ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2019
ÎNSCRIS: 09.07.14
JUL-2019

Vacanță frumoasă, vacanță de vis!

Aseară ne am întors din vacanța petrecută în Turcia în regiunea Belek la resortul Gural Premier.

Aproape perfect dacă nu ar fi plecarea din țara noastră la o oră care te face să pierzi prima zi ptr că taromul pune cursa la ora 17 45 bineînțeles că decolarea se face mai târziu

am ajuns bine în Turcia transferul se face bine, la hotel am ajuns seara unde după cazare am luat cina și prima zi a trecut iar ultima zi este la fel ca și prima compromisă așa că sejurul: 7 nopti - 8 zile se transformă în 6 zile. Asta datorită companiilor de zbor care au mutat cursele după amiază, în urmă cu câțiva ani am zburat cu blue air la 7 45 dimineața.

Resortul este cu adevărat PREMIER totul e la superlativ: piscine și restaurante peste tot, calitatea serviciilor este premier mâncarea pentru toate gusturile ptr cei mai exigenți turiști resortul este imens cu spații verzi cu alei bine întreținute, serile sunt pline de spectacole barurile servesc băuturi îmbuteliate:bere miller, tuborg, efes, bomonti

răcoritoarele îmbuteliate:cola fanta, sprite energizante boss, whisky: internațional cel mai de sus fiind chivas regal 12ani,

piscine foarte multe, prosoapele ptr plajă sunt la liber ori de câte ori vrei să le schimbi în timpul zilei plaja cu nisip DAR intrarea în apă este puțin deranjantă datorită pietricelelor cam mărișoare dar e totuși un lucru minor apa nu se adâncește brusc așa că se poate intra în mare indiferent de vârstă și de inaltimea corpului.

Plaja îngrijită permanent de personalul resortului, paza permanentă firmă privată ce se face văzută permanent,

camerele nu sunt foarte mari dar au de toate: balcon minibar care e aprovizionat zilnic gratuit baile dotate cu șampon, balsam dove, periuțe de dinti, pastă de dinți, aparat de ras spumă de ras, tv lcd fără posturi românești, prosoapele se schimbă zilnic, curățenie zilnic, lenjeria se schimbă la două zile

toate ăsta la un preț de 2000 euro sejur achizitionat de foarte devreme (noiembrie) doi adulți și bineînțeles zbor cu transfer inclus

Restaurant de noapte unde poți servii mâncare pe timpul nopții asta dacă simți nevoia.

La Premier Bar vei găsii înghețată non stop, înghețată ambalată ceva deosebit: (magnum) înghețată cu adaos de cacao de 80 la sută

După părerea mea își merită titulatura de „Premier Ultra All Inclusiv' 'Spun asta ținând cont că în trecut am fost și la alte resorturi: papilon Belvil, Royal Alhambra, Galery Resort, dar acesta este peste celelalte trei.

Faptul că băuturile sunt îmbuteliate dă un mare plus față de alte resorturi unde vezi numai dozatoare și un mare plus este gama mare de whisky.

Recomand acest resort, menționez că l am ales multe impresii ale turistilor ce au fost aici

Trimis de moraru marian in 23.07.19 18:21:19
Validat / Publicat: 23.07.19 19:05:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek Side Alanya

VIZUALIZĂRI: 2543 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (moraru marian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.07.19 19:47:49]

... așa că sejurul: 7 nopti - 8 zile se transformă în 6 zile. Asta datorită companiilor de zbor care au mutat cursele după amiază, în urmă cu câțiva ani am zburat cu blue air la 7 45 dimineața.

Informatia este eronata, stiu cel putin 4 organizatori de chartere care au zborurile dimineata intre orele 6 si 7. Si culmea 2 sunt operate de TAROM. In plus la 2 dintre ei intoarcerea este dupa masa sau seara la ora 21.

Nu intotdeauna pretul cel mai mic este si cel mai... bun!

[23.07.19 19:57:25]

@Andox: Domnule prețul de 2000euro în noiembrie 2018 când la alte agenții pretul era și de 2400 este preț mic? Am urmărit zborurile charterelor pe AG de turism și toate sun după amiaza! Am specificat că în urmă cu trei ani am avut decolarea dimineata dar sau dus timpurile acelea. Companiile de chartere sunt sigur corelate cu hotelierii și de pierdut avem numai noi turiștii. Mă oripilează, preț mic' ' 2000 euro cu opt luni înainte când acum găsești sejur la același hotel cu 2400. Inseamna că dta ai venit extrem de mare!

[23.07.19 20:37:12]

@moraru marian: (1) nu ai înțeles, și (2) mai general vbind, te oripilezi prea ușor

Îți explic eu, mai „rar”:

- ai fi găsit, ușor, același hotel/sejur, într-un pachet cu un zbor mai convenabil (plecare dimineață, întoarcere dup-amiază sau seara) - însă probabil era mai scump de 2000 euro // deși eu cred că Andox ți-ar fi recomandat (dacă l-ai fi ntrebat) cu zbor avantajos chiar sub 2000!

- tu însă ai ales pachetul (cel) mai ieftin

„Cel mai ieftin” și „cel mai bun” (zbor, în cazul de față) nu se vor întâlni niciodată...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[24.07.19 06:47:23]

@moraru marian:

Andox are perfectă dreptate!

Preţul mai mic a venit "la pachet" cu dezavantajul unui sejur mai scurt, prima şi ultima zi fiind aproape pierdute.

Dând jos preţul avionului şi transferului din preţul total, ai plătit practic 1500 euro pentru hotelul propriu-zis, şi DA, este un preţ mic pentru un hotel de nivelul Guralului, mult peste toate celelalte la care ai fost până acum, în plin sezon.

Îmi permit să comentez, deoarece şi eu am fost la acest hotel în urmă cu puţini ani şi ştiu exact cât am plătit pentru luxul Guralului, dar nu în plin sezon şi nici cu avionul, ci după 15 septembrie şi cu maşina personală. Şi am plătit sejurul cu opt nouă luni înainte.

O presupunere total nefondată şi o acuzaţie gratuită la adresa hotelierilor turci care chiar nu pot fi acuzaţi de lipsă de ospitalitate sau de spirit de economie.

Fiind cu maşina personală, am ajuns la acest hotel când am vrut eu, mult mai devreme decât tine şi mai devreme de ora de check in şi am fost cazată imediat, începându-mi sejurul cu o cafea şi o băutură bună, urmate de masa de prânz. La fel, la plecare, puteam părăsi resortul când doream, nimeni nu mă dădea afară, dar am plecat fix la prânz pentru că eram nerăbdătoare să ajung la celebrul Mardan.

[24.07.19 11:21:30]

@nicole33: Am spus așa deoarece în noiembrie când am achiziționat sejurul am căutat la multe ag de turism și TOATE aveau tr tarom ora 17 45. Tarom comp de stat a luat fața celorlalte companii de zbor care în anii trecuți aveau zboruri la ore matinale ex blue air cu care am fost cu câțiva ani în urmă la ora 7 45 oră excelentă.

Fiind mesaj personal îmi permit să spun următoarele: am folosit ag mari...) ag ce a dat faliment, (...) cu care am fost de multe ori dar anul acesta prețul cel mai bun a fost oferit de (...). Cunoștința mea de la (...) în noiembrie 2018 mi a spus că sub 2200 euro nu mi poate da sejurul DAR ambele și (...) și (...) foloseau curse programate după amiaza.

Pe hotelierii turci nu îi acuz de înțelegere, am vrut să spun că „le cade bine chestiunea asta” deoarece fiecare turist pierde cel puțin o zi. Iar faptul că achiziționez așa devreme trebuie să aibă un avantaj că nu degeaba se practică early boking. Lux nu pot spune că a fost deoarece mâncarea a fost puțin sub ce am avut la Papilon Belgia cu ani în urmă. Anul acesta am fost pe jos pe plajă în stânga și dreapta resortului am ajuns și la Papilon Belvil, și la Zeugma și la Aischa și la Suesi și la Sueno si la Max Royal, Calista fără brățară nu te întreabă nimeni și poti comanda orice.

[24.07.19 11:24:14]

@nicole33: Ptr la anul vreau cel mai bun preț tot ptr Gural tot în aceiași perioadă. Cu o săptămână până ce cumpăr sejurul eu tatonez terenul adică prețurile să mi ofere AFA cel mai mic și cel mai bun preț de pe piață la acea oră comparație cu celelalte ag și cumpăr de la AFA promit!

[24.07.19 11:24:14]

@moraru marian:

Fiind mesaj personal îmi permit să spun...

Ghinion, cum ar spune unii - NU e mesaj personal, ci public.

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers". Sau în lista de mesaje de mai sus, în dreapta fiecărui nume de utilizator care a scris ceva, e un link pe care scrie chiar asta: „mesaj pers”!

[24.07.19 11:29:50]

@moraru marian: Si eu voi ajunge la acest resort, spre final de august. Orarul nostru de zbor (cu Tarom) va fi putin mai avantajos decat a fost al tau, plecare sambata - 08:25 (Otopeni) - 10:20 (Antalya), retur tot sambata - 17:15 (Antalya) - 19:10 (Otopeni). Eu am observat ca orarul de zbor difera in functie de zilele saptamanii in care au loc plecarea/returul, tu in ce zi a saptamanii ai plecat/revenit ?

Noi am rezervat sejurul la final de ianuarie, la pretul de 2390 euro (avem si un copil cu varsta de 12 ani impliniti). La Air Bucharest pretul era acelasi, dar era orarul si mai bun (plecare 6:45, retur 20:45), insa nu prea am incredere in aceasta companie aeriana (au fost in anii anteriori numeroase probleme cu intarzierile/decalarire orelor de zbor, se pare ca nu aveau/au suficiente avioane in flota).

In fine, important este ca ati avut o vacanta reusita, ca v-ati simtit bine si ramaneti cu amintiri frumoase din acest concediu. Abia astept sa ajung si eu la Gural... AMR fix o luna.

[24.07.19 11:34:00]

@moraru marian:

cel mai mic și cel mai bun preț de pe piață

E ”filozofia” din care se nasc, probabil, (mult) peste 90% din nemulțumirile exprimate pe acest site...

- și eu caut ”prețuri cât mai mici” - pentru că nu-mi permit ”din alea mari”

- nu caut NICIODATĂ însă, cu obstinație, ”cel mai mic”

- mă uit, în schimb, după ce mai bun raport preț/calitate

[24.07.19 11:37:09]

@Corina70: Super alegerea, vă veți simții excelent sunt sigur de acest aspect. Dacă puteți cere vila 15 e aproape de tot. Altfel puteți nimeri în colțuri indepartate cu ghilimelele de rigoare. Pur noi a fost pură intamplare vila 15, e la un minut de restaurant la două de piscina principala care este lângă premier bar deci e foarte bine poziționată! Cereți și poate aveți noroc. Vacanță plăcută!

[24.07.19 11:47:13]

@moraru marian: Chiar iti multumesc pentru pont, era urmatoarea intrebare pe care voiam sa ti-o adresez in mesaj privat, ma interesa in ce zona a resortului este liniste deplina noaptea, anul trecut am " suferit" (la alt resort, vecin cu Gural) din cauza muzicii live existente in apropierea vilei unde eram cazati si a receptiei amplasate la 2 pasi (cu vanzoleala si galagia de rigoare, in cazul sosirilor si plecarilor tarzii sau matinale).

Nu vreau sa mai aud nimic pe timpul noptii, nici o muzica, nici-o voce, nici-un fel de galagie, cel mult accept niste greieri (stiu ca cicadele se opresc la caderea noptii).

Am imprimat harta resortului si cred ca vilele 13,14,17,18,21,22 par a fi departe de orice sursa posibila de zgomot si nu foarte departe de zonele de interes. Chiar nu ma deranjeaza sa fim cazati mai departe de aceste zone, abia mai facem miscare, sa nu se depuna kilogramele de la atatea tentatii culinare:-).

[24.07.19 11:47:14]

@tm67bru: În noiembrie pe timpul tg de turism sejurul meu era intre 2000 și 2350. Toate cu plecări după amiaza. Cine ar alege aceiasi marfă la prețul cel mai mare? Nu înțeleg pornirile ciudate pe care le aveți! Nu era un fruct mai puțin copt sau unul puțin pătat era sejur la gura în cameră standard sau Cum io zice iar AG de unde am luat a fost AG de EXCLUSIVITATE am aflat târziu.

[24.07.19 11:51:40]

@Corina70: În vila 15 a fost destulă gălăgie, căutați vile depărtate de centru resortului adică depărtate de amfiteatru căci aici sunt spectacole seară de seară cu muzică live de ți bubuie urechile trebuie să te înțelegi cu barmanii prin semne. Deci departe de amfiteatru care e lângă restaurant care sunt lângă premier bar!

[24.07.19 11:54:00]

@Corina70: Neapărat încălțăminte ptr intrat în mare sunt la inceput pietre ce deranjează tare cel puțin ptr mine a fost tare neplacut!

[24.07.19 12:00:06]

@moraru marian: Curios, anul trecut, la resortul vecin cu Gural (Paloma Grida), erau prezente doar pietricele mici (un brau de 30-50 cm), bine slefuite de apa, nu deranjau la intrarea/iesirea din apa. Sa inteleg ca la o distanta de cativa metri se schimba situatia, adica la Gural sunt pietre mai mari/multe? Sau se schimba situatia in functie de ce aduc valurile la mal, de la un an la altul?

Uite ce scria un user care a avut sejur la Gural, anul trecut, la inceput de iunie :"intrarea in mare este lina, cu nisip si mici pietricele, insa deja la cativa metri, apa este adanca."

nrs †
[24.07.19 12:05:01]

la celalalt vecin, Spice, anul trecut nu erau pietricele de loc

[24.07.19 14:10:14]

@Corina70: Am spus că am vizitat mai multe resorturi care nu înregistrau turiștii cu brățară dar în mare nu a mai intrat decât la Gural și la hotelul meu de suflet Papilon Belvil. La Gural este un brâu de pietre de mărime considerabilă eu când intram în mare intram de pe ponton și când ieșeam o făceam cu ajutorul corzi de demarcare ca să trec mai ușor peste deranjul pietrelor, nu sunt pretențios dar cred că mai bine ar fii să vă luați acei pantofi de intrare în apă la kaufland sunt 20 lei.

[24.07.19 14:12:59]

renunțasem (demult), dar văd că moraru îmi trimite acum mesaj privat prin care mă etichetează ca penibil, needucat, lipsit de respect etc șamd

În contrapondere cu deosebita educație, profundul respect ale unui expeditor care-și permite astfel de etichetări, evident

[24.07.19 14:37:31]

@moraru marian: Am inteles. Ai incercat sa intri in apa si din alta zona a plajei, nu de pe ponton? Pentru ca si la Paloma Grida parea sa fie un pic mai mult pietris in apa in zona pontonului, fata de capatul opus al plajei alocate hotelului, acolo erau abia cateva pietricele sau in unele zile nu erau deloc, fiind acoperite de nisip (daca marea era calma). Probabil pontonul (constructia in sine, respectiv stalpii de sustinere) favorizeaza cumva depunerea/sedimentarea pietrisului rascolit/adus de valuri? Nu ma deranjeaza sa dau bani pe pantofii speciali, mi-e ca ii car degeaba dupa mine, de asta insist cu intrebarile. Multumesc.

Corina70, moraru marian
Alte impresii din această RUBRICĂGural Premier Belek (ex Ali Bey) [HV1]: