ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2013
ÎNSCRIS: 08.01.12
SEP-2013

Croaziera Brizele Mediteranei

Salut

Sparg eu gheta si pun primele impresii despre croaziera cu Pullmantur... asta deoarece inainte sa plec mi-ar fi placut sa citesc cate ceva despre companie de la niste romani care au trait experienta si nu de pe forumuri englezesti sau spaniole si cum nu am avut posibilitatea mi-am promis sa scriu eu cate ceva la intoarcere.

Vasul Sovereign-un vas mai vechi dar renovat camerele neasteptat de mari si impecabile din punct de vedere al curateniei.

Traseu- Civitavecchia (Roma), Livorno (Pisa Firenze), Genova, Villefranche (Monaco Nice), Barcelona, La Goulette (Tunis, SidiBousaid).

Informatii importante-tinuta pe vas este sport desi noi am fost imbracati casual spre elegant in fiecare seara nu trebuie sa va faceti griji am vazut pasageri si in papuci la cina (nu si in pantaloni scurti) doar la Captain Cocktail lumea s-a agitat pt cum arata in rest LEJER.

Porturile sunt minunate si toate excursiile merita facute noi (2 cupluri) le-am facut singuri si asta datorita faptului ca aveam mai multa libertate de miscare si in plus am scutit in fiecare locatie intre 60-100 de euro (excursiile organizate la bord erau nejustificat de scumpe) Cu putina pregatire in avans sunt sigur ca oricine se descurca pe cont propriu cu eficienta maxima, desigur conteaza sa stii limba tarii bine si sa ai spirit de orientare.

Unele opriri au fost cam scurte de exemplu Monaco/Nice si pt asta la final o sa mai scad un punct dar...

Singurul minus ca destinatie a fost Tunisia... Medina mizera Tunis iti da un sentiment de nesiguranta oriunde te aflii Sidi Bousaid... ok pt o cafea si o narghilea, Cartagina... ca si Troia pietre, esti pasionat de istorie mai merge daca nu o treci in revista si pleci (ca sa-l citez pe prietenul meu ''trebuie sa iei decat partile frumoase si sa inchizi ochii la aspectele negative'').

Personalul foarte dragut vorbitor de limba engleza, sunt si cativa romani dar putini si majoritatea au functii de conducere

Fiind o companie spaniola limba care primeaza este spaniola spectacolele sunt in spaniola (nu ca ai avea ce sa vezi chiar daca ar fi in alta limba) si concursurile de pe deck sunt... ati ghicit, in spaniola dar totul este aproximativ tradus si in engleza. Noi nu am avut probleme pt ca suntem vorbitori de engleza, italiana (spaniola si franceza mai putin) si ne-am gasit punte de conversatie cu fiecare.

Mancarea a fost buna cu accente de foarte buna dar am scazut un punct pt ca nu au fsot fructe de mare, nu pt ca asta mananc acasa zi de zi dar pt ca suntem in mediterana si parca era normal. In schimb vita foarte buna si multe sortimente de peste. Foarte important pt cine se gandeste sa plece in aceasta croaziera pe care o recomand din toata inima, sa va asigurati de cand o cumparati ca aveti primul sitting la masa de seara asta inseamna de la 7.30 cel de-al doilea este de la 9.30 si cred ca e prea tarziu noi, spaniolii se inghesuie la cel de-al doilea asa ca primul este foarte aerisit.

La bufet la micul dejun cam aceleasi lucruri zi de zi dar... am gasit mereu ceva bun de mancat asa ca nu m-am plans.

Cel mai important lucru, asa cum am decis de cum am pus piciorul pe vas, pachetul de bauturi inclus in all inclusive (este singura companie cu all inclusive mancare -bautura) este FOARTE BUN!!!

Stolichnaya (nu confundati cu Stalinskaya) Bacardi, Captain Morgan, Martini, Grants si Ballantines (te descurci cu Grants) Vinuri spaniole la sticla vreo doua chiar bune, vin de Porto, Lichioruri, Bere (de vara) toate cocktail-urile pe care le vrei... etc

Piscinele micute dar ok over-all, pensionari 65% dar cu chef de distractie si nu deranjau, muzica live peste tot de o calitate peste medie... si cam atat, sper sa nu fi omis nimic important.

Vreau sa mentionez ca nu este prima croaziera in trecut chiar am si lucrat pe un asemea vas asa ca pot sa fac o analiza obiectiva a ceea ce are de oferit compania.

Sper sa va decideti sa experimentati o croaziera are multe de oferit si cu siguranta o sa fiti incantati.

Va multumesc pt rabdare si ne auzim.

P. S

Nu va lasati speriati de posibilitatea sa aveti rau de mare, tangajul si ruliul este minim!!!

Trimis de adrianmmm4 in 30.09.13 16:43:20
Validat / Publicat: 30.09.13 17:45:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: Caraibe

VIZUALIZĂRI: 8107 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianmmm4); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Monte Carlo

danamandache
[30.09.13 21:00:30]

Felicitari pt curaj! As dori anul viitor sa ii fac sotului meu o surpriza la aniversarea celor 20de ani de casatorie dar mi-e frica pe mare, sant sigura ca am rau de mare, nu stiu nici macar sa inot, mi-e frica ca cei 20 de ani de casnicie sa nu fie ultimii iar vasul sa se transforme in Titanic. Cu toate acestea raman la ideea ca ar fi o surpriza deosebita. Daca nu s-a prabusit avionul de ce s-ar scufunda vaporul?

Intrebarea mea si-a gasit raspunsul in PS dvs. Va multumesc.

bogdan 75
[30.09.13 21:33:34]

Buna seara, voi pleca si eu peste puțin timp din Roma pe un alt vas. Vroiam sa întreb cum ați făcut transferul de la aeroport la Civitavechia si retur. Ce e mai convenabil ca si transfer. Multumesc anticipat

[01.10.13 10:02:00]

@bogdan 75:

Salut Bogdan

Noi am aterizat pe Ciampino si am luat un autocar pana in Roma (Termini) unde am stat o noapte dar pot sa-ti spun exact unde te lasa autocarul intrii in gara si iti iei un bilet de tren Roma -Civitavecchia (1.15 h) cu 10 euro 2 persoane dus.

Daca aterizezi pe Fiumiccino si vrei sa ajungi direct la Civitavecchia nu stiu sa-ti spun daca sunt autocare sau trenuri dar un taxi pt 4 pers este 110 euro si cred ca daca iei un autobuz pana in oras trebuie sa gasesti un mijloc de transport spre port.

TraianS
[02.10.13 22:19:45]

Ceva poze din croziera si locurile vizitate, nu incarci? Cred ca ar fi doritori... printre care si eu.

[17.04.15 11:22:58]

Buna ziua,

In curand voi pleca si eu in croaziera cu acest vas.

M-ar ajuta cateva sfaturi, "ponturi" , pentru efectuarea excursiilor la tarm pe cont propriu.

Multumesc mult.

[30.04.15 11:41:42]

Salut

Scuze ca raspund tarziu dar nu mai mi-am verificat de multisor acest mail...

Sincer nu am niste sfaturi clare, ceea ce pot sa iti certific este faptul ca excursiile pe cont propriu te salveaza de muuuulte costuri si iti ofera libertatea de a face si a vedea ceea ce te intereseaza pe TINE. Pt mine si prietenii mei a fost extrem de simplu vorbesc italiana, spaniola, engleza si rup franceza iar mijloacele de transport in comun sunt extrem de accesibile si te duc oriunde ai nevoie. In Roma clar metrou, de la Livorno prima oara autocarul pana in centru de acolo autobuz la gara si apoi tren pana in Firenze unde te plimbi, simplu. La intoarcere tren pana in Pisa apoi pe jos la turn, si tren inapoi in Livorno iar de la gara te combini la taxi care nu e scump de loc. Genova pe jos si cu autobuzul e simplu tare. Franta te duce cu barcuta la tarm de unde urci niste trepte si iei trenul 20 de min pana in Monaco, evident pe acolo cu piciorusele. La intors iei trenul spre Nice si faci si acolo aceeasi plimbare prin oras pana la faleza, atentie la timp! Barcelona aici e mai complicat pt ca nu poti sa vezi totul! De la vas e autocar afara te duce la locul de unde pleaca tururile si iti recomand un hop on hop off pt ca altfel nu atingi decat Sagrada si ce e pe Las rambla ceea ce e putin. Tunisia, iesi din port si iti negociezi la sange cu un taxi pt 50 de dolari ar trebuii sa te duca peste tot, trei orase si sa te si astepte ceea ce o sa si faca pt ca banii ii dai cand te readuce in port.

Te vei descurca peste tot si cu siguranta o sa fie o experienta minunata.

Vacanta placuta

[30.04.15 14:08:37]

@adrianmmm4 -

Multumesc pentru raspuns. Imi va fi util pentru a-mi proiecta excursiile la tarm.

Numai bine.

dianamea
[30.04.15 19:25:20]

@adrianmmm4: Croaziera Brizele Mediteranei 2015 are un traseu putin diferit decat in 2014: Roma, La Spezia, Villefranche, Barcelona, Sardinia, Napoli, Roma, deci nu mai sunt vizitate porturile Livorno si Genova. In plus fata de ce s-a scris mai sus, pentru excursii la tarm pe cont propriu, in La Spezia luati trenul, si coborati in fiecare din localitatile Cinque Terre, iar in Napoli luati ferry pana in insula Capri, sau autobuzul pana in localitatile de pe coasta Amalfi.

[30.04.15 21:16:26]

Imi pare rau, nu am stiut de modificari... asa ca ceea ce am scris se refera strict la traseul pe care l-am avut eu atunci. Inca o data scuze daca am fost ignorant

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[14.05.15 21:57:20]

@adrianmmm4: Nu e nicio problema, nu trebuie sa aveti pareri de rau sau sa va cereti scuze. Intentia buna de a da un sfat e de apreciat. Mi se intampla si mie sa povestesc despre ceva ce a fost acum 1 an sau 2 si anul acesta sa se fi schimbat, dar e bine ca cei care au informatii mai recente sa informeze pe toti cei care citesc. Speram sa scrieti in continuare celor care au nevoie de informatii.

[15.05.15 11:20:42]

@dianamea -

Orice informatie este utila in calatoriile noastre prin locuri unde ajungem prima oara si multumesc celor care ni le furnizeaza.

Legat de croaziera aceasta si excursiile pe cont propriu m-ar interesa sa stiu cum se face, de regula, transferul de la nava/din port in orase (La spezia, Villefranche, Barcelona, Olbia, Napoli), spre statiile de transport.

Multumesc.

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[15.05.15 21:26:28]

In toate aceste destinatii, portul este chiar in oras, si distanta de la iesirea din port pana la locurile de vizitat este de 1-2 km care se pot parcurge pe jos in 15-30 minute. Nu merita sa platiti shuttle bus de la chei pana la iesirea din port, caci nu e mult de mers pe jos. De la iesirea din port luati autobuzele locale.

In la Spezia dupa ce iesiti din portul de croaziere alaturi este portul de unde puteti lua vaporasul pana la Cinque Terre sau mergeti pe jos 1/2 ora pana la gara si luati trenul pentru Cinque Terre.

La Olbia din port puteti merge pe jos sa vizitati orasul sau luati un autobuz pana la plaja.

La Napoli puteti lua de langa portul de croaziere un ferry pana la Insula Capri, unde puteti vizita Grota albastra, orasele Capri si Anacapri, Vila San Michele a scriitorului Axel Munthe, descrisa in romanul cu acelasi nume, sau puteti face plaja si baie langa portul din insula Capri.

La Barcelona daca mergeti pe jos de la port imediat in fata este Bulevardul Rambla si mergand pe el vizitati Cartierul Gotic si Catedrala Gotica, dar daca vreti sa vizitati mai multe obiective luati autobuzul hop-on hop-off sau metroul. Puteti merge si la plaja in Barcelona.

In Villefranche puteti merge pe jos pana la plaja sau luati trenul pana la Monaco.

[16.05.15 13:45:17]

@dianamea -

Multumesc pentru informatii.

La intoarcerea din aceasta croaziera vom adauga si noi alte impresii si informatii utile.

Edi78
[03.07.15 17:57:28]

Foarte tare o sa plec si eu in august si m au ajutat impresiiile. Va multumesc.

Adrianaispas*
[13.08.15 14:06:48]

@adrianmmm4 -

Foarte interesante toate informatiile.

Intrebare: exista acces la internet pe acest vas?

Adrianaispas*, adrianmmm4, danamandache, dianamea, Edi78, poterasu
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Sovereign Pullmantur: