ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2013
SEP-2013

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

Resort de 5 stele (Intr-o alta viata... poate)

Nici nu stiu de unde sa incep...

Pe etape din ziua in care am facut chek-in (26.09.2013):

1. Nici unul/a din receptioneri nu vorbea limba engleza, pana la urma m-am inteles cu ei prin semne, vorbeau doar limba rusa (limba straina)

2. Ne-a luat cam 10 minute sa deschidem usa (si nu e prima data in viata noastra cand am pus mana pe o broasca de usa automatizata[card])

Smecheria era sa apesi rapid pe clanta [dupa 10 minute de incercari], nu ca ar fi fost vreo tehnologie noua... dar apoi am observat ca a fost stricata candva si lipita superficial.

3. Intram in camera (Am fost un cuplu, evident... facusem rezervare pentru o camera dubla [2 pers] cu pat matrimonial 1.80m sau 2.10m)... surpriza, erau 2 paturi de 90cm, sun la receptie (le-au luat vreo 5 minute sa gaseasca pe cineva care vorbea limba engleza)... le spun ca suntem un cuplu si nu avem de gand sa dormim pe 2 paturi separate si ca rezervarea facuta de mine era pentru o camera dubla cu pat matrimonial...

Raspuns din partea lor: pai... n-avem ce sa facem... poate o sa gasim peste 2-3 zile o camera cu pat matrimonial si sa va schimbam (asta insemna sa ma mut la jumatatea sejurului de la etajul 8 la etajul 1,2 sau 4)

Facand tot posibilul sa nu imi stric concediul din prima zi, am sunat din nou la receptie sa le spun ca nu mai vreau sa schimb nici o camera, si sa-mi aduca doar o lenjerie pentru pat matrimonial (ideea era sa lipim paturile si sa punem un cearsaf de pat matrimonial, romanul e inventiv)... bineinteles ca nu am primit nici macar un cearsaf, se facuse ora 12 si am decis sa ne culcam asa (dupa 20 de ore nedormite), bineinteles... dimineata ne-am trezit intre paturi (erau pe role)

4. Dimineata constat:

Iesim pe balcon... surpriza (cica aveam camera sea view), se vedea marea undeva in dreapta, iar in stanga se holbau toti care treceau pe la lifturi (lobby-ul de la lifturi era in dreptul balcoanelor)... iar in fata, peste gard era santier si o mini groapa de gunoi.

Deja devenisem curios (nu intr-un mod prea placut)... si incep sa vizitez tot resort-ul (asa zis-ul)

Un bar mic in dreptul piscinei principale, spre plaja (care plaja?)... sperand sa gasesc nisip si parasolare/umbrele colorate (asa cum vazusem in poze, modificate in photoshop bineintels) am gasit de fapt niste structuri metalice care aveau niste panze verzi si galbene (spalacite si murdare rau) si o plaja plina de bolovani (treceau camioane si excavatoare pe acolo)

- Aveau un ponton, frumos ce-i drept, ingrijit oarecum (ATAT).

- Un teren de volei cu niste nisip aruncat peste bolovani ascutiti, am incercat sa joc si dupa a 2-a tranta, m-am ranit serios la cot, la genunchi si la gamba... am decis sa ma las de acest sport... pe terenul de volei acestui... asa zis resort.

- Biliardul se platea (asa ceva n-am mai intalnit la UAI) la fel hockey de masa si tenis-ul de camp.

- La piscina cu topogane nu puteai sa stai, treceau camioane, masini si excavatoare la 6-7 metri distanta de tine, te umpleau de praf si faceau un zgomot infernal.

- Erau 3-4 entertaineri, care se chinuiau sa faca atmosfera... pacat ca locatia nu le era de mare ajutor.

5. Restaurantul si barurile:

Servicii praf, praf de tot!

- Luam micul dejun impreuna cu prietena, ne pusesem de 10 minute la masa (nimeni nu a venit sa ne intrebe nimic), decid sa ma duc eu la bar sa ma auto-servesc cu bautura (nici asta nu s-a intamplat, era ora 10 fara 5 minute, micul dejun incepea la 8:30 si tinea pana la 10:00.)

In bar nu era nimeni, in fata barului era un asa zis sef de sala pe nume AHMET, si il rog frumos sa-mi dea 2 pahare de cola, si foarte iritat pentru ca l-am deranjat cu cerinta, el scria un mesaj pe smartphone... imi raspunde: Am inchis micul dejun, si sa ma duc la snack-bar sa-mi iau bautura (acel snack-bar fiind aproape de plaja, cam la 300 de metri de restaurant)

Si ii arat pe ceas ca e 10 fara 5 (indiferent daca era fara 5 sau fix sau si 5 sau si 10, deodata ce era in fata barului... putea sa intinda mana 30 de secunde sa-mi dea 2 pahare de cola) si imi rade in fata si imi spune ca ceasul meu e in urma (care probabil a costat cat leafa lui pe 2 luni)

Il mai rog frumos o data sa-mi dea bauturile, bineinteles... ma refuza, si il atentionez ca ii voi face reclamatie la manager, si a bufnit in ras si a ridicat tonul la mine "AHMET MA NUMESC, DU-TE UNDE VREI SI FA RECLAMATIE, TINE MINTE, AHMET"

Merg la receptie de urgenta, intreb de manager, se prezinta un tip foarte amabil (managerul) care ma trimite la un birou info din receptie sa fac plangerea... se pare ca managerul era doar de forma.

Dupa ce povestesc ce am patit, doamna de acolo imi asigura ca in acest hotel nu s-a mai intamplat asta niciodata, lucru care nu ma interesa absolut deloc, ideea era ca mi s-a intamplat mie, un lucru inaceptabil intr-un resort de 5 stele UAI.

In drum spre plaja, dau de acelasi Ahmet, care imi rade in fata... lucru care ma scos din pepeni si am pus mana pe telefon si am sunat la agentia de turism cu care semnasem contractul de vacanta.

Au trimis imediat pe cineva la hotel, a vorbit la receptie, cateva ore mai tarziu sa aflu ca acel Ahmet nu a fost dat afara (dar a fost degradat din functie, de la sef de sala la ospatar).

Imediat a venit Ahmet la mine sa-si ceara scuze si ca a fost o neintelegere (am ramas perplex de nesimtirea lui, dupa ce s-a ratoit la mine in fata unui intreg restaurant si striga in gura mare "Tine minte, Ahmet ma numesc! ")

Incepusem sa-mi schimb parerea in bine si sa sper ca reclamatia mea a facut o schimbare, ma duc la snack-bar, politicos... dau buna ziua si rog pentru 2 pahare de cola, un barman, foarte neingrijit cu o fata plictisita si cu un sictir iesit din calea afara, tace si imi arunca (la propriu) 2 pahare lipicoase de cola pe bar. (acelasi scenariu 2 zile la rand, intr-una din zile m-a stropit pe camasa)

Ca sa nu par scandalagiu si sa mai fac alta reclamatie, am evitat sa mai merg la acel snack-bar.

6. Am platit sejur la 5* UAI si ni s-a oferit un 4* all inclusive (cu indulgenta)

- Nu s-au intamplat nici jumatate din activitatile care le aveau in programul afisat.

- Nu aveau nici un fel de sport acvatic in zona, desi pe site scria sporturi acvatice motorizate si nemotorizate, a trebuit sa merg 600-700 de metri pe o plaja plina de bolovani sa pot inchiria jet ski, parasailing si altele...

- In mini-bar erau doar 2 ape si 2 cutii de suc pentru copii.

Nu recomand nimanui acest mini resort!

Recomand in Turcia urmatoarele (perfecte):

Rixos Lares - Lara

Club Hotel Sera - Lara

Trimis de dragoschiriac in 04.10.13 16:26:49
Validat / Publicat: 04.10.13 19:38:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Kemer, Belek, Bodrum, Alanya, Side, Marmaris.

VIZUALIZĂRI: 2716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragoschiriac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Doar apusul ce infrumuseteaza poza, daca va uitati in stanga jos, se vede santierul si molozul din zona.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[04.10.13 20:46:37]

@dragoschiriac: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [04.10.13 21:15:11]

După Cornelia, Xanandu și Rixos - Raymar Hotel??

Schimbați agenția, a fost evident o consiliere [o recomandare? ] cu totul neprofesionistă.

dragoschiriacAUTOR REVIEW
    [08.10.13 12:47:29]

@tm67bru:

Nu agentia a fost de vina, a fost pe ultima suta de metri, am cumparat sejurul cu 1 zi inainte de check-in, de asta am ales Raymar, nu aveam prea multe optiuni... nu erau locuri la avion in ziua in care aveam locuri la check-in si invers... mai aveam de ales intre Hotel Heddef, Sural Resort Hotel si Side West Resort Hotel

Toate aveau review-uri proaste, dar raymar cele mai putine, eu stiu o vorba... din 2 rele... alege-o pe cea mai putin rea.

Am mers de la Roman la Timisoara pentru ca doar de acolo am gasit bilet de avion.

In nici un caz nu ma asteptam sa fie asa de rau... data viitoare prefer sa merg in locuri in care am mai fost decat sa mai testez "noile aparitii".

dragoschiriac
    Alte impresii din această RUBRICĂRaymar Hotel & Resort [Cengelkoy]: