ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
OCT-2016

Calator prin timp

Cine sa nu fi auzit de muzeul de ceara Madame Tussauds din Londra? Sau de muzeul Grevin din Paris? Fiecare oras european ce se vrea a fi mai „respectabil” isi face cate un muzeu de ceara. Si pentru ca Madridul dintotdeauna a dat atentie detaliilor, in anul 1972 s-a deschis Muzeul de Ceara sau Museo de Cera, în atmosfera caruia va voi invita astazi sa ne insotiti. Ne-a fost recomandat pe lista de ‚must visit’ facuta de prietenii nostri din Madrid si am procedat in consecinta. Este un loc minunat pe care il puteti vizita impreuna cu prietenii sau cu familia. De la infintare si pana in prezent colectia de exponate creste... si creste... de nu se mai opreste!

Adresa muzeului este Plaza de Recolteos, 41, (Pza Colon) 28004 Madrid. Se poate ajunge acolo cu linia de metrou 4 si se coboara la statia Colon si se intra... direct in muzeu, asta daca nu o luati in stanga spre iesire... Se mai poate ajunge cu autobuzele 27, 14, 5, 45, 53, 150.

Preturile biletelor sunt 19 euro pentru un adult, 12 euro pentru cei peste 65 de ani, tot atat platiti si pentru copii intre 4 si 12 ani, iar online puteti beneficia de doua promotii, una pentru doua persoane contra sumei de 30 de euro, si o alta, pentru 2 adulti si doi copii pentru care se vor plati 45 euro.

Programul de vizitare este de luni pana vineri intre 10-14 si 16:30-20, si sambata –duminica precum si in timpul sarbatorilor de la 10 la 20.

Aici vom putea vedea si ne vom putea fotografia in compania unor mari conducatori din cele mai stravechi timpuri si pana in prezent, care au avut un aport important la faurirea istoriei moderne, apoi oameni politici din zilele noastre, savanti, cercetatori, personaje din piese celebre, de film, oameni din sport si show bizz, s. a. m. d.

Museo de Cera este compus din mai multe Sali care comunica intre ele si care au, fiecare dintre ele o tematica. In prima sala in care vom pasi, ne intalnim cu imparatul roman Traian, regina Cleopatra si alte diverse personaje ale istoriei antice pe care le veti putea identifica dupa placutele pe care fiecare le au expuse deasupra.

Toate exponatele sunt executate cu deosebita maiestrie, iar frumusetea lor este aprofundata si de decorul specific fiecarui personaj in parte, a fiecarei ere, creand astfel o atmosfera care parca te transpune in acele timpuri. Parca un plus il reprezinta decorul din zona arabilor si sultanilor in zona constructiilor specifice fiecaruia facandu-te sa te simti exact ca in Persia sau mai stiu eu unde, si facand parte din cadru.

Pe langa uimirea si incantarea ce va vor cuprinde in urma acestei vizite intre personajele acelor vremuri, în aceasta aripa parca cel mai mult sunt de apreciat frumusetea si detaliile costumelor de epoca, niste minunatii pentru care cu siguranta trebuie sa fi fost depusa multa munca pentru a fi create.

Dupa asta vom intra in aripa dedicata printilor, roialitatilor si in general ‘lumii bune’ din istoria Spaniei.

Rand pe rand veti fi purtati prin fata nobilimii spaniole, in Sali unde se hotatra viitorul Spaniei, apoi prin sali de bal unde veti putea dansa printre invitati, si va veti saluta.

De aici insa nu vor putea lipsi multe prsonalitati precum Obama, regele Juan Carlos cu regina Sofia, Felipe al VI lea, Napoleon, Blas de Lezo, Winston Churchill realizati cu deosebita maiestrie.

Imediat dupa asta veti ramane incantati de scenele minunate ale unei perioade de glorie a Spaniei, atunci cand Cristofor Columb a descoperit Americile. Acolo veti vedea scene care ilustreaza cucerirea de catre spanioli a poporului mayas si aducerea in Europa a boabelor de cafea.

Rand pe rand, veti fi purtati prin fata celor doi indragostiti, Romeo si Julieta surprinsi insa la sfarsitul frumoasei lor povesti de dragoste, apoi veti fi spectatori la o corida al carei ‚happy end’ insa nu s-a produs, dimpotriva! Este ilustrata povestea vestitului toreador Manuel Rodriguez, supranumit ‚Manolette” care si-a gasit sfarsitul intr-o astfel de lupta in anul 1947 in Plaza del Linares, ranit fiind in mod fatal de un taur. Regia scenei cu taurul si cu Manolette reprezinta insa in mod gresit realitatea, acesta din urma nefiind strapuns de cornul taurului in ochi ci in pulpa, moartea survenind prin sectionarea arterei femurale.

In periplul nostru am avut ocazia sa-l intalnim si pe Einstein in a sa biblioteca, inconjurat de hartii si formule, parand insa cam suparat si cautand, cine stie de cat timp ceva prin rafturile cu carti. Dar asa sunt geniile, distrate Tot in acesta sala ii veti putea saluta pe Vargas Llosa, Cervantes, Shakspeare, Pablo Neruda, Bill Gates, Pablo Picasso, Ramon Y Cajal, Salvador Dalli, Margarita Salas, sau Mark Zuckenberg.

Si uite asa, din aproape in aproape intram intr-o sala in care cat pe ce sa ne ciocnim de Zinedine Zidane, apoi cu David Villa sau Andres Iniesta, Cristiano Ronaldo Iker Casillas, Rafa Nadal, Marc Marquez, Fernando Torres, Miguel Indurain, Angel Nieto, Pele, si lista poate continua.

Dupa ce vom parcurge sala de sport vom fi pusi fata in fata cu actori celebri, precum George Clooney, apoi vom schimba complimente cu Leonardo di Caprio Michael Jackson, Marilin Monroe, Antonio Banderas, David Bisbal, Elvis Presley, Brad Pitt si Angelina Jolie, Sofia Vergara, Placido Domingo sau Lola Flores si lista poate continua cu scuzele mele de rigoare pentru omiterea multor altora. Dar stati linistiti, ii gasiti acolo, va asteapta si poate ca de atunci din octombrie 2016 poate si-au mai primit in randurile lor si alte celebritati! 

Mi-a placut mut ca exista printre personalitatile existente si Lady Diana, foarte bine realizata, apoi Maica Tereza. Mai este de apreciat si fotografiat scena cu Cina cea de Taina sau Papa Ioan Paul pe al sau tron Papal.

Am omis sa pomenesc de sectiunea horror a muzeului, care ii cuprinde printre altii peFreddy Krueger, Robert Patison, Frankestein, Dracula, Joker, Hombre Lobo, Dr Knox si lista poate continua...

Mai este o sectiune dedicata personajelor indragite din filme foarte cunoscute si apreciate. Aici nu vor lipsi Jack Sparrow, Bart Simpson, Spiderman, Captain America, Toy Story, ET, Snoopy...

Sunt asadar foarte multe lucruri de vazut, de fotografiat, de admirat si de apreciat. Eu nu am postat si nici nu am facut referire poate nici la o treime. Nu trebuie sa ratati aceasta vizita, muzeul de ceara din Madrid reprezentand un obiectiv foarte interesant si mai ales educativ pentru copii vostri care vor avea ocazia sa-i memoreze vizual pe cei de care v-am spus si despre care vor invata din manualele de istorie si multe altele.

Pe langa vizita muzeului, mai este inclus în preţul biletului si o calatorie cu Harmonica Groazei, o plimbare destul de distractiva, incepand animale preistorice care se vor repezi sa va insface desprinzandu-se din intunericul prin care veti trece, pana la personajele din Star Wars. Interesant!

Nu veti parasi muzeul de Ceara, pana nu veti urca, cu costul inclus in acelasi bilet de intrare, in naveta din holul muzeului care va salta si se va scutura in functie de imaginile pe care le veti vizualiza in interior.

Calatorie placuta in aceasta lume minunat realizata si cuprinsa aici! Cu asta inchei, urandu-va vacante frumoase!!!

Trimis de iulian68 in 12.04.18 12:22:47
Validat / Publicat: 12.04.18 16:15:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Pe Antonio Banderas nu l-am mai putut dezlipi de nevasta-mea! :)

Denisa13
[12.04.18 16:22:08]

Start vot!

iulian68AUTOR REVIEW
[12.04.18 16:26:06]

@Denisa13: multumesc si daca nu ai apucat să vezi pozele, poate iti faci timp! Asa cum am spus sunt f putine in comparatie cu cate am facut dar mai ales cu cate personaje sunt in muzeu...

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[13.04.18 08:47:22]

@iulian68: Da' pe Ceaușescu nu l-ați întâlnit acolo? Sau un Ștefan cel Mare, ceva... de pe la noi?

iulian68AUTOR REVIEW
[13.04.18 08:51:26]

@iulianic: Chiar niciun 'românaș' la muzeu! A fost Hagi pe Bernabeu, a mai fost si Gica Popescu la Barça, dar stai linistita erau multi 'contemporani' prin Madrid, nu le vei simti lipsa!

Denisa13, iulian68, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeele Madridului: