ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2016
DIN: cluj napoca
ÎNSCRIS: 29.08.14
AUG-2016

Un sejur excelent!

Am ales Pefkohori pentru apropierea de plaja Crousou la care am mai fost acum 2 ani cand am stat in Hanioti. Despre hotelul Atrium 4* va confirm urmatoarele:

- Locatia este pe un deal la cca 5-600 metri de plaja intr-un loc linistit plin de verdeata si cu mult gust amenajat. Arhitectura hotelului semana cu un amfiteatru avand mai multe corpuri de cazare cu 3 nivele, cu acces pe scari rotunde trepte din marmura culoare libere din care se intra in camere cu balcoane spre exterior unde sunt amenajate suficiente locuri de parcare (asfaltate) printre arbusti si pomi ornamentali f. frumosi. In partea de jos a locatiei se afla restaurantul, piscina (generoasa 25 x 12 m) bar cu terasa si scena de divertisment, terenuri (tenis, volei, etc);

- Camerele sunt f. bune pt cele 4*, dimensiuni 4 x 3,5 m, baia suficienta cu dus cu apa calda pemanent cu presiune oriunde, se schimba prosoapele puse jos si se pun sampon si gel de dus zilnic la cerere, asternuturi curate la 2-3 zile. Pe holul camerei este AC centralizat cu reglaje si cutia pt cartela (se poate lasa pusa si scoateti doar cheia). Patul este mare si comod sunt scaune, birou, noptiere, dulap, cuier, si spatiu suficent ca sa circuli printre mobilier. Frigider mic si TV mic cu programe putine si slabe, Wi-Fi contra cost.

- Restaurantul ofera diverse feluri de mancare (tip bufet) pregatite f. bine de Chef Giorgios se pot alege cel putin 4-5 feluri de garnituri si 2-3 feluri de carne, 4-5 salate (inclusiv Tzatichi), 2-3 prajituri, ingetata, fructe etc, iar la micul dejun 3 tipuri de oua, carnacior prajiti, fasole iahnie, iaurturi, suc, cafea, etc.

- Personalul amabil, f. pe faza la solicitari, curatenie f. buna, locatia avand si 3 animatori (seful lor Andrei un roman din Constanta, o fata si un baiat polonezi) care zi de zi creaza spectacole dragute pentru copii si adulti. Se pot servi la piscina si in restaurant doar produse vandute de ei la preturile comparabile cu alte restaurante sau terase din zona. Pentru deplasarea la plaje locatia are un microbuz cu 15-18 locuri care va duce la o plaja mai bunicica (zona clubului Fiki-Fiki), cursele fiind la cca 1 ora, gratis).

- Distractia este Ok adica seara se pot face plimbari prin localitate pe strazile cu magazine si taverne, sunt si vreo 2-3 cluburi mai mici in Pefkohori (pt amatori nu departe in Hanioti -Molos Club -, sau in Calitea inca 2-3 cluburi tari), iar ca plaje eu recomad Crousou aflata la 5-6 km si acolo clulul Cabana unde totul este la superlativ. Se pot face si croasiere de o zi cu vaporasul (24 Euro/pers) pe traseu Pefkohori-Crousou-Sitonia-...), skijet, ski nautic, banane, etc.

Poze gasiti nenumarate pe site-uri Booking, Tripadvisor, AFA, in general zona este mai aglomerata in special in weekend cand vin multi greci, sarbi, dar si romani, nemti, englezi, etc

Trimis de turist din cluj in 04.09.16 02:14:18
Validat / Publicat: 04.09.16 08:05:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Tasos, Hanioti, Paralia

VIZUALIZĂRI: 4887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist din cluj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.16 08:04:47]

=

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 17&ridAnt=73155

[04.09.16 10:41:39]

@webmaster39: Bine pozitionata locatia GPS se ajunge usor fiind indicatoare cu hotel Atrium 4* din loc in loc. Poze am sa pun dupa ce sortez prin telefoane, dar au mai pus si alti si sunt destule pe toate site-urile de profil...

[06.09.16 11:55:02]

@turist din cluj: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[06.09.16 21:51:27]

@turist din cluj: Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca, multumim pentru informatiile si impresiile impartasite. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[07.09.16 07:58:27]

@calatorul: Calatorule ai dreptate cu gustul berii, intradevar si eu regret nespus plecarea Ursusului din Cluj in Buzau ce a dus la degradarea semnificativa a gustului. Acuma niciuna din berile "romanesti" nu mai sunt ce au fost, imi aduc aminte din anii 1980-1989 de berea Bucegi pe care o beam la mare pe terasa hotelului Cozia din Jupiter era incredibila..., Punctual, eu duc cu mine Becks sau Tuborg pt ca am vazut ca Grecii nu le au in listele de meniu si in gluma le spun ca doctorii mi-au recomandat numai acest fel de bere.

Acuma sigur ca noi comandam o bere de-a lor si un frape pt sotia, dupa care dintr-o geanta frigorifica (nu lada) unde sunt la rece 3-4 beri si o apa Borsec sau Dorna le bem "mascat" fara a face tam tam pe plaja si daca vad ca se uita urat ospatarii clubului ma mut sub umbrela mea pe rogojina pana beau berica.

Nu este cea mai eleganta metoda recunosc si mi-as dori sa-mi pot permite ca Nemti sau alti vestici sa fac consumatii de 20-30 de euro/pers. pe sezloangele cluburilor super, insa noi la salariile de 500-800 Euro fata de 2000 - 3000 cat au vesticii e ca si pentru vulpe cu strugurii acrii.

Sigur ca la taverne sau prin restaurante / cluburi figura nu tine si risti un scandal enorm, acolo trebuie sa te mulezi meniurilor lor si cam atat, iar chestia cu bautul in camera nu prea are farmec adica noi cand mergem in concediu seara de abia asteptam sa iesim in statiune si sa petrecem pe terase cu muzica buna (grecesca) sau de ce nu in cluburile minunate gen Molos Club (Hanioti) sau cele din Calitea unde eu (desi sunt cam ruginit) ador sa-i vad pe tineri distrandu-se si pe terasele cu muzica greceasca sa-i vad pe greci cum danseaza si recunosc ca uneori ma bag si eu printre ei (deformatie profesionala din cauza studentilor)...

(Am mutat discutia aici ca sa nu creada Calin Varga ca am ceva personal cu el)

[07.09.16 08:54:43]

@Adryana, acum vreo 3-4 ani am mai dezbatut problema asta cu o alta doamna cu fire poetica (Nicole 33) si sigur ca nu am ajuns la un numitor comun.

Tu afirmi ca berile lor luate din Lidl sau alt supermarket sunt la fel cu ale noastre. Te inseli, uita-te la producator si vei vede ca Heinken sau Amstel sau Fisher sunt produse in Grecia si pot sa afirm ca sunt departe de cele similare produse la noi sau in tarile de origine (Olanda sau Germania).

Probabil voi beti berea pt a va racori si atunci nu conteaza ce bere bei.

Acuma, cu spaga si camerele este adevarat ca sunt situatii cand hotelierii incearca sa ne "intzepe" dar daca cunosti bine engleza sau germana te poti lua cu ei la "tranta" pana cand primesti ceea ce ai platit.

Despre poporul nostru si imaginea noastra e mult de discutat. Eu cand sunt invitat la Conferinte sau simpozioane internationale incerc sa fac cinste TARII MELE, Orasului si nu in ultimul rand Universitatii la cel mai inalt nivel care il pot.

In concedii sigur ca merg sa ma relaxez si nu prea fac figuri ca sa-mi arat valoarea si nici nu ma leg de compatriotii mei care cateodata isi dau in petec (asta e, sper ca in timp - educatie - si cand vom avea bani suficienti lucrurile sa fie mai bune)...

adryana
    [07.09.16 11:12:12]

@turist din cluj:buna, da, in principiu asa fac, beau bere sa ma racoresc, decat apa sau suc mai ales la plaja prefer berea. Berea ma racoreste si cand revenim de la plaja pe unde ne-am plimbat, dupa o zi de stat la plaja si incinsi de atata soare si calduri toride ce bine pica o bere rece savurata in balcon, privind marea la orizont si apusul de soare! chiar am avut parte de asa ceva anul asta in Lefkada, dar si anul trecut in Corfu unde am avut parte de niste privelisti extraordinare din balcon. Nu am afirmat nicaieri ca berea de la LIDL se compara cumva cu berea noastra dar, prefer sa o cumpar de acolo si sa nu o car in portbagaj de acasa fiindca oricum portbagajul e mai mereu incarcat cu altele, noi suntem 4 si avem ce pune.

La turci cand am fost la all inclusive am avut bere garla la dozator, nu mai stiu de care natie dar era bere, era buna si mai ales era rece, mergeam la dozator cu paharul si reveneam la sezlong, cum ar fi fost sa cumpar separat alta bere de la ei din supermarket? la asta ma refeream.

In alta ordine de idei in vacante am vazut destule lucruri neplacute din partea turistilor romani si nu numai, sunt si altii mai rau ca noi,i-am vazut si pe altii de ce sunt in stare.

Ma bucur ca ti-a placut vacanta din Halkidiki, am trecut si eu prin Pefkohori,chiar am stat la plaja,dar de fapt am vazut toata Sithonia,toata Kassandra.Poate eu nu as fi ales acest hotel departe de plaja dar inca o dovada ca suntem diferiti fiecare si cel mai important lucru ramane acela ca noi fiecare pana la urma sa fim multumiti de servicii dupa ce ne-am ales destinatia de vacanta.

[07.09.16 14:20:29]

@adryana: Asa ajungem undeva... E bine sa-ti sustii parerile cu argumente si fara nervi sau orgolii. Bun acum iti mai spun cateva "secrete" pe care probabil multi le folosesc:

1. La receptia hotelului trebuie sa vorbeasca unul de sotii care stie cea mai curata engleza (chiar cu nuante daca se poate) si daca vezi urme de "tzeapa" din partea receptionerului (cere cheia de la camera si mergi intai si o vezi fara bagaje), apoi daca vezi ca ti-a dat o "goarna" spunei cuvantul magic care le ingheta sangele si le tremura chilotii pe ei, adica TRIPADVISOR si daca ai si insigna (badge) pica pe spate.

2. Citeste cu mare atentie reviwe-urile de pe tripadvisor si cine le scrie (natia: sarbi, romani, sau vestici) vezi pe urma descrierea hotelului pe booking care sunt mana in mana cu tripadvisor si apoi ce se poate face in zona prin apropiere.

3. Si site-ul AFA este Ok dar romani distorsioneaza voit sau involuntar adevarul sau omit unele amanunte importante (cum a fost in cazul Hotelului Elinotel Polis din Hanioti, unde dupamasa nu aveam apa la baie si nimeni nu a scris pe AFA acest lucru)

4. Si mie mi-a placut pe insula Tasos si chiar anul asta am vrut sa merg pe Lefkada dar am vazut ca cea mai tare plaja sa prabusit anul trecut la cutremur. Pe Corfu sau Zakintos probabil voi merge cu avionul ca sunt curse directe, iar in sudul Greciei pt noi din Cluj ne trebuie 2 zile pe drum cu masina (cam mult cu oprire prin Macedonia la granita cu Grecia) sau sa ne cuplam cu alte familii sa luam un bus si sa conducem pe rand...

adryana
    [07.09.16 16:05:04]

@turist din cluj: de acord cu tine la punctul 1 fiindca si eu in ultima vreme procedez la fel.

Cu hotelul din Turcia, vacanta din 2014 am luat teapa fiindca pe internet s-a mintit -si agentiile si altii - cum ca hotelul are discoteca seara si deci animatori cand colo nu era mai nimic si a trebuit sa ne deplasam contra cost in Kusadasi in centru. Intre timp am aflat ca hotelul Mersin a intrat in renovare deci e inchis, nu ma supara sa aud asta.

In ceea ce priveste vacanta in Lefkada, e pacat ca nu te-ai dus fiindca la plaja distrusa (partial doar) de cutremur, e vorba acum de Egremni beach, se poate ajunge cu un vaporas intr-o croaziera la alegere, cum am facut si noi. Pe langa Egremni mai sunt si alte plaje la fel de spectaculoase.

[07.09.16 21:39:44]

@turist din cluj: Multumesc pentru raspuns si ma bucur de mutarea dialogului printre ecourile de la aceasta relatare, mi se pare binevenita.

Asa este, ma regasesc si eu in portretul turistului roman prin tari straine, mai ales in vacantele estivale grecesti, cu geanta/nu lada / frigorifica plina cu sticle cu apa rece, o cutie doua de racoritoare Timisoreana sau ce o mai fi si pitit sub umbrela unde dansele savureaza un ice frappe.

Pentru ca multe drumuri la plajele grecesti le/am facut cu masina am fost nevoit sa ma invat sa rabd pana seara pe terasa, cand astept sunetul de eliberare a presiunii din doza rece si intepatoare. Tot la greci ma dotez si cu doua mici sticlute de ouzo, una de vacanta si una suvenir, o am prin camara, o sa ma ocup de ea mai tarziu, dupa mustul de anul asta.

Am vazut obiceiuri discret retinute si la turisti occidentali si nu m/am mai acuzat de zgarcenie cand am cumparat berea de la magazin si nu de la terasa, si ma simt foarte confortabil cu toate.

Felicitari pentru alegerile inspirate, dorul de vacanta si apetitul pentru excursii, calatorii si buna dispozitie, ceea ce ne dorim tuturor. La buna reauzire.

[07.09.16 21:46:47]

@adryana: Sustin sfatul cu vizita in Lefkada sunt si alte plaje si locuri frumoase de vazut, Egremni e unul dintre ele, le/am descris si eu pe aici nu ma repet.

Posibil ca berea cea buna de la dozator la AI turcesc sa fi fost Efes, un fel de bere nationala a lor. Am incercat/o si eu prin Turcia, chiar la Efes la ruinele grecesti, e foarte buna si grozava rece, si cred ca are dreptate @turistuldincluj cand constata diferente intre aceleasi produse in tari diferite.

De aceea caut de cate ori ajung la o destinatie noua sa incerc produsele locale, si traditionale, este o experienta suplimentara a vacantei.

[08.09.16 07:31:05]

@calatorul: Ma bucur ca multe pareri sunt convergente si e clar ca iubim Grecia, pe greci eu ii vad f. apropiati ca mentalitate cu noi (ardelenii) puturosi, isteti, glumeti, simpatici si nu prea optimisti in legatura cu viitorul lor in UE, am stat de vorba cu multi pe acolo si oameni de rand si patroni de mici sau mari afaceri si toti sunt disperati si pesimisti (Am intrat in vorba intamplator pe plaja Crousou cand langa noi pe sezloange era o familie de greci el fiind absolvent de Mecanica la Craiova si ne-a apucat seara pe plaje si aproape am pierdut masa la hotel (ora 21). Deasemeni si pe la Hotel am vorbit mult cu "Cheful" bucatar si apoi cu actionarii hotelului dupa ce am fost prezentat de Chef si toti sunt darmati de taxe si impozite si la salariati de la stat le-au taiat salariile de la 1100 la 800 (invatatoare) etc. Dar apropo de Efes berea turceasca deschid un nou topic intitulat Turcia??? unde am sa relatez ce-am patit noi in 1993 cand am fost acolo si va invit sa va spunet parerile...

marival
    [27.11.16 20:04:52]

@turist din cluj: buna seara Uite un motiv in plus ptr care eu nu am luat Elinotel Polis era 306 euro 2 pers plecare 1 iunie 2017 deci... Brava ca ati scris adevarul ca noi altii sa il evitam

adryana, calatorul, marival, turist din cluj
    Alte impresii din această RUBRICĂAtrium Hotel [Pefkohori]:

• pagină generată în 0.050019025802612 sec