ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2015
ÎNSCRIS: 15.05.10
JUL-2015
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Relaxare si confort

Anul acesta am hotarat sa incercam ceva nou: transport cu auto propriu si un hotel nou.

Experienta deplasarii cu masina proprie pana in Side, cu oprire o noapte in Kutahya la dus si in Istanbul la intoarcere, nu cred ca o vom repeta. Portiunea de drum din Bulgaria si traverarea Istanbulului sunt epuizante.

Water Side Resort & SPA

Am ajuns la hotel in jurul orei 15 si, cu toate ca la receptie asteptau cazare un grup destul de mare de nemti, am fost preluati de un alt receptioner si cazati in max 15 minute. Acest lucru ne-a ridicat un pic moralul dupa ce strabatusem cca 300m o portiune de drum pe care se turnase bitum in acea zi si mirosul puternic de smoala ne rascolise toate simturile (pana seara au pus piatra intr-un ritm care ar fi facut sa roseasca toti "drumarii" din Romania).

Doua din cele 3 familii avand rezervate camere cu vedere la mare au tinut cont de acest lucru si ne-au cazat in camere alaturate.

Camerele suficient de spatioase dar balcoanele minuscule.

Parcarea neamenajata (inca) plina de masini din Romania.

Am fost surprinsa de faptul ca, la intrarea in hotel, erau arborate steagurile Turciei, Uniunii Europene, Germaniei si al Romaniei cu toate ca, cel putin in primele 2 zile pe plaja si la piscina se vorbea limba rusa.

Pentru a ajunge la plaja trebuie sa parcurgi un traseu de 10 minute pe o alee pavata printr-o padurice unde exista si o zona amenajata pentru gratar. Sunt microbuze care fac traseul hotel plaja si retur, dupa un program afisat dar noi am considerat ca nu strica sa facem cativa pasi dupa si inainte de rasfatul culinar.

La plaja sunt suficiente seslonguri, un bar unde se poate servi si masa de pranz.

Intrarea in mare este abrupta si valurile puternice.

Restaurantul este mare, mancare multa si diversificata. Ma asteptam sa gasesc mai multe preparate din oaie si mai multe feluri de supe. Copii nostrii sunt mari si nu am fi observat dar, cred ca trebuie sa mentionez, pentru familiile care au bebelusi ca nu am vazut borcanele cu mancare pentru copii.

Echipa de animatori mi-a demonstrat inca o data ca turcii sunt printre cei mai buni comercianti. In a doua seara ne salutau in limba romana si, doua zile mai tarziu, cand a fost organizata o seara de bingo, invatasera numerele pana la 100 in limba noastra.

Sauna si hamamul si sala de fitness sunt incluse in pretul cazarii, masaj si peeling contra cost.

Intre orele 10.00 si 0.00 toate bauturile sunt incluse, Dupa ora 0.00 o parte din bauturi sunt contra cost.

Minibarul din camera este alimentat zilnic cu apa plata, apa minerala, doze de cola, fanta, sprait si suc neacidulat.

Dupa o perioada epuizanta imi doream liniste si relaxare si acesta a fost unul din motivele pentru care am ales acest hotel. Amplasarea lui, in imediata apropiere a varsarii raului Manavgat in mare, fasia de padure dintre hotel si mare aratau superb pe Google earth.

In apropiere se mai construiesc doua hoteluri si atmosfera de santier in constructii poate fi un pic deranjanta. Nu am fost deranjati de zgomotul specific santierului dar, privind din balcon, imaginea nesfarsitului turcoaz se alatura organizarii de santier.

Pentru amatorii de suveniruri, zona comerciala este mica dar sunt microbuze puse la dispozitie de hotel care merg in Side.

In concluzie, chiar daca este loc de mai bine, hotelul (pentru ca nu-l pot numi resort) a raspuns asteptarilor.

Am convingerea ca. peste un an sau doi, zona va fi de nerecunoscut dar si preturile vor fi pe masura.

Trimis de carmen_70 in 13.07.15 13:00:51
Validat / Publicat: 13.07.15 14:14:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.07.15 14:13:49]

Hey... welcome back :-), cu un review bun, complet, util şi echilibrat.

carmen_70
Alte impresii din această RUBRICĂWater Side Resort & Spa Hotel [Titreyengol]: