ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
SEP-2008

Zante Town

Zante (sau Zakynthos) -este capitala insulei cu acelasi nume si este situata la Marea Ionica.

Se poate ajunge cu avionul, la 3 km este aeroportul sau cu ferry-boatul, din portul Killini. Eu am preferat cea de-a doua varianta, in sejurul din septembrie, din anul 2008!

Cand te apropii de Zante, de pe ferry-boat, nu poti sa nu admiri marea, care are culoarea albastru -turcoise!

Orasul care se inalta dintre cele doua coline iti ofera o priveliste ce-ti taie respiratia! E o experienta, aproape poetica, care explica de ce repetam in acelasi an aceeasi destinatie de vacanta! Este destul de departe, dar... mai conteaza? ! ? Nu am fost cazati in capitala, deoarece aici nu exista plaje, dar am revenit cu multa placere si ziua si seara!

Orasul are un farmec boem, care este dat de arhitectura cladirilor, impodobite cu cascade de flori multicolore, de frumusetea falezei si de vegetaia mediteraneana!

Zante -town, este magnetul turistilor! Atrage mii de vizitatori din toata Europa, din mai pana in octombrie, din cauza climei blande cu care este binecuvantat!

Se numeste Zahynthos (sau Zante), dupa numele fiului regelui Troiei, care a descoperit insula! Apoi a fost sub stapanirea lui Ulysse, regele Ithakai. A urmat ocupatia britanica, venetiana, franceza, rusa si turceasca! Din acest motiv se vad urme adanci in arhitectura, in cultura si in stilul lor de viata!

Orasul a fost distrus din temelii in timpul cutremurului din 1953 si a fost refacut piatra cu piatra. A fost reconstruit intr-un stil care reaminteste putin de stilul venetian al caselor si al drumurilor. Cladirile sunt de dimensiuni mici sau medii.

Este asezat la poalele dealului Bohali. Este un oras frumos, din cele mai vechi timpuri era numit de catre venetieni ''Floarea Orientului''! Un oras cu o istorie zbuciumata, confirmarea fiind numeroasele monumente si vestigii.

La 3 km in sus, pe dealul Bohali, pe o colina inverzita, e un castel venetian, ridicat pe ruinele acropolisului antic!

Pentru orice turist care se respecta, tot acolo sus, este un punct de belvedere, de unde se poate admira ambele coaste ale insulei, cat si cea mai spectaculoasa panorama a orasului! Nu ne venea sa mai plecam de acolo! Este si o mica bisericuta, si cateva baruri, unde am servit cea mai buna cafea greceasca! Am fost ziua, dar seara e si mai frumos... atatea luminite la vapoarele din port si din oras!!!

Atentie, drumul care urca acolo este cam ingust, dar se merita!

Zante- este cel mai mare port din insula! De aici vin si pleca ferry-boaturi in multe directii. Tot de aici puteti lua un vapor de croaziera spre Navagio, plaja cea mai fotografiata din Grecia, dar si spre Pesterile Albastre!

Daca doriti peste proaspat, dimineata va asteapta in port pescarii cu toate felurile de fructe de mare si peste. Preturi cam maricele (de 5 euro in sus).

Faleza este locul preferat de promenada al turistilor, la asfintit!

Capitala e impanzita de cluburi, discoteci, pub-uri, baruri si taverne! Restaurantele din Zante sunt cele mai bine cotate din insula. Va recomand, atat mancarea traditionala, cat si cea internationala. Sunt delicioase! Iar atmosfera pasnica din insula ne indeamna sa descoperim farmecul orasului!

Daca nu sunteti cu masina personala (dar ar fi minunat sa o aveti), va puteti deplasa cu autobuzul, autocarul, motoreta, taxiul sau cu diferite ambarcatiuni!

O plimbare cu trasura traditionala da un strop de romantism in plus!!!

O problema cam dureroasa ar fi locurile de parcare in capitala! Strazile sunt foarte inguste si aglomerate.

Puteti vizita cateva muzee, pentru cei care au aceasta pasiune. Sunt vreo 4 in capitala!

Tot pe faleza, foarte inalta si semeata, este Catedrala Aghios Dionysos! Este singura care a ramas intacta la cutremurul din 1953, care a distrus aproape complet capitala! Este cel mai mare si cel mai frumos locas de cult din insula. Cu toate ca este o biserica ortodoxa, are turnul acela inalt-campanila-ce aminteste de Bazilica San Marco din Venetia! Am vizitat-o de cateva ori. Adaposteste in ea sicriul si mostele Sfantului Dionysos, patronul spiritual al orasului, ale carei zile se sarbatoresc cu mult fast in luna august si in decembrie! In acest timp orasul devine un adevarat loc de pelerinaj.

Tot dupa influenta venetiana a fost denumita si Piata San Marco, un loc frumos unde puteti petrece cateva clipe de neuitat!

Pe strada Alexandru Roma, sunt cele mai bune magazine! E a 3a stada paralela cu marea! Poti cumpara obiecte din piele, bijuterii, apa de colonie din iasomie (care este foarte renumita in insula), masline, ulei de masline, diferite dulciuri traditionale, sau vin. Va recomand ceva local, Calinico Glinopati (alb sau rosu), facut din stafide. Pentru alimente, va recomand in oras magazinul Eurospar, sau la iesire din oras, spre aeroport-Lidl.

Am reusit sa culeg aceste informatii, deoarece am avut un ghid de nota 10, din Timisoara, care sta acolo din mai pana-n octombrie.

Celor care au visat sa ajunga in Zante, sper din tot sufletul sa le fie utile randurile mele.

Asta... daca sunteti atrasi de bucuriile simple, atunci veti gasi in Zante un oras modern, cu multe posibilitati de petrecere a timpului liber.

Vacanta placuta!

Trimis de georgiana in 08.03.10 00:00:59

VIZUALIZĂRI: 6698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 De pe ferry-boat,se vede capitala

[08.03.10 00:03:00]

Webmaster,

va rog mult sa-mi atasati aceasta melodie

Xeimonas-Mixalis Xatzigiannis

Intre timp eu am pregatit 32 de poze.

piti
[08.03.10 00:16:20]

Georgiana , iar nu dormi la ora asta si nu lasi nici pe altii sa o faca . Ai aflat ca mergem in iunie in Grecia si te-ai gandit la o prefata . Multumim .

Ai idee din Corfu sunt excursii in Zakynthos , ca mie imi pare cam departe .

trandafir 1970
[08.03.10 00:32:45]

Multumim pentru sfaturi, sunt notate la "note de calatorie", georgiana! Este deosebit de folositor, mai ales pentru cei care ajung prima data! Ce frumos ai vorbit de atractiile turistice...

Votul meu se indreapta spre tine... !

[08.03.10 08:14:07]

in asteptarea pozelor putem sa ne delectam cu muzica propusa de Georgiana, lectura, auditie si sunt convins in curand si vizionare placuta!

[08.03.10 08:19:59]

webmaster 13,

Multumesc!

Te rog mult sa stergi poza nr 9,ca am vazut ca este incarcata de 2 ori.

biancuta
[08.03.10 08:22:29]

Citesc o descriere frumoasa a orasului Zante, un alt loc pitoresc al Greciei, pentru care te punctez.

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[08.03.10 08:24:41]

Aoleu, de ce a trebuit sa pomenesti de strada Alexandru Roma?

Mi-am tocit pingelele in sus si in jos prin magazine. Doamne ce frumuseti. Cred ca ar face bani frumosi doar daca ar pune taxa la intrare, ca la muzeu. Ce matasuri, ce fete de masa, ce cuverturi.

Singurul meu regret este ca n-am ajuns sa vad Zante noaptea, cred ca e o feerie.

[08.03.10 10:44:56]

Imi e atat de dor de locul asta, de limba asta de pamant care mi-a schimbat destinul! A fost primul meu contact cu Grecia, si cum se spune, prima dragoste nu se uita niciodata!

Doamne ce dor! : (

M-as plimba pe aceste strazi o vesnicie. Si de Bohali imi e dor, ce priveliste! Nu imi venea sa mai plec de acolo. Noroc cu canicula, pt ca am prins 48 de grade in iunie, ca altfel as fi stat cu orele.

Mersi ca ai ales Mihalis, pe care l-am auzit prima data exact pe aceasta insula.

Melodia se numeste Heimonas, si inseamna "Iarna"

Poate scapam de ea in sfarsit! Ca mi s-a luat de ea ca de mere padurete!

Toate punctele ti le ofer, pentru ca meriti! : )

[08.03.10 10:56:14]

Da, Almona, este o feerie. M-am dus o data noaptea si am revenit. Dar eu altceva va recomand sa vedeti noaptea: Bohali.

Si toata maretia capitalei la picioare! Un semicerc de lumini si marea! E minunat!

Nu am vazut nici eu, decat intr-o poza dupa ce m-am intors!

Si pentru poza aia magica, m-as fi intors sa imi implinesc visul.

Nu stiu daca m-ar lasa webmasterul sa o postez, daca o mai am, numai pentru a nu pierde o asa frumusete. Nu as pune-o pentru puncte, ba chiar as fi de acord sa mi se taie cateva, sau sa mi se dea cartonas cateva zile.

Adevaratele puncte ar fi bucuria voastra, si a mea pentru ca v-am aratat ce nu trebuie pierdut!

[08.03.10 11:51:42]

Posteaza poza linistita, Ellada, daca o mai ai. Scrie eventual in descriere si sursa de unde ai luat fotografia si e totul in regula

Oricum, nu se pune problema de cartonase si alte sanctiuni.

[08.03.10 12:07:49]

Multumesc mult!

www.gozakynthos.gr

Gasiti acolo si alte poze superbe, eu am ales-o pe aceasta ca sa pot vedea si MAREA - marea mea iubire!

pepsi70ro
[08.03.10 13:20:50]

Un adevarat mini-ghid de vacanta. Desi l-am citit prea tarziu pentru a pune umarul pentru SB, il consider foarte util pentru cei care vor sa ajunga acolo si pentru acest lucru te felicit cu un vot.

[08.03.10 15:31:40]

Multumesc tuturor care mi-ati citit review-ul!

Piti, eu nu cred ca sunt excursii din Corfu pana in Zakhynthos! Dar cursa cu ferry, sigur este.

Pentru ca Zakynthos e cea mai sudica pe harta, iar Corfu cea mai nordica insula ionica!

Si ar fi pacat pentru doar o zi sa ajungi in acest minunat colt de rai!

Daca nu ai timp sa ''simti'' pulsul insulei, atunci, ai facut treaba doar, pe jumatate!

[08.03.10 15:37:45]

Excelent review presarat cu multe informatii utile sanctionat cu un vot si un buchet de flori virtual de 8 martie

[08.03.10 15:40:38]

DAVID,

multumesc,mereu reusesti sa-mi aduci zambetul pe buze!

[08.03.10 15:53:56]

Pentru ca esti din Sanicolaul Mare poate scrii un review si poze atasate despre hotel Malvina.

Cred ca ar fi folositor pentru persoanele din Bucuresti, Galati, Constanta care vor merge prin Cenad in Austria, Germania etc si pot poposi o noapte acolo in bune conditii.

[08.03.10 16:05:57]

DAVID,

Ma gandisem si eu, mai ales ca stau la 3 case de Hotel Malvina, dar astept sa vina primavara, deoarece, nu stiu daca ai fost de curand, au facut in spate o terasa splendida, din vara trecuta si astept sa fie mai verde, nu pustiu ca acum, cand inca e iarna!

Vad ca nu esti strain de... cauza//?? !!!

Sau esti client fidel la strandul din Mako??

Si e in drumul tau??

[08.03.10 16:12:58]

Il cunosc pe patron, iar in weekend mai mergem la cumparaturi in Szeged.

webmasterXY*
[08.03.10 17:18:37]

Propun sa nu ne abatem de la linia acestui frumos review.

Diaura*
[08.03.10 17:34:04]

georgiana, pentru mine numele tau pe acest site este sinonim cu " splendorile Greciei " .

[09.03.10 09:02:05]

Banateanca mea draga, iar mi-o facusi...cu Zakynthos. Vrei sa ma extermini, mai ales ca ti-am soptit ca vreaaaau si euuuu acolooooo!!!

Nu stiu ce vraji sa mai fac sa ajung in toamna pe acolo. Oricum, temele mi le-ai facut tu. Mie nu-mi ramane decat sa-mi iau bagajul si s-o-ntind spre zarile albastre ale Greciei mele minunate...

Hai sa-ti "pasez" si puncte...nu c-ai duce lipsa...ha ha ha....pupici multi de tot!!!!!!

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.03.10 09:27:31]

Draga Ileana, vorba cantecului. Hai sa-ti soptesc eu ceva. Dupa 15 septembrie, mai precis din 16, sunt oferte 2 in 1, adicatelea platesti 7 nopti si te rasfeti 14.

Mergi cu avionul, intr-o ora jumate, tusti pe insula.

O invoiesti pe aia mica de la scoala, ii bagi o scutire si cand vine in prima zi o sa aiba bronz de Tunisia cu aramiu de Zante.

Alb
[09.03.10 23:12:23]

Zante e deosebit.

krondia*
[12.03.10 11:05:51]

Zakynthos, insula zeitei Artemis si a lui Apollo... Stii tu de cand visez sa ajung pe aceasta insula de unde am vazut niste poze ireal de frumoase...si pe plajele unde isi duc veacul uriasele testoase Kareta... N-am ce face, primeste un vot si mai scrie-ne despre Grecia!

[12.03.10 20:57:34]

Va multumesc tuturor ca v-a placut despre Zante!

Si va doresc sa ajungeti candva acolo si sa fie si pentru voi ceea ce a fost pentru mine, adica... locul unde m-as intoarce mereu!

Dar, repet, cand vii de pe mare arata mult mai frumos capitala!

Deci cei care au sosit cu avionul au pierdut acest lucru...

[12.03.10 21:09:17]

georgiana, iar mi s-a facut de Zakynthos. Am si vorbit cu trandafir si vreau s-o conving sa tragem impreuna o fuga (nu de Bach, ci de-a noastra) pana acolo. M-am tot uitat am tot citit si mi s-au reaprins turbo-reactoarele inimii dupa insula asta...vreauuuuuuuuuuu in zakinthooooooooos!!!!

[12.03.10 21:23:54]

@Ileanaxperta,

V-am innebunit cu Zakynthosul, dar inca mai am ceva de spus! Saptamana viitoare. Voi strangeti banii, ca... se rezolva restul!

Imi place de Trandafir 1970 ca deja are la avatar poza cu imaginea de la Navagio - cea mai fotografiata plaja din Grecia!

Eii, dar n-o uitati pe Almona, ca ea are vechime acolo si va poate fi ghid! Eu, din pacate, am sa lipsesc de acolo anul acesta!

[12.03.10 21:29:43]

de ce saptamana viitoare???? Ce, n-ai un week-end intreg sa tot scrii??? Ce ne mai frigi tu pana sapt. viitoare? ce e-n mana nu-i...pe hartia AFA...treci, draga, la scris ha ha ha

(si nu ma mai lua cu ileanaxperta, n-ai vazut ca nu place???) hi hi hi

(nu puncta ecoul)

adrian2010
[14.03.10 20:28:28]

Georgiana, ce frumos scrii despre ZAKYNTHOS! Cand iti citesc povestile am impresia ca vad tot ce spui! Am fost si eu in ZAKYNTHOS tot sub indrumarile tale. M-am bucurat enorm de acea excursie, inca ma mai bucur, am avut norocul de a-l vedea pe Sf. Dionysos mumificat.

Am avut o vreme superba. Trebuie sa recunosc ca punctul turistic preferat de mine este NAVAGIO. Acolo a fost ca intr-un basm. Stancile de pe plaja au fost palatul, iar in "curtea palatului" o piscina infinita, imaculata si cu un nisip alb.

ITI OFER PUNCTAJ MAXIM!

[14.03.10 21:44:04]

@ioncsovadrian,

Multumesc frumos.

Ma surprinzi, baiete! Tu ti-ai facut azi cont pe site ca sa-mi scrii mie ecou?/'! Eu la varsta ta ma mai jucam mata prisa, nu cutreeram pe site-uri de turism!!! Dar se pare ca vremurile s-au schimbat!

Iti multumesc pentru ca mi-ai citit impresiile si acum eu te voi ruga, (ca vad ca ai talent la scris, dupa ultima descriere pe care ai facut-o la ecou golfului Navagio) sa incerci si tu sa ne scrii. Mi-ar placea mult sa ne descrii nunta aceea greceasca de la insula Agios Sosstis, din Laganas, Zakhynthos! Sau poate altceva!

Banuiesc ca nu este interzis a scrie reviews-uri celor din scoala generala, care chiar ''AuFostAcolo''!

Sanziana
[14.03.10 22:10:32]

georgiana, mata prisa? ce joc e asta, poate am jucat si eu cand eram mai mica dar nu stiu denumirea asta

Cristina67
[02.04.10 19:02:29]

Multumim mult Georgiana pentru detalii sunt foarte importante pentru noi, pentru ca la vara o sa ajungem in sfarsit si noi in insula dupa mai multe incercari nereusite si esuate mai in apropiere ne-am facut curaj mai ales din cauza nasilor care desi au cetatenie greaca amandoi nu au ajuns inca in Zakynthos, insa acum vom merge impreuna la sfarsit de iunie inceput de iulie, am facut rezervare deja in Kalamaki unde ne-ai sfatuit si multumim si pentru harti si pliante, fluturasi si tot ce ne-ai dat ca sa ne convingi sa mergem acolo. Daca mai poti mai scrie cate ceva din cand in cand despre Zakynthos si voi citi cu placere.

presario
[27.04.10 17:47:41]

gEorgiana, bine ca ne-ai inebunit de cap cu Zakynthosu...

+ votul aferent

yarine
[22.02.12 16:20:48]

Imi puteti spune, va rog, daca in Zante Town este amenajata o plaja? Va multumesc

[22.02.12 16:23:39]

Din cate stiu eu, nu. Dar s-ar putea sa fie, undeva inspre Argasi, o fasie mica.

yarine
[22.02.12 16:29:15]

Ah, pacatEu am fost anul trecut in Thassos, Limenas si mi-a placut foarte mult statiunea. Anul aceasta am zis sa aleg Zakynthos, dar inca nu ma pot decide in privinta statiunii. Mi-a placut foarte mult review-ul despre Zante si aproape ca hotarasem sa il aleg, dar trebuie sa ma asigur ca macar o plaja micuta are. Oricum, va multumesc f mult de ajutor...

[09.09.12 17:19:50]

Mutat la rubrica "La pas prin Zante Town" (nou-creata pe site)

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adrian2010, Alb, almona, biancuta, Cristina67, david, Diaura*, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, krondia*, piti, presario, trandafir 1970, yarine
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zante Town și împrejurimile:

• pagină generată în 0.065551996231079 sec