ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2013
ÎNSCRIS: 28.06.13
APR-2013

Phuket - partea a doua

KOTO - james bond theme

Am vazut insula "James Bond", padurea de mangrove, am condus un long tail boat si acum ma gandesc cum va fi astazi, insulele Phi Phi, am in minte doar pozele pentru desktop de pe net.

Dupa micul dejun vine soferul si plecam spre port, acolo sunt foarte multi turisti si diverse agentii de turism, turul insulelor Phi Phi este probabil cel mai cautat, se face prezenta ca la scoala, ne alegem echipamentul pentru snorkeling, un fotograf face cate o poza fiecarui turist, pe care o poti cumpara la suprapret cand te intorci, apoi mergem spre barca. Ma ratacesc putin prin multimea de turisti si ajung intr-un final unde trebuie, un Speedboat cu 2 motoare si sute de cai putere... uau.

Ghidul ne explica ce vom face astazi, avem si vreme foarte buna, langa mine o famile de la un alt hotel cun un copil de maxim un an... pe un speedboat, prostie maxima, saracul copil a plans si vomitat tot drumul. Drumul a durat aprox o ora la viteza maxima (prima oara cand sunt intr-un speedboat - la tv arata super, dar cand o folosesti iti zguduie creierul, mai ales daca sunt valuri), adevarul este ca nici eu nu mai suportam zgomotul barcii, dar copilul acela. Imaginea cu insule si insulite este incredibila, ne strecuram printre ele, in planul indepartat sa vad alte barci care gonesc cu viteza spre aceeasi destinatie.

In departare se vad insulele Phi Phi, toata lumea din barca ramane pret ce cateva secunde pur si simplu cu gura deschisa, tot ce pot spune este ca sunt cu adevarat Raiul pe Pamant.

Phi Phi Leh este prima insula, unde s-a filma filmul "The Beach", care a si distrus o parte din insula, in fine debarcam pe insula, pentru a ajunge la mal trebuie sa mergi cativa metri prin apa pana la genunchi, o dama cu nasul pe sus, super fardata si geanta de la Luis V. aluneca pe scara barcii si plonjeaza gratios in mare (nu vreu sa fiu rautacios, dar o cam merita). Avem cam timp la dispozitie fiecare pleaca sa exploreze pe cont propriu, eu fac o baie mare, soare, apa foarte calda de un albastru deschis, pe o insula tropicala, asta da concediu. Dupa ce ma racoresc, merg spre interiorul insulei, vegetatie abundenta, o jungla tropicala adevarata (daca faci abstractie de sutele de turisti care alearga peste tot), insula nu este foarte mare, sunt si ceva tarabe pe acolo cu suveniruri si racoritoare. Timpul zboara cand te distrezi asa ca plec spre barca, unde ghidul nostru de da o veste buna, nivelul apei este destul de ridicat si putem trece cu barca in laguna, el ne promite ca nu vom uita niciodata laguna, ne-a facut pe toti foarte curiosi.

Plecam de pe Phi Phi Leh spre laguna, care nu este foarte departe, si pot sa va spun ca ghidul nostru si-a castigat bacsisul, locul este de poveste, laguna este inconjurata de munti, are doar un culoar pe unde intra doar barcile de dimensiuni mici, de obicei fara motor, acum fiind nivelul apei ceva mai ridicat ne-am strecurat si noi, a oprit barca in mijlocul lagunei, sincer nu mi-a venit sa cred ce vad.

Dupa ce admiram peisajul, sarim de pe barca in apa, ne racorim, mai facem cateva poze (am sute de GB cu poze) si plecam spre Phi Phi Don.

Oprim pe drum pentru snorkeling, au facut si cei care nu stiau sa inoate (cu vesta de salvare). Pesti de toate culorile, este putin cam periculos pentru ca apa nu este adanca, poti sa atingi corali cu mana, o persoana chiar s-a taiat in corali (multi turisti incearca sa plece cu un suvenir - o bucata de coral, cu toate ca ii distrug, mai este si ilegal). Partida de snorkeling a fost interesanta dar departe de ce am vazut in marea Rosie - Egipt.

Phi Phi Don este o insula la fel de spectaculoasa, mai mare, te poti chiar caza pe insula. In 2004 a fost lovit de un tsunami, care a distrus toata insula, a facut si multe victime localnici si turisti din pacate, intre timp insula a renascut, nu a ramas nici o urma a catastrofei.

Servim pranzul la un resort pe insula, mancarea foarte buna ca de obicei si ficare cauta sa se relaxeze sau sa exploreze imprejurimile. O plaja superba foarte mare, vegetatie luxurianta, totul este extraordinar.

Parasim Phi Phi Don si ne indreptam spre Bamboo Island pentru putina relaxare sau snorkeling, depinde de fiecare. Eu am alergat toata insula, in lung si lat, o insula nu foarte mica, fara munti doar o padure inconjurata de plaja. Mi-a placut chiar daca nu se compara cu celelalte doua insule.

Se insereaza usor, asa ca ne imbarcam si parasim insula. Pe drumul de intoarcere ne-am bucurat de un apus foarte frumos de soare. Ajungem in port, tipul cu poze incerca sa vanda si el ceva, eu am cumparat poza cu mine (m-am targuit putin cu el si am obtinut cam jumatate din pretul original - oricum platit mult pe ea dar am vrut sa am un suvenir), ajung intr-un final in camera de hotel, unde cad lat in pat si ma gandesc la ce am trait in ultimele zile - incredibil.

Dupa cina am fost la un meci de Thai Box, de asemenea deosebit, cu totul altceva fata de boxul sau kickboxul din Europa.

Asta a fost partea a doua, maine vine si ultima parte.

Trimis de thomas_cristi in 16.11.13 22:52:01
Validat / Publicat: 17.11.13 08:40:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 6292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (thomas_cristi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Portul din Phuket

[17.11.13 09:39:57]

andreea72
[01.01.14 14:09:41]

Buna - te rog, de unde ai cumparat excursiile si la ce preturi? Multumesc

(răspunsul prin mesaj privat - ed. w.m.)

[10.02.14 21:13:56]

@thomas_cristi: M-ar interessa ce documente mi. ar trebui pentru a pasi pe teritoriul Thailandei??? Si cat dureaza pana mi se da viza.

As vrea sa merg farà agentie.

Mersi mult

rentea
[16.02.14 11:05:21]

@mocu: iti trebuiesc poze de buletin, bilete dus intors, voucher cazare si cate 1000 de bht de om, parca... (am inteles ca nu se prea verifica banii, dar oricum trebuie sa ii ai ca sa traiesti cat sati acolo.

viza o iei de pe aeroport in Thailanda pentru 15 zile.

[16.02.14 11:48:04]

Mersi rentea. Mersi frumos

[16.02.14 11:50:26]

@mocu: Cum adica voucher de cazare?? un fel de dovada ca am unde sta?? Fara agentie cred ca e cam greu sa ai un voucher???

rentea
[16.02.14 19:20:08]

@mocu: pai nu e greu, e suficienta rezervarea printata de pe booking.com, de exemplu.

si eu planuiesc sa merg intr-un sejur la fel, fara nicio agentie, pe cont propriu. si cred ca nu e greu deloc.

asteptam promotii la avion

thomas_cristiAUTOR REVIEW
[23.02.14 20:19:55]

@mocu: Scuze pt intarziere, are dreptate rentea "iti trebuiesc poze de buletin, bilete dus intors, voucher cazare si cate 1000 de bht de om, parca... (am inteles ca nu se prea verifica banii" - e adevarat, nu iti verifica banii, in schimp astepti cateva ore bune la coada pt viza de 15 zile. Poti sa iei viza si din tara, de la ambasada, chiar as recomanda.

voucher cazare de la agentie de turism sau poti sa faci o rezervare pe net si sa o printezi (eu am facut pe booking.com)

mprofeanu
[28.10.14 22:02:48]

Buna - te rog, de unde ai cumparat excursiile si la ce preturi?

Plecam si noi in decembrie 2014 si avem cazare in Patong Multumesc

andreea72
[29.10.14 06:51:08]

Buna, de pe net cu avans, simbaseatrips, 3600bathi pers, acum sm vazut ca pretul este 3800

thomas_cristiAUTOR REVIEW
[29.10.14 17:00:11]

@mprofeanu - A trecut ceva timp, le-am cumparat de la agentia hotelului dar nu mai stiu cat au costat, au facut si reduceri pt ca am cumparat mai multe. Sunt agentii peste tot, poti negocia cu ei

andreea72, mocu, mprofeanu, rentea, thomas_cristi
Alte impresii din această RUBRICĂInsulele din Thailanda - Raiul pe pamant: