ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2015
ÎNSCRIS: 16.02.15
SEP-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 7&10 ani

Gazde implicate

Am rezervat pe Booking.com, inca din martie 2014 un studio la Kallisti Hotel cautand in primul rand o zona putin mai retrasa de agitatia statiunii, dar care sa aiba totodata si o plaja care sa o satisfaca pe nevasta mea si bineinteles pe copii. Plaja se numeste San Antonio.

Hotelul are o piscina care pentru orele dupa amiezii este numai buna, camerele sunt mari, au o zona de bucatarie pentru prepararea unui ceai, cafea, precum si doua balcoane de unde se pot vedea niste rasarituri/apusuri de soare frumoase.

Baia este prevazuta cu dus. Apa calda este disponibila oricand.

Turistii sunt din Romania, Rep. Moldova (vorbesc ruseste unii), turci, sarbi, etc

Micul dejun a fost ok. Am servit si pranzul precum si cina la hotel si au fost de asemenea gustoase. Bucatarul este cazat acolo 24 din 24 tocmai pentru ca in eventualitatea unei eventuale comenzi clientii sa fie serviti rapid.

Am rezonat cumva cu gazda (Kaliopi) si cu logodnicul acesteia Kostas (un om foarte harnic) deoarece fiul ei este un iubitor al ciclismului si iubitul de motoare japoneze. Am uitat sa precizez ca am fost cu masina cu un suport de 3 bicle.

Dimineata la prima ora plecam o tura cu bicicleta pana se servea micul dejun si se trezeau si ceilalti membri ai familiei. Accesul din sosea la/de la hotel se face pe un drum betonat in rampa cate hotel destul de abrupt, lucru care pe mine nu m-a deranjat.

Am discutat la un vin pe care i l-am dat lui Kostas si caruia i-am zis cat am stat acolo my best friend, despre diverse aspecte din Grecia, de greci, de strainii care le calca pragul. Asa am aflat ca in satucul Theologos, la taverna Augustos, proprietar al acesteia este tatal Kaliopei si am profitat de acest lucru pentru a face o rezervare la una din mesele de langa scena pentru sambata seara.

Intruna din zile am plecat de dimineata sa fac turul insulei cu bicla (95 KM) si astfel am descoperit adevarata insula cu sunet, miros, vant.

Drumul este superb cu multe viraje, nu te claxoneaza NIMENI (nici romanii in nr destul de mare). Am oprit la un moment dat intr-o livada de smochini unde m-am ospatat cu vreo 10-15 fructe cazute din copac de coapte ce erau. Energizant mai bun nici ca exista. Am baut si apa proaspata si... la drum.

Recomand oricui vrea sa cunoasca mai bine locurile unde se duce sa inchirieze o bicicleta si sa hoinareasca peste tot, mai ales pe o insula ca Thassos.

Am avut parte si de un mic incident in sensul in care din neatentie, nevasta a acrosat usor o masina cand a dat cu spatele la iesirea din curtea proprietatii unde am fost cazati. Aceasta era adusa de catre un grec la inchiriat si care i-a cerut nevestei sa-i dea 200 de euro!!! Eu eram cu bicla, telefonul era in borseta de la seaua biclei dar nu l-am auzit. In fine s-a descurcat pana am ajuns eu se incheiasera oficialitatile: a venit politia, proces verbal, asigurare si... cam atat. Interesant a fost faptul ca imediat dupa incident grecul a schimbat pozitia masinii a. i. sa nu se mai vada urma acrosajului. Sunt aproape convins ca la predarea masinii i-a cerut 200 de euro si celui care a inchiriat masina.

Kostas s-a dus in Potos a cumparat un adeziv strong, am mesterit vreo 2-3 ceasuri la suportul de bicle avariat si... gata.

Vis a vis de Theologos:recomandarea mea este sa mergeti la masa la restaurantul Stelios. Augustos este cam depasit din toate punctele de vedere Va aduc un singur argument:tipul care ne-a facut masaj pe plaja cu cateva zile inainte servea seara clientilor.

Un amanunt hilar:aproape toate vanzatoarele de suveniruri din Theologos aveau fire de par in barba (cam multe), motiv de amuzament pentru copii si nu numai.

Plaja frecventata era ce din apropierea/fata hotelului Atrium (de unde am servit si cate un cokteil), cu plata aferenta de 2-5 euro pentru un chez-long si apa mocca.

Pranzul l-am servit, ghici unde? La taverna Irene unde Otilia este o mica vedeta, o bucatica de Romanie de care toti turistii mai noi sau mai vechi se "agata" cu disperare dandu-i comanda dupa comanda (de mancare si beutura).

Mancarea ok, preturile la fel. Recomand celor care se duc cu copii sa le comande 1/2 de portie, deoarece aceasta este generoasa. Vin, dulciuri din partea casei, briza faina, limba romana ca acasa, ce mai, sa tot stai la taverna.

That's all folks!!!

Trimis de Mirobo in 16.02.15 18:00:27
Validat / Publicat: 16.02.15 21:09:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Afitos (Hotel Nostos)

VIZUALIZĂRI: 3787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirobo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spectacol terasa Augustos (Theologos)

webmaster28 [16.02.15 18:31:35] »

@Mirobo: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ai postat la rubrica unui hotel și nu ai povestit nimic despre el. Pentru a rămâne aici, la rubrica hotelului (ceea ce ar fi de preferat), te rog folosește link-ul EDIT IMPRESII pentru a scrie câte ceva și despre hotel, camere, servicii etc.

O altă variantă ar fi să mutăm acest review la o rubrică generală despre Thassos și să postezi alt review în care să ne povestești despre hotel.

Te rog să ne anunți, printr-un ecou, ce variantă preferi.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

webmasterX [16.02.15 21:13:21] »

Mulţumiri pentru completările substanţiale şi bun venit în comunitate şi din partea mea

webmaster70 [16.02.15 21:21:13] »

@Mirobo: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

nikki arb* [16.02.15 23:04:06] »

Vesela si simpatica relatare, incluzat povestirile cu masina avariata si traseele cu bicicleta pe insula, ba chiar si vanzatoarele de suveniruri.

Mirobo [17.02.15 06:19:52] »

@webmaster26 -

Da, acela este hotelul.