Drumul cu maşina spre Corfu

înscris/ă în 25.08.16
AUG-2016
250 euro transport

Atentie la Bulgari

Inainte sa plec am tot citit aici despre drum, in mare se potriveste dar mai sunt sunt si nepotriviri, pe acestea vreau sa le scot in evidenta pentru a usura calatoriile altora.

1. scrie undeva ca poti plati vinieta pt Bulgaria la un shell care este la aproximativ 2 km dupa granita, da este adevarat dar... poti sa ai surpriza - ca mine :) - sa ti se spuna ca nu are decat pe o luna si ca in euro e pretul mai mare decat in leva la curs.

Pe scurt am cerut vinieta, au spus ca nu au decat pe o luna si costa 18 euro, in realitate costa 15 euro (30 leva), cand le-am atras atentia ca au cerut prea mult mi-au zis ' daca vrei bine daca nu la revedere', am inghit-o si am luat, nu mai aveam ce face. La 5 minute dupa mine au venit alti Romani sa cumpere si le-a spus ca nu mai are viniete.

Concluzie, inainte de plecare mai bine schimbati cativa lei in leva si nu va mai doare capul nici nu va mai pot pacali cu nimic platind in leva.

2. daca vreti sa alimentati in bulgaria, ca chipurile e mai ieftin... aceeasi poveste te ard la excenge si tot la pretul din grecia sau daca nu poate mai scump ajungi sa alimentezi.

Concluzie, mai bine alimentezi in grecia cu euro si nu esti pacalit.

3. la greci pe autostrada egnatia odos se plateste 9,40 euro esalonat, sunt 59 de tuneluri.

Atentie autostrada nu are benzinarii, pentru alimentare trebuie sa te abati.

4. Igoumenita port, de unde se ia ferry poti plati pentru dus intors si atunci ai reducere 50%, un avantaj este daca prindeti ferry care este express, merge mai repede, face o ora, celelalte 1.45 min. si pretul este identic.

Impresii încărcate de pretorian_29 in 25.08.2016 22:48:02

Validat / Publicat: 25.08.16 23:23:16

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (pretorian_29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 13 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de pretorian_29? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- nuvreau
[25.08.16 23:53:35]

mda, nasol ce-ai patit.

vigneta poti lua din giratoriul de la iesirea din vama Ruse si poti plati in lei.

benzina o poti plati cu cardul si nu mai sunt probleme de exchange.

- elviramvio
[25.08.16 23:56:22]

@pretorian_29:

Nu stiu cum faceti de aveti atatia necazuri la bulgari pentru ca eu merg de ceva timp si iau vinetka, cand trec pe la Ruse, numai de la rond, si cand erau vechile chioscuri si acum. Am platit mereu in leva si nu m-au pacalit. La benzinarii am platit si cash si cu card si n-am avut probleme. La restaurante inca n-am fost pacaliti, am fost si bine serviti. Cu parcarile, e drept ca nu oprim oriunde, n-am avut probleme. A agatat teava de esapament si am venit pana la vama intr-o muzica grea, politistii lor nu ne-au oprit desi se uitau dupa noi iar cand am avut alte probleme si am venit cu masina pe platforma, daca initial ne-a fost noua frica de soferul ce s-a dovedit a fi foarte de treaba, lui i-a fost frica sa circule in Romania si ne-a lasat dupa vama. Si inca mai am de povestit dar n-are rost, probabil ca eu am fost norocoasa pana acum!

- adrianaglogo
[26.08.16 07:58:32]

@pretorian_29: De acord cu precizarile facute. Dar nu cred ca e musai sa pleci cu leva in buzunar. La benzinariile Shell se poate plati cu cardul si nu te mai pacalesc la schimb. Se face paritatea la cursul oficial din ziua respectiva. Noi asa am facut mereu. Nu ni s-a refuzat niciodata plata cu cardul.

In schim in Lefkada, acum cativa ani, nu am putut plati cu cardul.

Si nu aveam decat 20 E la mine... Plecasem dupa fructe si am zis sa iau si benzina. Am luat de 10 E!

- elviramvio
[26.08.16 08:07:51]

@adrianaglogo:

In Grecia trebuie sa ai mereu o rezerva de cash in localitatile mai mici (si in Bulgaria de altfel dar leve). Noi am patit acum un an cand la o benzinarie Shell nu acceptau plata cu card, numai cash, norocul a fost ca m-a vazut vanzatorul cu cardul in mana si mi-a spus inainte de a pune benzina asa ca am luat de cativa euro si am plecat spre o localitate mai mare - localitatea respectiva, desi orasel, nu are nicaieri implementat sistemul platii electronice si nici atm-uri. Deci atentie ca nu mereu merge plata cu card, chiar daca pana acum n-ati avut probleme.

Anul acesta in Corfu am avut o problema asemanatoare la un magazinas langa Carrefour, au zis ca nu functioneaza sistemul, asa ca am platit cash.

- pretorian_29
[26.08.16 08:39:56]

Salutare, și la mine e prima data când mi se întâmplă asta trecând pe la bulgari, poate sunt eu mai ghinionist. În anii anteriori am cumpărat Vinieta de la rond și pot spune ca aveau tentative de a păcăli, vorba aia "dacă merge merge " la cine mergea păcăleală la cine nu, nu.

- theo63
[26.08.16 09:01:29]

Salutare! Eu zic sa fim seriosi, nu se uita nimeni la fata ta, la cum esti imbracat sau ce masina ai ca sa incerce sa te pacaleasca! Dupa atatia ani de tranzit prin Bulgaria cred ca stim cu totii de unde se ia vignieta sa Ruse si la Vidin, unde sa alimentam cu cardul, neaparat parerea mea, si alte probleme de evitat. O ultima alimentare in Romania te scuteste de probleme pe tot parcursul prin BG, asta daca nu cumva masina cu pricina "bea" benzina/motorina in loc sa o consume. Pentru asta exista AFA, sa ne informam si sa plecam la drum cu toate cele necesare pentru a nu avea surprize. O zi buna si vacante pe masura!

- calatorul
[27.08.16 12:07:06]

@pretorian_29: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, au patit si altii aceleasi suprize la bulgari, nu e ceva nou, e o tactica veche. Mai ales pe drumurile strabatute de romani spre Grecia bulgarii taxeaza la greu orice eveniment, in folos propriu sau al firmei.

Inteleg ca aici vorbim de iesirea pe la Ruse, spre Grecia. Pe litoral in Dobrogea sunt mai prietenosi cu drumetii, dar fac figura cu masinile ridicate din parcari, daca nu ai parcat in curtea hotelului, eventual contra cost, te ridica si cer bani, hotie la drumul mare se chema odata.

Anul asta au scumpit si vigneta de 7 zile, desi am stat doar 3 am platit degeaba. Nu ma mira nimic la ei si incerc sa fiu pregatit de orice varianta, cu leva, card, euro, taxe bilete, asigurari etc. Lacomie mare pe unii, poate ca si la noi pe alocuri, din pacate.

Publicitate    [17.07.19 12:29:12]