ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2016

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Print si cersetor

Ne-am intors sambata, 16 iulie, din vacanta de 10 nopti petrecuta pe taram turcesc. Postez asa tarziu pentru ca nu am stricat traditia de a munci o luna pe branci la intoarcerea din concediu (si cicatricea s-a vindecat). Citind impresiile de calatorie ale utilizatorului Nicole_33 si pentru ca 7 nopti pareau insuficiente iar 10 in acelasi hotel, prea multe, am optat in acest an pentru variant 5+5. Prima preferinta a fost Rixos Premium Belek, al doilea hotel urmand sa-l alegem pentru a ne incadra in bugetul “aprobat”. La targul de turism din februarie am optat pentru The Lumos De Lux Resort. Cu un an in urma am fost tot la un resort nou, in Side Water Side Resort si nu am regretat vezi impresii. Fac aceasta precizare pentru a evita intrebarile de genul “La cat a costat sejurul ce doreai sa primesti? ”. Din discutiile purtate cu ceilalti romani, veniti cu autoturismele, pretul a fost similar cu cel platit de noi cu un an in urma in Side.

De ce Print si cersetor?

Trecand peste detaliile zborului si transferal (privat primit bonus din partea agentiei partenere turce), dupa un drum de o ora si 45 minute de la aeroport, am ajuns la destinatie.

Te intampina o intrarea opozanta, receptie generoasa si un lobby fastuos. Venind cu transfer privat nu am beneficiat de serviciile vorbitoarei de limba romana, angajata hotelului. Urmarind fotografiile de prezentare ale hotelului am fost fascinate de candelabrele uriase care atarnau suspendate parca intre cer si pamant. Exact aceasta imagine m-a intampinat. Canapele generoase din piele cu masute, aranjamente florare superbe.

Cazarea s-a facut rapid si fara probleme. Rezervasem camera de lux pentru a micsora diferenta de confort dintre cele 2 hoteluri. Prima surpriza. Ne-au fost inmanate 1 card de acces si doua carduri pentru prosoape de plaja. Noi calatoream impreuna cu copilul de 11 ani si sotul a explicat ca suntem 3 persoane cazate. Raspunsul a fost sec: “adult only”. Sa transport un prosop de plaja in bagaj sau sa cumpar unul de la magazinul hotelului nu mi-ar fi fost greu. Dificil ar fi fost sa-l usuc si sa-l spal. Am sunat partenerul turc (mai precis partenera, o femeie extraordinara caruia n-o sa reusim sa-i multumim pentru tot ajutorul dat) care mi-a solicitat sa-i dau pe cineva din receptive la telefon si m-am procopsit cu 2 carduri de prosoape nu cu unul (bineinteles c-am luat numai unu). Mai tarziu, cand am intrebat reprezentantul hotelului de ce se procedeaza la modul asta, mi-a argumentat ca cei din conducere considera ca nu este cazul sa dea prosoape pentru copii pentru ca aceatia il pierd si prejudiciul este de 10 euro.

Camera: mare, frumos mobilata, un pat matrimonial si un pat de o singura persoana. Baia cu cabina de dus, fara oglinda de machiaj, cu gel de dus si sampon. Aceeasi problema: prosoape de baie: pentru 2 persoane. Obosita sa dau explicatii (din nou) la receptie ca suntem 3 persoane, hotarata sa nu-mi stric vacanta din cauza unor maruntisuri si temandu-ma sa nu primesc un raspuns care sa ma intoarca pe dos, am mers la camerista si cu ajutorul limbajului universal (in cazul de fata 5 lire) am capatat si celelalte prosoape. Am constatat pe parcurs ca trebuia sa-I improspatez memoria (de 2 ori in 5 zile).

Terasa mare, superba cu doua sezlonguri din lemn cu perne, o masuta cu doua scaune si, piesa de rezistenta, un Jacuzzi de doua persoane.

Cam aici se termina partea princiara. Camera era la etajul 2 cu vedere spre piscine si se zarea si un coltisor de mare. Piscina mica fata de dimensiunile hotelului. Pe doua parti ale piscinei un rand de sezlonguri pe celelalte doua laturi doua randuri. Aglomeratie atat in apa cat si in jurul piscinei. Multe persoane negasind sezlonguri libere se foloseau de scaunele Relax barului pentru a se bronza.

Ajunsi in hotel in timpul mesei de pranz, am coborat la restaurant. Foarte aglomerat, cozi mari la zona in care se servea mancare calda si gratar, cateva prajituri, pepene rosu, nectarine, struguri si cam atat. Nu existau obisnuitele cartonase cu numele felului de mancare. Am pus ceva pe farfurii si am asteptat pret de cateva minute bune sa se elibereze locuri la masa pentru a ne aseza. A urmat actiunea de identificare a recipientelor cu tacamuri pana am vazut pe cineva (oaspete cu vechime mai mare) deschizand un sertar si aprovizionandu-se.

Aceeasi problema ca si in cazul piscinei. Dimensiunii mici ale restaurantului si numarul mic de mese crea o atmosfera barbariana. La deschiderea usilor navaleau hunii. Nu cred ca erau toti lesinati de foame dar cred ca vroiau sa evite sa stea cu farfuriile in brate pret de 10-15 minute sa astepte sa se elibereze o masa. Neplacut era si daca erai deja asezat si in jurul tau „pandeau” eliberarea scaunelor.

Plaja. Am decis (pentru ca nu erau locuri la piscina) sa mergem la plaja. Exista indicatoare care te conduc printr-o parcare, apoi un tunel (mai degraba o pasarela din lemn facuta pe peretele unui canal) spre plaja. Atentie mare la trecerea de pietoni – turcii nu acorda prioritate pietonilor pe trecere. Aici sezlonguri libere gramada. Am inteles fenomenul cand am incercat sa intram in apa. Plaja este cu nisip dar la intrarea in mare sunt stanci. Da stanci nu pietre. Foarte putini temerari s-au aventurat la cativa metri de tarm. Nestiind sa inotam, a doua zi ne-am echipat cu colaci de la un magazin de langa hotel si am intrat in mare de pe ponton. Apa marii incredibil de limpede si calda.

Bar si snack bar pe plaja. Aceeasi angajati obositi si care au uitat sa zambeasca.

Inghetata: o ora pe plaja, o ora la piscina – cozi de cel putin 10 persoane.

Bauturile de import, chiar daca in lista lor de prezentare sunt in concept in anumite locatii, sunt „extra” de cate ori le soliciti.

Cafeaua foarte proasta cu exceptia celei de la patiserie.

Zona de SPA – acelasi lux si bun gust. La sugestia prietenei din turcia am decis sa merg la masaj. Pret 30 euro, o ora si jumatate (sauna, hammam, masaj cu spuma, masaj cu ulei, masca faciala).

Eram un pic confuza pentru ca nu vazusem piscine cu topogane. Am descoperit-o la intoarcerea in hotel. Trebuia sa iesi din hotel si sa intri intr-o alta incinta unde era o piscina la fel de mica si aglomerata si topoganele.

Ajunsi in camera ne astepta o surpriza placuta. Un cos cu fructe si o sticla de vin “Karmen”.

Personalul hotelului devine foarte prietenos daca este impulsionat cu 5 lire. Daca nu vorbesti limba turca este invizibil pentru multi dintre ei. In special pentru unul din barmanii din Lobby bar care m-a „sarit” de patru ori servind foarte zambitor si amabil turcii veniti in urma mea si exceptand barmanul de la Relax bar, un tinerel numai zambet si foarte amabil in special cu copii.

Neobositii animatori din celelalte hoteluri vizitate aproape inexistenti aici.

Nu sunt foarte pretentioasa dar nu ma asteptam sa gasesc in Turcia un hotel in care sa ma simt „ca acasa”, sa astept destul de mult pentru a gasi loc la masa sau sa-mi gasesc prosopul si geanta mutate de angajatii hotelului pentru a face loc altor persoane si asta se intampla in timpul mesei de pranz.

Nu recomand acest hotel (resort este mult prea mult spus) nici macar pentru pret.

Trimis de carmen_70 in 09.08.16 08:37:06
Validat / Publicat: 09.08.16 09:24:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: SIDE, BELEK

VIZUALIZĂRI: 2360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.16 08:54:50]

@carmen_70 - Dacă ai fost si la Rixos Premium Belek, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[09.08.16 09:17:21]

@webmaster26 - Indata ce "fac rost" de timp, cu cea mai mare placere. Sunt foarte multe de spus despre Rixos Premium Belek. De bine de aceasta data.

[09.08.16 10:19:45]

Ceva ce cred ca ar mai trebui mentionat. In interiorul hotelului nu se poate face plata cu cardul.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.08.16 21:14:48]

@carmen_70 -

Ai prins ideea, dar nu ai aplicat-o întocmai Combinaţiile mele erau de 7+6 sau 7+7+6. Anul acesta am făcut o "derogare" de la regulă, alegând 5+9, în loc de 7+7, deoarece hotelurile alese nu erau de acelaşi nivel, chiar dacă diferenţa între ele nu a fost la fel de mare ca în cazul tău, iar diferenţa de preţ era aproape nesemnificativă.

[09.08.16 21:38:28]

@nicole33: as fi mers 14-14. Din pacate preturile nu au evoluat asa cum ma asteptam si m-am incadrat in bugetul aprobat. Nu-i bai, iau masuri pentru la anu.

carmen_70
    Alte impresii din această RUBRICĂThe Lumos De Luxe Resort [Kargicak]: