ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2024
ÎNSCRIS: 15.06.10
DEC-2023
Cuplu

Tailanda - nebunie, distractie si relaxare, toate impreuna

Avem o saptamana de cand ne-am intors din Tailanda si cum amintirile sunt proaspete in memorie, am zis ca e cazul sa impartasesc din impresiile mele. Am plecat in 21.12 si ne-am intors in Romania in data de 02 ianuarie, drept urmare si Craciunul si Anul Nou le-am petrecut in Tailanda si bine am facut.

Am ales sa zburam cu Turkish Airlines, servicii ireprosabile de altfel, iar prima parte a vacantei a fost in Phuket - Patong iar ultimele 4 zile le-am petrecut in Bangkok.  Ne-am luat biletele de avion singuri iar cazarea am facut-o prin booking.

Am sa va povestesc cum ne-am simtit noi in Phuket in acest review si in altul va povestesc si de nebunia din Bangkok.

In Phuket am stat destul de aproape de plaja, max 5 min de mers pe jos Thanthip Beach Resort, camere spatioase, hotel curat, cu piscina, personal foarte atent la nevoile oaspetilor. In cele 5-6 zile cat am stat in Phuket, doar 2 zile am avut timp de plaja, in rest am facut excursii: spre Maya Bay, insula maimutelor, Similan Islands, plimbare cu elefantii, vizita la tigri, vizita la fabrica de perle si fabrica de miere, templul Big Buda, snorkeling si scuba diving la corali.

Spre insule deplasarea se face cu barca de mare viteza si cum noi suntem niste norocosi, in ambele zile cand am plecat pe mare cu barca au fost valuri- nu vreti sa stiti cum e, chin si jale pentru coloana daca stai in fata, plus unii aveau si rau de mare sau dus cu apa marii la fiecare val, daca stateai in spatele barcii. Mie una mi-au placut ambele plimbari cu barca, probabil si pentru ca nu am rau de miscare si pentru ca sunt mai aventuroasa de felul meu. Spectaculoase ambele excursii, peisaje ca rupte din tablouri, apa cristal cu un nisip ca faina. Chiar daca a fost putin obositor in fiecare zi sa plecam de dis de dimineata in aceste excursii, nu regret niciun moment ca asa am procedat. A meritat fiecare banut si fiecare moment pentru ceea ce am vazut acolo. Toate excursiile se negociaza la pret, daca va hotarati sa mergeti in mai multe excursii, e bine sa le luati pe toate din acelasi loc pentru ca veti putea negocia puternic.

Buun si acum sa vorbim de mancare, eu nu sunt asa sclifosita la mancare, dar sotul meu un pic daca mai stateam in Tailanda ii cresteau pene, pentru ca nu a mancat decat pui si ala sa nu cumva sa aiba ceva iute prin el, cand si cand o lingurita de orez simplu si pizza, asta pentru ca el nu mananca ceapa si usutori deloc, nu mananca spicy deloc si nu incearca nimic nou. Eu in schimb, a, mancat toate "minunatiile": viermi, scorpioni, gandaci prajiti, crocodil tot felul de supe si taitei iuti de iti lua si inima foc nu numai gura si muuulte fructe si sucuri de fructe proaspat stoarse sau pasate. Am mancat si street food dar si la restaurante, fara a avea nici cea mai mica problema de sanatate, in ambele locuri mancarea excelenta, deci puteti manca cu incredere. Offf ce pofta mi se facu de mango sticky rice... dar sa continuam.

Nu pot uita de Bangla Road - nebunie la puterea a 10-a... acolo e de mers sa te uiti ca "varul de la tara" daca esti in cuplu sau daca esti barbat singur sa iti faci de cap si sa iti creezi amintiri pentru toata viata de sa ai ce povesti si nepotilor. L-am sfatuit si pe fi-miu sa mearga cu ceva prieteni ca o sa imi multumeasca pentru propunere. Iarba este legalizata in Tailanda asa ca miroase peste tot, la orice pas a weed si sunt magazine din 10 in 10 m care vand. Mare aglomeratie in aceasta perioada a anului iar pe Bangla Road... si mai mare aglomeratia.

Plaja din Patong curata, apa superba dar nu poti face snorkeling pentru ca nu ai ce sa vezi fiind nisip pe fundul apei. I

n concluzie, ar fi trebuit cred vreo 10-12 zile doar pentru Phuket si probabil alte 7-8 zile pentru Bangkok, dar cum unii din noi mai avem si servici... am redus vacanta atat cat s-a putut.

O vacanta extraordinara, dar nu cred ca as mai merge inca o data in aceste zone, pana la urma planeta asta ofera o multitudine de locuri de vizitat si atunci nu merita sa mergi de 2 ori in acelasi loc.

Trimis de adina.blondutza in 11.01.24 11:25:32
Validat / Publicat: 11.01.24 12:53:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Canada, Republica Dominicana

VIZUALIZĂRI: 2235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adina.blondutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Plimbare cu barca

[11.01.24 11:40:39]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Phuket, PHUKET insula" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Opționale' din Phuket]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 113705&hid=4203.

webmasterXPHONE
[11.01.24 12:52:54]

Mulțumiri și pentru video!

mprofeanuPHONE
[12.01.24 09:57:37]

@adina. blondutza: Mi-a plăcut cum ai prezentat Bangla Road, eu am văzut-o acum 10 ani, la 57 de ani, și văd că este neschimbată... și eu am avut aceeași senzație... „ca vărul de la țară”🤣. Atunci parcă iarba nu era legalizată sau eram eu cam novice... Da, Patong merită, este altceva, eu am fost și la spectacolul cu travestiți, nu puteam rata... Ești curajoasă dacă ai mâncat insecte prăjite și alte minuni! Soțul, mai conservator, doar cu pui...

Felicitări pentru excursia exotică!

Adina - addcont
[21.03.24 17:17:48]

Frmoasa vacanta, frumos Craciun...

Imi doresc si eu sa ajung pe acolo, insa cel putin pana acum nu am putut avea un concediu mai lung de 7-8 zile, iar pentru distantele acestea ar fi cam complicat...

Adina - addcont, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Phuket: