Descoperă Roma

înscris/ă în 03.05.16
APR-2016
600 €
+ COPII: -- varsta: 14-53 ani

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Citta eterna în aprilie

Am fost 3 zile și jumătate la Roma în aprilie 2016, timp suficient pentru a vedea atracțiile principale ale orașului pe indelete, de a sta la soare pe o banca, de a manca ceva la o terasa, de merge la magazine și de a simți farmecul orașului pretutindeni.

Am plecat din București (mașina am lasat-o la un preț de 5€ pe zi la un hotel de langa) cu Ryanair la 10:00 și am ajuns acolo la 11:05.

Cum ne-am luat bagajele am ieșit iar în fata noastră erau mai multe ghișee care vindeau bilete de 4€ de autobuz către gara Termini. Am mers cu Bus Shuttle care stătea chiar în fata aeroportului și în 40 min eram în gara Termini, de unde am luat metroul spre Vatican (unde am fost cazați; în cartierul Prati, un cartier superb, cu magazine la preturi accesibile și o zona foarte liniștita.

Va recomand sa va cazați cât mai aproape de centru și de obiectivele principale, chiar dacă dați niște bani în plus).

După cazare, am plecat spre Vatican și imediat după controlul de securitate ca la aeroport, am mers la Porțile de Bronz, la gărzile elvețiene (nu o luați înainte spre biserica, ci la dreapta, oricum va veți da seama după coada) sa luam bilete pentru audienta papala. Nu va trebuie rezervare decât dacă vreți mai mult de 10 bilete. Nu va îngrijorați și nu va fie frica de soldați, chiar dacă sunt duri, va vor ajuta și va vor da bilete. Mai apoi am intrat scurt în basilica și am terminat seara la un restaurant pe bulevardul dintre basilica și Sant Angela.

Miercuri am plecat devreme spre piața Sf Petru pentru a merge la audienta papala. În fiecare miercuri când este în oraș, papa tine o binecuvântare în Piață și apoi coboară printre oameni sa îi salute. Probabil veți spune ca nu merita și ca e o oboseala aiurea, ca doar și papa e numai un om. Pana nu mergeți acolo nu va veți da seama cât e de frumos: oameni din Coreea, California, Argentina, Spania, România, Maroc etc adunați împreună pentru a se ruga, plângând împreună ca niște copii, bucurandu-se de binecuvântarea papei și ploaia care s-a oprit văzând zâmbetele celor 80000 de oameni prezenți. Merita sa mergeți acolo!

Mai apoi am luat metroul spre Fontana di Trevi (de la metrou luati-o înainte pe lângă Fontana del Tritone pana la piață Poli. De acolo la stânga și o veți vedea). Ea îl reprezintă pe Poseidon, tras de un cal liniștit și unul agitat, arătând situația marii. Este de o imensitate de neînchipuit, superba și te lasa fără cuvinte. Lângă trebuie sa intrați în basilica ortodoxa bulgara, fost parohie papala.

Apoi ne-am îndreptat spre Panteon (nu va îngrijorați, sunt indicatoare peste tot) pe o strada pietonala superba. Acesta de asemenea uimește prin măreția sa și prin misteriosul oculus neacoperit. Fost templu păgân, în prezent Biserica, găzduiește printre altele mormantul lui Rafael.

Am plecat spre piața Navona, cea mai frumoasa și romantica piața din Roma. NU trebuie sa o ratați. Aici s-a simțit cel mai tare farmecul italienesc. Puteți vedea în mijloc Fontana dei quatro Fiumi (reprezintă Gangele, Dunarea, Rio della Plata si Nilul) lângă Fântână Maurului și a lui Neptun și Nu pierdeți basilica Sant Agnese in Agone.

Ziua 3 am dedicat-o "Romei Antice"

Am început la Coloseum (nu luați bilet de la cei care vând lângă bilete, coada e scurta și nu merita sa dați bani în plus) care este surprinzător prin măreția sa, deși înăuntru nu s-a păstrat foarte bine, merita vizitat. Cu același bilet (12€ adulți, tineri sub 18 ani gratis) am intrat și în Forul Roman și Dealul Palatin (intrarea se vede de la ieșire din Coloseeum) care sunt probabil cele mai speciale părți ale Romei. Nu are monumente foarte bine conservate, dar este marcant doar gândul ca acela era acum 2000 de ani centrul Romei.

Mai apoi am mers spre monumentul Vittorio Emmanuelle 2 și columna lui Traian (trebuie văzută de noi, urmașii dacilor) și pe Via del Corso spre piata di Spagna, unde trebuie văzută Fontana dela barcaccia a lui Bernini și Trinita dei Monti (merita sa urcati) am continuat cu Piața del Popolo-cea mai enigmatica și frumoasa dintre toate

Ziua 4 am dedicat-o Vaticanului. Trebuie neapărat sa stați o zi în Vatican. Am început cu Muzeele Vaticanului (nu merita sa luați bilete dinainte; sunt mai scumpe și nu stați mai mult de 20 min la coada) pe care trebuie neapărat sa le vedeți! Sunt atâtea opere de arta înăuntru și atâta bogăție, încât te lasa mut. La intrare luati-o la stânga, pe traseul lung spre capela sixtina, vedeți niște lucruri extraordinare, iar traseul e atât de bine făcut, încât veți merge în cele mai importante camere. După ce vizitați capela sixtina (breathtaking) continuați traseul, merita!

După amiaza am stat în Basilica... Pe lângă sentimentele extraordinare trăite acolo, aceasta e o opera de arta și trebuie neapărat sa vedeți fiecare altar, statuie, mini muzeu, și mormânt dinăuntru!! Nu veți regreta!

În ultima zi am plecat dimineață devreme spre București :(

Merita și TREBUIE sa vedeți Roma cel puțin o data în viața, nu veți regreta.

Pentru informații suplimentare aștept cu drag un email!

Impresii încărcate de Irina16 in 03.05.2016 21:13:50

Validat / Publicat: 03.05.16 22:42:08

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ITALIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Irina16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  18200 PMA (din 21 voturi) nota2
    • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
    • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Irina16? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[03.05.16 22:41:46]

@Irina16: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 06&ridAnt=68346

unde am fost cazați; în cartierul Prati...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- raluca18
    [14.07.16 18:06:51]

@Irina16 -

Buna ziua,

In scurt timp urmeaza sa plec impreuna cu sotul meu intru-un city break si as avea cateva intrebari suplimentare:

-la ce obiective ar fi mai ok sa rezerv biletele online?

-difere pretul biletelor la obiectivele turistice daca le achizitionez online sau direct la fata locului?

-care este costul biletelor la principalele obiective?

-la Vatican fiecare obiectiv se plateste separat?

Va multumesc,

Raluca

- Irina16
    [14.07.16 19:15:15]

@raluca18: -Sincer, eu nu iți recomand sa rezervi bilete online (cel puțin mie nu îmi place) și Îți voi spune de ce: când am fost în Roma nu am stat mai mult de jumătate de ora la coada.

-Da, diferă. De exemplu la Musei Vaticani este cu 4€ mai scump biletul online, decât cumpărat la fata locului. La fata locului costa 16€ de adult, iar cei sub 18 ani au gratuitate. Noi după 15 min eram deja în muzee. Coada nu e mare, am trecut adesea pe acolo, iar coada nu era mare la nici o ora. Noi am mers acolo de dimineață, cum iti recomand, sau pe la amiaza, când e putina lume.

- La Musei Vaticani costa 16€ de adult, la Colosseum-Dealul Palatin-Forul Roman (toate sunt pe același bilet) costa 12€ de adult (preturile astea sunt la fata locului) (la Colosseum Îți recomand sa iei biletele de la intrarea pe Dealul Palatin sau Forul Roman, unde nu sunt turiști și nu vei sta la coada). La Sant Angelo 8€ adult.

- Musei Vaticani și Capela Sixtina se plătesc pe același bilet, fiindcă Capela Sixtina este o camera a Muzeelor. În catedrala Sant Pietro se intra gratuit fiind biserica. Intrarile în domul catedralei și în catacombe se plătesc separat fiecare și se intra pe lângă catedrala. În catedrala de asemenea se afla un muzeu, unde costa 10€.

*Preturile date sunt cele pe care le-am întâlnit eu în aprilie 2016 și s-ar putea sa se mai fi schimbat, deși nu cred*

Îți recomand sa mergi și la audienta papala de miercuri!

Sper ca am ajutat!! ;)

- raluca18
    [14.07.16 19:20:52]

@Irina16 - Iti multumesc mult de tot pentru sfaturi! Sunt de mare ajutor!