ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Constanța - Roma Fiumicino - Termini și retur

Buna ziua.

Pentru excursia la Roma din luna mai 2017 am ales compania Blue Air, avand zbor direct Constanta – Roma Fiumicino. Rezervarile le-am facut din luna octombrie 2016 direct pe site-ul lor si au costat aproximativ 400 ron dus - intors, 2 adulti si un copil de 9 ani.

Zborul de la Constanta la Roma Fiumicino a durat cam doua ore si a fost fara probleme. Avionul a aterizat la terminalul 2. Am coborat din avion si ne-au urcat intr-un autobuz care a mai mers foarte putin pana la intrarea in terminal.

A urmat controlul pasapoartelor unde erau doua cozi:una pentru cetatenii UE si una pentru cei non UE. Coada pentru cei cu pasapoarte non UE era considerabil mai mare fata de cea UE. Asa a fost si la venirea si la plecarea de pe aeroport.

Pentru a ajunge la Roma Termini se poate lua: taxiul, trenul Leonardo Express sau autobuzul.

Ajunsi la iesirea din aeroport esti intampinat de numerosi taximetristi care iti ofera o masina. Drumul pana la Roma cu taxiul costa 48 de euro. Toate taxiurile oficiale sunt albe si au afisat pretul pe portiera.

Am refuzat ofertele si la iesirea din terminal am facut dreapta spre statiile de autobuz. Sunt indicatoare peste tot. La capatul terminalului sunt casele de bilete a 3 companii T. A. M., Terravision si RomeAirportBus by Schiaffini. Prima casa de bilete era inchisa, la a doua Terravision era o coada mare, pretul fiind de 4 euro/persoana iar la cea de a treia casa de bilete RomeAirportBus erau cateva persoane pretul fiind 5.90 euro/persoana. Am cumparat bilete la RomeAirportBus fiind nerabdatori sa ajungem la Roma. Se poate cumpara bilet dus-intors la 8.90 euro /persoana, dar nu ne-am riscat, la plecarea spre Romania alegand trenul Leonardo Express. Autobuzul pleaca de la peronul numarul 8 din 45 in 45 de minute si face cam 50 de minute pana la gara Termini via Giolitti 34/36. Autobuzul are si wi-fi dar functioneaza sub orice critica. Ca un sfat, cand ajungeti la peronul numarul 8 sa va bagati cat mai langa marginea unde vine autobuzul pentru ca daca stati la coada e posibil sa nu urcati in autobuz si il asteptati pe urmatorul.

Aglomeratia asta si haosul ne-au facut ca la intorcerea de la Roma Termini spre aeroport sa luam trenul Leonardo Express. Astfel scapi de stres si aglomeratie. Trenurile pleaca din gara Termini de la peroanele 23 si 24 din 15 in 15 minute. Drumul dureaza 32 de minute. Biletul costa 14 euro/persoana, copii pana in 12 ani gratuit. Biletele le-am luat de la automatele de bilete cu o zi inainte. Sunt angajati care te ajuta in caz ca nu te descurci. Ora nu este trecuta pe bilet. Doar data este trecuta iar biletul se poate folosi toata ziua la orice tren Leonardo Express. NU UITATI sa validati biletele inainte de a va urca in tren la aparatele verzi. In caz contra platiti amenda. Din statia de tren pana in terminalul plecari drumul este foarte bine semnalizat.

Blue Air spre Constanta pleaca de la terminalul 2 poarta E51. Poarta E este in capatul terminalului si este ceva de mers pana acolo.

Sper sa va fie de folos informatiile. Vacanta placuta.

Trimis de paulcta in 25.05.17 22:00:03
    Validat / Publicat: 26.05.17 08:32:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3380 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulcta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Oanaonisa
    [24.10.18 12:24:58]

De la aeroport se poate ajunge in Roma, la gura de metrou EUR Magliana și cu autobuzul COTRAL, de la terminalul T3. Costa 2,2 euro de persoana, iar biletele se cumpără de la terminalul T1, de la cafeneaua din holul aeroportului. De acolo se pot lua și biletele de metrou

Oanaonisa, paulcta
    Alte impresii din această RUBRICĂCu avionul spre Roma și transfer aeroport: