ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2016
DE Cdia
DIN: Beius
ÎNSCRIS: 05.07.15
MAY-2013

Kernave - Trakkai - Vilnius (II)

TRAKAI

Situat foarte aproape de Vilnius, 28 km, Trakai este un punct de atracție datorită lacurilor ce îl mărginesc. Cuvântul Trakai înseamnă luminiș și cred că descrie foarte bine așezarea care este înconjurată de trei lacuri.

Nu am să scriu despre istoria locului (am citit celelalte reviewuri despre această destinație și mi se par foarte bune și complete), ci am să descriu "descinderea" mea în zonă...

Cu nasul lipit de geamul autocarului, admiram întinderile de pădure și luciurile de apă ce se întrezăreau printre frunze. Când autocarul a oprit, am înțeles că am ajuns în Trakai. Aici, surpriză... Castelul ce trona în mijlocul apelor îmi era cunoscut! Acum, problema mare... de unde??? Mult timp nu mi-am dat seama, dar... (Evrika!!!) Castelul a apărut într-un top al celor mai frumoase 10 sau 20 (nu mai știu...) castele. Sunt abonată la un site tare interesant care prezintă minunățiile acestei planete, întocmind tot felul de topuri. Îmi amintesc că Branul era mai sus în top... și mi se pare corect.

Un pod de lemn te conduce înapoi în timp, în secolele XIV-XV, în care a fost construit și refăcut castelul. Peisajele sunt superbe, oriunde ai (pe insulă, pe lac sau pe șosea) poți să admiri frumusețea locului.

Toată zona este deosebită, aici turismul este în floare, de la case de oaspeți sau hoteluri ce oferă cazare de la 20 la 200 euro/noapte, la restaurante care-ți pun la dispoziție mâncare tradițională și băuturi felurite.

Lângă lac se afla un mini-târg cu produse tradiționale și de promovare a zonei. Chiar mi-a dat senzația de autentic, nu de kitsch ca tarabele de la noi (a nu se înțelege că la noi nu am găsit și lucruri autentice, dar de cele mai multe ori dau de chinezării...)

Iată că ne apropiam de plecare și... de dimineață a trecut mult... așa că repede la masă. Fiecare dintre noi a încercat altceva: unii plăcintele tradiționale (umplute cu carne), alții supă, și dacă la venirea noastră în Lituania am încercat sakotis, desertul lor specific, aici am încercat cepelinai, un fel de cartofi umpluți cu carne tocată. Nu sunt un fan al cărnii tocate, dar de obicei încerc specialitățile zonei. După o masă copioasă, ne-am hidratat... care cu ce... și am pornit la drum. Ne-am hidratat și pe parcurs... :D pentru că pe drum spre Vilnius am prins una dintre cele mai mari vijelii din viața mea.

Trimis de Cdia in 03.09.16 00:48:17
Validat / Publicat: 03.09.16 09:40:31

VIZUALIZĂRI: 1992 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cdia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 La castel...

[03.09.16 09:32:21]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Vilnius şi împrejurimile, VILNIUS" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Vilnius şi împrejurimile: