Vacanţa în Seychelles

Avatar marian2
DIN Constanţa
înscris/ă în 26.10.15
DEC-2016

review încărcat de pe telefon!

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Merita orice efort

Urmare de aici

Am petrecut o saptamana de Craciun si pot spune ca merita drumul lung si efortul financiar.

Zborul a fost cu Turkish Airlines luat de pe site- ul lor la 670 euro de persoana. Am vazut ca si Air Serbia au preturi bune.

Conditiile de zbor sunt bune dar depind de marimea avionului. Daca sunt multi pasageri (cu am avut la dus) a fost chiar si un bucatar. La intoarcere am avut un avion mai mic si mancare predominant vegetariana. Dar pe ansamblu e o companie decenta.

Daca doriti conditii excelente, atunci alegeti Emirates.

Spre Praslin am luat avionul (70 euro/pers) si la intoarcere ferry boat- ul (43 euro/ pers).

Am stat o noapte la Berjaya Praslin (decent daca platiti sub 150 de euro pentru camera deluxe). Praslinul dupa mine nu merita mai mult de 3 zile. Principalele atractii sunt Anse Georgette (cu programare la complexul Lemuria), Anse Lazio si Vallee du Mai (26 euro de persoana si ghid gratuit la 09.00 si 14.00, absolut necesar pentru a intelege povestea nucilor de cocos si, in general, fauna si flora).

De petrecut cateva zile recomand La Digue unde sunt peisaje superbe si atmosfera extraordinara. Aici avem ASDA cea mai frumoasa plaja din lume (de vizitat la maree inalta), cu un restaurant excelent ce serveste pranzul intre 12 si 15.

Daca aveti timp, Anse Cocos si Marron sunt superbe.

Celelalte zile l-am petrecut la Berjaya Beau Vallon, pe Mahe (iarasi un hotel care merita daca luati o camera deluxe cu aprox. 160 euro cu mdj).

Preturile in Seychelles sunt mari pentru excursii si restaurante. O excursie de o zi din Mahe pe Praslin si La Digue este 200 euro de persoana iar in parcul national Saint Anne 100 euro de persoana, amandoua cu BBQ inclus.

Cina este cam 30 euro de persoana peste tot.

Miercurea este un targ in Beau Vallon cu mancare traditionala si suveniruri ieftine (relativ si negociabil).

Recomand pentru cina Marie Antoinette, La Plage, Boat House, Pirate Arms.

In piata din Victoria, la tarabe si excursii se poate negocia cel putin 10%.

Este bine sa inchiriati o masina la pret negociat de max. 35 euro. Eu recomand Passionate car sau firmele consacrate pentru ca au masini bune.

Transportul in comun e ok daca aveti timp la dispozitie.

Pe Mahe va recomand Anse Soleil, Anse Royale, Sunset Beach pentru plaja si Port Launay pentru snorkeling. Cascada de la Port Glaud este iarasi frumoasa. Fabrica de rom nu merita (este o capcana pentru turisti), in schimb Le jardin du roi merita pentru cei care nu au vazut condimente si fructe exotice in mediu natural. Inghetata si mancarea sunt foarte bune aici.

Beau Vallon e o plaja publica cam neingrijita dar unde se pot face sporturi nautice (parasailing la 50 euro/ pers. sau 70 doua pers).

Internetul e slab peste tot. Va recomand o cartela SIM locala cu internet daca aveti nevoie.

In concluzie e o destinatie peste medie ca pret dar peisajele, atmosfera si linistea merita efortul.

Recomand mai mult de 10 zile daca doriti sa faceti toate excursiile si sa vizitati cel putin cele trei insule mari.

Impresii încărcate de marian2 in 02.01.2017 20:21:31

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 02.01.17 / 22:33:18

VIZUALIZARI: 1472

A fost prima sa vizită/vacanţă în SEYCHELLES

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri
NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (marian2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  15050 PMA (din 20 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de marian2? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

[02.01.17 22:33:00]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 13&ridAnt=75559

- mishu
[03.01.17 13:11:24]

@marian2: Avand in vedere subiectul ales recunosc cinstit ca mi-ar fi placut sa ne povestesti lucrurile mai pe larg si niste poze chiar ar fi fost minunat sa le vedem.

Acesta este si motivul pentru care ti-am acordat votul maxim :) in speranta ca o sa adaugi macar niste poze si de ce nu sa revii cu inca un articol in care sa ne povestesti din excursiile facute in zona.

- marian2
[03.01.17 20:24:36]

@mishu: Multumesc! Am sa imi fac timp pentru poze si descrieri. Daca doriti anumite detaii, astept intrebarile voastre.

- mishu
[03.01.17 20:38:39]

@marian2: Nu am sa ajung pe acolo in viitorul apropiat astfel incat ma bucur sa vad acele locuri prin ochii si cuvintele altora, asa ca spune tot ce stii 😉