ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2022
Familie
2 AD. + 1 COPII -- v: 16 ani
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

O vacanță extraordinară pe care o recomandăm cu mare drag !

Hotelul este curat, așezat in apropierea marii, are plajă privată, cu bar pe plajă, se oferă prosoape curate zilnic pentru plajă. Îl recomand.

despre SERVICII

Am fost primiți cu toată atenția. Personalul de la receptie a fost la dispoziția noastră oricând am avut ceva de întrebat/ solicitat. Am primit informații clare despre excursiile pe care le putem face, despre hotel etc.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Sunt uimită de ceea ce au scris alți turiști, în sensul că nu este curat sau nu se schimbă prosoapele etc. În fiecare zi, lăsam prosoapele folosite jos, în baie și găseam altele curate, frumos aranjate. Se făcea curățenie zilnic în cameră. Chiar dacă nu foloseam sticluțele cu șampoane, găseam altele zilnic. Iubesc curățenia și nu plec nicăieri fără pachete de servețele dezinfectante pentru mobilă, pentru baie si pentru bucătărie. Am șters baia cu servețele speciale și am fost surprinsă să constat că este foarte curat! Așternutul a fost schimbat după 3 zile dar dacă cineva dorește să schimbe mai des, îi poate solicita cameristei sau la recepție, fără probleme!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea a fost un deliciu! De toate pentru toate gusturile: de la plăcinte turcești, la prăjituri de toate felurile, fructe diverse, mic dejun cu de toate, paste, carne de porc, pui, pește, salate nenumărate, iaurturi, bar cu tot felul de băuturi, etc. Numai bunătăți!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este foarte aproape de hotel. Este un bar pe plajă deschis până la ora 18:00. Se pot servi băuturi de la bar și mâncare (hamburger, un fel de shaworma, cartofi prăjiți, pepene), înghețată (orele 14-15), apa rece la discreție, aparat de cafea cu autoservire. Sunt toalete, cabine unde să vă schimbați.

Inconvenientul este că nisipul are multe pietricele mici care se încing de la soare și până aproape de mal trebuie să mergeți cu papucii și să-i lăsați acolo până ieșiți din apă, apoi să vă încălțați din nou până la șezlong. Altfel, simțiți că vă ard tălpile.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am ales doar o excursie la Pamukkale care a fost bine organizată, prin intermediul ghidului local care ne-a luat în primire de la sosirea la hotel. Am comunicat pe WhatsApp cu ghidul care vorbea română perfect (el fiind turc). Ne-am întâlnit cu el, am platit excursia (70 euro/ persoană) și ne-a trimis pe WhatsApp toate detaliile: ora plecării (la 3:30), cina inclusă, să avem bani pentru mic dejun si prânz pentru ca se fac opriri la două restaurante ca să mâncăm, am avut ghid care ne-a vorbit in engleză si care a fost foarte amabil și explicit etc.

Am mai vizitat Alanya City Center pe cont propriu pentru că este mai convenabil. Am solicitat la recepție sa ne comande um taxi care a costat 200 lire / 10 euro dus. Am vizitat orașul care este superb, am bântuit prin bazar și pe străduțe până seara târziu, am mâncat la o terasă în apropierea portului. Ne-am întors tot cu un taxi, platind tot 10 euro drumul care durează maxim 30 minute.

Trimis de ux126425 in 03.08.22 16:18:20
Validat / Publicat: 03.08.22 22:58:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2112 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux126425); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.22 22:57:09]

@ux126425: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 08557&hid=19919.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux126425 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [03.08.22 23:33:56]

@ux126425:

Eu sunt surprinsă să citesc şi ceva "de bine" despre acest hotel foarte controversat, după un lung şir de recenzii negative.

Chiar dacă este vorba de prima vacanţă în Turcia.

Familie

2 AD. + 1 COPII -- v: 16 ani

PREȚ SEJUR X

cu AVIONUL (toate taxele incluse)

TIP CAM: DblStd

REGIM MASĂ PC

EXCELENT

Pare puţin ciudat să nu spui cât te-a costat sejurul şi apoi să apreciezi ca "excelent" raportul calitate preţ.

Totuşi cât a costat această vacanţă?

Puţin probabil să fi avut doar pensiune completă la Lumos, cât timp hotelul se vinde doar cu UAI

De obicei nu comentez aspectele gastronomice, ştiut fiind că gusturile oamenilor sunt atât de diferite, mă bucur că mâncarea te-a încântat, însă povestea cu carnea de porc îmi pare mult prea greu de crezut

nuvreau
    [04.08.22 23:09:36]

exact asta cu carnea de porc mi-a sarit si mie in ochi. inca il am vanat

de cati ani merg in Turcia (si sunt ceva ani si ceva locuri), n-am vazut porc decat la televizor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [05.08.22 00:18:14]

@nuvreau:

Eu mă pot lăuda cu doar trei asemenea experienţe în vreo 15 ani de Turcia şi vreo 40 de hoteluri, fiind convinsă că acelea au fost doar excepţiile care confirmă regula. Prima dată am găsit porc în 2009 la un hotel din Kuşadasi, dar doar o singură dată pe săptămână, apoi a urmat o luuungă pauză şi am mai găsit acum doi ani în Marmaris, zilnic la micul dejun şi o dată la cină şi tot în 2020 la un hotel superluxos din Bodrum ca topping la omleta de la micul dejun.

La un hotel de acest nivel însă probabilitatea este aproape nulă.

inca il am vanat

Cu gheaţă poate trece