ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.05.2016
ÎNSCRIS: 18.05.15
MAY-2016

Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Din păcate dezamăgire din primele ore

Bună ziua dragii mei.

N-am vrut să scriu din prima zi dar sunt 'forțată' de împrejurări. Am plecat ieri de acasă cu bucurie imensă la gândul că vom avea o vacanță de vis deoarece am mai fost în urmă cu 3 ani în Kusadasi și ne-a plăcut enorm (ce-i drept la alt hotel Fantasia de Luxe). Proverbul :"la pomul lăudat să nu te duci cu sacul" este foarte adevărat în acest caz. Hai să-ncep cu începutul, dragii babei.

Ne-am îmbarcat în autocar la ora stabilită, călătoria a fost excelentă, companionii de drum foarte drăguți, zic: hai că-i de bine;).

Ajungem la hotel mai devreme de ora preconizată, mergem la recepție și ni s-a spus să așteptăm jumătate de oră că nu este gata camera. Era ora 10,15. Recepționerul a zis că putem merge oriunde și ne caută atunci când ne poate preda cheia. Noi am așteptat în holul recepției fiind obosiți la 20m față de recepție. Am luat câte o cafea așteptând să treacă jumătatea de oră și după altă jumătate l-am rugat pe Gabi să meargă totuși să se intereseze. Alt recepționer la ora 11.50 ne-a zis că (virgulă) camera este gata de mult... opaaaaa primul semn de întrebare... :(

Ok ne-a dat cheia, mi-a plăcut că am mers cu un trenuleț până la cameră hotelul fiind gen căsuțe-bungalouri. Am rămas plăcut surprinsă cât de mari sunt camerele, foarte curate, la intrare ne-a întâmpinat un miros frumos de flori, vedere la piscină printre copaci căci este un peisaj mirific plin de verdeață dar... gata... pâna aici a fost surpriza plăcută. Acum vine partea neplăcută... camerele NU sunt deloc izolate. După prânz fiind obosiți am zis să 'furăm' o oră de somn. Ți-ai găsit. A strănutat cineva afară și am avut impresia că mai suntem cu cineva în cameră. La baie pot ușor să port o conversație cu vecinul din camera alăturată cu condiția să știu germana :D

În fața ușii camerei noastre este un teren de tenis de câmp. Se aude ca și cum suntem în tribună, noi având ușa închisă. Am să pun o poză făcută din cadrul ușii.

Acum partea cea mai neplăcută... după ce ne-am cazat, a venit ghidul local vorbitor de limba româna pentru a ne da informații, am discutat ceea ce aveam de discutat apoi am mers în cameră să ne dușuim după drum pentru a fi freșș pentru prânz.

Am plecat la masă la ora 13,30! Mare greșală... Prânzul se servește STRICT între orele 12,00 și 14,00 Până am dat o tură să vedem ce este de mâncare sau mai bine zis ce rămășițe mai sunt au mai trecut câteva minute. Am zis hai să vedem ce putem încropi de prânz, aveau așa : supă de linte cu mentă și curry, vreo 5 feluri de salate - rămășițe, orez fiert, un fel de chiftea din năut, fasole, mâncare de ceapă cu vită, paste fierte, pui cu sos alb (asta a fost delicioasă), pește uscat fără gust (și eu mănânc pește dar ăsta nu era comestibil). Buuuun, apoi am vrut să luăm ceva dulce dar deja s-a făcut ora 14,05 și efectiv ne-au luat tăvile din față că a trecut ora de masă... :(deci cum? Eu întind mâna după prăjitură și tu îmi iei tava și nu mă lași să iau? Îmi arată ceasul că a trecut ora... Așa cevaaaaaa... Încerc să trec cu vederea dar așa ceva n-am pățit nicăieri, mai ales că aveam altă impresie despre amabilitatea turcească.

Închei aici mica relatare, cu toate că nu vroiam să scriu din prima zi dar așa ceva te marchează.

Deci să revenim. Impresia din prima zi parcă s-a accentuat.

În fiecare zi același fel de mâncare și ce rămâne de la prânz se completează pentru seara iar ce rămâne de seara se competează pentru a doua zi la prânz... Nou de fel nu suntem gurmanzi dar parcă am fi dorit puțintică diversitate zic...

Deci avem așa DIMINEAȚA între orele 7 și 10: ouă fierte, omletă dacă apuci, roșii, castraveți, brânză (delicioasă), cașcaval, două feluri de șuncă dar n-am avut curiozitatea să le încercăm, 6 feluri de chifle dulci toate având aceiași compoziție doar forma diferea, unt, dulceață de caise și câteodată și de căpșuni, miere. Cafea la aparat la discreție și suc la dozator.

PRÂNZ între orele 12 și 14 strict. Dacă ai ratat startul adio prânz: orez fiert, spaghete fierte, sos pentru orez și spaghete ei zic napolitan, chiftele de năut, pui cu sos alb (ăsta-i bun), tocană de ceapă cu vită (adică vita nu prea era, plecase la păscut), cartofi prăjiți, pește uscat în cuptor, fad, fără gust (eu sunt o mare mâncătoare de pește dar am zis pas) și salate. Ei bine aici aveau multe feluri de salate și pot spune bune: salată de roșii cu castraveți și ceapă, salată de roșii cu brânză, salată verde cu roșii și porumb, varză albă cu varză roșie cu un sos de iaurt, castraveți cu iaurt apoi măsline vreo 4 feluri, mere și portocale, dulciuri nu am mâncat decât cremă de zahăr ars și budincă. Gabi a încercat un tort dar n-a putut să-l mănânce și l-am văzut vreo trei zile pe masă apoi a apărut altul :(Era să uit afară se făceau lipii simple sau cu spanac la cuptor și un fel de chiftele dar din năut cred că nu erau cu carne pe grătar electric.

Cina între orele 17 și 21 șiiiii ghici ce? Aceiași mâncare :(

Ziua următoare o luăm de la capăt.

Update ziua a 5-a s-a schimbat tot. Orele de masă s-au modificat astfel: mic dejun între 7 și 10,30; prânz între 12,30 și 14; cina între 19,30 și 21,30; mâncarea ceva mai bună adică am avut pește făcut la grătar și pui la grătar. S-au schimbat turiștii, am constatat că au plecat englezii și au venit mulți ucrainieni cred (oricum vorbitori de limba rusă) și vreo câțiva moldoveni dar vorbesc foarte "diferit" limba română.

În rest resortul este extraordinar de frumos. Cum spuneam mulți palmieri, tufe de leandri și tot felul de flori.

Terenuri de joacă pentru copii, amfiteatru unde seara se desfășoară diverse activități : karaoke, spectacole pt. copii, jocuri interactive; piscină pt. copii; piscină pt. adulți cu două topogane; teren de tenis; tenis de masa; tir; biliard.

Chioșc pt. răcoritoare și cafea cu autoservire; snack bar; la orele 16 se servește înghețată.

Sală de fitness, spa-ul cu saună, baie turcească, sală de aromoterapie și tratamente faciale acestea fiind incluse în preț și separat contra cost masaj

Un mic magazin cu articole pentru plajă, felicitări, gablonțuri, genți

Camerele foarte mari și frumoase cu frigider, singurul inconvenient că nu sunt DELOC izolate. Dacă strănută vecinul ai impresia că-i lângă tine. Curățenie zilnic, prosoape schimbate zilnic, lenjeria de pat schimbată la două zile. Baia dotată cu feon, cabină dublă de duș cu toate dotările necesare. Aer condiționat, ce mai, trai nenicule.

O bilă și mai neagră o acord personalului de la restaurant, dacă nu le vorbești în limba turcă se fac că nu te înțeleg și te servesc dacă-și mai amintesc iar celor vorbitori de limba turcă le acordau toată atenția :(

Cam atât am avut de scris și sper să vă fi detaliat suficient pentru a vă face o idee în cazul în care doriți să vă cazați la acest resort :)

Vacanțe plăcute tuturor, să auzim de bine ;)

Trimis de diana2015 in 23.05.16 18:28:02
Validat / Publicat: 29.05.16 20:37:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi hotel Fantasia de Luxe

VIZUALIZĂRI: 3589 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Cam așa arată plaja :/ dacă se poate numi așa

adynutza26
    [30.05.16 10:12:09]

Uau, la cum arata "plaja" cred ca ai fost tare generoasa cu notele... Adaugand si mancarea execrabila de care spuneai, atunci chiar nu ai ce cauta aici. Pacat de timp si de bani!

[31.05.16 09:57:15]

@adynutza26: Sincer pentru locație nu-mi pare rău, este nemaipomenit de frumos resortul . Dacă eram vegetarieni sau țineam post era bine .

Mulțumesc de vizită și poate ți-am fost de ajutor în vederea achizionării sau nu a acestei locații

Vacanțe plăcută

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [31.05.16 15:42:04]

Bine ati revenit! Sunt convinsa ca totusi mancarea proasta si impolitetea nu v. au stricat vacanta! Astept impresii si despre Kusadasi

[01.06.16 14:14:52]

@maria55 - Bine v-am regasit. Cand am ajuns in Bucuresti ne-a intampinat un aer fierbinte si deja tanjeam dupa zilele frumoase din Kusadasi. Sincer ne-a lasat un gust destul de amar impolitetea doar a celor din resort (cred ca au facut triere pentru personal - care se poarta cu cea mai mare indiferenta cu strainii hihihi - glumesc fireste)

In toate celelalte locuri ospitalitatea turca nu s-a dezmintit, s-au purtat exemplar si au spalat pacatele celor din cadrul resortului

Despre Kusadasi s-au scris atatea review-uri incat nu cred ca are rost sa mai scriu

Multumesc frumos pentru ca v-ati "furat" din timp si ati citit despre nemultumirea noastra si va doresc vacante placute

[05.07.16 16:22:09]

Dupa lupte seculare am descoperit si eu acest articol si ce pot spune in afara de faptul ca nu ma asteptam.

Toata lumea povesteste despre ospitalitatea turcilor incat te mira o astfel de povestire, incat daca nu te-as cunoaste as zice ca vrei sa le strici reputatia .

Imi pare rau pentru aceste neajunsuri insa in final daca te-ai simtit bine asta conteaza. Felicitari, votat cu placere.

[07.07.16 20:54:24]

@mishu: În 2013 am fost prima oară și a fost superb din toate punctele de vedere. Crede-mă că dezamăgirea noastră nu o pot exprima cât mai exact în cuvinte, noi fiind cei mai uimiți de comportamentul (repet) doar al celor din resort (ca o glumă cred că au dat concurs la 'cât de urât te comporți cu un străin'). În rest toți ceilalți din stațiune nu și-au dezmințit ospitalitatea.

Mulțumesc frumos pentru timpul acordat, vacanță plăcută și poate ne mai revedem

anca39*
    [09.05.17 14:10:23]

Ma intereseaza daca intre mese se serveste undeva pizza, hamburgheri, gozleme, ceva pentru copii si daca la masa de dimineata gasim lapte si cereale.

Multumesc.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.05.17 15:35:36]

@anca39: până răspunde @Diana2015, sper să nu se supere, iti răspund eu!

Are snack bar unde se serveste pizza, chips si hamburger! Nu stiu in schimb dacă au si gőzleme! Inghetata 2h pe zi!

[12.05.17 11:52:58]

@anca39: scuze de întârziere

Da au şi gőzelme şi sunt f. bune le face o tanti acolo, eu în prima zi nu ştiam ce face şi m-am dus să inspectez

Dimineața da, găseşti lapte şi cereale, iar la piscină şi locul de joacă exista snack-bar cu pizza, cartofi prăjiți, salate, bere, suc, înghețată şi sucul acela cu gheață care nu ştiu cum se numeşte

adynutza26, anca39*, diana2015, maria55, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂOmer Holiday Resort (ex Village) [Yavansu]: