ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2016
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    AUG-2013
    single

Joaquín Sorolla, pictorul luminii

Nu mai stiu in ce album, in ce carte, in ce context vazusem un tablou care infatisa doua femei imbracate in alb, cu umbrele albe, pe fundalul unei mari albastre. Stiam ca era ceva legat de impresionism...

Pe-atunci nu-mi imaginam eu ca am sa ajung sa vad tabloul acela in realitate. Cand l-am avut in fata ochilor, din ungherele memoriei a scaparat acea amintire. Nu erau doua umbrele albe, ci numai una. Femeia gratioasa din fata, imbracata in alb, nu purta nici palarie, nu avea nici umbrela, ca cea de-a doua.

La Muzeul Sorolla am ajuns din intamplare. Aveam pauza de pranz si mi-am zis sa ma plimb putin, sa mai descopar ceva din Madrid. Cursurile aveau loc in zona Alberto Aguilera, asa ca am luat-o spre San Bernardo si am patruns pe o strada General Martínez Campos, care nu stiam unde ducea... Insa erau case frumoase. La un moment dat am vazut o poarta prin care se vedeau niste fantani frumoase. Parea un fel de curte andaluza. Intru pe poarta, vad si niste statuite frumoase. Curtea m-a fermecat. Ma intorc la poarta, ma uit la placuta: Museo Sorolla. "Ia sa intru! ", mi-am zis... Intrarea costa putin, vreo 2 euros si ceva, parca...

Cat de mult mi-a placut interiorul, decorat cu bun gust: tablouri, portelan, mobilier de epoca... Si tot admiram eu extaziata interiorul pana ce am ajuns in fata acelui tablou! Erau mai multe in acest stil. Ulterior am citit ca erau din "perioada luminii", pictorul avand mai multe etape pe parcursul sau artistic. Tablourile reprezentau copii frumoşi, femei graţioase în scene calme şi senine, pictate în special la malul Mediteranei, loc din care se si tragea pictorul, din Levant. Nu oamenii sunt personajele principale ale lucrărilor sale, ci lumina. Sorolla a folosit în tablourile sale peisajele, obiectele şi oamenii doar pentru a o scoate în evidenţă efectele şi nuanţele nebănuite ale luminii. Si unde sa ai un spectacol mai uimitor al luminii decat pe tarmurile Levantului, pe plajele din Valencia sau Alicante, unde soarele stralucitor se reflecta pe albul pur, lumina face din realitate un miracol...

Claude Monet, cunoscut reprezentant al Impresionismului francez, l-a supranumit pe Sorolla "pictorul luminii".

Asta era in 2008, cand ma aflam pentru prima data in Spania si in Madrid. In 2013, cand am revenit cu colegii mei de curs (alt curs)... eram deja "experta".

In aceasta casa a locuit pictorul impreuna cu sotia sa si cu cei trei fii. Casa a fost construita dupa intoarcerea pictorului din Statele Unite, cand deja devenise celebru.

Va povesteam mai sus ca m-au impresionat initial gradinile. De fapt sunt doua gradini cu fantani arteziene, cu statui care amintesc de Alcazar din Sevilla sau de Alhambra din Granada. Ele au fost capriciile pictorului, capricii devenite realitate. In gradina cresc muscate, trandafiri, arbusti de mirt si alti arbusti adusi personal de Sorolla de la Alhambra si plantati de el insusi.

Muzeul a fost inaugurat in 1932 iar primul director al muzeului a fost insasi fiul pictorului.

Principala atractie a muzeului o reprezinta tablourile lui Sorolla, insa exista si o impresionanta colectie de ceramica, sculptura, bijuterii populare sau marocane...

Trimis de cristina47* in 15.03.16 14:16:37
    Validat / Publicat: 15.03.16 14:54:45

VIZUALIZĂRI: 1905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 In gradina.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

[15.03.16 14:54:33]

@cristina47 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 92&ridAnt=67552

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Muzeele Madridului, MADRID" (deja existentă pe sait)

[15.03.16 15:47:09]

Ti-am spus ca sunt cu ochii pe tine si uite ca am si placerea primului vot. Felicitari pentru articol ai astept in continuare si altele

mireille
    [15.03.16 17:06:27]

-am citit cu atenție impresiile tale despre casa muzeu Sorolla, pe care am vizitat-o și eu vara trecută la Madrid... așteptam curioasă să văd și niște poze... cred că tabloul la care faci referire la început, este ,,Plimbare de-a lungul țărmului mării'', e un tablou emblematic plin de poezie, eleganță și lumină, ce transpune o scenă de pe plajele Mediteranei. In picturile sale, soția sa Clotilde i-a fost muză, alături de cele două fiice ale sale, Maria și Elena... al treilea copil era băiat. Mi-a plăcut la nebunie casa încărcată cu artă, dar și paradisul privat, care este grădina creată de Sorolla însuși, ce a adus o picătură din Andaluzia, la el acasă. De fapt grădina are trei părți distincte... despre acest rai de pace și frumusețe voi încerca să scriu și eu un review pe viitor... voi atasa desigur si poze.

cristina47*AUTOR REVIEW
    [15.03.16 21:26:56]

@mireille - Am gasit si fotografiile din 2008. Din pacate, in interior nu am putut face poze reusite, din cauza calitatii aparatului si lipsei blitz-ului (nu era voie).

cristina47*AUTOR REVIEW
    [15.03.16 21:28:58]

@mishu - Multumesc Mishu. Muzeul Sorolla este o bijuterie a Madridului.

[15.03.16 22:21:37]

cristina47*, mireille, mishu