Cozia Aquapark [Căciulata]

DIN Craiova
înscris/ă în 29.08.12
MEMBRU: SENIOR
FEB-2016

Te poti 'scalda' iarna afara?

In vacanta din februarie am fost la Caciulata. Inainte sa ajungem acolo am aflat despre noua atractie a zonei si anume Water Parkul. Cum cea mica nu a fost niciodata la "tobogane cu apa" si ei ii plac toboganele, a fost foarte incantata cand a auzit unde mergem.

Dimineata a mancat mai repede ca niciodata (de obicei ajungeam intre primii la masa si plecam ultimii din restaurant) si ne-a grabit pe noi asa ca nu ne-a tihnit cafeluta. Ne-am suit in masina cu doua sacose de bagaje (parca plecam definitiv din statiune nu mergeam la un alt hotel situat la 1.5 km de locul unde eram cazati) si am luat calea spre "minunatie". Apropo afara incepuse o ploaie mocaneasca.

Odata ajunsi am intrat in parcarea Hotelului Oltul (costa 3 lei pe zi) si ne-am dus la receptie pentru a procura bratarile de acces. Costul este de 20 lei pe zi pentru adulti si 10 pentru copii in timpul saptamanii intrarea fiind unica, in weekeend se mai adauga 5 lei, iar pentru cei cazati in hotelurile Oltul, Caciulata si Cozia se mai pun 5 lei daca vor acces multiplu. Rezolvata si problema bratarilor am putut intra la balaceala. Pentru cei ce trebuie sa se schimbe se pun la dispozitie vestiare, cam micute dar nu toti vin cu tot dulapul de haine dupa ei cum eram noi. In sfarsit vedem bazinele.

Prima impresie este "sufocanta", chiar asa. Exista si o explicatie: apa fiind termala este destul de cald si umezeala multa inauntru. Ne-am gasit cu greu 2 sejlonguri langa una dintre "balti", nu ca nu ar fi suficiente dar era multa lume desi era in timpul saptamanii si destul de devreme, exista multe sejlonguri si la etaj dar se ocupa ultimele tota lumea dorind sa fie in centru actiunii. Cand a vazut despre ce e vorba cea mica s-a speriat putin, ii plac ei toboganele dar nu chiar asa de mari, deci am luat-o treptat cu o baie in piscina mica de 60 cm care avea o ciuperca in mijloc pe post de dus. Dupa baia asta am trecut la un bazin mai mare cu jacuzzi si un crazy river mic. Incalzirea fiind facuta am convins-o sa incerce cel mai mic dintre tobogane. Cu inima stransa si-a dat drumul pe el si se pare ca a fost bine. Jos o astepta tati dar nu a fost nici o problema de aterizare. Oricum toate toboganele au minim 2 supraveghetori care fluiera intr-una in incercarea de a face ordine deci nu e nici un risc de accidentare. Cum pofta vine mancand a trecut repede la cel mai mare dintre toboganele interioare. Dar, caci intotdeauna exista un dar, toboganele functioneaza o jumatate de ora apoi pauza o jumatate de ora. De fapt nu e chiar pauza caci incep sa functioneze toboganele exterioare, problema care apare e ca aceste tobogane sunt in exterior asa cum le spune si numele iar in februarie este iarna in Romania si in plus ploua deci mami a hotarat ca pot fi probate mai la vara. Urmeaza rugaminti din doua parti (fata si tatal) care pana la urma ii frang inima mamei si obtinem dreptul sa accesam usa spre exterior. Afara intradevar e cam frig, dar cand intrii in bazinul cu apa termala senzatia este excelenta. Bineinteles ca fata se duce direct pe tobogan si urmeaza o noua serie de coborari. Am continuat cu plimbarea asta inauntru-afara toata ziua.

La pranz am mancat in cadrul Water parkului la mica autoservire care are preturi rezonabile si mancare buna. Nu foarte multe feluri dar suficiente cat sa iti potolesti foamea (e si pui si porc si ciobita si garnitura si salata, chiar si 1-2 prajiituri) ca doar am venit la balaceaa nu sa ne umflam burtile. Setea ne-am ostoit-o cu niste beri la pahar si suc, repet la preturi mai mult decat rezonabile (am retinut ca Berganul la pahar de 400 era 3 lei). Oricum nu este nici o problema sa vii cu mancarea in plasa ne existand vre-un control la intrare.

Dupa masa am continuat periplul pe la tobogane, iar cand era o mica pauza mai vizitam si piscinele. Toate au si duze de jacuzzi si pot spune ca te simti minunat cand ploua afara si tu faci baie intr-o astfel de piscina stropii cazand langa tine.

Ca si concluzie un loc minunat care e pacat sa il ratezi daca esti in zona. Conditiile de distractie si masa sunt excelente raportat la pretul platit. Recomand cu caldura Water Park Caciulata.

Impresii încărcate de nrs in 06.07.2016 16:00:27

Validat / Publicat: 06.07.16 16:53:04

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (nrs); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 12 voturi) nota2

- calatorul
[01.11.16 22:06:39]

INteresanta optiune de vacanta, am retinut informatiile, multumim.

- nrs
[01.11.16 22:52:24]

in vacanta din februarie vom merge din nou sa facem baie in frig:)

- printesa82
[01.11.16 23:37:40]

Aventura frumoasa... felicitari. Sa va simtiti la fel de bine si in vacanta din februarie☺.

[12.02.17 15:01:11]

Mutat în rubrica "Aquapark Căciulata, CĂLIMANEŞTI-CĂCIULATA" (nou-creată pe sait)

- Denisa13
[12.02.17 16:16:51]

Am citit cu atentie si am totusi de facut o precizare. Nu te cauta nimeni in geanta la intrare dar sunt persoane care se plimba prin incinta aqua-park-ului si vaneaza persoanele care consuma alimente din exterior.

Am asistat asta toamna la o astfel de scena. Eram in trecere printre niste sezlonguri si deodata un barbat a tipat: "A cui este berea asta? Cine sta aici?". M-am speriat, dar apoi am observat ca era langa sezlong o bere pilos, care evident nu era vanduta de cei de la Aqua-park si o doamna manca ceva sticsuri sau asa ceva si ele marfa de contrabanda. Mi-am continuat drumul deci nu stiu exact care a fost pedeapsa celor care au incalcat regula dar n-as fi vrut sa fiu in pielea lor. Jumatate din cei de la piscina au aflat ce facusera. Lipsa de discretie, pana la urma nu omorasera pe nimeni.

In concluzie, nu recomand sa introduceti alimente din exterior.

- nrs
[12.02.17 20:11:03]

se poate sa existe supraveghetori mai "rai", oricum nu cred ca se merita sa vii cu bere din afara, mai ales vara, cea din complex nu este scumpa si in plus este rece ceea ce vara cred ca este un mare atu.

despre sticksuri si alte "rontaieli" nu cred ca se pune totusi problema sa fii certat ca intrii cu ele

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos