ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 12.06.16
AUG-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel bun cu o politica de doi bani

Am plecat din cluj pe data de 02 08 2016 pe traseul CLUJ-SIBIU-VILCEA CRAIOVA- CALAFAT VIDIN SOFIA KULATA cazare intermediara linga serres la agnatio hotel un hotel de tranzit de nota 10 dupa care a doua zi salonic si bratul kasandra pina la hotel. De mentionat ca gps-ul nu stie adresa asa ca mai mult se merge dupa indicatoare.

Hotelul este pozitionat pe un deal destul de departe de zona de promenada si plaja dar la anumite ore se asigura tranfer gratuit la o anumita plaja.

Pe plaja se poate sta la comun unde nu se plateste iar asta presupone sa mergi cu umbrela sezlong etc sau pe plaja privata ceea ce presupune sa faci consumatie cel putin o data pe zi ex... cafea 4 euro bere draft 4 euro bere sticla 5 euro asa ca pe plaja lor oricum ai face tot costa 8 euro.

Politica hotelului foarte proasta ex. Am avut in oferta wi fi gratuit care a mers doar in prima zi dupa care internetul costa 6 euro pe zi pt un singur telefon daca vrei si al doilea telefon alti bani alta distractie.

La masa de seara o apa plata de 1 litru costa 2 euro iar minerala 3.5 euro. La piscina totul se plateste ex cafea expreso 4 euro bere 5 euro cocteil de la 7 euro adica tot este pe bani. MIE mi se pare o absurditate sa platesti un pahar de apa la masa ca sa nu mai vb de internet care in oferta era gratis.

Intoarcerea a fost prin macedonia cost autostrazi 3 euro serbia 7.5 euro

Trimis de vargacalin in 11.08.16 19:53:50
Validat / Publicat: 11.08.16 22:12:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2778 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vargacalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.16 20:21:22]

@vargacalin - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 17&ridAnt=71891

[12.08.16 08:17:55]

@vargacalin, presupunand ca ai mers cu masina proprie, era usor sa dai o fuga la Lidl (este unul pe bratul Kassandra, la intrare) si sa va cumparati ce va trebuie, in special bauturi - un bax 6 sticle 1,5 l apa carbogazoasa costa 1,86 E, un bax apa plata costa ceva mai putin, un suc la cutie de carton costa in jur la 1 E, o doza bere costa sub 1 E, etc.

Pentru ei nu este nicio absurditate, asa e peste tot la restaurantele hotelurilor, depinde de turisti daca accepta astfel de preturi sau nu.

[12.08.16 14:56:19]

@vargacalin - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Asa mi se pareau si mie scumpe sezlongurile la greci sau pretul unei cafele sau capuccino consumate pe plaja. Pana am platit anul asta in luna iunie, pe plaja de la Olimp langa Neptun in Romania, 40 de lei pentru o pereche de sezlonguri cu umbrela, adica aproape 1o euro! Frappeul, apa si berea costau separat, la terasa, de la 1o lei in sus paharul. Cel mai scump sezlong platit de mine in vacantele din Grecia, Turcia sau Italia, la noi acasa pe plaiul mioritic, si nu la Mamaia, capitala fitelor litorale.

[06.09.16 11:37:29]

Buna Calin,

Te rog sa nu te superi dar nu e adevarat ce spui si multi isi fac o parere gresita despre acest minunat hotel:

1 Pe GPS sunt multe softuri si variante ale softului (I Go si SyGic au acet hotel la POI);

2. Nici un hotel din Grecia nu ofera la Demipensiune gratis bauturi la restaurant (cantina) si nici la piscina, daca chiar vrei poti face o "romaneasca" cu bere sau alteceva ascunsa dupa ce comanzi ceva de la bar, in rest personalul este super Ok.

3. Legat de Wi-Fi este contra cost dar daca iei pe 7 zile costa 10 Euro si in definitiv cine vrea sa comunice pe net isi face abonament cu net nelimitat... iar alti nu prea ii intereseaza ca in vacanta sa-si arate pe facebook...

4. Drumul cel mai sigur si rapid pt noi din ardeal este prin Serbia-Macedonia-Grecia si nu Bulgaria, chiar daca platim 11-12 Euro pt autostrada, deci inainte de a pleca e bine sa mai intrebi pe alti care au mai fost...

[06.09.16 12:12:18]

@turist din cluj: buna, observatia ta Nici un hotel din Grecia nu ofera la Demipensiune gratis bauturi la restaurant (cantina) nu este corecta sau completa, fiindca stii si tu ca dimineata la mic dejun exista gratuit sucuri diverse, cafea, ceai, lapte, fara bauturi alcoolice. Deci corect ar fi sa spunem ca e vorba doar de cina, atunci da, intr-adevar gratis nu se ofera nimic de baut.

In privinta sezlongurilor si a umbrelelor nu este greu sa faci o investitie proprie si sa iti cumperi o rogojina din plastic cu 3 E si o umbrela de plaja cu 4 E, eu le am din 2010 si nu am avut nevoie sa cheltui inutil bani pe sezlonguri si umbrele. M-am descurcat cu ele in fiecare vara. Le-am dus cu mine peste tot, la toate plajele la care am ajuns si cu totii din familie avem fiecare rogojina si umbrela lui.

P.S-e mai bine sa nu faca nimeni o ,,romaneasca'' ca si asa ne-am cam facut de ras peste tot noi ca popor, de la umplutul farfuriilor pana la refuz si apoi lasate asa pana la a pune in sacosa mancare.Sa lasam obiceiurile astea primitive acasa si sa incercam sa fim oameni pe unde ajungem, pe urma ne miram ca suntem tratati mai altfel decat altii cand primim camere.Nu e cel mai simplu si mai usor sa dai o fuga la supermarket si sa iti cumperi un bax de bere, sa o pastrezi rece la frigider in camera si sa o bei cand vrei decat sa comanzi la restaurant un pahar de bere pe care sa dai 3-4 E ? dintr-o cutie (doza) de bere pe care o cumperi cu 1 E poti sa umpli lejer 3-4 pahare mari.

[06.09.16 18:08:42]

@adryana: iti multumesc pt sfaturile tale "moralizatoare" dar te intreb eu cum fugi tu de vreo 5-6 ori in camera sa-ti bei berica de la frigider de pe plaja de la 5-6 km de hotel?

Adica pe plaja daca stai la sezlong trebuie sa consumi doar ce servesc ei (adica o bere 330 ml = 5 euro, eu o beau dintr-o inghititura) sau apa carbogazoasa de 1/2 litri = 3,5 euro...

Eu nu fac parte din categoria aceea cu umplutul farfuriei ci din contra ma duc de vreo 4-5 ori la bufetul de unde iti poti alege cate putin din variatele feluri pe care ei te roaga sa le gusti (cel putin eu ma cam imprietenesc dupa 2-3 zile cu "Cheful" pe care de obicei il laud pt. iscusinta sa(. Dealtfel noi adoram mancarea greceasca si in special preparatele din peste care alaturi de apa si plajele superbe fac distanta de 1100 km nesemificativa...

[06.09.16 21:14:53]

@turist din cluj: si @adryana - Pe undeva aveti dreptate amandoi, desi sunt inclinat sa dau dreptate celor spuse de @adryana despre comportamentul unora dintre conationalii nostri mai putin educati, ca nu tot omul are caracter. La bere eu am renuntat demult, caci nu e bere aia la cutie, desi taie cel mai bine setea, si fireste ca am vazut o cearta la bere pe plaja Kathisma din Lefkada, desigur intre 2 romani, fireste de la bere.

Si eu probez bauturile locale dar le iau din supermarket sau alte magazine, le pun in frigierul camerei si seara le degust pe terasa. Daca mi se par bune iau o bucata si acasa, desigur nu bere la cutie, poate un ouzo, vreo licoare locala sau similare. Pe plaja rezist cu apa rece, frappe si alte racoritoare, cel mult la masa merge o bere caci vinul mi se pare scump la terasa, nu vad de ce as da pe el de 2/3 ori cat face. Sa o faca aia care au gropi cu bani sau fura de la golani, si asa sunt destui ciudati prin jurul nostru.

IN rest fiecare are gusturile, obiceiurile, pasiunile si slabiciunile sau grasimile sale, dupa caz.

[06.09.16 21:55:42]

@Calatorule, ma bucur ca dupa o cariera universitara ma faci "mai putin educat", acuma ce sa faci asa suntem noi...

Promit ca este ultima interventie pe aceasta tema: Sigur ca Adryana are dreptatea ei si vrea sa atraga atentia ca sunt multi conationali care se manifesta zgomotos sau chiar dizgratios in diferite locuri ale Europei. Eu va asigur ca sunt si alte popoare care nu sunt cu nimic mai bune ca noi (Sarbi, Rusi, Ucraineni, Polonezi, etc) iar vestici (Nemti, Englezi) par mai rafinati pana cand incepi sa vorbesti cu ei pe limba lor cand incep sa-si arate adevarata fata.

Legat de bere: eu o prefer pe cea romaneasca motiv pt care le car din Romania cele 4-5 baxuri de Becks si 4-5 baxuri de apa minerala Borsec sau Dorna. Berea si apa lor nu sunt pe gustul meu, am incercat multe feluri locale (inclusiv Amstel, Fisher, Heineken) si nu au gustul apreciat de mine. Umbrela am si eu una cu diametrul de 3 m si de multe ori o montez langa sezloangele lor dar nu prefer rogojini sau prosoape sa-mi intre nisipul si pietricelele "peste tot"...

[06.09.16 22:37:35]

@turist din cluj: Imi pare rau daca am formulat insuficient de explicit parerile mele si s/a inteles ca as face pe cineva needucat, tocmai dimpotriva vorbeam, aici intre noi. De asemenea nu spun ca noi suntem cei mai necajiti dintre cei needucati, ci ca din pacate, dupa cum vedem, in jurul nostru sunt tot mai multi oameni cu obiceiuri tot mai putin civilizate, sau am devenit eu pretentios.

Legat de bere ma bucur pentru alegerea locala dar nu stiam ca Becks e o bere romaneasca, pentru mine e putin prea amara, stil Ale, eu prefer gama Pale daca pot alege, si suspin dupa o Gambrinus nepasteurizata. Si am in porbagaj daca mai e loc si cateva sticle de apa Bucovina, preferata noastra, caci apele lor au gust de balta obosita, nu ca izvoarele noastre minerale, subscriu si aici.

Si eu umblam cu umbrelele mele, una mai de plastic si una din textil mai gros, dar am constatat si daca se poate aleg umbrele de stuf, mult mai racoroase si eficiente. Am in bagajul de mare si rogojini, pe care inca imi place sa mai stau si le folosesc mai ales pe plajele neamenajate sau daca ma simt jecmanit de preturile sezlongurilor.

Ma bucur de impresiile schimbate si sper sa fiu bine inteles, chiar daca uneori sunt mai carcotas despre noi romanasii, tot mai putin atenti la cei din jur, si iar nu ma refer la cei de aici, majoritatea civilizati si cu bun simt, dupa cum se vede. Alegeri inspirate si vacante grozave!

[07.09.16 07:42:21]

@turist din cluj: buna, eu am scris ecoul de mai sus la sfatul tau adresat lui @vargacalin daca chiar vrei poti face o "romaneasca" cu bere sau alteceva ascunsa dupa ce comanzi ceva de la bar, care nu mi se pare deloc ok. Daca o faci, fa-o dar nu mai spune si altora, nu aduce o imagine buna (cum nu aduce si aceea ca multi scriu ca dau spaga la receptie pt. cazare si se lauda apoi cu ce sume au dat). Sa faca fiecare asta daca asa vor sa faca si au fost invatati dar macar sa nu se laude cu asta, nu suna bine. Eu personal nu as face niciodata asa ceva, sa bag mancare in traista sau bauturi de la restaurant, fiindca in general noi romanii oricum suntem vazuti mai prost decat altii. As avea atatea de spus, am avut si eu de suferit indirect tocmai din aceasta cauza cand in 2014 eram la Kusadasi, primind o camera proasta comparativ cu altii-turci si rusi. Spun asta fiindca fetele mele s-au imrpietenit cu copiii lor si s-au vizitat la camere.Dezamagirea fetelor mele a fost uriasa, descriind cu lux de amanunte ce camere au ei in comparatie cu noi. Nu am incercat sa dau spaga sa schimb camera fiindca alti romani cu care am vorbit o facusera si au primit camera la fel de proasta si au pierdut si bani.

Altii scriu ca au plecat in Antalya si la fel au primit camere proaste, iar altii scriu chiar de Grecia ca au primit camere la subsol, fara geamuri, balcon, orientate spre teava de evacuare a mirosurilor de la restaurant, etc. Sunt cazuri totusi izolate dar ele exista si romanii scriu despre asta. Pe urma ne intrebam de ce? eram in Grecia cazata si la restaurant in fata patronului aflat la o masa, femei in varsta, romance isi umpleau posetele cu paine, servetele, aveau o sticla mare pe care o umpleau la dozator cu suc... le priveam trista si tacuta. La hotel erau si rusi, greci dar pe ei nu i-am vazut niciodata facand asa ceva. Concluzie- la acest hotel impresiile scrise de romani sunt cele mai proaste, romanii toti sunt tratati cat se poate de prost aici. Nu trebuie sa ne mai intrebam de ce. Fiindca noi ca popor, vorbind la modul general, mai avem de lucrat in privinta civilizatiei, a bunului simt si pana atunci mai avem si de suportat indiferenta hotelierilor in vacante.

@calatorul, intamplator am ajuns la noi la mare o zi acum in august, am stat chiar in Mamaia in capat in fata hotelului Malibu si m-am lovit de lipsa totala de civilizatie a noastra, a romanilor in general, ceea ce m-a determinat inca o data sa nu mai calc la noi pe litoral si sa imi fac vacantele in alte tari. In primul rand din cauza preturilor mult prea mari la cazare, mancare si pana la marea infecta si plina de mizerii, valurile imi aruncau pe picioare pungi de plastic de la chipsuri, coceni de porumb, pene de pescarus, sac de rafie, etc. Pacat ca nu stim sa pretuim valorile noastre si sa facem turism, pana la urma. De ce sa aleg o asa vacanta cand pot cu bani mult mai putini sa imi fac vacanta in Grecia unde marea este limpede si curata?

turist din clujIn privinta berii si a celorlalte bauturi din vacanta mea-apa si sucuri, niciodata nu le-am carat din tara si le-am cumparat mereu de la ei din supermarket, in general cu LIDL ne-am descurcat mereu in Grecia.

Fiindca ma intrebai te intreb eu cum fugi tu de vreo 5-6 ori in camera sa-ti bei berica de la frigider de pe plaja de la 5-6 km de hotel? iti raspund simplu :o duc cu mine pe unde merg, ori in lada frigorifica asa cum pe multi am vazut, ori efectiv iau berea in sacosa de plaja. Niciodata nu am mers la plaja fara apa sau bere la noi. Pe langa bere avem tot ce ne trebuie pt. o zi de plaja-creme, palarii, ochelari, rogojine, umbrele etc... De obicei beau berea inainte de pranz si cand ajung la camera in jurul orei 14-15 cel tarziu am alta bere rece in frigider. Eu asa fac de ani de zile si ti-am dat doar un exemplu, cum facem noi, nu e neaparat nevoie sa faca si altii la fel. Oamenii sunt diferiti si percep lucrurile diferit. Iti doresc vacante cat mai frumoase!

[07.09.16 08:33:49]

@adryana: Am mutat discutia pe pagina "Un sejur excelent" ca sa nu creada Calin ca avem ceva personal cu el, sigur ca in mare (80%) ai dreptate...

[07.09.16 22:00:21]

@adryana: Multumesc pentru raspuns, si eu ma simt la fel de alungat de pe litoralul romanesc de preturile exagerate, oamenii obraznici, gunoaie si lipsa de bun simt, pai aia nu e vacanta.

Iubesc litoralul nostru, Dopbrogea si Marea Neagra, prima din viata mea cum spunea o reclama, dar nu ma regasesc in acest peisaj aglomerat din plastic, galagie, fite si figuri, talente si oameni lipsiti de bun simt. Si atunci evadez la greci de cate ori pot, mai trec vama spre Balcic unde mancare e la jumate de pret si cinstita, dar si bulgarii s/au haiducit si au marit pretul la cazari.

Si ma simt odihnit dupa o vacanta la Egee ca dupa un tratament psiho/spa/terapeutic cu efect imediat. Ceea ce va doresc din plin

adryana, calatorul, turist din cluj
    Alte impresii din această RUBRICĂAtrium Hotel [Pefkohori]:

• pagină generată în 0.052626848220825 sec