ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2016
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Dragut

O vacanta cu emotii...

Am ales Gural Premier Belek pe ultima suta de metrii cand agentia prin care am rezervat vacanta in Grecia ne-a a anuntat ca se anuleaza din lipsa de turisti, charter aproape gol.

Ne-am tot gandit la varianta propusa de agentie ptr. Grecia, alta insula, si nu ne-a convins, asa ca ne-am intors la prima dragoste, Turcia.

Am ales Gural Belek, urmand ca in august sa mergem in Max Royal (platit odata cu Grecia)

Avand in vedere evenimentele din Turcia, am optat ptr. transfer privat, deci decolare la 6.30 dimineata, aterizare la 8 in Antalya. Bagajele au venit repede, fata de alti ani, ptr. ca inca nu veneau turistii rusi, in jur de 9 eram in resort.

La receptie lucrurile au mers repede asa ca am pornit spre vila.

Prima impresie, soc: peste tot erau parcate masini cu numar de Turcia, spatiile verzi aproape ca nu mai erau libere in fata vilelor, parca erai intr-un camping. Explicatia a fost ca erau zilele de bairam la turci si petreceau prin resorturi.

O sa povestesc de pool room, acolo am stat, restul camerelor nu le cunosc. Camera mare, cu dressing room, dotat cu rafturi, masa de calcat si masina de calcat, camera de baie mare cu chiuvete (2) ingropate in blat de marmura, cada cu jacuzzi, pozitionata langa fereastra acoperita cu storuri actionate electric. wc-ul si bideu-ul in incapere separata, la fel si dusul care avea o bancuta din marmura draguta, cosmetice bulgari. Camera are terasa cu mobilier dragut si util si un balcon de aproximativ 0.60 mx2 m unde se afla un suport de uscat rufe.

Minibarul aprovizionat zilnic, apa, racoritoare, bere etc. Curatenia ok, la fel si mancarea. Au fost zile cand nici nu ne deplasam la restaurantul principal ptr. pranz, mancam la snack bar de la piscina.

Resortul are aqua park, unde exista un bar deschis intre 10-16, restaurantul de aici nu era functional. Mai are un centru comercial, terenuri de tenis cu magazin Adidas, baruri la piscina principala, barulete pe plaja, un centru de jocuri (contra cost, 7 fise 10 euro), bar in apropierea amfiteatrului, sala de fitness draguta si patiserie. Happyland (loc de joaca ptr. copii) pe categorii de varsta si un loc de joaca pe plaja.

Gala Night nu este nici pe departe ce este in Gural Tekirova, ci se aseamana cu cea de la Ali Bay Side, adica restaurantul este decorat, mesele si scaunele imbricate in alb, iar la intrare fiecare fata/doamna primeau cate o floare. Intr-una din zile pe plaja s-a organizat o petrecere cu spuma, animata de dansatoare si o trupa de dansatori columbieni. Spectacolele seara in functie de gust, unele dragute altele mai putin.

Ce nu mi-a placut, a fost mizeria de pe plaja. Fata de alte resorturi plaja nu era curatata, cosurile de gunoi cam rare si golite si mai rar.

Emotiile ne-au fost date de "puciul" turcesc prins acolo. Am aflat de evenimente din tara, de la prieteni, apoi am urmarit in direct pe CNN, pana la un moment dat cand a picat cablu, internet etc. A doua zi in resort a fost liniste, pe la noi a trecut ghida si ne-a asigurat ca zborurile din Antalya sunt conform planului dar ca ptr. transfer ne v-a lua mai repede ca de obicei si asa a fost.

Returul a fost fara probleme si intarzieri.

Si ca o ultima parere m-am bucurat initial ca nu sunt turisti rusi (erau din fosta URSS) dar si turcii sunt...

Trimis de marga b in 26.07.16 13:54:04
Validat / Publicat: 26.07.16 15:55:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Calista Belek, Ela Qualiti Belek, Cornelia Diamond Belek, Alibay Side, Gural Premier Tekirova, Gloria Golf Belek, Regnum Caria Belek

VIZUALIZĂRI: 2499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marga b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [26.07.16 14:13:16] »

@marga b: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

====

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

rarbr [04.08.16 22:26:14] »

@marga b - Buna seara, comparativ cu Regnum cum a fost?

marga b [05.08.16 08:27:23] »

@rarbr - Din punctul meu de vedere nu suporta comparatie, Regnum este Regnum.

Nu ma asteptam la mai mult decat am gasit, cunosteam conceptul, am fost in Gural Tekirova de 2 ori si in Alibey Side o data.

Nu se ridica la nivelul celui din Tekirova, este aproape de 1 la 1 cu Alibey.

Ce m-a nemultumit a fost plaja neingrijita.

marga b, rarbr
Alte impresii din această RUBRICĂGural Premier Belek (ex Ali Bey) [HV1]: