ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2008
    ÎNSCRIS: 26.06.08
    JUN-2008
    [?] AD. + 1 COPII

O vacanta reusita

Buna ziua! Am revenit in tara dupa un sejur fff frumos petrecut la Hotel Concorde 5* din Lara- Antalya. Iata si cateva informatii utile vizavi de serviciile hoteliere:

Hotelul este exceptional. Nu am cuvinte sa descriu luxul si curatenia! Dispune de mai multe piscine (nu numai de 2, cum am citit pe un site al unei agentii de turism): 1 foarte mare care apare in mai toate pozele; 1 mai micuta cu jacuzzi, palmieri si o cascada micuta, situata langa piscina principala; 1 pt copii situata in clubul Dumbo (club amenajat pt copii in gradina).

Spa-ul are 2 piscine interioare si una exterioara. Dispune si de un barulet unde se pot servi cocteiluri/diverse alte bauturi.

Patuturile pt infanti nu sunt o problema.

Accesul in restaurantele a la carte este de regula limitat pt copii sub 7/12 ani (nu mai stiu exact), aspect trecut si in fisa lor de all inclusive primita de la receptie. Insa, in per in care am mers noi (12-19iunie 2008), accesul a fost permis inclusiv infantilor. Inca de pe 11 iunie 2008 s-a dispus ridicarea acestei "interdictii" / limitari, dar nu stiu pt cat timp.

Din cauza nr f mare de turisti (hotelul ocupat la capacitate maxima - 100% - pana la 1 sept) nu se admit check-out-uri dupa ora 12.00, nici macar contra-cost! A tb sa stam pe holuri, pe la piscine, plaja, gradina dupa ce am predat camera la ora 12.00. (pt noi nu a fost o mare probl, desi eram cu un copil de 1 an 10 luni). Am avut cardurile de prosoape si masa de dimin si pranz asigurate.

In camere nu existau halate si papuci (pretentiile altor romani plecati prin aceeasi agentie, care se asteptau ca la 5 * sa existe si asa ceva. Pt noi nici asta nu a reprezentat o probl. Halate ne mai lipseau la caldurile de acolo! (in ultimele 2 zile au fost 40C ).

Cred ca toti turcii de la hotel vb rusa (mai putin engleza). De fapt doar cei de la receptie si managerii vb engleza. Foarte multi rusi. Galagiosi. unii dintre ei si prost crescuti. N-am vazut in viata mea atatia la un loc .Cred ca 70% din hotel era ocupat de ei in per in care am mers noi.

Camerele din aripa care da spre Hotel Limak, chiar si cele cu vedere la mare (de altfel, 80%din hotel are camere cu vedere la mare) - destul de neconfortabile din cauza zgomotului produs de aparatura hotelului Limak (cred ca sunt cooler-ele de la aerul conditionat). Nu puteai sta cu geamul deschis in timpul noptii! Noroc cu aerul conditionat din camera, care pornea doar cand se inchidea usa balconului! Desteapta kestie pt economie si nu numai pornirea aerului numai la inkiderea balconului! Camerele sunt spatioase si curate, inca au aspect de nou. Singura probl o reprezinta (si numai pt cam care sunt pe partea cu hotel Limak!) acel zgomot, care se poate ignora. Ziua esti plecat mai tot timpul, iar noaptea, cum am zis, din cauza caldurii tb sa inchizi geamul ca sa fctioneze aerul cond.

Nici aspectul asta nu a reusit insa sa ne strice concediul! Nu vreau sa ma credeti paranoica, insa am observat ceva, poate mi s-a parut: toti turistii romani veniti cu tur operator Sun Group (nu stiu dc are leg cu Rezervare.ro) erau cazati in aceasta aripa la etj 5/6/7! Toti turistii veniti prin Alibaba - in aripa cu vedere la piscine si mare la etj inferioare. Oricum pe noi nu ne-a deranjat atat de tare incat sa mergem la receptie / managerul PR sa schimbam camera! Exista si aceasta posibilitate cred la momentul cazarii.

Personalul - exceptional. Cativa chelneri cu probl. (fetele erau cele mai dragute, amabile, serviabile!), dar nu exista padure fara uscaturi!

Gradina e fenomenala. Plina de palmieri, arbusti, plante, flori...piscine, baruri si restaurante! Mancarea - f buna

Distractie, nu gluma! Spectacole si petreceri in fiecare seara. Si pt copii inainte de cele pt cei mari.

Mancare dietetica pt cei cu probl digestive si copii in restaurantul principal. Foarte, foarte multe fructe proaspete si prajituri! La fresh-uri stau f prost-numai dimineata la micul dejun si numai cu ffff mare insistenta. In cateva randuri ne-au adus de la dozator pretinzand ca sunt fresh-uri de portocale. Nu inteleg de ce e asa o problema pt ei cand au atat de multe fructe ffff gustoase.

Pe plaja nu sunt umbrele, ci niste parasolare sau cum li s-o spune. Excelente pt a te proteja de soare, umbrelele nu ar fi facut fatza.

In general totul ok si super ok pt cei mai putin fitzosi!

Cu avionul - super ok: decolari la timp, fara intarzieri! Ne faceam mari probl. inutil!

Vreau sa precizez ca agentia rezervare.ro a fost super ok.Inca de la inceput mi-au facut o impresie f buna! Comunicativi, m-au sfatuit cu privire la hotel, mi-au facut o oferta speciala. Am platit 1292 euro cu tot cu taxe de aeroport si transfer pt toti 3. bine, pt cea mica am platit doar taxa de aeroport si ulterior cea de viza de 10 euro (se plateste pe aeroport in Turcia) si asig medicala de 25 Ron. Pt noi 2 am luat asig storno 35Ron/pers de la aceeasi agentie. Tur operatorul lor este Sun Group. foarte dragut ghidul lor. Ne-a insotit pana la hotel si l-am revazut a doua zi cand ne-a prezentat excursiile organizate de ei. Nu am fost in niciuna.

De la hotel puteai inchiria masina. Cel mai putin era 45 euro/24ore un renault clio parca. Preturile difera fctie de tipurile de masini.

Cam asta e ce imi amintesc la acest moment. Sper sa spicuiti ceva informatii utile din randurile mele.

Trimis de anne* in 27.06.08 01:08:07

VIZUALIZĂRI: 1260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anne*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P1x parca sta sa-si ia zboru\', nu? :)
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 81.00 EUR pe cameră

khhamsin
    [21.06.10 12:25:36]

Mici diferente fata de experienta mea:

Pe noi ne-au primit cu copii mici la toate restaurantele a la carte, fara exceptie.

In plus, am avut si late check-out contra-cost. Ca la orice hotel, se da doar in limita posibilitatilor.

Spre deosebire de tine (iarasi), nu am avut probleme cu personalul, mi s-au parut toti excesiv de amabili.

Fiind un hotel foarte scump si la care se ajunge cam greu cu masina, pot spune ca turistii romani care ajung acolo sunt dintre cei de stare mai buna, daca nu chiar cei mai bine crescuti dintre toti (la concurenta cu nordicii). Rusii si englezii sunt intr-adevar golanii din curte. Total neplacuti.

Mi-au placut si mie parasolarele de pe plaja, dar erau puse cam departe de mare dupa parerea mea. Am preferat sa ma ascund sub ponton de soare.

!!! Cafeaua foarte proasta!!!

Am mers cu aceeasi agentie, toata stima.

Pana acum, a fost de departe cea mai exclusivista vacanta a mea.

[21.06.10 12:31:55]

khhamsin: n-ar strica sa postezi un review distinct, un set de impresii proaspete este intotdeauna cautat si dorit in lista reviews-urilor de la orice hotel

Pentru a adauga un review, foloseste linkul ADAUGA IMPRESII NOI de imediat dedesubt.

khhamsin
    Alte impresii din această RUBRICĂConcorde DeLuxe Resort & Spa: