ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2016
SEP-2016

Am fost in Lefkada

Am fost in Lefkada. 1-10 Septembrie 2016

Cateva impresii generale:

-Insula e frumoasa, nu foarte dezvoltata insa, ceea ce nu inseamna ca e bine sau rau. Sunt cateva localitati, micute. Lefkada e oras mai mare, dar ce mi-a placut e portul. Nidri e o statiune mai animata, parca si Vasiliki... adica au stradute cu magazine pe unde sa te plimbi un pic. In Nikiana, Lygia, si altele asemenea nu prea ai ce face. Asa ca, daca nu e vreme de plaja, se poate sa te cam plictisesti. Si daca nu te plimbi cu masina (aproape) zilnic, mai bine mergi pe alta insula, zic eu.

-Relief muntos, ceea ce o face pitoreasca, dar si greu de explorat. Plajele sunt de doua feluri: unele normale, de oras, fara nimic exceptional. Altele sunt absolut superbe, dar greu accesibile. Majoritatea nu au nisip, difera marimea pietrelor. Cam trebuie incaltari pentru apa peste tot.

-Drumurile spre plaje sunt destul de lungi, cu serpentine foarte abrupte, drumuri înguste, de o mașina. Măcar au asfalt, mai puțin la Agiofili unde drumul a fost parca cel mai greu. Deci trebuie mașini bune. Si șoferi priceputi, mai ales. Din pacate sunt si prost semnalizate, indicatoare aiurea sau deloc, trebuie sa fii bine informat cand pornesti la plaja, eventual sa tot intrebi. Foarte uitila a fost o harta luata de la un birou de informatii turistice din Nidri, de asemeni si parerile domnului de acolo despre plaje. Eu m-am tot uitat pe google maps si am avut o idée despre ce vreau sa vad si cam cum ajung acolo.

-De mâncat, am încercat mai multe locuri, dar mâncat bun si ieftin ca la restaurantul Koutuki in Ligia n-am găsit. Porții absolut uriașe si deosebit de bune de cei mai buni calamari, creveti, pesti, caracatița, musaka, kleftiko de miel, branza la cuptor... Si de departe la cel mai bun preț. Nu e restaurant de fite, nici rau nu e, n-are vreo pozitie exceptionala, dar tot merita...

-Internet ai pe la multe din restaurante, acceptabil.

Plajele:

Pefkulia. Plaja frumoasa, apa frumoasa. E la îndemâna, pe coasta vestica, aproape de Lefkada. Opriți-va înainte de ea, e un loc de vizionare de sus cu o priveliște splendida. Șezlong 5 euro perechea. Trebuie văzuta. Ajungi usor cu mașina chiar lângă plaja. E un restaurant, toalete

Afteli. Nu nemaipomenita, dar frumusica. Plaja mică, aglomerata, pietricele. Apa extrem de limpede, buna de snorkel, chiar vezi vreo 15 feluri de pești, unii chiar colorați. Cel mai bun loc de snorkelit gasit de mine prin partea Nordica a Greciei. Un golf frumos, restaurant. Șezlong 4 euro perechea. Dar drumul de la șoseaua principala lung, îngust, abrupt, periculos, asfaltat. Doar 4x4 (sau similar) si/sau șofer experimentat.

Porto Katsiki e frumoasa, trebuie văzuta fara îndoiala. Ajungeți pana in 10 ca sa va găsiți locul convenabil. M-as duce in stânga plajei ca sa nu ma ardă soarele încontinuu, ci doar dupa prânz măcar. Șezlonguri... da, dar... 15 sau 20 euro perechea, in functie de calitate. N-am vrut sa le cumpăr, ci doar sa le închiriez câteva ore... Asta ca erau libere ca sa întreb cand am ajuns, mai târziu s-au ocupat chiar si așa. Adevarul e ca fara umbrele ești... prăjit. Soarele ardea fosrte tare, reflectat de pietrele orbitor de albe si de apa. Vegetatie... ioc. Apa ireal de bleu, limpede, se adâncește destul de brusc. Pești... slăbuț

Agiofili... Merita drumul destul de greu pana acolo. Ajungi din Vasiliki, drum neasfaltat, 2 km serpentine, drum îngust, adrenalina. Splendida plaja. Iti ia răsuflarea cand ajungi. Apoi cobori niște trepte pe care o sa le urci cu limba scoasă dacă nu ești sportiv. Si tot merita. Șezlonguri 10 euro. Atenție, in punctul cel mai îndepărtat e umbra o buna parte a dimineții. Si e o zona cu un bazinet cu apa mică, excepțional. E o terasa sus de unde vine careva si ia comenzi.

Kevalikefta merita sigur pentru ca e cumva altfel. Are nisip, nu fin, dar nisip. Micuța, cam haotica, presărată cu pietre mai mici sau uriașe. Are șezlonguri cu 6 euro perechea, dar e destul de înghesuită. Si tot e frumoasa, are stânci mari in apa, înoți printre ele, apa e bleu sidefiu. Interesant e sa te duci pe bolovani spre stânga, mai e o plaja cu mai putine stânci in apa (as zice ca e Megali Petra, da rnu mai sunt sigura) 5 minute de cățărat lejer, doar tu si marea.

N-am regretat chinul de a o găsi. Ca peste tot, indicații rutiere varza sau deloc. Ajungi din satul Katsimi, urmând jn indicator pe care scrie simplu "plaja”. Care plaja? Afli cand ajungi sau si mai tarziu, noi ne contraziceam si dupa ce am plecat. Pe drum, se despart mai multe direcții, presupun diferitele plaje. Pe aici e Megali Petrasi Kevikefta si Katsimi. Drum de vreo 3-4 km in serpentine, pante abrupte, asfalt totuși. Noi am nimerit la una din ele, as zice Kevalikefta (asa o fi fost?) si nu mi-a parut rau nici o clipa.

Desimi beach... a fost solutia cea mai la indemana intre doua reprize de ploaie. In fine, merge. Măcar e mai accesibila, doar câteva curbe înguste in panta mică. Are șezlonguri, si o terasa. E foarte îngusta, cu nisip mare. Ce a fost frumos e ca am stat sub niște pomi, umbra deasa, am văzut marea printre niște crengi înfrunzite bine. Dar era după furtuna, nu stiu dacă am fi prins vreun loc altfel.

Ar mai fi fost pe lista mea Ammouso si Mikros Gialos, sunt sigur ca erau de top, dar s-a stricat vremea si n-am mai ajuns.

Mai sunt mici plaje cam prin fiecare localitate, dar nu pentru ele am facut 1200 km, asa ca le-am vazut doar din mers. Pererea mea e ca trebuie sa le incerci pe cele frumoase ca sa merite osteneala drumului pana in Lefkada, altfel, ramai la Katerini.

Una peste alta, mie mi-au placut Agiofili, Porto Katsiki, Megali Petra/Kevalikefta, Afteli, Pefkulia... oarecum in ordinea asta. Trebuia si Ammouso cel putin.

Pe ploaie n-ai ce face, televizorul nu merge, internetul... cu noduri sau deloc. De vizitat... n-am aflat sa fie ceva. De plimbat cu masina pe ploaie, pe serpentine inguste... parca o cam cauti...

De mentionat ca drumul pana in Lefkada e in buna parte pe autostrazile lor cele bune, ceea ce usureaza mult calatoria... Am facut escala pe tarmul marii Egee, la Asprovalta si bine am facut.

Cam asta.

Trimis de Rila in 24.11.16 12:25:02
Validat / Publicat: 24.11.16 13:27:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Tolo-Nafplio, Nordul Greciei, Thasos, Sithonia,

VIZUALIZĂRI: 4261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adrianaglogo
[24.11.16 22:48:29]

@Rila: Am fost in Lefkada in aceeasi perioada. Legat de plaja Afteli ai dreptate ca e buna pt snorkeling. In schimb te contrazic cu accesul. Drumul e ingust, prin unele zone chiar foarte ingust si cu multe serpentine dar poate fi facut cu orice masina. Noi am fost cu Logan dar in parcare erau si masini foarte mici, cum ar fi Hundai I10. Si banuiesc ca nu au ramas acolo! Am scris asta pentru ca ar fi pacat ca cei care nu au 4x4 sa rateze aceasta plaja. Mie mi-a placut mult de tot.

calatorul
[25.11.16 14:50:32]

@Rila - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, si felicitari pentru vacanta petrecuta in minunata insula Lefkada cu plajele ei spectaculoase. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

adrianaglogo, calatorul
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: