ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2016
ÎNSCRIS: 05.06.16
JUN-2016

Către satisfăcător

Vacanta la Raymar

Am citit acum recenziile pt acest hotel si toate erau din anul in care a fost deschis, 2013. Si pt ca eu am fost anul asta in mai, m am gandit sa scriu si eu impresiile mele. In primul rand, tin sa spun ca o parte din minusurile descrise in review-urile anterioare s au mai atenuat. Nu mai sunt buldozere in preajma hotelului, nu este zgomot, nu miroase urat in hotel, aerul conditionat functiona normal iar incuietorile usilor sunt pe baza de cartele, nu am intampinat probleme la intrarea/iesirea din camere.

Sa o iau in ordine: am achizitionat un pachet last minute extrem de convenabil din punct de vedere financiar, sfarsit de mai si primele zile din iunie, zborul a fost ok, transferul catre hotel la fel. Am fost 2 cupluri, fara copii. Am ajuns la hotel la 9:45 si imediat ne-au preluat, ne-au spus sa lasam bagajele in hol, sa mergem sa mancam pana la 10:30 cand se incheia late breakfast, apoi sa facem un scurt tur al hotelului si sa revenim. Exact asa am si facut, dupa masa am facut un tur de recunoastere, cu o oprire la barul de langa piscina, am revenit la receptie si ne-au dat deja cartelele pt camere, cardurile de prosoape si instructiuni in limba engleza. Nu am bagat niciun fel de bacsis in pasaport, cum am mai citit ca se practica. Am primit camere cu vedere laterala la mare, desi platisem camera land view.

Camerele sunt suficient de mari pt 2 persoane, nu au canapele sau pat dublu si pat suplimentar ca in alte hoteluri din turcia in care am mai fost, erau doar patul dublu si masa cu un fotoliu. Curatenia se facea zilnic, am lasat ceva maruntis pe pat aproape zilnic pt femeia de serviciu din respect pt munca ei, dar era la fel de curat si in camera prietenilor nostri. Minibarul cu apa si sucuri se umplea zilnic, era si seif gratuit. Balconul era destul de mare, nu am tinut usa deschisa din cauza ganganiilor de tot felul, in lateralul hotelului este un rau si m-am gandit sa nu fie asta o cauza pt insecte. Oricum, nu am stat prea mult pe balcon in afara de timpul cat intindeam rufele la uscat (am venit de acasa cu sfoara si carlige).

Restaurantul avea terasa si puteai sa mananci afara daca voiai, bauturile le luai singur de la barul din restaurant. Nici macar seara nu ti le aduceau. Erau doar ospatari care debarasau si unii mai mari in grad care supravegheau. Nu iti puteai lua sticla la masa si baietii au avut dificultati in a-si face sprit intrucat paharele erau deja pline sa mearga treaba repede; era un baiat care turna intruna in pahare si facea stocuri pt cei insetati :)

Mancarea destul de buna, am gasit mereu ceva sa imi aleg, nu erau prea mari delicatese, era multa mancare gatita, dar si obisnuitele paste, cartofi prajiti, salate... Se faceau si gratare la mesele principale, clatite dimineata, omlete la cerere. Nu am avut in nicio zi fructe de mare si nici sampanie nu era in restaurant, nici macar la bar nu am gasit. In schimb aveau whisky bun (nu chiar 12 ani, dar o marca celebra) si votca, marci cunoscute. Prajiturile de multe feluri, dar putine pe gustul meu. Supe f bune si variate, in fiecare zi 2 feluri, incusiv la masa de dimineata, iar la 12 noaptea era "supa tarzie" pt cine mai voia ceva cald inainte de somn. Am vrut sa mergem la un restaurant a la carte, dar sejurul nostru a fost de 6 nopti si nu au facut rabat: se putea face o rezervare doar la 7 nopti de cazare.

Vitamin barul nu era nici acum functional, nici patiseria. In schimb, aveau la etajul 1 o zona cu prijituri intre anumite ore. Aveau cateva cocktailuri in meniu, am gasit unul pe gustul meu si pe ala il ceream mereu, ori la barul de la piscina, ori la cel din holul hotelului, la etajul 1. Nu aveau nimic de "rontait" : chipsuri, alune etc. Din cauza diferentei de nivel, receptia e situata la nivelul 2, iar la 1 e barul pricipal, cu pian si o zona de canapele confortabile unde te puteai refugia la pranz sa bei ceva pe caldura aia mare, unii mai si dormeau acolo, sau aveau intalniri cu agentii de turism.

Barul de la plaja avea inghetata si gustari intre anumite ore.

La piscina erau destule sezlonguri, la 9-10 inca se gaseau locuri, nefiind in plin sezon. Era si o piscina mica de copii, acoperita. De asemenea, pt copii era amenajat si un loc de joaca. Apa mi s a parut destul de curata. Prosoapele de plaja le luai din zona de spa, iti dadeau in prima zi si un cartonas cu jumatate de ora de masaj, probabil sa te faca sa cumperi mai multe servicii de la ei, noi nu le-am folosit.

Programul de animatie incepea pe la 10 dimineata cu gimnastica de inviorare, se mai facea aqua gym, apoi diferite jocuri. Nu erau multi animatori, dar draguti si nu erau agasanti.

Toboganele functionau dupa un anumit program, erau si acolo sezlonguri.

Plaja cu nisip si pietre, am intrat in apa doar de pe ponton, am inteles ca erau niste pietre in apa si intrarea in mare destul de abrupta. Pe ponton erau doar 4 umbrele, acolo era o mica "vanatoare", cine ajungea primul. La 8 dimineata erai primul, dar, repet, nu era sezon plin. Erau si cei cu ski-jeturi, parasuta, banana. Veneau pe plaja si iti dadeau pliante; probabil ca daca negociai cu ei, puteai obtine un pret mai bun, noi nu am dorit sporturi nautice. In drumul spre plaja era un peisaj destul de dezolant, un teren viran plin cu bolovani si neingrijit, care se invecina cu hotelul. Mai erau niste vile cu pajisti ingrijite si gazon tuns frumos pana la plaja, apoi teren de volei, in fiecare zi veneau animatorii sa te invite sa joci. De asemenea, era si o masa de ping-pong, iti dadeau ei palete si minge, dar erau uzate. Aceste activitati erau gratuite, ca si jocul de darts, cu reguli haioase stabilite de echipa de animatie.

In fiecare seara mai putin duminica, erau spectacole la amfiteatru sau karaoke la barul de la piscina. La iesirea din hotel catre piscina era programul afisat, la fel si in lift. Mi-au placut animatorii, faceau treaba buna cu ce aveau la indemana, fara costuri mari pt hotel: concursuri de miss/mister/ cuplu raymar, se dadeau medalii si era mult amuzament... pe seama concurentilor :))). Au fost si dansuri orientale intr-o singura seara. In fiecare seara animatia incepea cu o ora dedicata copiilor.

Concluzie: un hotel economic, dar placut, nu luxos, dar intim, il recomand daca nu sunteti exagerat de pretentiosi!

Trimis de laura 08 in 24.08.16 03:04:56
Validat / Publicat: 24.08.16 06:35:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: lara, side

VIZUALIZĂRI: 3550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura 08); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 un start bun
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[24.08.16 06:35:31]

Foarte bun review de debut!

@laura 08: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-----

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 39&ridAnt=72636

----

[24.08.16 09:16:18]

@laura 08: Din cate vad este un articol de debut astfel incat felicitari. Felicitarile mele continua si pentru felul in care ai redactat articolul, se vede ca ai citit ce s-a scris astfel incat ceea ce povestesti tu devine actualitate.

Cat despre ceea ce ofera acest hotel totul este descris (normal prin prisma ta) foarte atenta fiind la orice amanunt de orice fel.

Cat despre ultima afirmatie, asa este depinde de fiecare sa-si aleaga ce doreste astfel incat sa se simta bine asa cum vrea.

Felicitari, votat cu mare placere.

[24.08.16 10:11:05]

@mishu: Multumesc f mult pt mesajul de sustinere. Asa e, am spart gheata si acum, de cate ori voi pleca, o sa impartasesc gandurile mele referitoare la locurile pe care le vizitez. Vacante placute tuturor!

cloverina
    [24.08.16 17:01:12]

@laura 08: Felicitări pentru articol și pentru vacanță. Prețul a fost wow! 550 euro pentru 2 persoane cu tot cu avion. Într-adevăr puțin în extrasezon, dar cred că tot v-ați bucurat de soare. Foarte frumos!

[24.08.16 22:48:58]

@cloverina: a fost vreme excelenta, 32 de grade zilnic, dar pretul... mai mult decat excelent! Am avut noroc, am prins o oferta limitata si nu ne a parut rau!

[28.08.16 23:16:07]

@webmasterX: - da, sunt ok coordonatele, acolo e hotelul

- o sa ma uit daca mai am ceva poze in telefon

[26.02.17 01:08:31]

@laura 08: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

cloverina, laura 08, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂRaymar Hotel & Resort [Cengelkoy]: