Descoperă Parga

înscris/ă în 06.07.18
JUN-2018
cu transport AUTOCAR

Parga

M-am intors de curand din mult laudata Parga.

Pe langa neajunsurile provocate de agentia de turism care ne-a adus cu noaptea in cap in Parga si ne-a facut sa asteptam trei ore pentru cazare, s-a mai adaugat si ploaia rece de dimineata.

Cazarea buna, destul de departe de plaja.

Sunt pentru a sasea oara in Grecia, dar dezamagita de plaja Krioneri, care este plina de sezlonguri si are prea putin spatiu pentru cearceafuri. Sezlongurile trebuie platite si nu primesti nimic in pret ca pe celelalte plaje, ex. Thassos, Evia.

Plaja Valtos e in regula, dar destul de departe ca sa mergi pe jos, iar cu taxi-boat 5 euro dus-intors.

Preturile foarte mari comparativ cu alte statiuni, pesonalul de la taverne trage de tine sa te prinda client, neplacuta pentru mine acest gen de abordare.

Am tras o teapa cu o domnisoara care ne-a laudat mancarea facuta de mama Maria, ca la ea acasa, am luat un peste fara nici un gust, o fiertura fara sare, piper, iar sotul un pui la cuptor care a fost gatit cu mult timp in urma si reincalzit, la fel de prost gatit.

Comparativ cu locurile pe unde am mai fost, locul ultim il detine Parga.

Ghida Roxana, foarte aroganta, ne-a prezentat excursiile care se faceau din zona, precizand ca daca grupul nu are 25 de persoane nu vine cu noi ca nu este platita.

Am optat pentru croaziera pe insulele ionice, abslolut dezamagitoare. Citind review-rile de pe acest site, am fost convinsa ca am luat bilet cu masa inclusa, dar nu a fost asa.

Am mai fost pe vase dar toti am fost tratati la fel, trebuia sa ne specifice ghida ca nu avem mancare inclusa sau ca trebuie platit mai mult. Nu mai spun de atmosfera plictisitoare de pe vasul Nidri 1, nu muzica, nu dans, nu buna -dispozitie, o multime de oameni plictisiti de 8 ore de mers pe mare.

Am fost in 2 croaziere din locuri diferite pe Skiathos, din Corfu in Paxos/Antipaxos, dar atmosfera creata pe vas a fost extraordinara, muzica, dansuri.

Nu mai vorbesc de echipajul vasului care ne-a „ajutat'' sa coboram pe plaja la Porto Katsiki. Fiind multi cei care am coborat, nu au mai tinut cont de valurile mari, te trageau efectiv de pe scara in val direct. In afara de plaja asta minunata, restul a fost pierdere de timp. Explicatiile au fost date in greaca si intr-o engleza stalcita, din care nu s-a inteles mare branza. Din punctul meu de vedere nu merita banii si timpul.

Atat de dezamagita am fost de tot incat cred ca prea curand nu o sa mai vizitez Grecia, o sa caut alte destinatii.

Impresii încărcate de ANIELA03 in 08.07.2018 09:31:58

Validat / Publicat: 08.07.18 11:53:07

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Corfu,
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Thassos, Corfu, Nei Pori, Evia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ANIELA03); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3150 PMA (din 7 voturi) nota2

[08.07.18 11:52:53]

@ANIELA03: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Parga, PARGA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Plaje în Parga și împrejurimi]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 56&ridAnt=87030

- Dragos
[08.07.18 13:58:21]

Păcat că o destinație atât de ofertantă a fost ruinată de o agenție și o reprezentantă neprofesioniste.

Recomand să reveniți, dar pe cont propriu și după o documentare amănunțită - o să aveți o impresie diametral opusă!

PS chiar mi se pare aiurea să faci o croazieră cu insulele ionice plecând din Parga - e mult mai frumos (și mai lung ca durată) același circuit dar pornind din Nydri de pildă.

[08.07.18 16:08:37]

Mi-a ramas aceasta excursie in optiune pentru ca pe Corfu, Paxos si Antipaxos am mai fost si a fost foarte frumos. Nu drumul pana la Nidri a fost problema ci croaziera cu vasul Nidri 1. Nu a fost pe placul meu, comparativ cu celelalte.

- flaviana77
[09.07.18 12:52:41]

imi pare rau ca nu a fost pe placul tau aceasta destinatie.

se pare ca ai avut ghinion ca sa spun asa de o ghida care parea plictisita din ce ai spus tu aici si care nu si-a dat deloc interesul pentru turisti.

te rog nu renunta la Grecia...

am vazut ca ai fost in Corfu... o parte din inima mea a ramas pe acea insula, sper sa pot sa ma intorc candva acolo...

ai vazut si Thassos Evia si Nei Pori... deci eu una cred ca iti place aceasta tara... parerea mea...

sunt atatea locuri minunate, atatea peisaje frumoase incat nu cred ca trebuie sa gandesti asa...

sunt sigura ca vei reveni la decizia luata si pe viitor incearca sa citesti mult mai mult despre destinatie, agentie de turism, etc...

- traian.leuca
[09.07.18 13:28:34]

Aşa se procedează mai în toate tavernele din insulele (staţiunile) greceşti.

Nu mai spun de atmosfera plictisitoare de pe vasul Nidri 1,

Îmi pare rău că nu v-aţi simţit bine în croazieră cu Nidri 1. Eu am ales Macedonia Palace şi am avut mâncare (frigărui cu salată), un pahar cu vin, am ascultat muzică şi am dansat.

Vacanţe cât mai frumoase!

[09.07.18 13:48:07]

@traian. leuca:Multumesc!

[09.07.18 13:59:21]

@flaviana77: Probabil ca acum sunt un pic dezamagita, dar, da, iubesc Grecia, mi-a ramas la suflet de cand am vizitat-o prima data. Sunt mici neplaceri, dar, aveti dreptatate, n-ar trebui sa renunt pentru asta. Va multumesc de incurajare!

- flaviana77
[09.07.18 14:04:17]

@ANIELA03:

nimic nu e perfect... asa ca de ce sa renuntam la ceva care ne place pentru niste lucruri care ne-au suparat la un moment dat?

eu in thassos am fost furata am pierdut acte bani camera de luat vederi telefon aparat foto etc... si ce era sa fac???

am suferit enorm atunci, am trecut prin clipe nasoale, dar nu am renuntat sa merg in Grecia... mi-am facut curaj si am mai mers inca o data si inca o data si tot asa...

e drept in Thassos nu am mai ajuns, inca ma gandesc ca acel loc imi va aminti de necazul nostru... dar... e o chestiune temporara asta... sunt sigura ca intr-o zi o sa ajung din nou acolo si ca va fi bine.

Publicitate    [19.09.18 03:07:50]