ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2010
DIN: Maramures-Cluj-Bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
OCT-2006

Plaja de matase, apa de cristal

Goldfrapp - Happiness

Cei care isi doresc o vacanta exotica, dar fara sa stea izolati pe o insula de resorturi pentru turisti, pot lua in calcul si varianta Thailanda. Cea mai ieftina varianta, propusa si de multe agentii romanesti, este statiunea Pattaya, insa eu zic ca nu merita efortul (si nu sunt singura, au mai scris si altii pe aici la fel). Daca tot vreti sa mergeti in Thailanda la plaja, mergeti in sud, in insule. Eu am ales sa merg la Phuket. E adevarat insa ca pretul vacantei creste putin, caci pana la Phuket trebuie sa mai iei un avion din Bangkok, care sa acopere distanta de aproximativ 900 de kilometri.

Despre Phuket am scris aici. Insula cred ca a devenit insa faimoasa nu pentru ce este ea, si pentru ce ofera, ci datorita „vecinilor” ei, cateva insule superbe spre care se organizeaza o multime de excursii in fiecare zi, cu vaporase foarte rapide. Primele trei excursii le-am cumparat de la agentia din holul hotelului. Mare greseala, au fost mult mai scumpe decat ce am gasit dupa aceea in oras, desi se desfasurau exact in aceleasi conditii.

Prima escapada, mai „de antrenament”, a fost in zona Phang Nga Bay, o regiune de 400 km patrati – mare parte fiind zona protejata, inclusa in parcul national cu acelasi nume. Ne-a luat microbuzul de la hotel, ne-a dus in port, ne-au pozat astia la sosire (iar la plecare ne-au dat poza, frumos inramata) si ne-au repartizat apoi la barci. Am ezitat putin sa urc cand am vazut barca: lunga, ingusta, dar din lemn si cu un motor improvizat, pus in spate pe o teava lunga care intra in apa si cu care se stabilea si directia. Totusi, inafara de zgomot nu am avut alte probleme pe drum. Sau nu le-am mai sesizat noi, caci la scurt timp dupa ce am plecat din port peisajul a inceput sa se schimbe. Locul acesta clar nu poate fi confundat cu nimic altceva: sute de munti de calcar, insule mici dar foarte inalte, unele impadurite, ies din apa de un verde-smarald! Nici nu mai stii incotro sa indrepti aparatul de fotografiat! Fascinant peisaj! Una dintre aceste insule a devenit insa mai faimoasa decat toate celelalte: Ko Tapu a primit numele de „Insula lui James Bond” dupa ce aici s-au filmat, in 1974, cateva scene „Omul cu arma de aur”, in care a jucat si Roger Moore. Si-atunci normal ca prima oprire aici a fost. Pe insula, pe care eu o credeam pustie, peste ce dau? Tarabe cu suveniruri! Nu mai vazusem om sau vreo asezare de cand plecasem din Phuket, iar aratarile acelea de insule despre care va spuneam mai devreme ma facusera deja sa ma simt pe alta planeta. Femeile care vindeau, musulmane, au fost atat de incantate de tatuajele cu henna pe care mi le facusem pe maini, incat au tinut neaparat sa isi faca poze cu mine, cu aparatele lor. Devenisem eu „atractie”, in lumea lor mica (probabil). Va spuneam ca zona este protejata si inclusa intr-un parc national: daca ce zice wikipedia e adevarat, atunci aici traiesc 88 de specii de pasari, 82 de specii de pesti si 18 de reptile. Multe din ele se ascund in padurea de mangrove din apropiere, spre care ne-am deplasat cu o canoe. Am mai trecut cu canoea si prin numeroasele „hongs” (camere, in thailandeza), un labirint de pesteri care in timp si-au pierdut acoperisul. Locul este de o frumusete absoluta, iar aventura e de neuitat. Atata doar ca nu e recomandata claustrofobilor, pentru ca unele intrari sunt atat de inguste, ca trebuie sa te apleci, sa te „lipesti” de canoe ca sa poti intra.

De aici am plecat spre Koh Pannyi, un sat de pescari musulmani, construit in intregime pe stalpi, deasupra apei. Pranz traditional thailandez, cu autoservire. Mancare buna. Asa am zis in prima zi… Problema e ca dupa cateva zile de excursii cu masa inclusa, in care am dat peste aceleasi 4-5 feluri de mancare traditionala, cu gust puternic de curry, am ajuns sa mananc numai orez gol si fructe.

A doua jumatate a zilei ne-am petrecut-o intr-un safari tur, la tabara Siam Safari. Am vazut cum se face cauciucul, de la extragerea sevei (latexului) in vase speciale pana la presarea lui in forme care mai apoi se exporta. Ne-au plimbat apoi cu o caruta trasa de bivoli – de care sincer se mirau mai mult americanii sau celelalte natii care nu au „bunici la tara”, dupa care am mers la „statia de imbarcare” si ne-am plimbat cu elefantii. Am ramas impresionata de cat de docile sunt aceste animale, impresionante prin statura lor, dar care nu reactioneaza agresiv desi pentru a fi indrumate spre stanga sau dreapta sunt lovite langa urechi cu o tija metalica ascutita la capat. Finalul zilei a fost marcat de un spectacol de „gimnastica” sustinut de elefantii mai tineri, care au facut apoi si masaj doritorilor (sotul meu a fost unul din ei).

Alta zi, alta aventura. Desi pot fi vazute toate intr-o zi, noi am tinut sa „aprofundam” oferta si sa facem vreo 4 excursii in insulele Khai (Khai Nok, Khai Nui si Khai Nai). Khai Nok mi s-a parut cea mai frumoasa dintre ele, poate si datorita plajei albe si foarte foarte fine. Pentru ca este o destinatie foarte populara, nu te astepta sa fii singur pe aceasta insula. Cu toata aglomeratia insa, nu o sa se intample sa nu gasesti sezlomg sau sa te incurce altii prin apa. Locul este perfect pentru inot, dar mai ales pentru snorkelling, recifii de coral de aici fiind unii dintre cei mai frumosi din Marea Andaman. Singura problema este mareea: din cauza refluxului, pe la ora 3 apa scade atat de mult incat intre tine si corali mai ramane o distanta foarte mica si daca nu asculti avertizarile ghidului (adica sa iesi din apa pana la acea ora) iti va fi destul de greu sa te intorci. Eu am patit asta chiar in prima zi, m-am ales cu niste zgarieturi destul de dureroase si m-am si speriat cand am vazut ca nu reusesc sa mai ajung la mal J O alta ocupatie pe insula este sa urmaresti pestii (sute, mii, in toate culorile, dimensiunile si formele! ). Poti face asta chiar si de pe mal, asa de curata este apa. Japonezii, cei mai colorati turisti de pe insula (pentru ca toti purtau regulamentar vesta de salvare portocalie, desi apa le ajungea doar pana la glezne) au inventat o alta chestie: sa le dea de mancare pestilor. Noi am luat paine, am pus-o intr-o punga, am intrat cu ea in apa si ne-am indepartat putin ca sa avem ca spectatori si pesti mai maricei, care nu stau la mal, dupa care am ciupit putin punga sa iasa painea. Nu va pot descire senzatia, de incantare mai intai si apoi de teama, cand am vazut puhoiul de pesti care ne-a inconjurat! Sotul meu a plusat si a scos painea din punga, moment in care a fost muscat de mana de unul dintre „agresori”! Tin minte ca asta a fost sfarsitul acelei zile pentru noi, pentru ca dupa senzatia de durere a urmat amorteala si apoi umflarea mainii. A doua zi insa a uitat si am plecat in alta excursie, Khai Nok + Knai Nui. Din nou snorkelling, dupa care am plecat spre a doua insula din program, mult mai mica si mai linistita decat prima, unde am avut parte de un pranz pe plaja si apoi de siesta pe niste sezlonguri foarte comode, pe o plaja aproape goala (s-a intamplat sa fim un singur grup acolo).

Stiti vorba cantecului, „save the best for last”? Asa am facut si noi. Dupa ce am reusit performanta ca o saptamana intreaga sa nu facem baie niciodata la Phuket, desi trebuia doar sa trecem strada de la hotel pana la mare, am hotarat sa pierdem o zi si prin insulele Phi Phi. Pana aici am facut cam 50 de minute cu un vaporas vitezoman. Prima oprire a fost la Insula Maimutelor, numita asa datorita obraznicilor locuitori ai ei care vin fara nici o teama sa-si primeasca mancarea de la turisti (mai greu e sa ii convingi ca nu mai ai si vrei sa pleci). In drum treci si pe langa „Pestera vikingilor”, Tham Pya Nak de fapt, loc unde au fost descoperite niste picturi, niste barci lungi care aduc cu barcile vikingilor. Unii spun ca au fost desenate chiar de vikingi (desi ce sa caute ei aici…), altii ca au fost facute de piratii care se opreau aici in calatoriile lor, adapostindu-se de musoni. Pestera este „vizitata” de localnici, care vin sa adune oua ale unor specii de pasari, si le folosesc apoi pentru a afce o supa, delicatesa in zona din cate inteleg.

Pentru ca am fost cuminti, suntem dusi in golful Maya, un loc SUPERB ascuns intre stanci inalte de vreo 100 de metri, care il inchid din trei parti. O piscina mare, superba si, iar, numai pentru noi. Suntem invitati sa sarim de pe vapor si sa facem baie. Apa e incredibil de calda, de curata, senzatia este grozava, stai pe spate, inoti si vezi doar cerul si peretii inalti ai „piscinei”. Ooooof, de ce e asa departe de noi locul asta? Hai sa plecam mai bine! Urcam din nou in vapor si mergem la plaja-vedeta a insulelor Phi Phi. Este chiar PLAJA, locul unde a fost filmat filmul „The Beach”, in care Leonardo di Caprio impreuna cu alti cativa credeau ca au gasit plaja perfecta si se straduiau sa o ascunda lumii. Locul este absolut senzational… Apa este de un albastru-turcoaz, „vie” datorita pestilor exotici care se joaca pe langa corali, nisipul este alb si moale ca matasea. Atata doar ca popularitatea are pretul ei… Tocmai de aceea in jurul plajei principale, lunga de vreo 200 de metri, sunt ancorate o multime de vaporase (ghidul spune ca uneori se aduna si cate 30) iar nisipul este rascolit de atatea picioare de turisti…

Ok, eu mi-am terminat cuvintele. Nu vreau sa mai fac nimic altceva decat sa ma uit din nou la pozele de acolo. Voi nu va bazati prea mult pe ele, nu o sa va transmita decat o mica mica parte din ce am trait noi acolo. Mai bine luati un bilet de avion si duceti-va direct acolo! Mai ales ca incepand cu luna aprilie natura are grija ca turistii sa nu ii mai deranjeze pe DiCaprio si prietenii lui si protejeaza zona cu niste valuri mari si puternice, care pot fi destul de periculoase pentru vaporase.

Trimis de lizuk in 20.01.10 14:03:41

VIZUALIZĂRI: 19264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 The Beach sub asediul turistilor. De ne-ar vedea DiCaprio...

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 47
lizuk [20.01.10 14:04:37] »

Ma scuzati ca am scris asa de mult...

mirelab [20.01.10 14:14:15] »

Mai ai? ca mai vrem....

Hai cu fotografiile odata!!)))

lizuk [20.01.10 14:25:45] »

Stai numai sa le faca fata webmasterii, la cate sunt. Cred ca ii si dor ochii de la culorile pe care le vad :-)

Andox [20.01.10 15:42:26] »

Abia astept pozele , povestesti cu atata pasiune incat atunci cand citesti parca esti teleportat acolo.

Cat despre Phi Phi , e adevarat ca acolo s-a filmat The Beach dar am citit ca adevaratul loc la care se refera Alex Garland cel care a scris cartea The Beach ( si care nu e doar fictiune ci si povesti reale din viata lui de backpacker) este in Parcul Marin Ang Thong .

Dar acolo nu au primit permisiunea sa filmeze si asa a devenit vedeta Phi Phi .

Dragoș_MD [20.01.10 15:53:04] »

sunt si curse low-cost intr-acolo?

lizuk [20.01.10 15:55:02] »

Eu nu stiam traseul pana sa ajunga sa filmeze acolo, dar am sesizat diferenta dintre plaja din The Beach si ce am vazut noi. Am gasit apoi pe net explicatia: producatorii filmului au considerat ca plaja perfecta are nevoie de mai multi palmieri si de mai putina vegetatie, asa ca au aranjat locul pentru a se potrivi stereotipului hollywoodian de plaja. Pentru ca au fost atentionati ca indepartand vegetatia (care intr-adevar, da un aspect neingrijit si salbatic insulei acum) va creste riscul de eroziune a plajei, la sfarsitul filmarilor au "pus-o la loc". Totusi, cativa ani mai tarziu, dupa o furtuna puternica o duna de nisip s-a prabusit in mare si a omorat coralii, fapt care inca li se imputa realizatorilor filmului.

lizuk [20.01.10 15:55:55] »

@dragos6

Probabil intre Bangkok si Phuket: -)

pepsi70ro [20.01.10 19:59:36] »

Foarte frumos prezentat, un vot din partea mea si toata aprecierea.Felicitari!

mariana [20.01.10 20:03:59] »

si de la mine un vot, a fost grozav..........

Cristian_h* [20.01.10 20:06:41] »

Lizuk, daca Wadi Rum este locul tau de suflet, eu cred ca aici ai gustat cu adevarat din "happiness"

se vede din pasiunea cu care ai scris aceste randuri. Minunate impresii despre un loc paradisiac!

ce zici de: http://www.trilulilu.ro/closer2you/9708a32af59d42

webmasterXY* [20.01.10 20:13:42] »

Orice melodie paleste in fata unor astfel de impresii si, mai ales, in afata acestor fotografii, dar sa ne bucuram de coloana sonora propusa de Cristian.

lizuk [20.01.10 20:45:32] »

Locurile sunt intr-adevar superbe. Parca am si scris pe undeva, pe aici, ca daca nu as fi vazut insulele din Thailanda atunci Wadi Rum ar fi castigat detasat concursul de "cel mai frumos loc vazut de mine". Asa, nici nu stiu care sa zic ca e cel mai cel... Oricum in amandoua m-as intoarce fara sa stau pe ganduri.

Cu trilulilu am eu o problema, nu pot deschide site-ul iar de pe amfostacolo.ro daca dau clic pe piesa, sus, imi spune ca accesul este restrictionat. Patiti si voi la fel?

Later: acum vad ca mi-au dat voie sa o ascult :-) e perfecta melodia, thanks

ileanaxperta* [20.01.10 22:07:37] »

lizuk, esti o fericita...sa ajungi pana in acel indepartat colt de rai ...suuuper! Tocmai le spuneam copiilor ca tot Pamantul acesta pe care ne traim vietile, este un Mare Eden si ca aici este adevaratul Paradis, noi trebuie doar sa-l pastram cat putem de mult asa cum ni l-a daruit acel Cineva...Vazand culoarea apei, mi-am amintit-o pe cea din Paxos-Antipaxos, este identica...excelenta. Ca si impresiile scrise de tine...La mai mare!

lizuk [20.01.10 22:30:21] »

Inseamna ca m-am scos pentru la vara sau pentru cand mi se face dor de apa de asta :-) Chiar ne gandeam ca ar trebui sa gasim un "inlocuitor" mai aproape de noi

geni [20.01.10 22:39:30] »

Mi-am dorit Thailanda...a urmat Iordania.... din nou Thailanda... nu neaparat in ordinea asta...ce ne facem cu tine?

Ma bucur ca ne vom intalni in februarie!

Alex_Macedo [20.01.10 22:41:07] »

Lizuka... de ce tot timpul, din cauza ta, ii vine omului sa-si schimbe destinatia vacantei!! ???

Am crezut ca suntem prieteni... si uite... bagi cu aventuri... chestii... alea-alea... si acum incep sa ma razgandesc ce voi face la vara!!!

... ai bagat cu buyukada... acum vii cu splendori de tip... matase si... cristal... si... nici eu nu mai stiu!!

(adevarul este ca, James Cameron de aici s-a inspirat pentru Avatar da'... ma rog... asa... ca un... off topic! )

>>>si pe deasupra mai si meritzi 1000 de din "alea", din care eu nu pot decat "una suta"

lizuk [20.01.10 22:43:04] »

Am grupat Thailanda, ca sa termin cu ea acum: -) Dar mai urmeaza ceva, o alta destinatie si mai tare! Macar prin faptul ca nu a scris nimeni despre ea pe site, si nici macar nu exista link facut pentru tara respectiva. Plus ca multi dintre voi va veti intreba: ce mama naibii e de vizitat in capatul ala de lume? Va las un pic sa fierbeti: -)

lizuk [20.01.10 22:47:04] »

Nu, nu, alex, nu schimba planurile pentru la vara, ca nimeresti in cel mai nasol sezon din Thailanda! Aia e perioada pentru ploi adevarate, furtuni, musoni, sau daca nu macar pentru un aer atat de greu (umezeala! ) ca de-abia il poti respira. Aia e vreme pentru vijelii, nu pentru turisti. In Thailanda sa te duci toamna tarziu, sau iarna, cand pleaca ploile, vine soarele si cresc preturile. Sa nu te lasi pacalit de vreo oferta peste vara, ca o sa vii sa scrii aici despre cat de urata poate fi tara asta, si-atunci n-o sa mai fim prieteni: -)

geni [20.01.10 22:52:03] »

Asta inseamna ca trebuie sa...incepem sa punem banii la "ciorap"...nu shopping...nu nimic!

Deja mintea imi "fuge"...o fi aia?...o fi cealalta?...sper sa nu ne fierbi prea mult!

Alex_Macedo [20.01.10 22:53:25] »

Saru'mana, Lizuka!!

... stiam eu ca vii mai in... "detaliere", cu chestii legate de trambalare excursionista!!... bine ca stiu!!... ideea e ca totul trebuie programat temeinic dinainte, mai ales sezonul de plecare!!

Multzam'!!

Pami* [21.01.10 15:53:04] »

Lizuk,

dupa ce am vazut pozele tale parca imi pare rau ca noi ne-am hotarat sa vizitam partea cealalta a Thailandei ( Koh Samui ) care si ea este o zona frumoasa dar nici pe departe atat de perfecta ! Acum stiu deja cu siguranta unde ma voi duce cand voi mai vizita Thailanda.

lizuk [21.01.10 15:54:24] »

Noi am anulat rezervarile pentru Chiang Mai si am prelungit sejurul in Phuket, atat de mult ne-a placut aici.

Lisa [28.01.10 18:23:56] »

Buna, am o intrebare. Cat costa aproximativ o asemenea vacanta pentru doua persoane? Am citit despre destinatii fabuloase de vacanta, dar aproape nicaieri nu am citit si despre costurile unei vacante de acest gen. Multumesc.

lizuk [28.01.10 21:00:56] »

Depinde ce varianta alegi, daca te organizezi si mergi pe cont propriu sau daca vrei sa cumperi excursia prin agentie si sa mergi cu grup organizat. Sa stii ca te poti descurca foarte usor si daca alegi sa mergi singura. Scria cineva aici ca pentru biletele de avion Bucuresti- Bangkok si Bangkok-Phuket a dat 4000 ron pentru doua persoane, cu toate taxele incluse.

La cazare, depinde mult ce doresti, un hotel de 3-4 stele (care sunt foarte ok) sau unul luxos de 5 stele. La oricare dintre variante, conteaza foarte mult perioada in care mergi. Dupa cum poti vedea [......] pe alte site-uri, daca alegi un sejur in sezonul potrivit acesta costa 700 de euro pe 7 zile de persoana, iar daca pleci in aprilie, cand incepe sezonul ploios, pretul scade la 400 de euro. Cu siguranta poti gasi si oferte mai bune pe net, pe siteurile de profil (ex. booking.com). [........] am gasit o oferta super, 15 nopti la 4 stele si transport din Germania cu 1100 de euro. Mai sunt si alte orase din care poti sa pleci, alte tari, dar cele din Germania vad ca au preturile foarte bune si pana acolo poti ajunge cu un lowcost.

Oricum, sunt sigura ca daca arunci un ochi pe siteul asta iti vei putea face o idee.

webmasterXY* [28.01.10 22:00:28] »

lizuk, apreciem sincer buna ta intentie de a ajuta, DAR trimiterile catre alte site-uri de turism nu sunt tocmai binevenite.

Am retusat putin textul tau, inlocuind link-urile indicate cu [.......].

lizuk [29.01.10 09:34:31] »

Ok, nici o problema, atata doar ca asta nu se intampla pentru prima data si pana acum nu au fost "reclamatii". Am oferit o informatie concreta, iar site-ul respectiv nu este al nici unei agentii de turism, pur si simplu centralizeaza ofertele unui numar foarte mare de agentii de turism din Romania

PS: Lisa nu are activata optiunea de a primi mesaje private, si ea chiar dorea sa vada oferte concrete pentru Thailanda, din cate am inteles eu

ancamariagadea* [04.03.10 21:52:53] »

Frumoase cuvinte, superbe poze si bine aleasa melodia! Visez cu ochii deschisi!

danadineata [29.04.10 16:23:15] »

Buna,

La ce hotel ati stat? Noi vrem sa merge tot in Phuket in noiembrie si tot cautam, dar fie nu e pe plaja, fie e departe de orice, fie costa fff mult. Ceva propuneri?

Multumesc.

lizuk [29.04.10 16:55:35] »

Am stat la Seaview Patong, peste drum de mare, chestie care nu ne-a ajutat in mod special pentru ca nu am facut niciodata baie acolo.

Am mers in fiecare zi in cate o insula si am fost mult mai castigati - peisajele nu se pot compara.

Totusi, amplasarea hotelului ne-a ajutat pt ca fiind la capatul strazii principale mergeam usor seara la masa / cumparaturi / plimbare prin zona animata

miha_t [26.07.10 01:01:51] »

Extraordinar... ne hranim cu pozele si descrierile de pe acest site pana ajungem si noi acolo.

Un vot pentru lizuk

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Alex_Macedo, ancamariagadea*, Andox, bia.bulgaru, Cristian_h*, danadineata, Darklocks, Dragoș_MD, geni, Lisa, lizuk, mariana, miha_t, ninfeaegiziana, Pami*, pepsi70ro, smyddy
Alte impresii din această RUBRICĂInsulele din Thailanda - Raiul pe pamant: