ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2013
ÎNSCRIS: 02.08.11
JUN-2013

Către satisfăcător

Am luat plasa!

Am fost la Raymar Hotels & Resort in perioada 11.06-18.06.2013.

Am achitat vacanta in 29.03.2013, drept pentru care am beneficiat de reducerea early booking, 30% sau 20 %, nu-mi mai amintesc exact.

A fost a doua vacanta in Turcia si prima in Antalya, despre care auzisem numai de bine!

Precizez ca am plecat cu ceva emotii, deoarece nu gaseam informatii despre hotel. Cu mari insistente, agentia mi-a trimis "Conceptul UAI" transmis de hotel, ocazie cu care am aflat ca hotelul se va deschide in aprilie 2013.

Ca sa nu mai lungesc vorba, la data cand am ajuns, 11.06.2013, hotelul era terminat in proportie de 90%. In primele zile am ascultat bormasini care prindeau balustrade la scari. Am stat la etajul 9, ultimul. Camera ok, totul nou, dar nimic spectaculos, o camera comparabila cu hotelurile de 4 stele din Bulgaria. Parca la bulgari era mai bine, camerele ceva mai mari, lumina pe balcon, uscator rufe etc. Am platit vedere la mare si intradevar, am vazut marea, dar in jur am vazut buldozere, lucratori etc. Privelistea era cea din poza adaugata de un turist.

Hotelul are un amplasament bun, se poate amenaja ca lumea, dar poate va fi de 5 * la anul, cand va fi gata in totalitate. Iarba abia se planta, se vopseau garduri, se greblau pietrele de pe plaja, se mai aduceau masini cu nisip... In fine, intentiile erau bune, in fiecare zi mai aparea cate ceva nou. Firma hotelului s-a pus in timpul sejurului nostru!

Am avut tot felul de probleme, marunte ce-i drept, dar de natura sa-ti strice un concediu, de ex: broasca de la usa nu a mai functionat, am ramas pe-afara la 23.30, a doua zi la fel, pana s-a inlocuit; la fiecare 15-20 min. se intrerupea curentul pentru 1-2 min. ; la orele de varf nu mai curgea apa rece si nu se putea face dus cu apa oparita.

In privinta curateniei, cred ca era doar o camerista pe etaj, parea coplesita, la noi ajungea pe la 14-14,30 cand ne odihneam, asa ca lua gunoiul si cam atat. Restaurantul a la carte nu era deschis, au improvizat pe o terasa 10 mese, probabil sa evite reclamatiile! Chestia cu porumbul fiert e adevarata, era o toneta spre plaja, dar dupa ce luai porumbul ti se cereau 2 euro.

Inghetata se servea doar la barul de langa plaja, numai de la ora 16 pana pe la 17.30 si de regula era rand, ti se facea lehamite sa stai. Desi pe o hartie de prezentare, pe care ne-au dat-o la receptie, scria ca exista o Patiserie Si Vitamina bar, nu le-am vazut, probabil urmau sa se deschida,

Ce sa mai spun! Personalul putin si slab pregatit, in orice caz nu la nivelul unui resort de 5* si dezorganizati. Animatori vreo 3-4, cu Minidisco si ceva muzica la barul de la piscina. Mancare destul de buna, pentru noi a fost suficient, dar cu nimic mai special decat la 4* in Bulgaria, pe alocuri chiar mai slabut!

Am incercat sa ridicam cateva probleme, am fost indrumati spre o doamna care cred ca era un fel de PR, care ne-a explicat ca s-a deschis la 01.06.2013, ca este totul nou, ne-a plimbat prin holuri sa ne arate hotelul, punea problema in asa fel, ca si cand ar trebui sa fim intelegatori si multumiti ca hotelul este gata!

Au mai aparut la 2-3 zile dupa noi vreo 3 familii de romani, ceva mai umblati ca noi, fusesera in Rep.Dominicana, Mauritius etc, care s-au aratat si ei nemultumiti, schimbasera vreo 4 camere, deci nu eram noi carcotasi!

Am vazut ca au pus pe fb niste poze, de la un spectacol din 12.06.2013. Unde o fi fost spectacolul ca noi nu l-am vazut, desi aveam vedere spre scena pentru spectacole, unde de regula, se adunau copiii pentru minidisco!

Am platit 5* UAI si am beneficiat de servicii 3*+ sau cel mult 4* (cu indulgenta).

Am discutat cu ghidul care ne-a asigurat transferul la aeroport si ne-a impartasit o parte din pareri.

Aceasta experienta, ma face sa spun, cel putin in acest moment, ca nu voi reveni in Antalya.

Trimis de Danidanutza in 19.06.13 19:42:18
Validat / Publicat: 19.06.13 22:15:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kushaassi

VIZUALIZĂRI: 2655 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Danidanutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [19.06.13 23:11:25]

@Danidanutza:

Chiar dacă de înțeles, într-un fel, e o generalizare mult prea pripită.

O *singură* experiență (și mai ales o alegere neinspirată, precum la voi) nu poate fi deloc un fundament pentru o concluzie atât de drastică.

Antalya oferă condiții și confort mult-mult-mult superior celui găsit de voi la bulgari (de exemplu).

E adevărat, însă, că la alte prețuri (simțitor peste 1300 de euro - din cauza transportului cu avionul, în primul rând)

nelu7
    [20.06.13 21:36:57]

@Danidanutza: Ar fi bine sa postezi poze facute.

Noi suntem din grupul care am schimbat camerele pentru ca am platit camere cu 3 paturi (1 dublu si 2 twin) si omu de la receptie incerca sa ne convinga ca un pat matrimonial si un pat de o persoana "mean three beds".

Ne pare sincer rau pentru voi ca ati acceptat compromisul numit Raymar pana la finele sejurului vostru, noi a 2-a zi am cerut transfer la alt hotel si la intoarcere in tara vom sesiza OPC-ul si daca este cazul mergem si in instanta impotriva agentiei care ne-a inselat cu acest hotel in speranta ca pe viitor nu o sa isi permita sa isi bata joc de alt turisti cu astfel de hoteluri neterminate si sub standardele preturilor platite

DanidanutzaAUTOR REVIEW
    [21.06.13 06:46:41]

@tm67bru:

Poate am venit prea suparata de acolo!

Comparatia cu Bulgaria am facut-o cu gandul la raportul calitate-pret.

DanidanutzaAUTOR REVIEW
    [21.06.13 06:52:51]

@nelu7: N-am avut timp sa descarc pozele, majoritatea le-am facut cu telefonul!

In privinta schimbarii hotelului, n-am avut nervi pentru asa ceva, aia ne mai lipsea, din 6 zile efective din cele 7 (din cauza orarului de zbor), sa ne mai trambalam cu bagajele la alt hotel.

Si noi avem de gand sa reclamam la agentie, desi am cumparat de la o agentie partenera a celei titulare de contract!

Sa vedem daca ii va pasa cuiva!

Danidanutza, nelu7
    Alte impresii din această RUBRICĂRaymar Hotel & Resort [Cengelkoy]: