ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2017
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10

Plusuri si minusuri turistice

E-un review scris, intr-un lung si plictisitor week-end geros, rog a nu se lua foarte in serios.

Motto

Ma credeti ca-ntreaga mea viata m-a urmarit un vis/Sa fac pe dracu-n patru si s-ajung cumva si eu la Paris? /Dar orice minune trece si visul a fost inlocuit. Cu ce? /Cu scoici, cu nisip, cu golfuri pline de arici si farmece/Orasul luminii artificiale mi-a aparut dintr-o data, rece/Si de mangaierea blanda a zeului Helios, el a fost strivit.

Intre Paris si acest sait, pentru mine, exista o mica asemanare, pe care n-o pot ignora. Nici unul nici altul, nu ma mai incanta ca pe vremuri. Nu m-as mai duce niciodata, chiar si gratis in “orasul-lumina”. Decat o saptamana-n Franta, mai bine 3 zile-n Grecia. Vedeti cum se schimba lumea? Sau poate, numai eu sunt de vina. In mintea si inima mea, cuvantul “Paris”, s-a preschimbat in “Elada”. Asadar, astazi am sa va barfesc cate ceva despre AFA, Grecia si mai ales despre etcetera.

Cine merge in vacanta?

Desi este acolo sus, deasupra tuturor, soarele nu straluceste la fel. Pentru unii, viata e lapte si miere, pentru altii, noroi si durere. Pentru unii, ea reprezinta bucurie, pentru altii, jale. Pentru unii, vacanta, e hotel de 4 stele, cu “all-inclusiv”, adica cu cozonac, sampanie si carnati, pentru altii, camping, paine cu zacusca si spalat la oale. De ce? Pentru ca suntem stratificati. In “pături sociale”. Unii dintre noi fac parte din “high society”, altii, din “middle class”, care, desi ar trebui sa fie o pătura groasa cat o plapuma, deocamdata e mai subtire decat un cearceaf. Mai exista si categoria celor care traiesc de la un salariu la celalalt. Cu totii jinduim insa, macar odata pe an sa trecem pragul unei agentii turistice. Din pacate unii dintre noi nu reusim, decat sa ne permitem cateva zile la munte sau la mare (si bine-nteles nu in statiuni de lux) sau s-o purcedem cu cortul in spinare pe malul unui rau la “iarba verde” sau sa mergem la “mama sau la bunica la tara” si... cam asta va fi fost tot concediul nostru de-o vara. Altii, din extrema opusa, isi permit, in fiecare an, sa-si petreaca cate un concediu “eminescian”:

“ Unii plini de plăcere petrec a lar viaţă, /Trec zilele voioase şi orele surâd/În cupe vin de ambră - iarna grădini, verdeaţă, /Vara petreceri, Alpii cu frunţile de gheaţă/Ei fac din noapte ziuă ş-a zilei ochi închid. ”

Epigonii

Iara noi? Noi epigonii? Noi, cei nu foarte instariti da' multi, ce facem? Dam iama prin agentiile de turism si incearcam sa gasim oportunitati sau promotii turistice. Discutiile de genul “Cum? , ai o oferta de sejur in Lekada cu 150 de euro? E scump! , vezi ca la agentia “x”, e-un “last-minute” cu doar 115 euro, poate mergem impreuna! ”, sunt frecvente astazi. Saiturile turistice au o mare influenta in a prezenta lumii, atat variantele scumpe cat si cele mai ieftine de petrecere a unui concediu. Se zice ca daca nu iesi din casa macar 12-14 zile/an, ai pierdut acel an (echivalentul zicale “Daca nu ai cont pe Facebook, nu existi”). Daca a doua expresie nu e mereu cea mai sanatoasa, prima, in schimb, nu numai ca e sanatoasa ci chiar necesara. Incarcarea periodica a bateriilor, e utila bunii functionari a masinariei umane.

O idee buna

Ideea “www.amfostacolo”, ce-a cutremurat din temelii Romania, a fost buna, un sait de turism are succes oriunde. Unii oameni iubesc sa citeasca, altii (mai putini) sa picteze, sa brodeze, sa bricoleze sau sa traforeze. Cei mai multi au chef sa cafeleze si sa barfeze. Dar, hai sa fim seriosi, cel mai mult, oamenii iubesc sa calatoreasca. Si sa povesteasca amicilor, despre calatoriile lor. Din altruism, din laudarism (din rupem. gura. vecinism) sau din Bluairism sau rentism viagerism. Deci, saitul nostru, avea inca inainte de-a merge la maternitate ca sa se nasca, un succes garantat si anticipat si-o cununa de ramuri de maslini pe frunte, nefireasca. Trebuia doar pus pe internet ca sa produca emulatie turistica, satisfactie, fani si poate si ceva bani. Cu care sa poti evada, prin tara sau prin lume, sa cobori in adancuri sau sa urci spre cer. Pentru mine, verbul “a calatori”, nu inseamna doar a iesi pana la terasa din coltul strazii sau biserica din cartier.

La debut, tot omul a scris, mai mult din placere, nimeni n-a pornit cu ideea de a le arata altora ca el e cel mai destept, mai umblat, mai talentat, mai dotat. Dar cu timpul, saitul s-a mai schimbat, ca numar de uzeri, s-a dezvoltat, dar in ultima vreme, am senzatia ca s-a “otevizat”: au aparut parca prea multe interioare, nu de muzee si palate frumos pictate ci de pensiuni si hoteluri si biserici nenumarate, terase, shaormerii, pizzerii sau fotografii gen "eu si haleala mea", sau “eu si cu familia”, incat de-abia mai vedeai in planul doi, catedrala “ics” sau Sagrada Familia. Sau au mai aparut si teme precum: “Hai-hui pe imas” sau “O excursie la parculetul din colt” sau prin centrul unei comune ce-a devenit de ieri oras. Uneori mi se pare ca un super (b) multiblog turistic altruistic cu mii de referate bine ilustrate, s-a transformat, “slowly-slowly”, intr-un concurs national la care se castiga cateva premii si ceva notorietate. Totul mi se pare ca nu e decat o cățărătură spre un statut nu de erou ci de zeu, spre un piedestal de marmura sau chiar spre un mausoleu, pe cai, nu de putine ori, oculte si intortocheate.

Arta pura sau cu arta cu tendinta?

Poate gresesc, dar mi se pare uneori ca, scopul saitului, s-a cam pierdut pe drum, nu mai gasesti prea multe impresii de calatorie interesante, ce rost are sa mai scrii ceva despre un sejur, cand lacasul de mancat sau inchinat din coltul strazii iti aduce acelasi numar de voturi si premiul mult visat? Plus ca saitul e freceventat doar de aceiasi si aceleasi uzeri ce-o pun, intre doua premii, si de-o sueta publica (care se publica) de genul” Unde ne mai intalnim la o cafe, la Universitate sau la sosea? ” Iar cand apare pe sait “un uzer trufanda”, aceeasi trupa de cafenea, nu pregeta in a-l lauda “Un vot mare din partea mea”, (poate o mai pica ceva, un vot sau doua, si-n pusculita mea). Simt pe sait un parfum feisbuchizat de cafea, nu e de mirare ca nu-ti mai vine-a scrie, ca vrei sa ramai chibit de-a pururea. Dar mai e si-un aspect obiectiv, ulceaua cu reviuri e plina, ba chiar s-a revarsat, fenomenul “deja vu, deja connu”, s-a aciuit adanc pe sait. sunt deja prea multe scrieri despre aceeasi plaja, manastire, munte, oras sau sat.

Enigma incepatorului

Inocentul (bobocul, tanarul niuentrist) ce e prima data pe sait are un moment de satisfactie extrema, fantastica, euforica, (scuzati, chiar orgasmica): gaseste un loc cu mii de idei de vacanta. Se simte ca un copil intr-un magazin de jucarii, aproape ca nu stie ce s-aleaga sau unde sa-si arunce ochii mai intai. Ar vrea sa ia tot, dar e imposibil, asadar devine selectiv: doar cateva destinatii si doar anumiti autori. Cea mai cautata destinatie este (ati ghicit!) Grecia. Logic, bobocul cauta mai intai in partea de sus a clasamentului. Ca incepator, ramai mut de admiratie cand vezi autori care au scris 10,20,30 de reviuri despre tara in care ai fost si tu si pe care o iubesti, dar despre care inca nu ai scris nimic, n-ai stiut ca exista un loc in care poti sa scrii sau n-ai avut curajul s-o faci. Vezi unii “veterani”, ce-au scris mult despre o tara si te simti mic si descurajat, te-ntrebi daca n-ai sa te faci de ras in fata lor, poate e mai bine sa stai pe tuse. Ti se pre ca ei stiu tot, iar tu, nimic. Iar cand autorul incepe deja sa te invaluie cu parfumul tarii tale preferate, oftezi si te-ntrebi: "voi ajunge oare si eu vreodata sa vad si sa stiu atat de mult despre tara asta? ". Dar incepatorul e incepator, doar la inceput. Dupa o vreme, el "observa" ca "zeul" sau, nu este chiar infailibil. Este si el un muritor de rand, doar ca este mai vechi si a descoperit mai repede toate oportunitatile saitului (adica gaura de la macaroana). Intr-o zi, iata ca apare si un “roman-fluviu”, dupa ce “zeul” s-a intors dintr-un weekend la munte (sa zicem). Reviurile curg unele dupa altele, precum sloiurile acum pe Dunare. “De ce n-o fi scris un singur review? Hai doua, unul despre excursie si altul despre cazare? ”. Nedumerit, intreaba in stanga si-n dreapta: de ce marunteste "x" vacanta in asa hal incat nu se mai intelege nimic? Primeste un prim raspuns care il nauceste: "Pentru puncte”, i se raspunde: “Scopul nu este sa scrii un singur referat turistic bun, ci mai multe, pentru voturi, puncte, premii, pentru un loc mai bun in clasament! ”. “Ei, ai inteles acum, incepatorule? Doar pari un om inteligent! ”. "N-am inteles! Cum, punctele sunt mai importante decat scopul saitului, decat schimbul de impresii? Arta pentru arta e strivita sub cizma artei cu tendinta? Cum e cu putinta? ". Raspunsul primit pare cinic: "Da! ". "Cum? Adica unii ce-au compus zeci de reviuri despre Elada mea iubita, nu ii cunosc cu adevarat parfumul, culorile si obiceiurile? Nu sunt “doctori docenti” pe aceasta destinatie? " "Ha! Bine-nteles ca nu, esti naiv bobocule! "

Polifragmentarea

Hai sa barfesc putin, ca destul am laudat saitul!

Pe 2016, nambaruanul pe Grecia, a scris 43 de impresii despre aceasta tara, m-anunta in somn, cineva. “Felicitari, zic eu. E munca nu gluma! ”. “Dar, continua vocea, te-ai astepta sa fie despre 43 de locuri diferite. Sau macar 20. Te-ai astepta la macar cate un articol despre Atena, despre Delfi, despre Peloponez, despre Creta, Dodecaneze, despre Ciclade, Saronice, sau macar despre Sporade, care sunt mai aproape, dar nu, nimic din toate astea, toate impresiile sunt despre un singur traseu-circuit, repetat de vreo 3 ani incoace, cu variatii minime: 4 zile in Corfu, iar la intoarcere niste opriri scurte in Lefkada, Ioanina, Paralia, Kavala sau Thassos. Un traseu aproape banal, dar foarte obositor”.

Ca incepator (si nu numai) cand descoperi asemenea uzante ramai consternat, piedestalul cu "zeul" tau se sparge-n mii de bucatele. Si cade, stii ca ai fost trisat, ai senzatia si-apoi certitudinea ca totul a fost scris doar pentru a escalada Everestul cu telefericul! Scrisul a fost doar un "mijloc" pentru atingerea "scopului" si scopul personal nu coincide mereu cu scopul general. Asemenea ascensiune spre glorie, merita macar o poezie “Printre cochilii sfaramate sa calci nu mai e chip/Cioburi de cariatide zac pe plaja de nisip/ /Caci din faima vechii Elade, nimic n-a mai ramas/Decat o telenovela fara noima si-o Atlantida fara glas. ”

Dar nici eu nu sunt mai breaz, ma simt mic, mic, ca un pitic, ca o furnica! Am “taiat si eu in 53 de bucatele Grecia”, pentru ca merita s-o disec, mai ales pentru placerea mea, pentru cele 8 voiaje si pentru pozele multe ce le-aveam in bagaje. Dar, degeaba, scuzele sunt palide.

Noul regulament

E bun si e rau, in acelasi timp. Sabia lui Damocles a cazut. Cine-a adunat usor puncte in ultimii doi ani, e putin bosumflat. De-acum totul va fi limitat, strict controlat, va fi greu sa ajungi pe muntele Olimp. Nici nu mai prea ai timp. Se pare ca vom asista la un sait inghetat. Cu “new-entry” ce nu vor mai intra, cu uzeri ce vor abdica, cu altii care nu vor mai crea. Uzerii ambitiosi nu vor mai putea scrie reviuri fara numar, fara numar, numarul lor va fi limitat, ei vor cantari mai atent fiecare reviu si logic ar fi ca sa creasca calitatea in detrimentul cantitatii acestora. Punctele se vor obtine extrem de greu. Cine va scrie, o va face doar din pasiune, din placere. Va apare un turism izvorat nu din mercantilism ci din altruism.

Chiar credeti? Ce e val, ca valul trece, nu va imbatati cu apa rece.

Noul regulament pune polifragmentarii, o mare piedica, o frana, macar pentru moment, dar totul nu cred ca va dura mai mult de-o saptamana si uzerii vor gasi o cale sa inlature aceasta stavila turistica sau macar de-a ocoli acest neplacut eveniment si sa urce iar in clasament. Ce vor face? O mica revolutie caci saitul e-ntr-o permanenta evolutie. Bosumflatii se vor aduna la o cafea, sau vor pune la cale, altceva, vor descoperi repede a lui Pepele cui, si se vor uni, se vor intr-ajutora, se vor Super-Zuper-Super vota. Cu “vox populi” nu te pui. Vom asista in acest ultim an, (in care mai poti obtine, o avansare si in consecinta, un ban), la scrieri excelente, modeste sau marunte ce vor aduna fiecare, multe, multe sute de puncte (per reviu). Iata o cale de eludare, la care poate sa se astepte fiecare. Renta nu mai e renta-bila, mai valoros va fi un zbor spre cer, care (la 400 euro), e echivalent cu un voucher voiager. Va fi mare batalie pentru unul sau mai multe bilete de Bluair. Asa sa fie oare? Sa vedem ca regulamentul n-a adus nici un progres, nici o schimbare? Greu de raspuns la acesta intrebare.

Trimis de dorgo in 14.01.17 08:26:33
Validat / Publicat: 14.01.17 11:06:03

VIZUALIZĂRI: 1789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Nimic de zis, avem si noi marea noastra dar nu e ca-n Skopelos, cand verde cand albastra
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[14.01.17 09:50:32]

@Web, daca e posibil, videoclipul "Learning to fly", mersi!

[14.01.17 11:04:47]

@dorgo:

1. Dezaprob *profund* articole născute din "nu pot să dorm de grija altuia", izvorâte de obicei din stomac ori fiere. Pentru că pe AFA dreptul la libera opinie e sfânt (în limitele Regulamentului şi a legii), accept totuşi să le public.

Unde se ajunge cu asemenea abordări? Păi, de exemplu, oricine altcineva îţi poate spune că tu ai scris "mult mai multe" despre acelaşi obiectiv - judeţul Mureş. La care se pot aduce argumente şi contraargumente — la infinit. Adică circul, miştocăreala şi bălăcăreala în care unii să "se simtă bine" - şi în primul rând tu, după propriile-ţi afirmaţii ("cât de mult le simţi lipsa", nu?)

2. Ca şi în trecut, te lansezi în analize şi prognoze după urechea-ţi proprie. Nu e ceva ieşit neapărat din comun, o fac şi alţii. "Remarcabil" e însă că toate cele lansate în trecut - dar absolut toate - s-au dovedit, în timp, penibil de aiurea. Cum se vor dovedi şi cele de mai sus - timpul te va lămuri, implacabil. Probabil ai o ureche profund afonă la d'astea .

Pentru ambele aspecte de mai sus, ai din partea mea unul dintre foarte puţinele "minusuri" acordate în cei 9 ani de activitate aici.

Carmen Ion
[14.01.17 11:45:34]

@dorgo: Don' doctor, eu te înţeleg că te plictiseşti stând în casă pe o vreme geroasă (na, că mi-a ieşit şi mie o rimă , motiv pentru care chiar o să-ţi urmez sfatul şi n-o să te iau în serios... Aşa că nici măcar n-o să mă obosesc să-ţi dau un vot negativ... În plus, eu te simpatizez sincer

Constat că odată la câteva luni "comiţi" astfel de panseuri apocaliptice, prevestind "îngheţarea" saitului, new entries ce nu vor mai fi şi alte asemenea cataclisme. Acum ai şi noul regulament la dispoziţie ca să îţi manifeşti scepticismul.

Două lucruri am de zis:

1) Pe bune, chiar n-ai nimic altceva despre care să scrii? Un alt review despre Grecia, de pildă, că tot ai ironizat şi te-ai autoironizat pe tema asta? Unde au mers 53, merge şi al 54-lea...

2) Unii useri vechi şi meritorii s-ar putea simţi jigniţi de comentariile tale. Nu şi eu... Majoritatatea suntem probabil suficient de "hârşâiţi" şi "îmbătrâniţi în rele" ca să nu ne ofuscăm prea tare... Dar ce te faci cu noii sosiţi? Ce or să creadă ei? Nu cumva riscăm să îi îndepărtăm cu astfel de cugetări necugetate?

Renta viageră, concurs naţional cu premii... Pff! Miza financiară e modestă, gloria efemeră, plăcerea de a scrie e tot ce ne rămâne. De ce s-o împroşcăm cu noroi?

Părerea mea...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][16 voturi]
maria55 †
[14.01.17 12:40:30]

@dorgo, scurt si la obiect: nu sunt de acord cu tine si permite- mi sa-ti adresez o singura intrebare!

- Tocmai, ce vor zice/crede/intelege colegii tineri/nou intrati pe acest site, citind ACEST articol?!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][12 voturi]
Zoazore
[14.01.17 12:51:31]

@dorgo: Hai, pe bune, doctore! Repet: NU-ȚI STĂ BINE SĂ FII RĂU!

Din poze văd că, totuși, ți-ai urmat visul/Și-ai văzut Parisul!

Dar decât să fi irosit frumusețe de fotografii p-aici, mai bine ni le descriai la niște impresii de pe-acolo! De Grecia zic!

Uite, eu fac parte din infima categorie a celor cărora NU LE PLACE Grecia! Am fost, am văzut, am scris, dar n-aș mai merge. De ce? Uite-așa!

Rămân la Albena mea, pentru că doar pentru asta am bani. PUNCT!

Dac-aș fi nou-intrat și-aș citi ce-ai băsmit tu p-aici, doar de-al naibii aș intra și-aș scrie! Să văd dacă se confirmă sau nu ce zici tu! Bine, io-s mai atipică și nu mă prea atinge ce zici tu! Poate pentru că-mi place să scriu? Așa cum mă pricep eu: mai bine, mai rău... Poate pentru că am urcat pe Olimp pe bune, pe ăla real... Poate pentru că nu-s înscrisă la premii?

Nu știu voturi, dar ecouri știu că vei avea! La greu!

Să fii sănătos!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][17 voturi]
Mihai18
[14.01.17 14:39:25]

Am citit reviewul dv. în urmă cu 2-3 ore. Am avut un instinct să vă răsăund spontan, dar mi-am adus aminte că în astfel de situații este bine mai întâi să numeri până la 2o și apoi să răspunzi. Eu am numărat până la 2oo și iată care este răspunsul meu, definitiv și irevocabil (folosesc termeni juridici).

„Si tacuisses, philosophus maniesses”

Când Admin, părintele AFA spune ceva, este bine să luăm notițe.

Restul pe PM numai dacă vă interesează.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
doinafil
[14.01.17 14:42:52]

Nici eu nu mă „dau în vânt” după punctaje. Scriu doar pentru că-mi face plăcere să povestesc ce-am văzut pe unde-am fost! Chiar nu înțeleg de ce atâta încrâncenare la unii dintre colegi (e) pentru a obține puncte cât mai multe oferind informații minime.

Sunt total de acord și cu ecourile fetelor care au scris mai sus. Sa nu descurajăm pe noii (posibili) înscriși!!!

Dac-aș fi citit, domnule @dorgo, ce-ați scris mai sus, acum doi ani când m-am înscris la AFA, poate că aș fi ezitat s-o fac și, implicit, mi-aș fi reprimat bucuria de-a fi colegă cu atâția oameni minunați pe care i-am întâlnit aici.

Hai să ne bucurăm în continuare de prietenii noștri comuni!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
[14.01.17 14:56:59]

@Admin: Bossule, lasa-mi stomacul, fierea si urechea-n pace, eu n-am lansat vreun atac fizic la nici un organ sau la vreo persoana anume ci doar am facut filozo-supozitii la anumite situatii, facand si comentarii sint-analitice si asta doar vazand ca atat albul cat si negrul astazi se poarta si se vinde bine si uzerilor le plac astfel de reviuri in care are fiecare un cuvant de spus, chiar daca e critic si care tie-ti aduc aduc raiting si mai dezmortesc letargia de pe sait si fac ca iarna sa treaca mai repede. Si te rog, fii calm, nu te agita, mai ai rabdare pana maine, cand voi pune un alt reviu. Unul de duzina, banal. Cu un hotel in care miroase a levantica si poate-l pun si p-ala in care miroase a gura de canal. Si-o sa iau o multime de voturi adevarate, la schimb, chiar daca nimeni nu le va citi dar macar totul va reintra in normalitate. Pariu?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Mihai18
[14.01.17 15:26:35]

Of, Dorgo, Dorgo, inimă zburdalnică, iubitor al sexului frumos. Când ai scris reviewul, nu ai fost într-o zi bună. Mi se mai întâmplă și mie, cât și altora Haide să nu facem o tragedie din asta.

Referitor la P-1. Păi pentru dv. Champs Elysses doar atât înseamnă, o tipă sexi. Eram cu soția în Place de la Concorde și i-am spus să luăm metroul pînă la Arcul de Triumf. Ea a spus, nu, mergem pe jos (2,2 km.) să ne răcorim pentru cât de mult ni l-am dorit. Oferă multe imagini de interes general și nu doar ce ne-ați arătat în P-1. Nici în Grecia nu v-ați lăsat mai prejos (P-13). Este clar, iubiți femeia cât veți trăi, alții răutăcioși (eu nu) ar spune „fluture de noapte”

Despre Sena și podurile sale. Păi se poate dragă coleg ca în P-4 să scrieți doar „ unul din cele 33 poduri de peste Sena” când acela era Podul Alexander. Vă amintiți despre reviewul meu „O plimbare pe Sena” când eu am scris „una din clădirile frumoase care se văd de pe vaporaș” și dv. ați fost indignat și mi-ați scris „păi se poate d-le Mihai să scriți așa, acea clădire este faimosul Muzeu Orasay” Vedeți. Roata morii se învârtește.

Curaj. Mai este și mâine o zi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
elviramvio
[14.01.17 16:28:51]

Dragilor, eu am o pisica batrana. A fost vedeta unui cartier bucurestean, acum i-am facut buletin la sat. Are un obicei de neuron batran si defect: cand vede ca ne culcam noi si e liniste in casa, incepe si urla, chiar azi la 6 dimineata imi venea sa o arunc in zapada, afara. Dar are si momente cand ne mangaie pur si simplu, ne arata ca ne iubeste, mai rar e drept si asta iarna ca sta mult in casa. Cam asa si cu colegul nostru, abia ne mai potoliram, recunosc. Dar pisica mea e neagra la blana, la suflet e altfel, dar se da fiara sa o bagam in seama, sa-i stam in preajma, sa nu o uitam cumva!

(Dorgo, stii ecoul cu tomberonul meu si ecourile tale, asa ca scrie naibii ceva de calatorie sau cazare sa te pot vota cumva dupa ce citesc ceva util, doar iti trebuie voturi serioase, nu de +/-1 PMA)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
[14.01.17 16:44:05]

@elviramvio: Cred ca glumesti, i-ai facut doar buletin de provincie, n-ai avut saraca de tine bani pentru un buletin de Bucuresti? Acuma sa stii ca cainii sunt destepti (mai ales cei batrani) si matzele-s proaste, si cam fiecare animal, ai observat? chiar si aia c-un singur neuron, seamana cu stapanii lor, zicea un filozof genial. Gauss, marele matematician, avea 3 caini de vanatoare. Odata i-a dus la cabana lui de la munte care era incalzita de un semineu cam ingust, in fatza lui incapeau doar 2 caini. Cand reveneau de-afara, cei 2 caini mai tineri si mai agili, ocupau locurile "calde" iar cainele batran, rabda frigul. Dar, deodata, acesta fuge spre usa si latra, dand impresia ca afara-i un animal ce atac cabana. Ceilalti doi caini tineri, au sarit si ei de langa foc. Batranul se-aseza repede pe un loc bun, langa semineu. Gauss urmari toata scena. Deschise usa. Afara nu era nici un animal, doar vantul si pustietatea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Dragoș_MD
[14.01.17 16:50:26]

@Mihai18:

Îl confunzi pe dom' doctor; nu el, ci eu te-am „tras de atenție”.

iulianic
[14.01.17 17:56:51]

@dorgo: Vii la întâlnirea de la Slănic Moldova? Sunt destui care ar vrea să te cunoască. Și eu mă număr printre ei.

micutzu
[14.01.17 18:41:19]

Salut. Desi nu va cunosc personal, v-am citit si votat aproape toate reviewurile fara sa am nici cea mai mica pretentie pentru o reciproca. Unele din ideile dvs au fost impartasite si de mine, fapt ce a adus supararea catorva colegi si in special a userului Mishu pe care o respect foarte mult, acelasi luru nici pe ea nu o cunosc personal. Si mata ce faci nea Dorgo, dupa asta imi arunci pe site reviewul despre alte bodegi din Tg Mures. Curat murdar cum ar spune nenea Iancu sau ideile dvs se bat cap in cap incat chiar nu mai stiti pe ce parte a baricadei va aflati. Desi sant un no name pe acest site, chiar ma bucuram ca mai sant persoane care prin aceste articole sa ridice stacheta calitatii reviewurilor privind calitatea informatiei oferite si nu cantitatea. Am fost alaturi de dvs, poate mai sant dar din pacate acum sant un pic dezamagit. Stima

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[14.01.17 19:53:04]

@micutzu: Am scris eu despre crasme? Wow! Da, ai dreptate! Ce greseala! Si cand te gandesti ca pentru maine mai aveam pregatita o cazare la Otopeni (Casa Gabriela), si una alta (Pensinea "Q"), de langa Moroieni. Era sa mai fac o greseala. La loc comanda! Mersi ca m-ai avertizat. "Vei avea un mare vot din partea mea".

[14.01.17 19:58:34]

@iulianic: Iulia draga, la Gala Oscar de la Slanic, mi-e teama c-o sa iau "Zmeura de aur", nu stiu zau, dar daca vin, as veni doar ca sa te aplaud un pic.

iulianic
[14.01.17 20:57:00]

@dorgo: De ce să mă aplauzi? Nu e cazul! Sincer, indiferent de câte s-au spus și s-au făcut pe aici, chiar voiam să te cunosc personal.

[14.01.17 21:41:37]

@iulianic: Iulia, sunt aglomerat, la sfarsitul lunii trec de la stat la privat, unde voi lucra zi-lumina si uneori noapte-intuneric, precum un robot adevarat.

Sa ma scuze si @all uzerii daca n-o sa mai am timp decat f. rar pt. scris, votat si comentat. Va pup pe toti si-aveti grije de voi, AFA a fost pt. mine un sait minunat!

mogly
[14.01.17 23:38:00]

@dorgo: Mi-am propus sa nu mai comentez decat strict review-urile de calatorii si uite ca-mi strici planurile.

Vreau doar sa-ti spun atat: nu te supara si nu sta imbufnat si fa bine si scrie, voteaza si comenteaza cat poti de des, stii bine ca AFA asteapta review-urile si ecourile tale.

Fratilor (si cand spun asta ma refer si la tine Dorgo) e tare greu de inteles un aspect: cum se face ca toti suntem destul de logici si rationali cand vine vorba de postarile altuia, dar nu putem gasi si aplica acea ratiune cand necunoscuta din ecuatie e chiar propriul nostru ego?

Chiar tu Dorgo, nu demult spunea-i lucruri de bun simt intr-un ecou adresat unei colege de AFA prin care ii aratai sa nu faca din framantarea sa o problema nationala. Bun! Atunci te rog aplica si la tine propriul sfat!

Si dragii nostri colegi, eu iubesc AFA si stiu sigur ca si voi o iubiti, asa ca va rog din suflet haideti sa lasam deoparte articolele despre premii, despre puncte, regulament (apropo parerea mea e ca avem unul foarte bun), despre clasament, despre ironii si lovituri pe sub centura si sa ne concentram pe calatorii, comunicare, prietenie si orice teme de filosofie vreti, insa inainte de a posta un review hai sa ne intrebam daca continutul acestuia aduce energie benefica si pozitiva pe AFA sau nu. Haideti sa nu mai despicam firul in patru si sa nu cautam perfectiunea, pentru ca ea nu exista si ne obosim degeaba

Ce ziceti putem face asta impreuna?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][12 voturi]
Dan&Ema
[15.01.17 13:24:07]

@dorgo:

Dom'ne, dar tare ati fost luat, dom' doctor, in balon! Eu, desi nu ne-am cunoscut personal, va apreciez. Pentru ca la ce si cat ati scris Dumneavoastra, ati adus o contributie de laudat pe AFA, pentru user-i care vaneaza puncte, locuri, premii sau nu. Dar cel mai mult pentru oricine citeste un articol.

Bun, acum lumea, unii, s-a / s-au luat de acest articol.

Eu consider ca e bine sa spui ce ai de spus si ce simti. Ca e o pasa proasta sau nu, e de pus sub semnul intrebarii. Dar daca ai spus pur si simplu ce ai avut de spus?

Stiu ca si eu am luat o gura de ecouri sau mai multe de acest gen cand am scris niste lucruri cu care altii nu au fost de acord si am fost la un pas de a ma retrage pentru ca mi s-a parut atacat dreptul meu la opinie si exprimarea propriei pareri. Apoi am considerat ca ok oamenii mi-au spus ca au alta parere, deci trebuie sa accept asta, daca vreau ca si ei sa o accepte pe a amea, dar sa imi spun in continuare propria opinie. Mai ales ca intotdeauna am crezut in ceea ce am scris.

M-as bucura mult ca toate articolele tale urmatoare sa fie pozitive si apreciate, asa cum lumea le vrea, dar sa si simti asa, asta e mai important.

Om vedea ce aduce noul regulament...

Plimbari frumoase in noul an.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
crismis
[15.01.17 13:35:34]

@dorgo: Si eu am trecut de la stat la privat acu' vreo 5 ani si nu lucrez mai mult ca inainte. Ce-i drept, sunt propriul meu patron. Deci, mai exista o speranta...

giuliani
[31.01.17 15:49:41]

Ca pe orice site exista si articole inutile. Cele despre biserici si manastiri banale din Romania, Bulgaria si Grecia mie mi se par inutile. Despre o moschee din Istanbul sau o catedrala din Italia, Franta sau Germania as citi insa oricand... Poate pentru altii este exact invers.

De asemenea mie mi se pare inutile articolele care nu fac decat sa repete informatii care se gasesc pe net, care descriu in amanunt un muzeu, dand numele camerelor, culoarea, picturile care sunt acolo sau mai stiu eu ce detalii care fac articolul de necitit. Apoi articolele despre zborul "de la... catre... " celor care au mai zburat li se par inutile, insa cand am zburat prima data am cautat informatii despre chestiile astea.

Citesc cu drag articolele despre restaurante, si mi se par relativ inutile cele in care sunt descrise patiserii marunte... nu imi plac articolele despre "Museum Pass in X oras" sau cine stie ce City Pass care mi se par de asemenea cam inutile, toate informatiile in general fiind disponibile pe internet. Totusi, ma gandesc ca exista persoane care nu cunosc limba engleza si carora le este de ajutor un astfel de articol care seamana mai mult cu o traducere.

Sunt articole care, da, mi se par inutile...insa e doar parerea mea. Multi le apreciaza, la fel cum e foarte posibil ca o gramada de useri sa nu fie impresionati de ceea ce imi place mie sa citesc....si e normal sa fie asa pentru ca toti suntem diferiti.

Eu scriu aici in primul rand pentru a-mi mentine amintirile notate ca intr-un jurnal. Citesc de asemenea ca sa ma informez in legatura cu unele locatii, dar nu ma deranjeaza daca apar informatii care mie mi se par inutile. Le evit, si gata!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
calatorul
[22.04.17 19:50:29]

Intre multele opinii ale autorului acestor marturisiri este si o constatare referitoare la noul regulament AFA, unde apare fraza urmatoare, cu care sunt intrutotul de acord:

IN rest, fiecare cu opiniile sale, mai mult sau mai putin convingatoare.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

calatorul, Carmen Ion, crismis, Dan&Ema, doinafil, dorgo, elviramvio, giuliani, iulianic, maria55, micutzu, Mihai18, mogly, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: