ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2015
ÎNSCRIS: 18.08.13
SEP-2014

Insula Panagia

Intr-una din zilele cand am stat in Parga (vezi impresii), ne-am gandit sa vizitam si biserica de pe insula Panagia, localizata la aproximativ 150 m in largul marii, in fata plajei Krioneri.

In fiecare an, pe 15 august, toti localnicii din Parga pornesc cu barcile catre biserica Sf. Maria pentru slujba anuala. Se poate ajunge la ea cu barcute aflate in port, contra cost, insa noi am vrut sa facem totul putin mai palpitant, asa ca ne-am inarmat cu aparate foto si video si am pornit inot spre insula.

Desi pare distanta mica, apa este adanca pe la mijlocul drumului si este foarte greu sa iti mentii traseul din cauza curentilor. Am ajuns pe mica insula extenuati dupa 10 minute de inotat, ne-am odihnit pe tarm, unde era apa foarte limpede si calda, apoi am pornit "drumetia" catre mijlocul insulei, unde era biserica si cel mai inalt loc de pe insula, unde se vedea foarte frumos panorama Pargai.

Pana in varf e o poteca ingusta pe care se poate merge si ramasitele unei balustrade, care insa fiind de lemn, a putrezit in timp de la umezeala.

Privelistea e de neuitat, iar de indata ce ajungi uiti de oboseala.

Biserica este inconjurata de niste ziduri vopsite in alb, care mi-au adus aminte de casele albe din Santorini.

In alta zi, am vazut chiar si o cununie religioasa savarsita la aceasta biserica - mirele si mireasa au fost dusi din port cu o barca impodobita cu flori, iar restul invitatilor pe rand, cu alte barcute.

Trimis de CasiaB in 26.08.15 16:23:00
Validat / Publicat: 26.08.15 17:22:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1764 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CasiaB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Insula Panagia, vazuta de la castelul Venetian

cloverina
[26.08.15 17:43:24]

@CasiaB: Oho, este ceva de înotat, deci bravo bravo bravo. Și mie îmi place enorm să înot alături de omul meu, dar sincer nu știu dacă aș fi putut acea distanță (care în poză pare mai mare de 150 metri). Poate cu un baton de înot la subțioară

Ce ar fi fost ca mirii să ajungă tot înot?!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[26.08.15 19:47:32]

@CasiaB - Deşi am petrecut două vacanţe consecutive în Parga, nu am ajuns pe această insuliţă cochetă, şi pentru asta mă roade un pic invidia (glumesc, desigur!). Şi de 8 septembrie, de Naşterea Maicii Domnului, se face o procesiune asemănătoare. Într-una din vizitele la castel am prins şi eu o cununie religioasă la biserica de pe insulă, pe care am surprins-o frumos cu zoom-ul în fotografii.

Felicitări pentru şedinţa curajoasă de înot cu aparatele "pe voi"! Întotdeauna am admirat oamenii bravi care fac ceva altfel!

Numai bine!

CasiaBAUTOR REVIEW
[26.08.15 20:10:39]

@cloverina - Haha, am mai auzit de mirese care isi distrug rochia de mireasa in mare, dar nu inainte de nunta! Sincer, nu stiu exact cat era distanta, am aproximat dupa o harta si e posibil sa fi fost mai mare de 150 daca am facut-o in 10 minute.

CasiaBAUTOR REVIEW
[26.08.15 20:25:48]

@irinad - Daa, mi s-a parut foarte frumoasa nunta pe insula, cred ca orice mireasa viseaza la asa ceva Multumesc mult pentru aprecieri! A fost o binevenita aventura - cateodata e bine sa iesim din rutina mersului zilnic la plaja si sa facem ceva mai palpitant.

horachira
[27.08.15 12:36:28]

@cloverina - tocmai am terminat de citit comentariile pro si contra All inclusive-ului, si personal aprob atitudinea Dvs. acolo chiar daca prefer alt gen.

Acum ca o gluma, distanta ce se vede nu ar trebui sa fie o problema pentru cineva care inoata 2 ore pe zi

ovidiuyepi
[28.08.15 23:08:10]

@CasiaB: Impresii de neuitat. Am fost în Parga în august, prima jumătate a lunii, ziua de Sf. Mărie petrecand-o aici cu focuri de artificii la miezul nopții. Pe insulă am ajuns cu o bărcuță, în ziua sărbătorii, la ofertă, doar 2 euro dus-intors. Cine se descurcă are de câștigat. Parga este o locație în care merită să revii oricând.

CasiaB, cloverina, horachira, irinad, ovidiuyepi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Parga: