ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2017
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 17.01.13
AUG-2016
single

Am fost si mi-a placut fiecare minut petrecut pe vas

Pot sa spun pentru inceput ca am fost preluati la aeroport in Bucuresti de un reprezentant al agentiei de turism care ne-a dat biletele si ne-am imbarcat.

Am ajuns in aeroport la Roma unde am fost preluati de ghid care ne-a dus la autocarul cu care am ajuns in port pentru a ne imbarca noi fiind doar 26 persoane.

Pe drum ne-a explicat cum merge treaba pe vas, ce avem voie sa aducem pe vas, ce putem face daca vrem sa facem excursii la tarm.

Am completat si actele necesare tot in autocar ca sa intram mai usor pe vas sa nu pierdem vremea.

Noi am avut ca ghid o tinerica foarte de treaba Alina care ne-a insotit in croaziera si ne-a spus ca in fiecare zi la masa de seara ne poate spune orice vrem sa stim, dar o gaseam si in timpul zilei si a fost foarte amabila si ne-a raspuns la toate intrebarile.

Cand intri pentru prima data in nava ti se face o fotografie si ti se da un card cu care poti face orice, cumparaturi pe vas, de fapt toate platile, dar cand iesi de pe nava cardul este actul tau de identitate il ai peste tot, pe nava si pe tarm, atentie nu CI.

Am avut cabina 4089, puntea 4 foarte buna cu un pat mare matrimonial eu fiind singura in aceasta croaziera, voi arata fotografiile.

La prima cina ti se aloca o masa la care vei sta in tot sejurul, daca vrei.

Apoi urmeaza un instructaj pentru situatii de urgenta pe care il fac cei noi veniti.

Eu am avut un baiat din Honduras care avea grija de cabina mea, pot sa spun ca era discret, dar de cate ori ma intorceam in cabina gasem patul facut din nou, curatenie la baie.

De ex plecam dimineata la micul dejun cand venem patul facut, la pranz cand stateam 1 ora in pat apoi patul facut, sa credeti ca este greu de facut patul ala mare iar el era micut de statura, iar cand veneam sera tarziu gaseam pe pat in fiecare seara programul de a 2a zi, cu tot ce puteam face la bord.

La bord erau o gramada de activitati zilnice, muzica live, distractie pe punte, in fiecare seara spectacole in sala Brodway, plus 3-4 baruri in care puteai merge.

La masa de seara luata in restaurant am avut noroc ca sa fie ospatar Nicu din Romania, asa ca ne intelegeam.

Daca nu voiai sa iei masa in restaurant rezervat te duceai si luai masa la restaurant la puntea 11 unde era bufet suedez.

Bauturile erau la all inclusive deci nu plateai decat daca voiai ceva deosebit, tigari se gaseau de cumparat la bar, preturi normale.

Dupa ce am intrat pe vas a doua zi am facut rezervare pentru excursii la tarm, adica am vrut sa vad Coasta Esmeralda si apoi Pompei si un tur Napoli.

In fiecare dimineata ma trezeam sa vad intarea in portul in care acostam acesta facandu-de intre ora 9-10 dimineata, beam o cafea si vedeam cum intram in port, soarele fiind cu noi.

Am gasit cupoanele de excursii pe pat si banii au fost retrasi din card.

Deci in final pot sa spun ca a fost o croaziera de milioane, placuta, lejera si frumoasa.

Trimis de riana784 in 08.01.17 14:22:02
Validat / Publicat: 08.01.17 16:52:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: nu

VIZUALIZĂRI: 2630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (riana784); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.01.17 14:26:50]

@riana784: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 82&ridAnt=75721

[08.01.17 16:52:20]

ANILU
[08.01.17 17:22:30]

@riana784: Frumoasă croazieră ai făcut și chiar dacă ai fost singură bănuiesc că nu te-ai plictisit.

Se vede din pozele atașate că ați avut diverse activități pe vas.

Felicitări și aștept să ne scrii și despre excursiile de care ai pomenit în articol.

Toate cele bune.

riana784AUTOR REVIEW
[26.03.17 20:55:17]

Acum am sa descriu ce am facut in aceasta croaziera care a inceput pe 31.08.2016

In prima zi am ajuns pe nava si am prezentat cardul de la imbarcare la receptie puntea 4 pe care am pus cat am vrut, cel putin 72 euro pt tips, eu am pus 400 ca sa am si pentru cumparaturi dar si pentru excursii.

Pe 01 septembrie am ajuns la Livorno, am stat pe vas deoarece nu poti merge in excursi fara rezervare, eu ajungand pe vas cu o zi inainte

Pe 2 septembrie am ajuns in La Senye France

Pe 3 septembrie am ajuns in Barcelona, unde am vizitat orasul, casele Gaudi dar siCatedrala Sagrada Familia in un tur facut cu autobuse supraetajate, superb.

Pe 4 am stat pe mare unde au fost o gramada de activitati si atractii.

Pe 5 septembrie am vizitat Costa Esmeralda, cel mai frumos loc vazut.

Pe 6 septembrieam sosit in port in Italia unde am vizitat Pompeiul, si am facut un tur cu autocarul al orasului Napoli

Pe 7 septembrie am ajuns in portul de debarcare Civitavechia unde am plecat care aeroport.

Ce va mai pot spune este ca sunt foarte organizati, coboara 1500 persoane in 60minute de pe vas care se urca in autocare si pleaca catre destinatiile alese.

Fiecare autocar are un ghid care poarta o pancarda cu nr autobus, ma refer la nr pe care il pimiti si care se lipeste pe tricou.

Nu po sa spun decat ca acum ma gandesc la o alta croaziera, acesta fiind foare frumoasa.

Ce nu cheltuiesti din banii pusi pe card se restituie la plecare.

riana784AUTOR REVIEW
[26.03.17 23:34:34]

Acum ma gandesc sa va impartasec ceva despre POMPEI

Am fost acolo, este deosebit, nu am avut voie sa facem fotografii inauntru dar am putut face afara.

Am sa va spun ca am vazut ca aveau troutuare iar pe mijloc se scurgea apa de la munte cand ploua.

Au fost cioplite in piatra mai bine ca la noi si aveu vechime la greu.

Ca sa treci de pe o strada pe alta existau pietre de rau care arata maiestria celor ce le-au facut.

Intrarea gladiatorilor se facea prin usi mici de inaltime ca atunci cand acestia intrau in arena sa se ridice si sa para impunatori.

In acest moment ma uit la filmul Gladiatorul, de aceea scriu

Am sa atasez fotografii

ANILU, riana784