Descoperă Roma

Avatar Liliac
DIN Suceava
înscris/ă în 14.05.16
MAY-2016

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Roma - 3 zile

Am fost la Roma in perioada 22-24 martie 2016. Cred ca e corect sa ma raportez la intreg ansmblul de conditii in care am ajuns sa stam la hotel Dina, de altfel bun pentru ce m-a interesat pe mine.

Asadar, am achizitionat un pachet de la ...[sters de catre wm], de black friday, cu suma “colosala” de 7o euro (2 nopti cu mic dejun la hotel Dina + biletele de avion dus intors). In aceste conditii, hotelul Dina mi s-a parut foarte bun, curatel, cu o amplasare foarte buna pentru cei care vin la Roma pentru turism (aprope de Termini, zona de unde pleaca toate mijloacele de transport, inclusiv trenul, autobuzele spre aeroport etc. si tot aproape de Colosseum si zona din jurul Colosseum-ului, unde se poate ajunge si pe jos). Camerele sunt relativ mici – adica cat sa incapa un pat dublu mare si 2 noptiere, baia are dus, iar la intrare este un hol cu dulap, frigider, masa, cuier (comparativ, la Paris camerele sunt mult mai mici, chiar si la mai mult de 3 stele!!!).

Hotelul incearca sa pastreze o atmosfera vintage in ceea ce priveste obiectele expuse… si liftul (care mie mi s-a parut interesant!), are un personal amabil, care e dispus sa te ajute cu informatii despre orice. Micul dejun a fost de tip continental european, acelasi in fiecare zi… pentru noi a fost arhisuficient. Locul nu este luxos, dar e curat.

Una peste alta, pentru noi, care am plecat dimineata si ne-am intors seara, a fost un loc bun sa ne odihnim dupa o zi de mers mult, unde am gasit un dus cu apa calda si cearsafuri curate.

Cateva “ponturi” pentru Roma:

-daca stai 3 zile e preferabil sa cumperi Roma Pass, care iti permite sa vezi doua obiective gratuit si sa circuli pe toate mijloacele de transport, oricat si oriunde in Roma (nu include transportul de la aeroport la prima statie de metrou!) Noi am ales ca obiective gratuite Colosseumul (care e obiectiv comun cu Forumul Roman) si muzeul Capitolini. In loc de muzeul Capitolini era gratuita si varianta cu gradinile+muzeul Borgheze, dar nu am mai avut picioare. De la muzeul Capitolini ai o perspective fantastica asupra zonei antice a Forumului Roman. Gradinile borgheze sunt interesante prin gradinile sale. Ambele au mai multe expozitii de pictura si sculptura (am inteles ca si le schimba intre ele!!!). Lista cu facilitatile roma pass o gasesti pe net… are multe free, dar si reduceri la evenimente, restaurante...

-dupa ce ajungi in capela Sixtina, coboara pe usa din dreapta, cum stai cu spatele la Judecata de Apoi si ajungi direct la basilica San Petro / eviti drumul de intoarcere care e lung, drumul de pe langa Vatican si coada de la basilica pentru controlul de securitate.

-Ca sa alungi la Panteon, cum vii dinspre Termini, cobori in statia Argentina (autobus 64) si o iei pe una din stradutele aflate in stanga sau dreapta statiei. Deschide la ora 9. De acolo poti ajunge pe jos, urmarind stradutele inguste, cu o harta buna, la piata Navona si in continuare la castelul San Angelo.

-Viata obisnuita a italienilor o gasesti in cartierul Trastevere, autobuz H din Termini. Tot aici poti vedea insula Tiberina, podul Palatin si Bocca del verita.

-Privelistea din piata Campodoglia, din spatele palatului Victor Emanuelle, sus pe scari, e foarte frumoasa… acolo e si musei Capitolini.

Impresii încărcate de Liliac in 14.05.2016 08:20:33

Validat / Publicat: 14.05.16 09:53:21

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Liliac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  13700 PMA (din 18 voturi) nota2
    • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
    • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Liliac? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[14.05.16 09:02:25]

@Liliac: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

--------

ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

[14.05.16 09:06:41]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=68592

[14.05.16 10:27:45]

@Liliac

am achizitionat un pachet [... ] cu suma “colosala” de 7o euro (2 nopti cu mic dejun la hotel Dina + biletele de avion dus intors). In aceste conditii, hotelul Dina mi s-a parut foarte bun, curatel

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Roma, ROMA" (deja existentă pe sait)

- raluca18
    [14.07.16 18:04:59]

@Liliac -

Buna ziua,

In scurt timp urmeaza sa plec impreuna cu sotul meu intru-un city break si as avea cateva intrebari suplimentare:

-la ce obiective ar fi mai ok sa rezerv biletele online?

-difere pretul biletelor la obiectivele turistice daca le achizitionez online sau direct la fata locului?

-care este costul biletelor la principalele obiective?

-la Vatican fiecare obiectiv se plateste separat?

Va multumesc,

Raluca

- Liliac
    [14.07.16 22:02:38]

@raluca18 -

- Cred ca e bine sa ai bilete cumparate online pentru Vatican. E o diferenta de vreo 4 euro in plus daca le cumperi de pe net, dar merita, mai ales ca vara e foarte cald la Roma, iar timpul e de asemenea pretios.

- pretul exact al biletelor il poti afla de pe net.

- recomand pentru sejururile de 3 zile Roma pass care iti asigura 2 muzee gratuit, transport gratuit si reduceri la alte muzee din lista. Citeste aici romapass.it/p.aspx?l=en&tid=2.

- tot ce inseamna Vatican interior e un singur obiectiv.

- raluca18
    [14.07.16 22:38:45]

@Liliac: Multumesc de sfaturi!