Asena Hotel

DIN otopeni
înscris/ă în 16.06.08
JUL-2016
REGIM MASĂ DP
1000 860 euro / 2 camere dbl.

Asena / schimbari

Merg de mai multi ani la Asena. Incepand cu acest an sunt schimbari:

- are un alt proprietar

- s-a mutat intrarea in hotel (acum se face pe lateral).

- in fata acum este un mic restaurant.

- nu mai exista all inclusive (spun ca nu este rentabil pt ei)

- curatenie in camere / zilnic

- nu se mai manaca pe terasa (spun ca se va reveni la aceasta locatie)

- sucuri free doar la micul dejun

- wireless-ul merge prost si cu intreruperi

- nu ai voie sa intri cu mancare sau bauturi in hotel (vor sa comanzi la restaurantul lor)

Recomand celor fara pretentii. Nu poti avea la 3 stele conditii de 4-5 stele

Impresii încărcate de daniel in 29.07.2016 13:10:04

Validat / Publicat: 29.07.16 14:24:58

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (daniel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 5 voturi) nota2

[29.07.16 14:24:10]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 70&ridAnt=71074

[29.07.16 15:26:57]

cand am vazut prima data acest hotel (era cu foarte foarte multi ani in urma) am ramas uimit sa vad o piscina pe acoperis (la noi nu erau piscine nici pe pamant!), nu stiu daca acum mai este. oricum si mie mi s-a parut un hotel bun pentru cei fara pretentii in plus si plaja din fata lui (Ladies beach) mi-a placut foarte mult. de precizat ca este un hotel nu un resort, asta pentru ca cei ce ajung acolo sa nu fie dezamagiti

- adryana
[29.07.16 16:09:42]

daca ambii copii au varsta de 14 ani atunci ati fost 4 adulti, iar atunci pretul a fost unul f. bun pentru 10 nopti.

[29.07.16 22:44:30]

@adryana: 1000ron sau 1000euro? Este f important! Eu nu am inteles sau am interpretat gresit!

[30.07.16 09:33:47]

normal ca e vorba de euro, mai mult de 1000 ron face doar transportul pana acolo

- adryana
[30.07.16 22:19:16]

@maria55 -draga mea, cu siguranta este vorba de euro. Inca nu am inteles daca pana la urma au fost 4 adulti, stiu ca reducerile pt copii sunt pana la 12 ani neimpliniti.

Oricum pt. 4 adulti pretul de 1000 E este unul f. bun.

[30.07.16 23:33:44]

@nrs: ai dreptate! Eu insa am sa recunosc ca am gresit... voit... sa va antrenez intr. o discutie despre o statiune care ever pt mine ramane de suflet! Pretul este unul bun chiar si in contextul in care erati insotiti de unul si nu de doi copii de 14 ani! Au fost si 10nopti... Reducerea este de 50% pt un copil de 12,9 si totala pana la 6,99... Asta e pt o@Adryana... dar acum cu ofertele astea bune... se poate orice... Stiu hotelul, are o pozitie f buna... aceea faleza este minunata mai ales sear... pe Ladie's Beach! Zona este buna pt orice:plimbari, shopping, plaja... terase, dar mai ales pt agentiile care vand excursiile optionale si aici as mentiona Sundial Travel... cele mai accesibile si normale preturi! Cat despre deplasarea in centrul Kusadasi-ului, cei 5-6km dintr. un capat in celalalt si cei 2,25 Tl costul dolmusului/sens ar fi o bagatela! Este genul de hotel care. mi place, fara pretentii... insa tot AI as alege... nu pt mancare... ci pt a nu plati extra pt bauturi!

[31.07.16 09:17:24]

e greu sa ma antrenez intr-o discutie ampla despre Turcia si vei vedea prin septembrie de ce :) oricum hotelul mi-a atras atentia si pot spune ca prima oara cand am fost pe litoralul turcesc am sperat ca voi ajunge sa imi petrec o vacanta acolo, din fericire au aparut optiuni mult superioare la care in momentul acela nici nu visam. cat despre Kusadassi este statiunea preferata ever :)

[01.08.16 12:33:17]

@adryana - Copii au 11 si 16 ani. Dar am platit ca si pentru 2 adulti

[01.08.16 12:38:12]

@maria55 - De fapt am platit 860 euro in februarie 2016 (4 persoane adulte/ 2 camere/ HB)

[01.08.16 12:47:28]

@daniel - Mulţumriri; am corectat preţul din caseta tehnică = "860 euro / 2 camere dbl. "

Pe viitor recomand mai multă atenţiei în completarea acestei rubrici, e importantă pentru *foarte* mulţi cititori; ai văzut că poate stârni neclarităţi şi discuţiii ce se puteau uşor evita.

[01.08.16 14:37:03]

@daniel: excelent! Acum avem toate datele! Multumes c.

[28.02.17 14:21:16]

Este Ok. Pentru cei fara mari pretenitii

[30.03.17 17:17:18]

@daniel: Tin sa contrazic putin, eu am fost la sf lunii august 2016 la acest hotel, noi romanii nu avem varianta de all inclusive, au fost turisti care au avut all inclusive, dar nu erau romani. nu stiu pe care terasa te referi, dar noi si micul dejun si cina le-am servit sus pe hotel de unde era o panorama superba. sincer, noi am intrat lejer cu bauturi si mancare in camera, chiar erau in plasute transparente si nu ne-a comentat nimeni nimic si nici nu ni le-a luat nimeni din camera.

[30.03.17 17:19:29]

@Evellyna: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[30.03.17 17:57:41]

@Evellyna:

Probabil nu a fost nimeni atent atunci când ai intrat în hotel.

Accesul cu mâncare şi băutură în cameră este interzis la turci, chiar dacă ai all inclusive, fără a avea neapărat vreo legătură cu obligativitatea de a comanda la restaurantul/barul propriu.

Cu ocazia primei mele vacanţe în Turcia în urmă cu mulţi ani, am plecat de acasă cu câte un bax de apă minerală şi apă plată Borsec de 1,5 şi respectiv 2 litri. Aveam all inclusive. Când am cărat bagajele de la maşină, trecând prin faţa recepţiei, am fost opriţi de cel de la security care ne-a interzis accesul cu apa în hotel. Am fost şocaţi. Am lăsat apa în maşină, zilnic luându-ne câte o sticlă de apă în cameră, plasată discret printre prosoapele de plajă. Mereu voi ocoli regulile a căror logică nu o înţeleg. Chiar dacă aveam all inclusive, eu am preferat să beau apa cu care eram obişnuită de acasă, parcă mai gustoasă decât a lor.

[01.04.17 11:13:43]

@Evellyna: Nu contrazic ceea ce spui. Eu am fost la sfarsit IULIE. Aceasta insemna inainte de August. In primul comment am si scris cum ca ei doresc sa redeschida terasa aflata pe acoperis.

Cat despre all inclusive, stiu ca agentiile din Romania nu au contract direct cu Asena ci cu agentii din Germania (care au cu Asena) iar ele nu doresc all inclusive.

Unul din managerii de la Asena, cu care am discutat, mi-a spus ca imi poate oferi all inclusive daca discut direct cu el. Nu stiu la ce pret fata de cel prin agentii.

[05.04.17 14:22:05]

@nicole33: eu una sincer din 2008 pana in 2014 si 2016 tot in Turcia am fost, de 2 ori la hotel arora (cealalta parte a orasul dinspre Bodrum), de 3 ori la hotel Ayma (langa statia de dolmus), de 2 ori la hotel minay si o data la hotel asena, o data in antalya

si nu stateam doar 7 nopti, stateam 14 nopti, deci 2 sejururi

si nu stiu cum se face ca eu am intrat zilnic de vreo 2-3 ori cu sucurile sau mancarea la vedere si nu mi-a spus nimic.

poate ati avut voi ghinion, dar eu am intrat lejer in camera cu mancare sau sucuri si da, erau la receptie si salutau politicos, dar nu zicea nimeni nimic si se vedea clar ca le ducem in camera.

poate daca le duci in momentul cazarii. nu stiu ce sa zic, poate de aia au comentat ca v-ati dus din start cu ele cand v-ati cazat.

si da, are un gust ciudat apa lor, parca e mai dulce si nu te saturi de ea, dar eu eram deja obisnuita cu ea.

de exemplu in urma cu cativa ani turistii se vaitau ca la asena era apa sarata la robinete (ca de altfel la toate hotelurile de pe ladies beach, cele pe faleza), iar la hotel inainte era doar all inclusive, de aia nu l-am ales ca nu vroiam all inclusive.

[05.04.17 14:28:50]

@daniel: eu am fost acolo de 8 ori, nu la hotel asena, dar nu stiu de ce nu mai baga regimul de all inclusive, inainte era, de aia nici nu l-am ales in celelalte 7 vizite in kusadasi/ ladies beach, pentru ca avea all inclusive si nu vroiam all inclusive. macar bine ca au rezolvat problema cu apa sarata de la robinete.

[05.04.17 14:44:38]

Publicitate    [21.07.19 14:53:23]

• Hotel OK (Jul.2018) - punctaj satisfactie: 8.90 (scris in 26.11.18 de daniel din OTOPENI) - RECOMANDĂ
  • Mici imbunatatiri (Jul.2017) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 10.08.17 de daniel din OTOPENI) - RECOMANDĂ
  • Foarte bine (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 10.01.18 de Evellyna din REşIţA) - RECOMANDĂ
  • Dezamagitor (Jun.2014) - punctaj satisfactie: 2.50 (scris in 05.07.14 de Myriy din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Minunat! (May.2013) - punctaj satisfactie: 9.60 (scris in 02.06.13 de AsiiRomani din NüRNBEG-GERMANIA) - RECOMANDĂ
  • INFO: