ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2016
ÎNSCRIS: 26.06.16
JUN-2016

Mincinosii de la Kallisti

Am fost acolo incepand cu 24 iunie. Scriu aceste randuri ca sa stiti la ce va puteti astepta.

Situatia nu este de loc cea prezentata pe site-ul booking.com sau pe alte site-uri de profil unde exista si acest hotel.

In primil rand, dupa o zi de condus prin soare (am pierdut 1 ora pe podul de la Giurgiu une era blocata circulatia si 2 ore la Makaza unde era coada la trecerea in Grecia) am ajuns in Thassos. Hotelul se afla situat pe un deal, conducand de la soseaua principala pe un drum neasfaltat, unde trebuie sa ai experienta ca sofer, fiind in panta destul de abrupta. Daca ai o masina mai cu garda la sol mai joasa poti sa ai probleme. Hotelul nu este bine semnalizat de la drum.

La receptie, o tanara a carei engleza de slaba calitate te obliga sa fii foarte atent la ce zice. Rezervarea o aveam facuta si platita din ianuarie 2016.

La hotel Kallisti in Potos am ajuns pe la orele 20.20. Am primit o camera care era o fosta dependinta, fara terasa privata, de fapt coridorul care duce la spalatorie si lift, fiindu-ne prezentata ca terasa privata. Mai mult, camera se afla sub receptia situata la etajul 1 si lumina naturala nu ajunge, fiind intunecoasa. Trebuie sa aprinzi lumina si ziua ca sa vezi.

Privelistea camerei da spre scarile de la intrare si parcare dar si spre dealul stancos, asa zisa priveliste la mare fiind accesibila numai daca ieseai din camera si stateai in picioare, desi cea de la receptie in engleza stricata mi-a zis ca e perfecta si are vedere la mare.

Pe asa-zisa "terasa" a camerei este asezata o masuta si 2 scaune chiar la usa, in zona de trecere. Oricine poate trece pe acolo, nu poti sa stai, nu poti sa lasi un prosop la uscat etc.

Nu mai vorbesc de baia mica si inghesuta foarte murdara (marginea cazii de dus era neagra de mucegai, tavanul de lemn scorojit etc.), de faptul ca desi am cerut pat dublu erau 2 paturi alaturate si mi s-a spus ca pot sa dorm, ce, nu e bine?

Am refuzat politicos camera care cu mult mai mica decat cele prezentate pe site, explicand ca nu e ceea ce mi s-a recomandat cu caldura de agentul de la Bucuresti si ce am platit.

Am solicitat politicos sa vorbim cu managerul explicand ca e zgomot, ca nu are pic de intimitate, fiind intr-o zona de trecere. Deoarece ma descurc si inteleg limba lor, am auzit cand receptionera ne ponegrea cand vorbea la telefon despre niste romani obraznici (romanikia atakto) cu managera hotelului, pe care am asteptat-o pana la ora 11.30 cand a venit tipand la noi si ne-a zis ca suntem obligati sa acceptam camera care e perfecta si daca nu sa plecam, ca va chema politia.

Degeaba i-am spus de motivele care ne fac sa refuzam camera, nici nu a vrut sa auda, spunand ca e foarte bine pentru cat am platit si daca nu ne convine sa plecam ca e hotelul ei si ea face regulile.

Cealalta familie de prieteni a primit o camera ok.

Din cate am vazut nu mai exista o alta camera cu aceste conditii. Si fotografiile prezentate sunt "aranjate", prezentate idilic si nu arata realitatea, de ex. piscina e foarte mica si inghesuita, vegetatia a crescut ajungand si pe terasele camerelor, nefiind tunsa.

Trimis de Magira in 26.06.16 10:25:46
Validat / Publicat: 26.06.16 14:58:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Am mai fost anul trecut la hotel Flegra in Pefkohori si a fost prfect, platind un pret mai mic decat acum.

VIZUALIZĂRI: 3709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Magira); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fotografie din camera, Se vede clar lipsa de intimitate a "terasei" care lipseste.

[26.06.16 14:58:29]

@Magira -Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

calatorul
[26.06.16 18:21:33]

Multumim pentru informatiile oferite si atentionarea privind acest hotel, imi pare rau pentru experienta neplacuta. DAr cine a recomandat aceasta cazare si sub ce forma, facand o asemenea diferenta intre promotie si realitate?

Despre cum se merge pe podul de la Giurgiu am vazut cu totii pe nervii si rabdarea noastra, iar autoritatile sunt la fel de nepasatoare, ca sa nu spun altfel mai urit. Iar traseul care travereseaza Bulgaria prin pasul Sipka si ajunge in vama de la Makaza nu l/am folosit niciodata, desi am fost pe acolo doar in vizita la Stara Zagora, preferind traseul clasic pe ruta Pleven-Sofia-Kulata, despre care lumea spune ca e mai lung, dar bine am facut. CAci se pare ca desi ocolitor, totusi e mai comod, mai rapid si deci mai bun. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

calatorul, Magira
Alte impresii din această RUBRICĂKallisti Hotel Apartaments: