ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2018
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 02.03.15
FEB-2018

Un weekend la AquaPark Căciulata

Am ajuns la Căciulata devreme la ora 08.30, pentru un weekend la vestitul aquapark COZIA. Aquaparkul se dechide la aceeași oră. Taxa de intrare în parcare cu mașina este de 5 lei pe zi, iar la aquapark de 20 de lei pe zi (25 lei în weekwnd) de persoană. Noi am ajuns așa devreme pentru că am mai fost și știam care este programul. Dacă ajungi mai târziu, la sfârșit de săptămână, găsești locuri de parcare mai îndepărtate de intrare în aquapark, precum și locuri mai puțin bune înăuntru aquaparkului. Trebuie să remarc faptul că am fost numai la sfârșit de săptămână când este foarte aglomerat.

Plata se face la recepția hotelului COZIA unde ți se dă o brățară albastră (verde dacă ești cazat la hotel) cu care ai acces la aquapark. La intrare ți se dă o chieie de la un vestiar (foarte mic) unde să îți depui hainele și alte bagaje. Schimbul de haine se face în cabine amenajate în acest sens. La intrarea în aquapark trebuie să faci duș în cabinele (femei și bărbați) amenajate în acest sens, la fel ca și toaletele.

Aquaparkul are patru bazine interioare (din care unul pentru copii) și două topogane și patru bazine exterioare (din care unul pentru copii) și două topogane. Fiecare bazin (interior sau exterior) are 2-3 tipuri de jeturi care funcționează 20-30 de minute după un program bine stabilit astfel încât pompele să aibă timp să se răcească pentru ca să nu se ardă. Toboganele (interioare/exterioare) funcționează la fel după program 20-30 minute. Există minim 2 supraveghetori (interior/exterior) care fluieră în caz că cineva nu respectă regulile stabilite în interiorul aquaparkului, deci nu e nici un risc de accidentare. Toate bazinele sunt cu apă termală, foarte caldă, cu zone spa și de masaj.

Înăuntru la aquapark este foarte multă umezeală și în anumite momente de pe tavan cad picături, care pot fi chiar la tine pe față. Șezlongurile sunt foarte înghesuite în special în partea de jos a aquaparkului, iar la etaj nu am stat niciodată.

Deși ultima dată am fost în februarie, nu am ezitat să probăm bazinul mare exterior. De la frigul de afară la apa caldă din bazin sunt 6-10 secunde.

La sfârșit am lăsat mâncarea care se servește la împinge tava. Mâncarea nu este deosebit de bună dar este acceptabilă având în vedere prețul. Așa că cei care au avut obiecții trebuia să se uite și la preț. Nu poți să mănânci ceva deosebit la un preț minimal. Ca feluri de mâncare găsești de la mici, cârnați, crenwurști, șnițel cu piept de pui/porc/vită, copănele, salate, garnituri, prăjituri, etc. la prețuri sensibil de mici. La capitolul băuturi: pahar bere 4 lei, bere doză de la 5 lei, suc de la 4 lei, apă plată/carbogazoasă 0,5l de la 3 lei.

Oricum nu este nici o problemă dacă vii cu mancarea/băuturile în plasă deoarece nu există un control la intrare.

Masa de seară am servit-o la Pensiunea Domniței deoarece eram cazați la Vila Crinilor care nu are restaurant.

Un loc minunat care nu trebuie ratat dacă ești în/din zonă. Condițiile de distracție și masă sunt excelente raportat la prețul plătit. Recomand aquapark COZIA.

Trimis de lenti in 24.03.18 13:51:06
Validat / Publicat: 24.03.18 14:31:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 4682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lenti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

ungureanica
[24.03.18 16:18:13]

De mult vrem să ajungem acolo. Chiar am fost hotărâți într-o zi dar am ales altceva pentru că vroiam să ne cazăm la ei acolo la Hotel Olt și prețul ni s-a părut exagerat. Sigur o să ajungem. Mulțumim pentru informații.

[24.03.18 17:28:37]

FELICITĂRI pentru articol!

Până mă gândesc eu să scriu... hop articolul!

Noi am fost 5 zile la Caciulata, din 14 - 18 martie, de ziua soțului meu.

Noua ne-a plăcut foarte, foarte mult!

Ne-am scăldat cinci zile în apă termala și nu ne-am săturat! Am făcut peste 1200 de fotografii! ...ca să luam cu noi acasă frumusețea locului.

Noi am fost cazați la Hotelul Oltul și nu am mâncat în strand, în prețul cazarii era cuprinsă si mâncarea sub forma fișei cont.

Călătorii plăcute!

nrs †
[24.03.18 17:36:04]

si ce te retine sa scrii si tu? eu am scris un articol despre hotel Parc aproape in acelasi timp cu iulian68, al lui era intitulat "Superb" al meu se incheia cu "nu recomand".

suntem diferiti si avem perceptii diferite, cu cat mai multe scrieri despre un loc cu atat mai bine.

culmea despre cazarea de anul trecut din TR eu am scris de bine iar un user cu care eu cred ca m-am intersectat pe acolo a zis ca e groaznic

[24.03.18 17:46:44]

@nrs: Bună!

Acum am în lucru un serial pe care trebuie să îl închei, mai ales că e de anul trecut!

Nu pot să le amestec și apoi iar să mă întorc la anul trecut... restanțe!!!

Voi scrie după ce termin seria începută pentru ca va urma tot un serial pentru 5 zile cât am stat acolo... timpul ne lipește tuturor!

Călătorii plăcute!

nrs †
[24.03.18 17:52:00]

stiu ca timpul lipseste tuturor.

cat despre restante am vazut ca acum e moda sa le dai pana termini cu ele, pe vremea mea nu ajungeai in anul 5 fara sa ai toate examenele luate, acum mai ai ceva din anul 1, ceva din 3 si tu esti in 5

[24.03.18 17:53:56]

@nrs: Ehe!!! Alte vremi????!

Asa era si pe vremea mea...

nicole33
[24.03.18 20:58:01]

@nrs:

Avantajul creditelor transferabile sau poate este un dezavantaj.

Cum era pe vremea noastră, dă-mi voie să te contrazic.

Nu treceai în anul următor dacă mai aveai "boabe", singura variantă fiind să bisezi anul sau să mai dai admiterea o dată dacă nu treceai de anul I.

nrs, ungureanica, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCozia Aquapark [Căciulata]: