ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 09.01.10
DEC-2008

Sejur Bangkok - Pattaya

Cu toate ca durata sejurului a fost efectiv de 6 nopti, 3 in Bangkok si 3 in Pattaya, 2 nopti fiind pe drum si-a meritat cu varf si indesat si pretul si oboseala. Am avut incluse in pret excursiile clasice: Templul Regal, Templul Zorilor, Budha de Smarald, Templul muntelui de aur, Templul Wat Pho, cel mai mare si vechi templu din Bangkok unde se afla o statuie foarte mare a lui Buddha culcat, croaziera pe raul Chao Praya cu masa de pranz inclusa, la un restaurant in mijlocul raului. Cazarea de la hotel Narai de 3*, a fost ok, curat, cu halate si papuci, piscina, cu mic dejun si cina tip bufet cu meniu variat si multe fructe. Zilnic aveam excursii in program, seara ieseam pe cont propriu la magazine si piete, in jur de miezul nopti ne retrageam spre hotel, franti de oboseala, dar incantati si intram in primul salon de masaj (erau deschise si noaptea) unde la un pret similar cu cel din Romania ti se facea un masaj excelent (incercati toate tipurile, merita). Apropo de cumparaturi un Rolex pe strada era 25 de dolari, identic exterior cu cel de la MOL, care era 11.000, dar tine de bani dati, cam 1 an. Venind noaptea din peregrinarile noastre, sotul meu a avut surpriza sa fie batut pe umar, de un pui de elefant, circulau tinerii cu ei pe strada, iar turistii le cumparau banane.

In drum spre Pattaya, vizitati ferma de crocodili, au si un spectacol, cu dresura, au si magazine cu lucruri din piele de crocodil, si hamburgeri din carne de crocodil, deci incercati...

Pattaya era plina de sloganuri gen: "baietii buni merg in rai, baietii rai in Pattaya", cred ca asta spune multe, ele la 20 ani, arata de 14, iar ei "straini" uita ce varsta au. Am stat la hotel Montien, 4*, curat, spatios, bar cu gheata, de pe balcon, vezi Marea Chinei de Sud, pat foarte mare, oglinzi mari, piscina ok, mic dejun si cina incluse, multe fructe de mare, stridii, midii, raiul iubitorilor de peste si fructe de mare. Revelionul a fost inclus in pret, a fost adevarat, cu muzica live, spectacol, dans, (romani chiar danseaza spre deosebire de alte natii) surprize, tombola, deosebit si placut, meniu sofisticat, tip bufet suedez, capsuni cu frisca.

Plaja ingusta, foarte cald in ianuarie, nu ploua, mergeti in excursia salupa rapida la Insula de Corali (Koh Lan) cu dejun pescaresc inclus e altceva. Nu ratati excursie la Nong Nooch Village, un paradis verde, cu lacuri, plantatii de bonsai, sere de orhidee si plante tropicale specifice zonei. Veti asista la mai multe spectacole traditionale thailandeze printre care dansuri thai, box thailandez, dresura de elefanti, plimbare pe elefant, cam 20 euro, pretul, spectacolul de cabaret thailandez - Tiffany sau Alcazar, numai daca va plac acest gen de spectacole cu travestitii, care erau atat de cocheti, incat m-au umplut de invidie, apropo de gene lungi si ochi alungiti. Referitor la mancarea, am cumparat pesti facuti in frunze de bambus, pe marginea drumului si erau excelenti, n-am facut nici macar o mica enterocolita... desi in general sunt o clienta vesnica prin alte parti ale lumii.

Cam atat, restul descoperiti singuri.

Bucurati-va de frumusetile pamantului!

Trimis de ARA in 27.01.10 23:48:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 3889 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ARA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 BANGKOK, PALATUL REGAL

Cristian_h*
[28.01.10 00:20:04]

cel putin la Tiffany nu este vorba de travestiti, artistele (chiar foarte frumoase) au fost prin nastere barbati, insa au renuntat la barbatie!

[08.03.10 23:15:28]

ARA am atasat aceasta melodie ,daca consideri ca nu este cazul, suntem aici ca sa remediem !

ARAAUTOR REVIEW
[08.03.10 23:28:17]

Inaintea plecarii si tot timpul cat am stat in Bangkok, fredonam non stop melodia lui Murray Head -Bangkok, oriental city.Multumesc.

ARAAUTOR REVIEW

interesant rew tau,frumos chiar, 400pma

gioko
[09.09.10 09:51:35]

Salut,

As vrea sa merg si eu la anul in pattaya si bangkok intro excursie de vreo 10 zile. Ceea ce vreau sa intreb este daca ai idee daca se poate manca si bea in oras (ce anume) si cam la ce preturi, pentru ca aceasta excursie ofera doar micul dejun si as dori sa stiu la ce costuri sa ma astept, mai ales ca sunt un mare gurmand (fara fitze).

Multumesc

ARA, Cristian_h*, gioko, raduu1972