ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 23.04.14
JUN-2015

Drum Bucureşti-Igumenitsa, IUNIE 2015

Pentru ca am cautat cu disperare cateva informatii actuale (2015) referitor la drumul spre Corfu (ce traseu, cat timp, ...) si nu am gasit, m-am hotarat sa scriu eu, pe scurt, cate ceva despre drum.

Pe 27 iunie am plecat spre Corfu, la 3.30, din Bucuresti - sector3. Am ajuns la Igumenitsa la 15.00, iar ferry boat-ul pleca la 15.45. Am mers destul de grabit, doar cu 2 opriri pt alimentat (si in aceeasi oprire, pt necesitati).

Am urmat traseul indicat de GOOGLE MAP (si pe insula au fost foarte utile hartile de la Google). Daca descarcati harta la plecare, puteti opri conexiunea la internet si mergeti fara a plati pt GPS.

La Giurgiu am ajuns pe la 4.30.

Am avut noroc si am trecut podul de la vama imediat (alti prieteni care au plecat a doua zi, pe la 8.00 din Bucuresti, au asteptat 1 ora in vama) - podul este in reparatii si se circula pe un singur sens...

Prin Bulgaria am mers "aproape" regulamentar - ne grabeam sa ajungem la ferry. Am intrat pe site-ul lefkimilines. gr, si aveam ferry la 15.45 sau 18.45.

Drumul parcurs a fost spre Makaza (cred ca in jur de 9.30 eram la Makaza in vama), apoi autostrazi in Grecia. Vama de la Makaza avea 2 case si am trecut relativ repede (10 min).

In Grecia am platit taxe pt autostrazi : 1.2 euro, si de 6 ori 2.4 euro (sau de 7 ori?!). Din pacate am aruncat chitantele si nu mai stiu sigur (ideea e ca citisem ca sunt doar 2 taxe de 2.4 euro si una de 1.2 euro, dar noi am platit vreo 7-8 taxe).

Autostrada te duce direct in port in Igumenitsa, si ai indicatoare.

La ferry nu trebuie sa ajunteti prea devreme pt ca nu acosteaza decat cu aprox 30 minute inainte. Am platit pretul de pe site (pt copii pana la 5 ani nu se plateste). Ferry a fost destul de liber.

La intoarcere (6 iulie) ne-am oprit o noapte in Kavala, deci nu ne-am grabit prea tare: Am plecat din Lefkimi cu ferry de 11.30, am facut o oprire pt masa si alimentare, ...

A doua zi am plecat pe la 10.00 din Kavala, si am mers destul de lejer. Sa nu uitati sa aveti 2 euro pt taxa de pod de la Giurgiu (stiu ca in alti ani nu primeau lei si daca nu ai marunti euro, iti da rest in leva - nu stiu cum mai e acum pt ca noi am avut 2 euro :), iar la dus platesti in lei).

Nu am avut probleme cu plata cu card in Bulgaria si nici in Igumenitsa (la dus). Pe insula am platit cash (motorina era 1.268 - 1.3 euro).

La intoarcere am vrut sa platim intr-o benzinarie din Bulgaria (Moll-ul de dupa Makaza) cu cardul cu care am alimentat in Igumenitsa si ne-au spus "fonduri insuficiente". Noroc ca am avut alt card si acela a mers. Aproape de intrarea in tara am alimentat iar, si... a mers primul card... CONCLUZIA: credem ca vanzatoarea de la MOLL a vrut sa ne faca sa platim cu euro, sa faca paritatea la ce curs vroia ea (am mai patit la Bulgari, cand ne-au bagat pe bon un produs la pret dublu... Cand ne-am uitat pe bon si ne-am intors spre casiera, imediat a spus ca e o greseala si ne da leva..., dar am preferat sa luam inca un produs...) !

Pe pod la Giurgiu am stat cam 25 minute (in conditiile in care eram a 3-a masina la stopul de pe pod).

Drum bun!

Trimis de adastan in 13.07.15 17:45:18
Validat / Publicat: 13.07.15 18:47:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 8519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adastan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Aurici
[14.07.15 10:00:55]

Cam asa am facut si noi cand am fost in Corfu. La 4.02 dimineata am plecat din Bucuresti iar la 16.05 intram in port la Igoumenitsa. Deci 12 ore pe acest traseu este o aproximare buna. Cand am fost noi nu erau lucrari la pod, in schimb eram cu copii si ne-am oprit de cateva ori pana acolo. Cu lucrari, cu copii... cam asta este timpul.

Ing Axente
[22.07.15 13:22:44]

doresc adresa de acces a site-ului pentru informatii legate de calatoria cu ferry de la Igoumenitsa spre Corfu

almona CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.08.15 08:47:19]
viopol
[20.08.15 23:07:19]

@Ing Axente - Salutare!!! ATENŢIE!!!

Nu prea are nicio treabă programul afişat pe sit-ul lor oficial.

Iată programul afişat, plecări :

De la LEFKIMMI:-06,30 -09,30 -11,15 -13,15 -15,45 -17,15 -19,30

De la IGOUMENITSA: -08,00 -09,45 -11,45 -13,15 -15,45 -18,00 -21,15

Pentru autoturism am plătit, cum e preţul 26,4 E însă pt. doi adulţi 14,2E iar pt. copil 3,5E. Copii până la 3 ani nu plătesc.

Adi G
[08.06.16 14:19:37]

Salut,

A fost cineva anul acesta in Corfu pe traseul Thesaloniki - Corfu?

Sau urmeaza sa plece in perioada iunie-15 august?

Multumesc,

DUDU
[10.06.16 12:05:40]

@Adi G - Eu plec pe 6 august.

elena78
[31.07.16 14:55:30]

@adastan - dar cazarea. masa. eu tot aud ca serviciile lasa de dorit...

Adi G
[31.07.16 18:43:01]

@DUDU: Dudu, cand revii?

Eu plec pe 18 august si as vrea sa stiu daca ai cand sa trimiti ceva info.

Multumesc,

Adi G, Aurici, DUDU, elena78, Ing Axente, viopol