ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 04.09.16
AUG-2016

...Pentru cei care turismul inseamna mai mult decat ”Mici si bere” din belsug

Cu totii stim ca este de recomandat sa te informezi cat mai mult posibil si din surse cat mai credibile despre destinatia pe care urmeaza sa o alegi. Din FERICIRE pentru mine, am mers pe mana agentiei si a feeling ului meu. Bine sau rau, din lipsa timpului si alte altor neprevazute, am ales excursia pe seama vorbelor lor, in foarte scurt timp si fara prea multa informatie, in afara celor prezentate la agentie.

Mi-a placut traseul, ideea de a calatori cu un vapor, noaptea sa faci deplasarea si in frumosul rasarit a urmatoarei zile, sa descoperi unul dintre frumoasele orase ale traseului ales.

Cam atat in prima faza, cu doua zile inainte de plecare, odata cu sosirea celei mai placute zile, ultima zi de munca, am decis sa ma informez putin despre traseu, ce spun oamenii, ce merita vazut, ce nu merita platit, etc. Ca un bun crestin, om care a vazut destule la viata lui, am decis sa analizez cu atentie fiecare sugestie, review, etc. Am citit review uri pro si contra, despre calatoria fiecaruia, cu explicatii concise, lasandu-ne fiecaruia posibilitatea de a alegea, acesta este scopul acestui site, nu?! Cititorul trebuie sa cunoasca despre experienta celorlalti, informatia trebuie sa circule, nu frustrarile, rautatile si neimplinirile altora...

Din pacate pt mine, dupa cateva review uri echilibrate, de oameni normali la cap am dat peste unul din 2016, un review care, recunosc ca mi-a distrus linistea si a reusit sa-mi bage indoiala in suflet, a unui om care pe tot parcursul review ului sau, f. frumos scris, spre surprinderea mea, nu a avut un cuvant pozitiv de spus despre aceasta experienta, doar rautati, jigniri la adresa altor persoane, vorbe urate despre locurile care le-a vizitat (de fapt nu cred ca a vizitat vreun loc, cred ca asta a fost problemea lui...) si despre vasul in care urma sa ma imbarc.

MOTIVUL pentru care scriu acest review este acela de a dezminti cele prezentate in acel review, sa fac o scurta prezentare, realista, a celor gasite, vazute, in aceasta excursie. Daca citeam review ul acelui individ, inainte de a plati excursia... ratam una dintre cele mai frumoase experiente. Oameni care platesc sume de bani pentru o excursie si care au impresia ca odata cu suma data fericirea ii cauta... nu au decat sa astept, fericirea vine din noi nu de la altii.

pe scurt...

Tarom - OK

un singur zbor a egalat acest zbor (Bucuresti - Stockholm cu compania SAS -companie Suedeza), nu stiu cu ce veti zbura voi, noi am zburat cu un 737 seria 700, unul dintre cele mai frumoase si rapide avioane, altitudine aprox 13000m, viteza 800km/h... de unde stiu toate acestea? tehnologie de ultima ora :) monitoare in diferite zone ale avionului. Un zbor placut, usor, scurt si confortabil.

- mai putin OK este faptul ca locurile la retur, nu pot fi luate decat la imbarcare. riscul este ca un mebmru al familiei sa fie intr-o parte a avionului iar celalalt in alta parte... dar cu siguranta, toata lumea ajunge la Bucuresti. Exista o explicatie, daca o cautati... Tarom opereaza impreuna cu cei de la ALITALIA... fiind in Roma cei de acolo fac ce doresc dar am vazut persoane care au rugat alti calatori sa faca schimb de locuri... si s-a rezolvat... simplu daca, cauti solutii... daca nu scrieti recenzii care sa dea dureri de cap altora :))

Vaporul - adevarat este ca este un vapor renovat in 2008 dar care este in conditii foarte bune iar aici nu ma refer la conditii de siguranta, acestea sunt clar cele mai bune. Trebuie sa intelegeti ca astfel de vapoare nu circula pe mari sau oceane daca nu intrunesc un nivel maxim de siguranta.

Este un vapor luxos, cu un echipaj care munceste enorm de mult, curatenia este desavarsita (in cabina mea se facea curatenie si de cate 3 ori pe zi) lenjeria se schimba la doua zile si peste tot unde mergeam oamenii munceau continuu.

Printre membrii echipajului sunt si romani. cat priveste limba engleza, eu nu am intanit pe cineva care nu o vorbea, cum spune ”ex ul”, ca o vorbesc stalcit sau incorect gramatical... la naiba nu merg pentru asta in excursie!!!

Exista ghidul, o fata minunata, pe nume Alina, sper sa o mai gasiti, care este aproape tot timpul la receptie si care a vorbit in numele nostru de cate ori am rugat-o.

Deci: Vapor frumos, curat, echipaj exagerat de politicos, angajati romani cu f. mult bun simt... aaaa, mancarea!!! Extraordinar de buna si de diversificata... incercati salata cezar sau friptura de berbecut... si multe altele (eu nu sunt mancator de oaie in general dar aici am mancat cu multa placere), desigur sunt multe preparate f. gusotase indeajuns sa satisfaca pofta oricarui gurmand. Pe noi ne-a servit la masa Nicu, constantean, un tip simpatic si care ne-a facut recomandari excelente impreuna cu Dexter, vietnamez, ajutorul de ospatar... simpatic!

Mancare si bautura gasiti peste tot pe vas... daca pt asta mergeti... nu mai dati banii pe cruaziera, alegeti Turcia!! Frumusetea acestui tip de calatorii consta in faptul ca te deplasezi noaptea, odihnitor drum (personal, am dormit cum nu am mai facut-o de 20 de ani...) iar dimineata te trezesti in unul dintre cele mai frumoase orase europene, pe care il poti vizita, cunoscandu-i cultura, obiceiurile... sau pur si simplu relaxati-va mintea si beti o cafea la o terasa in centru... sau cumparaturi.

VALURI!!! Vasul este imens, nu se simt eventualele miscari stanga-dreapta sau fata-spate. Am prins o noapte cu vant puternic insa in afara de miscarile normale si putin neplacute... nu aveti de ce sa va faceti griji. In cele 7 seri petrecute pe vas, 6 nici nu am avut impresia ca vasul merge sau ca sunt pe vas...

Calatoriile in orasele unde ancorati

Acesta a fost scopul calatoriei noastre, am vizitat ata de multe orase intr-un timp scurt, orase pe care le-am mai vazut si pe care o sa le mai vizitam. Sardinia este superba, zona Amalfi/Capri de asemeni, Florenta, Pisa, Provence, Barcelona la fel.

SFAT: Ascultati ghidul, Alina, va da cele mai bune si utile sfaturi despre ce sa alegeti si ce nu, nu are nici un interes legat de aceste excursii, sunt excursii Pullman. Noi am avut aceasta indoiala si... am luat-o in freza la una din ele, desi recomandarea a fost alta... dar romanul suspicios din noi se da greu plecat :))

P. S. daca cititi si celalalt review, va recomand sa o faceti, sunt si chesti mai in detaliu dar sunt si informatii... de care nu trebuie sa va speriati sau sa le credeti:

Zborul - este unul scurt () 1.40h, avioanele Tarom sunt unele dintre cele mai bune companii... greu de crezut dar asa este.

Mancarea - eu unul nu sunt un mancau, dupa parerea mea manacarea este mult peste mancarurile din resaturantele romanesti... Bautura, la fel, destul pt orice fel de OM

Vasul - f. frumos, destul de luxos, oamenii muncesc pt al intretine curat, avand in vedere ca esti pe mare unde sarea este din abundenta. sunt vase mult mai noi, luxoase, eu am vazul fiordurile pe un astfel de vas dar cheltuielile sunt pe masura.

Spaniolii zburdalnici - personal nici nu i am ”vazut”, ca sunt nesimtiti sau nu, nu ma intereseaza, ei sunt cu ai lor noi cu ai nostri... beau, manaca ca porcii, nici asta nu ma intereseaza, nu merg in vacante sa ma uit in farfuria lor... cand vand un nesimtit il ocolesc nu incerc sa-l educ, nu mi bat capul, fie ca este spaniol sau roman.

Ghidul -. Alina, ghidul nostru, dimineata cand plecam in excursii era acolo, la reintoarcere ne vedeam cu ea in hol si mancam imreuna in fiecare seara, toti romanii impreuna, nu doar noi... dupa masa alegeam ce facem, stateam si beam ceva la unul dintre barurile/cluburile de pe vas sau stateam de vorba in holul receptiei. A mers impreuna cu ea in oras, in afara excursiilor celor de la pullman, ne-a plimbat prin Barcelona, ne-a povestit despre obiectivele vizitate, etc... ”chiar daca are o problema locomotorie”. este un om activ, de foarte mare bun simt, chiar timida uneori dar isi face treaba exemplar. I-am acordat respectul cuvenit am primit respectul asteptat... nu stiu ce pretentii au altii de la ea dar eu cred ca isi face treaba f. bine.

Este tot ce pot spune despre experiente noastre cu ghidul.

Si in grupul nostru erau unii care aveau impresii de mari oameni, afisau o atitudine superioara, evident toti cei din jur... sau indepartat iar dupa ce au ramas singuri si plictisiti (si importanti) au reincercat ”regruparea”, din pacate pentru ei cand afisezi o atitudine de repingere... chiar iti iese... oamenii te resping si greu mai reusesti sa reintrii in grup si... timpul este scurt... c-am asta este cand esti prost si ”important”, intotdeauna la sfarsit aflii ca ai fost in excursie cu un om mai important decat tine sau mai rau, cu unul din... sefii tai.

C-am atat despre cele de pe acolo, sper sa va fie util acest review.

Vacanta placuta va doresc!

Trimis de ktalinm in 04.09.16 19:48:04
Validat / Publicat: 04.09.16 22:05:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: fiorduri norvegia

VIZUALIZĂRI: 2442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ktalinm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.16 22:05:09]

@ktalinm: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[05.09.16 00:16:06]

Dupa cum scrieti, motivul care v-a determinat sa scrieti acest review este sa dezmintiti cele prezentate in acel review care v-a distrus linistea, la care aveti grija sa faceti si trimitere de doua ori. Fiecare are dreptul sa scrie si daca fost multumit si daca nu a fost.

Despre orice destinatie ar fi vorba, preferam sa fim informati, si cu bune si cu rele. De ce nu scrieti propriile dvs. impresii, fara sa combateti ce au scris altii, punct cu punct. Mai ales insistati sa laudati ghida, despre care nu stiu de ce avem dreptul sa ii dam numele pe acest site, din moment ce dupa nume si acele semne particulare, se poate afla de la ce agentie ati cumparat croaziera.

De exemplu, impartasiti-ne experienta dvs privind excursiile la care ati participat, si de ce ati luat-o in freza, ca sa stie cine citeste sa nu pateasca la fel.

Si ca o precizare, vasul Sovereign a fost construit in 1988, a fost initial denumit Sovereign of the Seas si apartinut companiei Royal Caribbean, a fost renovat in 2004 si a intrat in posesia firmei Pullmantur in 2008, redenumit Sovereign, ocazie cu care a fost revopsit sub insemnele noului pavilion al firmei Pullmantur.

ktalinmAUTOR REVIEW
[05.09.16 09:00:32]

@dianamea: scuze pt greselile facute, cum ar fi necunoasterea anului cand s-a ”nascut” vasul, cand a fost reparat sau ”cojit”...

Am sa va raspund punctual la toate observatile dvs

Nu inteleg unde este deranjul, dupa cum ati scris si dvs. am facut referire la acel discurs doar de doua ori in rest chiar sunt impresiile mele despre aceasta calatorie, nu se observa asta sau ati citit doar ce va convine? acel review nu este realist, omul scrie f. frumos, cu umor dar ce a lasat in urma este o impresie gresita, ”am fost acolo”, am vazut si nu pot fi de acord cu el. Prin apartenenta lui aici, este un formator de opinie si este una urata la adresa unor oameni care chiar muncesc.

Ghidul- PRENUMELE este Alina, sunt cateva milioane de Aline doar in RO, nu am dat numele desi il stiu si pe acela. Am dat si prenumele ospatarului, Nicu, constantean, credeti ca printr-o analogie a celor mai ascutite minti, cineva poate afla si firma care la angajat pe vas, credeti ca asta este scopul, de a face reclama acestei firme de recrutari?! Pentru linistea dvs, am fost atent sa nu incalc aceste mici detalii, desi nu sunt obligat, daca am fost multumit de serviciile agentiei de ce sa nu spun numele acestei agentii? Este o informatie la fel de utila daca nu mai utila decat prezentarea a ce am vizitat. Sunteti ”pentru” ca astfel de informatii sa nu ajunga la cei interesati iar oameni care conduc firme care au intrat in insolventa si a pacalit f. multi romani, precum Mareea mai nou, sa prospere?

Zi buna va doresc si pace in suflet, se pare ca aveti nevoie daca la ora 0.16 cititi review uri si sunteti suparata pt review urile ”banale”, pozitive. Ale naiba, stirile astea de la ”ora 17” sunt mereu pe primul loc doar pt ca au ”cancan” ceva banal nu le-ar fi propusat atat de tare... si roamnii sau obisnuit sa vada ”sange” si il vor mereu

p. s. provence este ”luat in freza”, ma astetam sa vad lanuri de lavanda, etc, nu ciment, blocuri si o piata. Lipsa informatie, vina mea!

Doamne, cat sunteti de atenti la amanunte care nu sunt importante, cum cautati firul de praf in mormanul de nisip!!

[05.09.16 09:11:40]

@ktalinm: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Yolanda
[05.09.16 12:16:21]

@ktalinm: salutari! ma alatur si eu în ati ura "Bun venit în comunitatea AFA"!

Probabil ai citit si rw-ul meu din 2014, eu am fost f încântata de aceasta croaziera astfel încât repet experienta în luna octombrie... abea astept!

Poti scrie un rw nou cu impresiile din excursiile optionale facute, traseul vasului e putin diferit fata de 2014, motive de siguranta bineînteles.

Un mic sfat, sper sa nu te superi, înainte de a valida rw-ul reciteste textul scris, apar greseli involuntare datorita vitezei de scriere sau tastatura are mici problem... sa ne auzim cu bine.

grecone
[08.09.16 12:40:46]

Buna ziua, am fost si eu in aceasta superba croaziera in luna august 2016, sustin 100% cele mentionate de ktalinm.

Vreau sa adaug numai gustul amar lasat de reprezentatul agentiei la imbarcare in OTOPENI care ne-a tinut (obligat) la coada 1 ora la un singur ghiseu, desi se putea face imbarcarea si la alte ghisee.

Dar totul s-a sters in momentul aterizarii la ROMA si imbarcarii pe vas ajutati de dra mentionata mai sus, ALINA (nota 10 pentru ea).

Noi am mers in fiecare oras pe cont propriu, o singura excursie am cumparat, pe coasta AMALFI (8 ore) care nu ne-a dezamagit. Oricum, studiasem in tara tot ce se putea vizita in fiecare port acostat, asa ca am avut lectiile facute, ai timp cca 8-10 ore pentru excursii.

Mentionez ca tot grupul de romani a stat la acelasi etaj 4 si serveau masa seara in acelasi loc, serviti de NICU si DEXTER, iar in timpul zilei puteai servi masa all inclusive in 4 locuri.

Spaniolii sunt cei drept mai galagiosi, dar trebuie sa subliniez faptul ca stiu sa se distreze, sa danseze in fiecare moment al zilei, sa valorifice fiecare moment placut la maxim, bravo lor. Cred ca avem de invatat de la ei!

Mancare foarte buna pentru toate gusturile, bauturi bune, iar daca vroiai sa bei ceva deosebit (5 stele - 7 stele) puteai plati pe loc cu cardul primit la imbarcare sau achizitiona pe zi la 1 / 2 / 3 / 5 sau 10 eur ce fel de pachet de bauturi suplimentare iti doreai (primeai o bratara).

Magazine la bord seara, spectacole diferite seara exceptionale, discoteca, muzica live foarte buna, jocuri de noroc, piscine, jacuzzi, echipa de divertisment, seara de gala (masa si poze cu capitanul vasului), seara alba, cand toata lumea a fost imbracata in alb (superb), tot ce vrei ai pe acest vapor.

Este vorba de o altfel de vacanta in care poti imbina excursiile cu distractia. Nu doresti sa cobori, desi e pacat, poti sta linistit la bord si faci plaja sau altceva. Concluzie: recomand din toata inima o astfel de vacanta, fie tineri, fie mai in varsta, nu veti regreta!

Cer scuze, poate ar fi trebuit sa scriu o impresie noua, dar am vrut sa intaresc cele scrise de ktalinm, mie mi-a placut foarte mult in croaziera, sincer nu ma asteptam sa fie asa frumos.

E bine sa luam si bune si rele scrise de alti colegi si sa le filtram,dar sa si povestim dupa, asa cernem toate ofertele, locatiile si agentiile de turism. Eu sincer asa fac cand aleg, citesc pe amfostacolo (felicitari ca existati), dar si pe alte situri. Vacante placute va urez!

[08.09.16 13:11:54]

@grecone: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

dianamea, grecone, ktalinm, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Sovereign Pullmantur: