ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2024
ÎNSCRIS: 15.06.10
JAN-2024
Cuplu

Bangkok – de vazut o data-n viata!

Asa cum scriam intr-o postare anterioara, am ales ca sfarsitul de an, adica Craciunul si Revelionul sa il petrecem in Tailanda. Daca prima parte a fost dedicata Phuket-ului (vezi impresii), pentru petrecerea dintre ani am ales Bangkok-ul. Asadar am luat biletele de avion prin Air Asia cu vreo 2-3 luni inainte de plecare si ne-am gandit noi (putin as spune) sa ne cazam in mijlocul nebuniei din Bangkok si anume pe Khaosan Road.

La orice ora din zi si mai ales din noapte, te simti pe aceasta strada ca in rata de Barbuletu, strivit ca o sardina, iar pe deasupra mai e si muzica de la barurile din stanga si din dreapta, ca la un moment dat creierul tau nu distingea ce muzica asculti. Ia sa ne vedeti pe noi cu bagaje, cu rucsaci in spate cum am incercat sa ajungem la hotelul Mulberry prin baia aia de multime... Un vis a fost... la receptie eram atat de tracasati ca ne venea sa batem pe cineva, oricine nu mai conta :)

Cum aveam la dispozitie 4 nopti de cazare, chiar de a doua zi am plecat in plimbare sa vedem Grand Palace si multe temple din centrul orasului. Nu am iesit bine pe bulevard ca ne-a acostat la semafor o doamna, ne-a intrebat de unde suntem si ce vrem sa vizitam, Doamna respectiva lucra in televiziune si ne-a dat rapid cateva sugestii, cu cine sa mergem, unde sa mergem si ce preturi sa platim. A fost extraodinara femeia, si-a pierdut 10 minute cu noi sa ne explice, ne-a chemat un tuk-tuk pe care l-am platit cu 20 bahti, in conditiile in care, cele mai ieftine plimbari pe care le-am platit noi pana atunci fusesera de 200 bahti. Ne-am plimbat cu barca pe fluviu (murdar, plin de sticle, lemne si alte ierburi) am fost la o piata locala si am mancat bun-bun si apoi am plecat spre templele din centru. Nu va imaginati cat de frumoase sunt, cata munca, cata migala ca sa iasa asemenea cladiri spectaculoase.

Singurul lucru care ne-a dat peste cap a fost din nou aglomeratia si caldura insuportabila 32-34 grade la umbra. Ne-am topit efectiv. Va sfatuiesc sa va incaltati cu ceva comod care se poate descalta si incalta usor, pentru ca la intrarea in fiecare templu, exact asta veti fi nevoiti sa faceti... nu se intra incaltat in templu. De asemenea, luati-va ori o fusta, ori salvari de panza f racorosi pe care ii gasiti peste tot in Bangkok, umerii acoperiti, asta daca vreti sa vi se permita accesul in orice templu.

Intrarile la templu au fost 500 bahti la primul si 200 la cel ce al doilea.

La sfarsitul zilei eram storsi ca lamaile, cred ca am baut 3 l de apa in acea zi, dar a meritat.

Spre seara am mancat pe strada paralela cu Khaosan Road, care era mai linistita si doar cu terase si restaurante.

In 31 decembrie, am fost la o piata de week end, cea mai mare piata a lor - Chatuchak, enormaaaa, ne-am plimbat printre gherete vreo 3 ore si nu cred ca am apucat sa vedem nici macar un sfert din tot ce era acolo. Am facut shoping la greu, preturi negociabile si fff mici dupa care am luat iar taxi (am folosit aplicatia Grab e gen Uber la ei) si am mers la cladirea cea mai inalta din oras - Bayoke Tower - 400 bahti intrarea ce includea si un cocktail, dar credeti-ma ca ce priveliste ai de la etajul 84 merita ultimul banut dat. Spectacol in adevaratul sens al cuvantului... ai platforma rotativa la ultimul nivel, ce se roteste 360 de grade, deci nu trebuie sa te plimbi tu de colo-colo ca oricum vei vedea tot orasul stand pe loc. Exista chiar si loc de fumat la bar undeva in stanga lifturilor... yeee, am avut noroc ca sa zic asa.

Seara nu am organizat nimic pentru Anul nou, asa ca ne-am dus pe un pod sa vedem focurile de artificii dupa care am mers pe Khaosan Road si ne-am distrat pana spre dimineata. Pe 1 ianuarie nu mai eram buni de alergatura, asa ca ne-am luat o zi de leneveala sus la ultimul nivel al hotelului unde era piscina.

Ca si impresie generala: frumos Bangkok-ul, dar prea aglomerat (poate si pentru ca era Anul Nou) si multa mizerie... efectiv pe anumite trotuare ti se lipeau papucii de mizeria de pe jos, eee si mie asta nu mi-a placut, ajung sa laud Romania pentru cat de curata e. Drept urmare, am fost, mi-a placut dar nu mai vreau a doua oara acolo...

Trimis de adina.blondutza in 16.01.24 11:34:31
Validat / Publicat: 16.01.24 12:10:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Canada, Republica Dominicana

VIZUALIZĂRI: 1614 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adina.blondutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Templu vazut noaptea
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[16.01.24 12:09:11]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Bangkok, BANGKOK" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Sfaturi utile pentru vacanţa în Bangkok]

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: