca a doua zi aveam de strabatut o groaza de locuri.

Am vazut Piazza San Pietro si bazilica. Fara muzeu, fara arhive si fara cupola... Stiam de atunci ca voi reveni la Roma, pregatit, cu bani si clar pt mai multe zile. Nici la Colosseo nu am intrat, nici la castelul Sant' Angelo, nici la multe altele. Insa am bifat multe care sunt superbe, fara sa necesite bilet de intrare, cum ar fi: Campo di Fiori, Piazza Navona, Piazza di Spagna, Pantheon, Columna lui Traian, Arcul lui Constantin, Fontana di Trevi, Monumentul Emmanuele II, etc.

Deci voi reveni negresit si voi sti exact ce si cum. Am ajuns la hotel pe la orele 13.00, pe 24.01.2017 si am plecat pe 26.01.2017 pe la 03.00 dimineata, nu am stat o clipa in toata perioada asta insa a fost magnific, asa scurt cum a fost. Plus ca in unele locuri am revenit si noaptea pentru a ne bucura de feeria locurilor. Bine ca stiu locurile si preturile, bine ca se poate strabate Roma la pas. Stiu cam tot ce trebuie si stiu de unde sa mai obtin inca sfaturi si informatii utile. Multumit/a?

maria55 †
    [29.01.17 16:06:15]

@Costi. V. : pentru Campo di Fiori chiar te felicit! Este o zona mai răruț atinsa pt ca marea majoritate dintre noi, căutăm obiective de top, să zic asa!

Nici eu nu am atins "interioare" prea multe, din acelas motiv ca si al tău!

Dar era februarie, ploaie in toate cele 5 zile si nopti, asa ca am amânat pt alta dată! Acum recunosc, bani pt 5 nopti de cazare central am avut, dar pe ganduri am stat... la Muzeele Vaticanului...

Asa cum am spus... data viitoare, Muzeu &Tastevere!!

Si inca ceva, cea mai buna cafea expresso am baut-o la o terasa din Campo di Fiori, admirând forfota din piată cu toată ploaia...

[29.01.17 19:07:10]

Nu era vorba ca am fost eu nemultumita. Miine plec la Roma pentru a 5-a oara si nici eu n-am apucat sa vad toate obiectivele de top, ca sa nu zic de cele mai indepartate.

Nu mai stiu de Campo di Fiori... nici ce e, nici unde vine si nici daca am trecut pe acolo. E cumva locul ala unde te uiti pe gaura cheii? Linga o gradina de portocali?

Acum sper sa am o zi pentru Villa Borghese si dupa aia... sa ma plimb pe strazi.

maria55 †
    [29.01.17 19:09:09]

@adri-nico: hai drum bun! Cu vine pleci?! ????

Te invidiez, apropos!

[29.01.17 19:45:15]

@maria55: cin oi minca inghetata, ma ginesc la tine. Intrebarea era cu cine plec? Cu omu' meu si cu nasii!

Utube
    [30.01.17 11:27:26]

Bună ziua, scriitorule!

Felicitări pentru articol şi mulţumiri pentru că m-ai purtat la Vatican, unde nu am fost încă.

Referitor la

... am asteptat cu nerabdare sa ma impresioneze acele locuri.

eu niciodată nu-mi fac mari speranţe sau aşteptări funcţie de ce am citit scris de alţi turişti. Pe fiecare îl cam impresionează altceva.

Este bine că ai hotărât să te întorci acolo, mai dotat financiar, pentru că peste tot în lume "distracţia" cu muzeele costă - o spun din proprie experienţă.

Poate, nu ştiu exact dacă există, ar fi bine, ca sugestie, să te interesezi de abonamente de vizitat muzeele din Vatican sau Roma. Eu am cumpărat un astfel de abonament când am vizitat Londra, se numea London Pass. Tocmai am citit pe AFA că există şi în Lisabona. Interesează-te, poate ieşi mai ieftin.

O zi deosebită!

Costi.V.AUTOR REVIEW