ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2019
ÎNSCRIS: 01.08.09
AUG-2018

încărcat de pe telefon!

Seychelles, Paradisul Oceanului indian

Mi-am organizat singura vacanta, totul a fost planificat cu mult timp inainte de  ziua plecarii timp in care m-am documentat foarte mult pe toate forumurile.

Am ales sa stau pe insula La Digue 6 nopti si pe Praslin 4, fara Mahe, aici am vizitat doar Gradina Botanica.

Dupa cum au povestit si altii care au fost cazati in Mahe si au fost fugitiv pe celelalte insule dupa parerea mea nu se merita, La Digue este perla ca sa zic asa, am preferat sa renunt la Mahe.

Totul a iesit la punct si virgula, am reusit sa fac cam 90% din ce mi-am propus insa la foc automat. Consider ca este un loc care merita explorat cat mai mult si e  pacat sa-ti petreci timpul mai mult la plaja, sunt alte locuri unde sa mergi pentru relaxare.

Cel mai frumos obiectiv a fost drumetia  cu Robert Agnes la Anse Marron, excursie facuta pe stanci, prin jungla si apa, destul de obositor si solicitant mai ales ca noi am pedalat zilnic de dimineata pana seara.   (Robert de la Sunny Trail Guide). Este un traseu cu grad de dificultate mediu si daca n-as fi mers cu siguranta as fi pierdut ce era mai frumos de pastrat ca amintire din Seychelles.

Am mers in august pentru ca este sezon uscat si pentru a ma bucura de festivalul de Sf Maria care a fost foarte frumos. Din 11 zile a ploua o singura zi dar nici atunci nu am stat degeaba, am pedalat toata ziua.

Sunt si dezavantaje atunci cand alegi sa mergi in sezon in anumite luni, eu sunt cu vanatul de peisaje si mai putin cu inotatul si snorkelul asa ca nu trebuie sa ma feresc prea mult de curenti. Acum depinde ce vrei de la o vacanta, scufundari, plaja, snorkel sau drumetii. Prefer asa decat sa ma ploua 7 zile din 10 cum merg altii in extrasezon.

Ca va urma sa fie rau pe ferry stiam dar nu in halul ala. Chiar daca am fost pregatita cu pastile si suc de ghimbir am zis ca mor, acolo imi vedeam sfarsitul ????. Toata lumea voma pe vas, eu ma uitam la ceas sa vad cat mai am si ma tineam cu mainile de scaunul din fata.

Cam 45 de minute de pe Mahe pe Praslin e foarte mult pe mare in conditiile astea, de pe Praslin pe la Digue doar 15, e ok. Este foarte agitat oceanul in aceea perioada si vasul ziceai ca-i submarin asa urca si cobora valurile.

Noi nu am gasit bilete la avion si am fost nevoiti sa mergem cu ferry. Avionul care merge de pe Mahe pe Praslin are doar vreo 20 de locuri si trebuie rezervat cu cateva luni inainte platind pe siteul lor. Pentru ferry la fel am rezervat doar ca fara a plati ceva inainte. Diferenta de pret intre ferry si avion este mica si merita sa mergeti cu avionul mai ales ca zborul este deosebit.

La intoarcere am zis ca fac orice numai sa nu ma intorc din nou pe mare. La dus locurile erau toate ocupate la jetty, probabil dasta se si rezerva dinainte, dar la intoarcere erau si libere.

Trebuie sa aveti toate rezervarile listate pe hartie sau in telefon, vi se cer toate astea inca de la aeroport, sa faceti dovada cazarii, veti completa un formular in avion, va intreaba aia si ce nr purtati la pantofi. ????.

Am zburat cu Qatar, aterizare dimi devreme ca sa nu pierd nici o zi, am ajuns la ora 11 la cazare pentru ca am asteptat enorm la imbarcarea pe feribot, coada imensa.

Experienta noastra pe avion: Am stat cu cagule pe cap de-am zis ca ne dau astia jos in mers, ne iau drept teroristi ????. Pentru ca stiam cat este de frig in avion am avut caciuli, dres, adidasi si hanorace. Degeaba iti dau ei paturi ca mori, nu inteleg de ce dau aerul in halul asta, cred ca sa moara microbii, nu stiu cum or rezista stewardesele atatea ore.

La fel de frig e si in aeroportul din Qatar asa ca pregatiti-va dinainte. In avion toata lumea stranuta si mai erau si in tricou si sandale????. Luati-va multe medicamente ca drumul e lung si la dus si la intoarcere, am zis ca nu ne mai trebuie vreodata dar ce crezi, ne-a trecut, ca la nastere, zici ca nu-l mai faci pe-al doilea pana uiti de durere ????. Asa ca vor urma si altele. Cred ca asta este un motiv important pentru care multi nu merg, drumul foarte obositor.

Transfer Cat Cocos Mahe-Praslin-La Digue, inchiriat biciclete la Jetty si direct la cazare.

Cum cobori de pe vas gasesti o gramada de centre cu biciclete, te acosteaza ei. Noi am mers fiecare pe bicicleta lui si baietii de la inchiriat pe langa noi cu alte doua biciclete pe care ne-au carat fiecare valizele a cate 25 kg fiecare???? pana la cazare, deci au africanii experienta la bagaj, eu am fost pe tricicleta ce sa mai zic de ei. Mai exista varianta cu masinuta de inchiriat in caz ca mergeti prea departe.

Am rezervat cazarea pe net si drumul a fost direct Mahe-La Digue cu ferry unde am stat 5 nopti dupa care ne-am intors pe Praslin pt 4 nopti si apoi Mahe la aeroport pt zbor, fara cazare.

Daca iei excursii de pe Mahe pe Praslin si La Digue e mult mai scump si nu ramai cu nimic daca vizitezi La Digue intr-o zi.

La Digue: cazare pensiunea Paodise Guesthouse care are doar 2 camere, intimitate maxima, asa imi doresc sa fie daca gasesc. O gradina superba si vedere la jungla. Obiective bifate:  L'union Estate Park cu Anse Source D'argent si  plaja de la Patatran Village e un must, daca puteti luati si excursia la Anse Marron, dupa mine cea mai frumoasa plaja si tot drumul este un spectacol, Grand Anse, Anse Coco, restul plajelor pe care le-am facut de mai multe ori.

Dupa La Digue ne-am intors pe Praslin, am luat taxi pana la cazare si mai tarziu ne-a venit masina inchiriata. Am rezervat totul dinainte online, pentru ferry doar rezervare fara plata,   pentru masina am dat un avans de vreo 50 €.

Cazare Praslin Jardin Marron Selfcatering Villa, tot 2 camere pt ca vrem liniste. O gradina imensa fata spate, ponton cu sezlonguri si jos plaja, am fost ca si singuri. Cazarile au fost de nota 10.

Obiective: Am ales sa mergem la Fond Ferdinand  care e mult mai frumos si mai ieftin decat  Vallee de Mai, Anse Georgette-Constance Lemuria cu rezervare prin email de acasa altfel nu intri sub nici o forma, erau cupluri care incercau sa-i induplece. Culoarea Oceanul aici este turcoaz la fel ca si la Anse Marron insa nu e cine stie ce, resortul este frumos intr-adevar dar nu de neratat. Plaja mi se pare mica pentru numarul de turisti cazati plus vizitatori, mie una nu mi-ar fi convenit sa stau acolo si sa fie un du-te vino. Anse Lazio frumoasa dar aglomerata,

Intoarcere cu avionul pe Mahe. Masina inchiriata am lasat o descuiata cu cheile sub pres in aeroport. Masina ti se aduce unde vrei si o lasi unde vrei descuiata. De preferat faceti poze inainte peste tot la masina, drumurile in Praslin sunt inguste cu serpentine si multe masini inchiriate erau deja lovite si zgariate. Mi am luat cartela pt net, evident ca era ft scump insa se ducea ft repede cu pozele asa ca am lasat o mai moale cu netul. Preturile la cazarea si zborul ne cam omoara insa cu vreo 70-100 € cazare/zi ne descurcam.

Am mancat ft mult la take away, si cumparaturi din hypermarket. Noi mancam si acasa mancare in stil indian cu curry asa ca noi doar mancare de-a lor am luat si nu e foarte picanta.   In Praslin cam slabut cu take awayul insa am luat carne congelata ca numai asa au, de import si am facut acasa, rezultatul demential, parca era porc de tara la gust.

Din pacate nu am multe poze cu peisaje, marea majoritate sunt cu noi dar am zis ca e pacat sa nu se vada nisipul alb si oceanul turcoaz, daca deranjeaza rog administratorul sa le stearga, poze n-am facut decat 5000 ????.

Trimis de susu in 13.06.19 19:02:02
Validat / Publicat: 13.06.19 20:04:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SEYCHELLES

VIZUALIZĂRI: 6506 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (susu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.06.19 20:04:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanţa în Seychelles, #EXCURSII și CĂLĂTORII - INSULELE SEYCHELLES" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanța în Seychelles]

crismis
[13.06.19 23:39:02]

@susu: Superb! Minunate și pozele cu voi, de fapt minunate toate pozele, mi-a părut rău când s-au terminat!

Să mai faceți de-astea și să mai povestești! Felicitări!

Mika
[14.06.19 13:33:20]

Minunată destinație! Felicitări. Fotografii superbe.

Nell
[22.07.19 10:23:08]

@webmasterX: Bună. Intentiinez să merg pe cont propriu cu familia in Seychelles. Aloc 5 zile pt. Praslin si 9 zile pt. La Digue. Cum pot face transferul de la aeroportul Mahe spre portul de unde nerg vasele spre insule. Inteleg ca exista pisibilitatea cu avionul care ar fi ma bine. Experienta cu Cat Cocos cred ca nu este una plăcută. Am ners cu speedboath si nu a fost tocmai plăcut. Transferurile din port spre unitățile de cazare se poate cu bicicleta? Aș putea găsii bicicleta pt. două persoane, sau tricicletă? Pt că soția nu stie merge. Inteleg că este foarte utilă. Cu respect

susuAUTOR REVIEW
[24.07.19 16:34:18]

Pentru a lua feribotul mergeti de pe aeroportul din Mahe cu taxi care este cam scump sau cu autobuzul. Exista un autobuz gratuit pus la dispozitie insa ar trebui facute rezervari dinainte si la acesta ca si la ferry, noi nu am avut rezervare insa intr-un final ne-a luat pentru ca mai erau locuri libere.

Avionul mic este valabil doar de pe Mahe pe Praslin si de pe Praslin pe La Digue luati ferry pentru doar 15 minute insa si la avion trebuie sa faceti rezervari pentru ca sunt doar 20 de locuri si nu gasiti.

Biciclete si triciclete luati direct din port, sunt foarte multi. Daca nu are tricicleta va aduce de la altul. Noi am mers fiecare pe bicicleta si cel de la care am luat bicicletele a mers pe langa noi cu bagajele pe alte biciclete, mare talent la asa greutate. Noi am facut rezervare la ferry dinainte pe internet dar fara plata, la avion se plateste.

Noi am avut urmatorul traseu: de pe aeroport la port cu autobuzul, apoi cat coco direct pe La Digue cu oprire in Praslin.

Am fost cazati in La Digue apoi ne-am intors pe Praslin de unde am plecat cu avionul, am reusit sa gasim locuri.

Pretul este cu foarte putin peste ferry si merita sa mergeti cu avionul, cu ferry a fost groaznic la dus, am zis ca mor dar asta pt ca era in perioada cand e marea agitata.

Nell
[25.07.19 12:53:14]

Mulțumesc. Doar in Praslin am de facut transfer din aeroport la Cat Coco. Iau avionul mic pe ruta mahe-praslin și retur. Au inclus bagaj de cală?

susuAUTOR REVIEW
[25.07.19 18:34:38]

Da, este cu bagaj de cala.

Ralu7
[13.02.20 19:13:12]

Buna. Foarte frumos articol si informativ. Impreuna cu sotul meu am dori sa vizita Seychelles pe data de 23 februarie, insa cu acest virus nu stim ce facem

Am gasit zbor Manchester-Mahe £500 /pers cu bagaj 23kg inclus.

Am insa niste nelamuriri si sper sa ma puteti ajuta.

Cand aterizam pe Mahe, cum ajungem in portul sau aeroportul de unde pleaca avionul/feriboutul catre La Digue?

Sau e mai usor sa mergem Mahe-Praslina dupa care Praslina la Digue (6 nopti pe la Digue)

La digue-Praslin -cateva nopti pe Praslina dupa care Praslin-Mahe direct la avionul catre Manchester?

Astept cu mare interes raspunsul dvs

crismis, Mika, Nell, Ralu7, susu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanţa în Seychelles: