SUS

înscris/ă în 04.03.14
MAY-2013

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Sarajevo altfel

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
Ceca & Futa Band

Ce poti adauga despre Sarajevo.

Arabii investesc foarte mult in oras si asta se vede in magazinele noi aparute. Urmele razboiului se vad si azi, mormintele sunt la tot pasul. Fiecare moschee are pe langa ea o gramada de morminte, nu au mai avut pe unde sa ii ingroape.

Sunt afise in unele locuri, cand urci pe coline, sa nu te abati de pe drum ca inca sunt mine neexplodate din razboi.

Orasul este superb. Vezi una langa alta moschee, catedrala, biserica si sinagoga, si asta in centru orasului.

Atentie marita la hotii de buzunare. Nu e asa sigur, ca e saracie mare. Daca nu esti atent si lasi bunuri de valoare in masina, nu le mai gasesti. Daca vii iarna si te opresti sa vezi Sarajevo in drum catre Jahorina, asigura-te ca schiurile nu sunt la vedere. Cauciucurile de iarna se pun obligatoriu inca din octombrie, strazile avand inclinatii foarte mari.

Daca stai mai mult in Sarajevo si te plictisesti, iti recomand sa mergi la Ilidza, Parcul acvatic termal. Este superb si poti petrece o zi intreaga aici. Este la iesirea din oras spre aeroport. La capatul tranvaiului mergi in stanga. Daca esti cu masina personala, iti recomand sa o lasi intr-o parcare si sa te deplasezi cu mij. publice sau in centru pe jos. Se blocheaza rotile, asa ca mai bine platiti parcarea.

Bosniecii au niste tigaite cu care merg ca bezmeticii. Daca ai o tamponare, suna neaparat politia, bosniecii inca nu au predat toti armele. Unuia in statie i-a cazut incarcatorul langa noi. Am urcat in urmatorul tranvai. Totusi daca esti atent nu ai de ce sa ai probleme.

Va recomand cevabci cu caimac (10 mici mititei si subtiri, bagati intr-o lipie de casa cu ceapa si caimac) erau 5,5 KM. Daca va plac placintele neaparat sa gustati sirnitza (placinta cu branza) si burek (placinta cu carne).

Ptr. cumparaturi va recomand complexul Skenderja, langa sala de hochei, la subsol. Gasiti super imbracaminte de firma la super pret. Un ex. geaca Columbia 50 km.

Despre drum

Sunt 3 rute catre Sarajevo. Pe timp de iarna recomand drumul cel mai lung prin belgrad, apoi putin Croatia, iesirea pe la Samac si apoi spre Sarajevo. Pe timp de vara drumul cel mai scurt Belgrad, Zvornik, Sarajevo. Pe cel prin Bulgaria nu il recomand, stai la bac, platesti Vigneta si faci tot atat, 12 ore. Atentie marita in munti dimineata si seara se creeaza o pojghita pe jos care te arunca rau la frane si viteza. Daca depasesti viteza cu peste 50 in Serbia risti sa stai 2 zile la mititica. Am fost de 7 ori in Sarajevo asa ca m-am obisnuit cu drumurile.

Impresii încărcate de danezu008 in 25.03.2014 16:29:26

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 25.03.14 / 17:52:19

VIZUALIZARI: 3889

Nu a fost singura vizită/vacanţa în BOSNIA-HERZEGOVINA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (danezu008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6300 PMA (din 12 voturi) nota2

- Michaell
[26.03.14 08:06:31]

@danezu008: foarte util si informativ, mi-a placut. mai ales faza cu incarcatorul in statia de autobuz.

Cred ca am sa fac tot posibilul sa jung si eu cu familia in acest oras...

- danezu008
[26.03.14 09:24:26]

@Michaell: Neaparat, merita vazut. O alta faza tare, a fost data si la stiri la noi, unu s-a suparat pe soacrasa ca la despartit de nevasta si a tras cu bazooka in ea. Soacra a supravietuit.

[27.03.14 00:07:50]

Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

Daca autorul preferă o altă melodie sau un alt videoclip, este rugat să ne scrie (aici, ca ecou, ori pe PM)

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[10] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Descoperă Sarajevo şi imprejurimileFoto VOTATĂ de mine!
P01 [MAY-2013] Ilidja

P02 [MAY-2013] Restaurant pe drum