SUS

300euro
cu transport AUTOCAR

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Visoko - Valea Piramidelor

Buna, numele meu este George si vreau sa va impartasesc experientele traite in acest loc magic. Dorind sa vad si io minunea, mai ales ca este relativ aproape, am mers acolo in Ianuarie 2016.

Am condus, plecand din Timisoara, drumul durand cam 9 ore, drumurile sunt cam intortocheate de la Beograd la Sarajevo, dar in principiu sunt bune si se poate ajunge acolo. Din pacate, in Ianuarie am stat doar o zi, dar ziua aceea m-a facut sa imi promit ca o sa revin, asa ca, m-am hotarat ca in aprilie, cu ocazia aniversarii mele sa petrec o saptamana acolo.

Pana la urma am petrecut 10 zile in Visoko pe care o sa vi le descriu in detaliu.

Pana acum fundatia arheologica condusa de Dr. Samir Osmanagich a identificat in imprejurimile orasului 4 piramide semete - Piramida Soarelui (Sunca), Piramida Dragostei (Ljubavi), Piramida Lunii (Mjeseca), Piramida Dragonului Bosniac (Bosanskog Zmaja) - Varfurile piramidelor Soarelui, Lunii si Dragonului incadranduse intr-un triunghi echilateral cu latura de 2.2km.

De asemenea aici se mai gasesc Templul mamei Terra (Hram majke Zemlje), Tumulusul Vratnica (Kameni Hram Gornja Vratnica), Tunelurile KTK (sistem de tuneluri ce pleaca de langa raul Bosna pana la piramida Soarelui si respectiv piramida Lunii) si tunelurile Ravne.

Spre deosebire de Egipt unde t-i se dicteaza ca scopul piramidelor este de morminte, si iti este interzis sa urci pe varfuri, oamenii care gestioneaza proiectul arheologic Bosniac sunt foarte deschisi si sinceri cu descoperirile facute, prezinta datele si te lasa pe tine sa tragi concluziile si permit acces peste tot practic.

Singurele locuri unde a trebuit sa platesc au fost tunelele Ravne (5KM = 2.5 euro) si tunelele KTK (unde i-am dat paznicului tot 5KM — KM = "convertible mark" = moneda din Bosnia & Herzegovina, nota webm), in rest accesul catre varfurile piramidelor fiind posibil cu masina, moto, calare sau pe jos, fapt ce mi-a permis sa explorez intregul complex si sa meditez in varful fiecarui obiectiv in voie-perfect pentru amatori!

Personal, vreau sa merg in vara din nou, ca sa fac voluntariat, cred cu tarie in aceast proiect, in ceea ce am vazut, dar mai ales in ceea ce am simtit!

Acest proiect aduna voluntari si oameni de stiinta din zeci de tari. Oamenii de stiinta cu instrumentele lor au detectat urmatoarele fenomene:

- piramida Soarelui emite in varful sau o frecventa masurata de 28khz;

- Varful Piramidei Lunii emite rezonanta Schumann (7.83hz);

- in tunelurile Ravne temperatura este constant la 12.5 grade pe tot timpul anului, concentratia de ioni negativi aici atinge 18000 ioni per cmc de aer, calitatea vibratiei ajungand pana la 40000 Bovis (in templele tibetane ajunge la 15000). Din nou si in aceste tuneluri se intalneste rezonanta Schumann - toate aceste frecvente fiind deosebit de benefice pentru minte, trup si spirit - una din incaperile din tunel fiind numita pe buna dreptate HEALING CHAMBER (camera de regenerare).

De asemeni tin sa precizez ca Visoko este locul perfect unde va veti schimba inspre pozitiv anumite prejudecati despre musulmani, populatia aici fiind majoritar musulamana, dar deosebit de prietenosi si deschisi!

De asemenea recomand sa vizitati Sarajevo - oras deosebit de frumos in care culturi diferite traiesc in armonie - in ciuda eforturilor americane de a distruge aceasta armonie (dupa spusele localnicilor).

Pentru intrebari suplimentare, nu ezitati sa ma contactati-mi-ar face placere sa cunosc entuziasti asemeni mie!

Impresii încărcate de XGeorge in 10.05.2016 00:59:42

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 10.05.16 / 08:12:50

VIZUALIZARI: 1673

Nu a fost singura vizită/vacanţa în BOSNIA-HERZEGOVINA. A mai fost în/la: Sarajevo, Visoko

Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Serbia, Ungaria, Grecia, Austria, Germania, Polonia, Cehia, Anglia, Wales, Scotia, Irlanda de Nord, Irlanda, Insulele Canare

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (XGeorge); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  24050 PMA (din 29 voturi) nota2

- ANILU
[10.05.16 09:15:16]

@XGeorge - Bun venit in marea familie AFA.

Din articolul tău am înţeles că eşti preocupat de arheologie şi din câte am văzut nu este primul loc vizitat chiar dacă acesta este primul tău articol aici pe AFA.

Deci aşteptăm mai multe informaţii turistice din locurile vizitate de tine. Ai stat 10 zile în Visoko (apropo unde ai avut cazare, ce condiţii de cazare sunt) şi ne recomanzi şi nouă să vizităm zona.

Mulţumim şi aşteptăm să ne mai scrii din locurile pe care le-ai vizitat.

- michirec
[10.05.16 12:57:12]

Podul de la Visoko a fost construit de Batalionul 96 Geniu Bucuresti in 1995-96... nu se stiau prea multe despre piramide atunci, le-as fi vizitat. Am programat un remember Bosnia, dar sa vedem cand... :) asa ca ar fi interesant ce posibilitati de cazare a-ti avut.

[10.05.16 13:01:17]

@ANILU - Bine v-am gasit! Pot spune mai exact ca sunt pasionat de aceaste mosteniri fascinante si in acelasi timp enigmatice (acest tip de constructii fiind prezente pana si in cele mai indepartate colturi ale planetei, unele fiind chiar scufundate sub mari si oceane) si rolul lor in dezvoltarea omului, avand in vedere tipul de energii masurate la aceste locatii.

In ianuarie cand am fost acolo, am stat la o pensiune (20euro/noapte - conditii ok, baie, bucatarie si gazda foarte prietenoasa care ne-a dus cu masina lui la tunelurile Ravne), aleasa de pe booking.com - care ofera o gama destul de diversificata pentru acest orasel.

In aprilie, in schimb am fost mai indraznet si cand am ajuns in Visoko am abordat o localnica, care m-a ajutat sa gasesc cazare la alta localnica, si astfel am avut ocazia sa simt cu adevarat ospitalitatea Bosniaca.

Am beneficiat de mic dejun si cafea in fiecare dimineata din partea gazdei, i-am cunoscut familia, care m-au invitat la randul lor la masa la ei acasa si in oras, mi-au oferit cadouri... m-am simtit mai bine decat acasa, cu mentiunea ca eu nu vorbesc limba Bosniaca si ei nu vorbesc Romana si foarte putin engleza, dar ne-am inteles foarte bine! Toate astea pentru 9 euro pe noapte.

In principiu daca arati intentii pozitive t-i se va raspunde cu foarte multa pozitivitate la schimb!

Va recomand din tot sufletul sa vizitati si sa experimentati aceasta zona!

- michirec
[11.05.16 07:19:18]

@XGeorge - Cunosc foarte bine ospitalitatea bosniaca; am beneficiat de ea in 1996 si pot spune ca ne intrec in ospitalitate... daca i-ti faci prieten un bosnic, ti-l faci pe viata;

[11.05.16 15:27:42]

@michirec - Wow, nu stiam ca soldati romani au construit in Visoko, impresionant! Ati participat si dvs? C

e sa va spun, ca in seara in care am plecat, intreaga familie a gazdei, au insistat sa ma duca ei pana la Sarajevo, si m-au scos in oras... foarte greu s-au despartit de mine!

De asemenea in Visoko, m-am imprietenit cu un colaborator sarb al dr-ului Sam, iarasi foarte prietenos... si sunt sigur ca majoritatea oamenilor din fosta republica Yugoslava, Bulgarii sunt la fel de prietenosi si ospitalieri.

Romanii la fel, chiar daca din motive ce ne depasesc capacitatea de a intelege de ce se intampla ceea ce se intampla in prezent, perioada in care traim fiind deosebit de dificila, obiceiul nostru din antichitate sa oferim paine si sare la vizitatori spune cate ceva si despre noi, nu?

- mishu
[12.05.16 10:27:51]

Foarte interesant articol, si putin altfel decat celelalte. Aici se vede pasiunea pentru arheologie.

Ca sa fiu cinstita daca as fi vazut doar pozele fara sa fi citit articolul m-as fi gandit ca un profan la niste dealuri desi se vede ca este o altfel de forma.

Ca si poza preferata a mea as alege poza P12 care este minunata.

Ceea ce am citit aici si in legatura cu oamenii fac ca lucrurile sa arate si mai frumos.

Felicitari pentru un articol scris din tot sufletul.

[13.05.16 00:08:17]

@mishu - Multumesc frumos! Ma bucura sa vad ca ati inteles ceea ce am incercat sa transmit aici! Poza nr. 11 este facuta din varful Piramidei Soarelui... din acel punct peisajul fiind impresionant in orice directie privesti! Poza mea preferata este nr. 11, deoarece imi aduce aminte de senzatia pe care am simtit-o in acel moment; dupa cateva minute de meditatie in acel loc, am deschis ochii si soarele parca ma privea intr-un mod prietenos si ocrotitor de dupa nori si dealuri!

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[60] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Descoperă Sarajevo şi imprejurimileFoto VOTATĂ de mine!
P01 [APR-2016]

P02 [APR-2016] Piramida Sunca