ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2017
ÎNSCRIS: 26.10.15
DEC-2016

încărcat de pe telefon!

Merita orice efort

Am petrecut o saptamana de Craciun si pot spune ca merita drumul lung si efortul financiar.

Zborul a fost cu Turkish Airlines luat de pe site- ul lor la 670 euro de persoana. Am vazut ca si Air Serbia au preturi bune.

Conditiile de zbor sunt bune dar depind de marimea avionului. Daca sunt multi pasageri (cu am avut la dus) a fost chiar si un bucatar. La intoarcere am avut un avion mai mic si mancare predominant vegetariana. Dar pe ansamblu e o companie decenta.

Daca doriti conditii excelente, atunci alegeti Emirates.

Spre Praslin am luat avionul (70 euro/pers) si la intoarcere ferry boat- ul (43 euro/ pers).

Am stat o noapte la Berjaya Praslin (decent daca platiti sub 150 de euro pentru camera deluxe). Praslinul dupa mine nu merita mai mult de 3 zile. Principalele atractii sunt Anse Georgette (cu programare la complexul Lemuria), Anse Lazio si Vallee du Mai (26 euro de persoana si ghid gratuit la 09.00 si 14.00, absolut necesar pentru a intelege povestea nucilor de cocos si, in general, fauna si flora).

De petrecut cateva zile recomand La Digue unde sunt peisaje superbe si atmosfera extraordinara. Aici avem ASDA cea mai frumoasa plaja din lume (de vizitat la maree inalta), cu un restaurant excelent ce serveste pranzul intre 12 si 15.

Daca aveti timp, Anse Cocos si Marron sunt superbe.

Celelalte zile l-am petrecut la Berjaya Beau Vallon, pe Mahe (iarasi un hotel care merita daca luati o camera deluxe cu aprox. 160 euro cu mdj).

Preturile in Seychelles sunt mari pentru excursii si restaurante. O excursie de o zi din Mahe pe Praslin si La Digue este 200 euro de persoana iar in parcul national Saint Anne 100 euro de persoana, amandoua cu BBQ inclus.

Cina este cam 30 euro de persoana peste tot.

Miercurea este un targ in Beau Vallon cu mancare traditionala si suveniruri ieftine (relativ si negociabil).

Recomand pentru cina Marie Antoinette, La Plage, Boat House, Pirate Arms.

In piata din Victoria, la tarabe si excursii se poate negocia cel putin 10%.

Este bine sa inchiriati o masina la pret negociat de max. 35 euro. Eu recomand Passionate car sau firmele consacrate pentru ca au masini bune.

Transportul in comun e ok daca aveti timp la dispozitie.

Pe Mahe va recomand Anse Soleil, Anse Royale, Sunset Beach pentru plaja si Port Launay pentru snorkeling. Cascada de la Port Glaud este iarasi frumoasa. Fabrica de rom nu merita (este o capcana pentru turisti), in schimb Le jardin du roi merita pentru cei care nu au vazut condimente si fructe exotice in mediu natural. Inghetata si mancarea sunt foarte bune aici.

Beau Vallon e o plaja publica cam neingrijita dar unde se pot face sporturi nautice (parasailing la 50 euro/ pers. sau 70 doua pers).

Internetul e slab peste tot. Va recomand o cartela SIM locala cu internet daca aveti nevoie.

In concluzie e o destinatie peste medie ca pret dar peisajele, atmosfera si linistea merita efortul.

Recomand mai mult de 10 zile daca doriti sa faceti toate excursiile si sa vizitati cel putin cele trei insule mari.

Trimis de marian2 in 02.01.17 20:21:31
Validat / Publicat: 02.01.17 22:33:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SEYCHELLES

VIZUALIZĂRI: 5364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.01.17 22:33:00]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 13&ridAnt=75559

[03.01.17 13:11:24]

@marian2: Avand in vedere subiectul ales recunosc cinstit ca mi-ar fi placut sa ne povestesti lucrurile mai pe larg si niste poze chiar ar fi fost minunat sa le vedem.

Acesta este si motivul pentru care ti-am acordat votul maxim in speranta ca o sa adaugi macar niste poze si de ce nu sa revii cu inca un articol in care sa ne povestesti din excursiile facute in zona.

[03.01.17 20:24:36]

@mishu: Multumesc! Am sa imi fac timp pentru poze si descrieri. Daca doriti anumite detaii, astept intrebarile voastre.

[03.01.17 20:38:39]

@marian2: Nu am sa ajung pe acolo in viitorul apropiat astfel incat ma bucur sa vad acele locuri prin ochii si cuvintele altora, asa ca spune tot ce stii ????

[28.08.17 20:24:06]

Buna ziua! Cu cat timp inaintea sejurului ati cumparat biletele de avion? Multumesc!

[30.08.17 09:44:40]

Buna ziua! Eu le-am luat cu 2 luni inainte. Era o oferta la Turkish airlines. Cred ca ei au periodic oferte pe ruta asta (trebuie verificat, au oferte cam cu 3 luni inainte). Incercati pe site-urile generale de rezervari apoi intrati pe site-ul companiilor si comparati oferta.

[30.08.17 11:58:04]

@marian2: Multumesc foarte mult! Exact asa am facut, am rezervat prin Qatar, pentru datele mele ei au avut cea mai buna oferta. Acum voi trece la pasul doi, cazarea Multumesc inca o data pentru raspuns!

[30.08.17 20:29:42]

Pentru cazare va recomand Berjaya Beau Vallon - vezi impresii dar doar la casute (deluxe), nu camere in blocul principal.

Chiar daca au review-uri nu tocmai bune, la momentul in care am fost noi era cel mai bun pret/calitate.

Sunt amabili si un pic inceti in rezolvarea eventualelor probleme dar cu perseverenta orice se rezolva, trebuie doar sa cereti.

[30.08.17 23:10:38]

Multumesc! Am citit ca la inceput de noiembrie plaja Beau Vallon ar fi afectata deja de alge si ca se recomanda plajele din S-V insulei. Noi vom sta 3 zile in insula Mahe, 4 in Praslin si 4 in La Digue, probabil.

[01.09.17 11:21:42]

Intre Mahe si Praslin se poate merge cu ferry sau avion. Daca sunt luate din timp preturile sunt ok si ptr avion (merita experienta). In Praslin noi am stat 2 zile si a fost suficient (cu masina inchiriata). Este mai anosta si nu prea dezvoltata. Sunt 2 plaje interesante si parcul national. In La Digue se merita 4 zile (se poate vizita pe jos, cu bicicleta sau exista pensiuni cu masinute electrice). Pe Mahe eu recomand 5 zile din care una excursie cu barca in parcul St. Anne si miercurea la targ in Beau Vallon. Noi am fost doar o zi pe plaja in Beau Vallon, restul pe plajele mai mici si mai frumoase (cu masina inchiriata sau autobuz).

susu
[15.01.18 21:02:07]

Daca am rezervat cazarea pe booking trebuie sa am listat cand ajung acolo? Am inteles ca ar fi probleme daca nu demonstrezi ca ai cazare, multumes. Se gasesc triciclete in La Digue?

[15.01.18 21:47:41]

@susu: Ar fi bine sa le aveti listate. Noi le-am aratat. Nu am vazut triciclete pe La Digue. Intrebati gazda daca au.

[17.01.18 21:03:25]

@susu: Este bine sa fie listate rezervarile atat la hotel cat si la transport. Internetul nu merge bine peste tot. Nici eu nu am vazut triciclete. Am vazut masinute electrice gen cele de la golf. Se pare ca unele pensiuni sau hoteluri au sau pot face rezervari. Pentru internet mobil si cartela telefon locala e un sediu al Cable&Wireless in dreapta cand se iese de la ferry (se merge un pic) cu oferte foarte bune.

cristina16, marian2, mishu, susu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanţa în Seychelles: