ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2019
ÎNSCRIS: 11.11.19
NOV-2019

încărcat de pe telefon!

Bangkok

Ajunsi in Bangkok dupa o saptamana in Ao nang, am fost abordati la iesirea din aeroport de un domn de la o agentie de turism care ne a oferit un taxi cu 1000 thb pana in centrul de afaceri la hotelul Anantara Sathorn, locul nostru de cazare. Am acceptat fara sa negociem, desi inapoi drumul cu taxi ul ne a costat 500 thb cu plecare de la Grand Palace, fiind cam aceeasi distanta. Desi la dus am mers pe autostrada si a platit soferul taxa, a fost destul de scump. In Thailanda tb negociate mereu preturile excursiilor si ale drumurilor cu taxi ul sau tuk tuk ul!

A durat cam o ora drumul cu taxi ul la dus si cam o ora la intors spre aeroport.

Va recomand sa mergeti sa beti un cocktail la un sky bar din multitudinea din bangkok la apusul soarelui! Noi am fost la Vertigo la etajul 61 la hotelul Benyan Tree, a costat cam 20 de euro un cocktail si a fost f. frumos!!! Data viitoare probabil o sa mergem la restaurantul hotelului Lebua State Tower, locul unde s a filmat Hangover 2, sau la Baiyoke Hotel, care are 88 de etaje si e cel mai inalt din Bangkok.

Pt ca am luat taxi de la agentia de turism, ne au facut o oferta pt 3000 thb 2 persoane: sa vizitam a dpua zi dimineata prima piata plutitoare din Bangkom, la Daemnon, la 80 de km de Bangkok, si piata prin care trece trenul la anumite ore, situata tot la vreo 80 de km. Am acceptat, pretul cred ca a fost bun, mai ales ca nu aveam timp sa cautam, a doua zi seara urmand sa decolam. La hotel ne costau vreo 3600 thb excursia pt 2 persoane si nici nu se facea duminica.

Au fost persoane care au luat excursia doar la floating market cu 2200 thb 2 persoane si au fost dusi gratis si la train market deoarece eram 10 in microbuz, iar prima oprire a fost la tren.

Este aglomeratie mare in Bangkok, se merge cu viteza, circula multe tuk tuk uri, dar nu am vazut niciun accident. Prin unele locuri miroase urat, dar nu e aceeasi mare umiditate din Ao nang.

Vacanta placuta!

Trimis de m22mark in 11.11.19 07:52:26
Validat / Publicat: 11.11.19 08:50:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 1803 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (m22mark); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.11.19 08:43:09]

@m22mark: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Văd că sunteți încă acolo (sau în zonă). Deşi de multe ori nu publicăm impresiile scrise "live" din sejur, în cazul de faţă vom face o excepţie, în scopul facilitării luării legăturii cu voi — de către alţi turişti, care probabil vor ajunge acolo, unii în scurt timp! — cât sunteţi încă în sejur, pentru posibile întrebări / răspunsuri, de multe ori foarte utile — în direct, de la "faţa locului".

Poate găsești timp să ne scrii mai multe detalii

În plus, arfi interesant de citit și despre hotel (optim: într-unreview distict)

mcnegoita
[11.11.19 13:16:44]

@m22mark: Buna ziua,

Am citit atent postarea dvs mai ales ca pe 26 decembrie o sa plecam si noi in Bangkok pentru Anul Nou. O intrebare ar fi daca ati fost cu tuk-tuk si cam cat se arunca la bani pentru o deplasare de cca 30min. Am studiat in detaliu sky-barurile si o sa ajungem pe 1 ian seara in Lebua. Nu cred ca Baiyoke este cel mai inalt. Noul Mahanakhon sau cum se scrie, l-a intercut.

Asa este cu taxiurile. O sa le experimentez pe cele care pun ceasul. Se poate plati cu cardul la taxi? M-ar tenta pentru ca in acest caz cred ca trebuie sa puna ceasul ca sa poata incasa cu cardul - asa am vazut in Coreea. Nu stiu in Thai cum este aparatul.

Multumesc

m22markAUTOR REVIEW
[11.11.19 14:13:44]

@mcnegoita: am mers cu tuk tuk ul prin bangkok, prima data am dat 200 thb fara sa negociem pt 5 minute, a doua oara am dat 150 thb pt 10 min de mers. Cam scump cred... n amnvazut taxi uri cu POS, noi nici nu i am cerut sa puna ceasul, doar am negociat dupa ce am intrebat la receptie cat ar tb sa dam pana la aeroport pt un taxi. Intr adevar, mahanakhon e cea mai inalta cladire, dar eu ma refeream la hoteluri cand am zis de baiyoke. Plus ca se plateste intrare la mahanakhon. Vacanta placuta!

mcosty68
[28.11.19 14:15:10]

@mcnegoita: am mers cu tuk tuk-ul, ca exemplu, de la Democracy Monument pana la Lebua at State Tower, patru persoane, cu 200Thb, trebuie sa negociezi dar sa ai in vedere si distanta care trebuie parcursa. Vacanta placuta!

m22mark, mcnegoita, mcosty68
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: