ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2016
AUG-2016
PREŢ: 15 euro
2 AD. + 2 COPII -- v: 15,10

Descoperă Platamonas și împrejurimile

La pas printr-un mic paradis grecesc

TIPĂREȘTE URM de aici

Palaios Panteleimonas este cel mai frumos sat pe care l-am vizitat in Grecia. Situat la 6 km de Platamonas, satul ofera o panorama de vis asupra Rivierei Olimpului.

Fiind cazati in Nei Pori - vezi impresii - (statiune in care nu m-as mai intoarce) am hotarat intr-una din zile cand era innorat sa urcam pana acolo. Drumul asfaltat pana la intrare in sat, este destul de lat pentru a trece 2 masini una pe langa alta.

Din momentul in care incepi sa urci se desfasoara in fata ochilor o priveliste de vis, marea la picioare, muntele deasupra si cerul senin. La intrarea in sat pe partea stanga este o parcare mare unde am lasat masina, pornind la pas sa vizitam satul.

Satul este superb, cu case din piatra si terase mari cu vedere la mare. Stradute inguste si pietruite, flori agatate la toate geamurile caselor, linistea satului, tavernele cu miros imbietor, toate iti da senzatia ca esti intr-o alta lume...

Am urcat incet sus in sat si am dat peste taverna Agnati, o adevarata opera de arta, cu terase mari orientate catre mare, cu o sala de mese impresionanta prin mobilierul scluptat in lemn, cu oameni care abia asteptau sa te serveasca cu ceva si sa te faca sa te simti bine. Am servit cate o cafea si suc pentru copii si am admirat privelistea de vis.

Nu este primul sat traditional care il vad in Grecia dar acesta mi s-a parut mirific de frumos. Daca sunteti cazati in zona neaparat urcati pana la el sa va incarcati de amintiri frumoase. Vacante placute sa aveti!

Trimis de alar in 04.09.16 17:10:16
Validat / Publicat: 04.09.16 18:52:14

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

calatorul [06.09.16 22:00:11] »

@alar - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

flaviana77 [05.10.16 10:01:23] »

frumos.

de ce nu v-ati mai intoarce in Nei Pori?

calatorul, flaviana77