ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2016
MAY-2016
team-building

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

O jumătate de zi la Roma

˝O jumătate de zi Roma? Zău aşa, ce-ai putea scrie în plus faţă de cele 139 reviewuri despre oraş+25 despre Vatican+11 sfaturi utile+17 restaurante, +, +, +. postate de userii AFA? Chiar tu mama Michi ai scris vreo patru reviewuri despre sejurul tău de o săptămână la Roma pe cont propriu în 2010. Atunci ai stat la un hotel foarte bine plasat în Termini în care 90% din personal erau românce şi unde te-ai simţit ca acasă. L-ai recomandat şi un alt afist s-a simţit şi el foarte bine acolo. Amănunte găsiţi aici

Credeţi-mă, nu m-aş fi apucat să scriu despre acea jumătate de zi la Roma înainte de plecare dacă n-aş fi avut două motive.

Primul motiv

În dimineaţa aceea am fost treziţi la 4.30 pentru că la ora 6 trebuia să fim în autocar. De la Chianciano Terme la Roma erau numai 170 km dar urma să fim la ora 9 în curtea bazilicii San Pietro unde papa Francisc ţinea audienţa papală. Aceasta are loc în fiecare miercuri dimineaţa în curtea San Pietro dacă papa e în Roma şi natural dacă starea timpului o permite.În zilele de audienţă, miercurea, bazilica San Pietro se poate vizita după orele 14. Chiar în acea dimineaţă, persoanelor bolnave sau în vârstă care nu suportau frigul li s-a pus la dispoziţie sala Paul al VI- lea din Vatican în care puteau urmări prelegerea cu ajutorul unui televizor mare.ln fiecare săptămână papa alege o altă temă, ţine o prelegere după care invitaţii (cardinali, ambasadori, alţi invitaţi speciali) pun întrebări şi el răspunde.Printre invitaţi era un grup de credincioşi din parohia Moineşti din dioceza de la Iaşi.

Anul acesta fiind Jubileul Milostivirii, papa a ales ca temă în această săptămână ˝ întoarcerea fiului risipitor˝ Ziarul Vaticanului anunţă din timp tema şi publică discursul papei înainte de a fi ţinut, pentru ca cei ce vor să pună întrebări, să fie pregătiţi. Săptămânile trecute au fost dezbateri asupra migranţilor faţă de care papa a adoptat o atitudine creştinească. Discursul său se poate auzi la căşti în mai multe limbi dar niciunul din grupul nostru nu a fost amator.

La intrare am trecut prin control electronic, la mine a ţiuit rău dar văzându-mă în etate şi femee serioasă au mers pe încredere, nu m-au pus să mă descalţ şi pipăit ca în aeroporturi. Întreaga piaţă era înconjurată de garduri de lemn păzite din loc în loc de carabinieri astfel încât nimeni nu putea intra fără a fi observat. Papa îşi începuse discursul care era amplificat de difuzoare. Două ecrane mari TV ţi-l arătau de aproape. L-am pozat şi cu cu zoom în costumul alb stând pe jilţul papal şi citindu-şi discursul. În dreapta şi stânga pe scaune erau mai mulţi cardinali şi în apropiere garda elveţiană. Când am venit noi, piaţeta era cam un sfert plină dar timp de o oră cât am stat, s-a umplut pe jumătate. Cred că mai toţi turiştii au venit doar din curiozitate şi mai puţin să asiste la prelegere.

La plecare am vizitat Roma când cu autocarul,( pe acolo pe unde se putea circula), când pe jos la obiective, urmând să găsim maşina acolo unde putea parca. Cine n-a mai fost la Roma nu cred că a priceput prea mult din Cetatea Eternă în aceste câteva ore. Noi am mers cu grupul până la fântâna Trevi, de unde ar fi trebuit să o luăm pe via Condotti, apoi Piazza di Spagna pe jos până la parcarea de pe Longo Tevere pe Tibru la Campo Marzio. Kilometri buni.

Al doilea motiv

Cum se făcuse de prânz, am apelat la dictonul ˝ primum vivere deinde philosophare˝ şi am căutat un restaurant. Restaurantul pe care vreau să vi-l recomand, de fapt o trattorie, este aproape de Quirinalle şi Fontana Trevi pe via degli Avignonesi 34-35 şi se numeşte Pisciapiano- Gioia Mia. Este nevoie de traducere? Nu. Pisciapiano este o bombă, însă o bombă în care se mănâncă bine şi convenabil şi serviciul şi atmosfera sunt super.

Deşi sala era plină, când am intrat pe uşă patronul a sărit la noi, gata să ne ia în braţe, parcă ne cunoştea de-o viaţă. Ne-a condus la o măsuţă liberă în faţa căreia la o alta masă lungă petreceau sau sărbătoreau ceva vreo zece colegi de serviciu. N-am comandat cine ştie ce, doar cât să ne potolim foamea:soţul, zuppa de verdure 7 eu., eu insalata mista 5 eu, ambii o pizza enormă (erau 19 feluri cu de toate) la două farfurii 9 eu, două beri 5 eu, 2 cafele americane 4 eu. A costat 30 eu şi chelnerul n-a primit bacşiş pentru că era inclus în nota de plată.

Cât am aşteptat mâncarea- vreo 10 minute- am admirat pereţii care erau atât de decoraţi încât cred că nu găseai 10cmp liberi. Pe ei erau cele mai hazlii desene şi tablouri legate de pisciapiano şi toate astea ne-au dat o dispoziţie de zile mari. Tema principală era un amoraş care făcea pipi într-o cupă de şampanie sau un altul de bronz ţinând nişte struguri şi făcând aceeasi omenească treabă. Caricaturi pe aceeaşi temă, panseuri umoristice, totul era vesel, colorat şi umoristic. Până şi la toaletă erau decoraţiuni. Uitaţi-vă la poze şi cu siguranţă veţi zâmbi.

La ieşire am luat un taxi din Piazza Barberini şi pentru 6 eu şoferul ne-a arătat cu patriotism local clădirile pe lângă care treceam, fiind plăcut surprins că mai ştiam câte ceva.

La ora patru plecam spre aeroport. Privind în urmă m-am gândit că excursia în Toscana a fost foarte reuşită. Mulţumesc lui Dumnezeu că ne-a ajutat s-o facem şi AFA că există şi că mi-a dat posibilitatea să mă exprim.

Trimis de Michi in 05.06.16 06:17:44
    Validat / Publicat: 05.06.16 09:04:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Aparţinătorul la un pahar de bere

Mihai18
    [05.06.16 14:46:13]

1. Un review de caliate, ca de altel toate celelalte și nu sunt puține. Vă admir și vă respect pentru tenacitatea dv. Să vă țină Dumnezeu sănătoși pe amăndoi.

Cel mai mult mi-a plăcut ultima frază a reviewului. Este de ținut minte.

2. Mă bucur foarte mult că a revenit pe acest sit @ Georgiana (după o pauză de 3-4 ani), făcându-și simțită prezența prin votul său. Este un membru AFA pe care îl apreciez pentru calitatea reviewurilor sale.

Cu bine

MichiAUTOR REVIEW
    [05.06.16 15:27:44]

@Mihai18 - Mulţumesc foarte mult, să te-audă Dumnezeu!

[05.06.16 15:48:25]

Inca un minunat articol marca @Michi si pe care l-am votat cu foarte mare drag si cu si mai mare bucurie am acordat si un SB.

Ca un fapt amuzant, l-am citit prima data putin mai devrme, si l-am citit putin cam din doi in trei, sa va spun cum a iesit la mine " sotul a luat o supa, eu 2 beri" incat nu stiam cat de cald fusese afara ????, insa revenind si citind toate cuvintele "eu" provenea de la moneda.

Nu am vazut inca pozele dar sunt convinsa ca sunt minunate, astfel incat sa ma pot bucura de ceea ce vad. Astept cu mare nerabdare si articolele viitoare.

MichiAUTOR REVIEW
    [05.06.16 15:58:25]

@mishu - Eşti de milioane Mishulică! Deocamdată terminând serialul Toscana îmi iau C. O., vorba vine, pentru că mâine plecăm la Bacău să-mi văd sora mai ˝mărişoară˝ cu 7 ani decât mine, după care am vrea să încercăm o Dobroge pe care n-o cunosc defel. L´homme propose et Dieu dispose, să vedem dacă ne iese.Depinde de timp, de oboseală, sunt mulţi factori de care trebuie ţinut seama.

elviramvio
    [05.06.16 22:58:16]

@Michi -

Vacanta reusita sa aveti in Dobrogea!

Radu Tudoran
    [06.06.16 15:13:17]

Plina de viata povestirea de te face sa iei rata (Wizz sau Blue) si sa mai vezi o data Roma. De-ar fi buzunarele destul de pline...

Dar nu am inteles, la trattorie, aveau voie copiii? Nu ai nostrii, ca-s mai destepti, ai lor, ca-s mai sensibili.

Banuiesc ca organizatii din Norvegia monitorizeaza locul.

Va felicit ca l-ati vazut pe papa, noi n-am avut norocul.

Si calatorii interesante mai departe. Mai departe de Roma...

mprofeanu
    [06.06.16 21:57:46]

@Michi - 139 de reviwuri+1 care merită citit pentru optimismul pe care îl degajă, pentru stilul deconectant pe care îl are și, de ce nu, pentru informațiile pe care le transmite. L-am citit cu mare plăcere, mi-a adus aminte de niște locuri pe care le-am văzut în urmă cu ceva ani și aș dori să citesc, în continuare, și despre alte locuri, văzute sau nevăzute de mine.

raluca18
    [14.07.16 18:06:30]

@Michi -

Buna ziua,

In scurt timp urmeaza sa plec impreuna cu sotul meu intru-un city break si as avea cateva intrebari suplimentare:

-la ce obiective ar fi mai ok sa rezerv biletele online?

-difere pretul biletelor la obiectivele turistice daca le achizitionez online sau direct la fata locului?

-care este costul biletelor la principalele obiective?

-la Vatican fiecare obiectiv se plateste separat?

Va multumesc,

Raluca